اجتماعی 18:34 - 13 اسفند 1399

مهاجرت نخبگان یکی از آسیب های اجتماعی جدی در کشور است

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی تندگویان در ششمین کنگره ملی جوانان (مشارکت های اجتماعی جوانان) که به صورت وبینار برگزار شد گفت: توفیق داشتیم که در این چند سال اخیر چندین اتفاق بزرگ را در حوزه جوانان با همکاری و میزبانی استان کرمان رقم بزنیم.

وی با گرامی داشت یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: امروز استان کرمان به برکت خون حاج قاسم بخشی از جبهه مقاومت اسلامی محسوب می شود و چه مدلی برای بحث مشارکت اجتماعی جوانان بهتر از حاج قاسم؟ شخصیتی که در هر حوزه‌ای پا گذاشت تاثیر گذار بود.

تندگویان به موضوع ساختار و چالش های پژوهش در کشور پرداخت و گفت: به اعتقاد بنده در حوزه پژوهش نیازمند بازنگری و تحول اساسی در کشور هستیم.

وی با بیان این که یک مرکز اصلی نیازسنجی پژوهشی در کشور وجود، افزود: اگر جایی هم وجود دارد که مدعی است این کار انجام می دهد، خروجی مناسبی ندارد و یک اطلس کامل پژوهشی در کشور وجود ندارد یا به روز نیست.

معاون امور جوانان سفارشی محور شدن پژوهش در کشور را یکی از آسیب های جدی این حوزه دانست و گفت: متاسفانه کمتر اتفاق و رویدادی در کشور رخ می دهد که قبل از آن پژوهش انجام شده است و پژوهش ها آینده نگر و پیشگیرانه نیست. بدنه اجرایی کشور نیازمند این است که قبل از هر اتفاق و رویدادی اطلاعات مورد نیاز آن را داشته باشد تا با بهره گیری از آن بتواند برنامه ریزی مناسبی داشته باشد.

معاون امور جوانان به نقش صنفی پژوهشگران در رفع این آسیب ها تاکید کرد و گفت: صنف پژوهشگران و محققان خودش در مرحله اول باید نسبت این آسیب ها معترض باشد همچنین بی اعتماد شدن بخش اجرایی و مدیران به پژوهش ها به دنبال این آسیب ها و بداخلاقی های پژوهشی مثل کپی برداری یا تکراری بودن و …‌. به وجود آمده که اگر جامعه پژوهشی با آنها برخورد صنفی کند اعتماد به پژوهش ها بر خواهد گشت.

وی با بیان این که پژوهش باید همواره در کنار مدیران و بدنه اجرایی باشد، تصریح کرد: ولی پژوهش یک امر کاملاً علمی است و دولتی شدن آن یک آسیب است

تندگویان تاکید کرد: تغییر گفتمان بحثی جدی در مورد هر نوع تحقیقات است. خروجی که باید براساس آن مشارکت جوانان را افزایش دهیم خیلی بسیار تغییر کرد و پژوهش گران باید خروجی تحقیقات خود را طوری تنظیم کنند تا پاسخگوی گفتمان امروز جوانان باشد.

وی مهاجرت نخبگان اجتماعی، عدم آموزش مهارتی به خصوص در آموزش و پرورش، مشکلات جمعیت و فرزندآوری، مشکلات اقتصادی، فرهنگی و… از آسیب های حوزه مشارکت اجتماعی کشور دانست و گفت: همه برنامه ها بر مبنای یک نیروی انسانی انجام می شود؛ وقتی که فرماندهان و نخبگان اجتماعی را بر اثر مهاجرت از دست می دهیم نیرویی برای پیاده کردن برنامه ها نداریم. باید به آموزش در دوره خیلی قبل تر از دوره جوانی بپردازیم تا تعداد فرماندهان اجتماعی را افزایش دهیم.

تندگویان به نگاه غلط نظارتی و امنیتی به حوزه مشارکت ها اشاره کرد و گفت: این نگاه غلط باعث آسیب می شود و باید برای این دستگاه ها تفکیک انجام داد که مشارکت اجتماعی در جهت توسعه، کمک داوطلبانه، رفع آسیب ها با مشارکت هایی که پوشش فعالیت های دیگری است تفاوت دارد.

وی بار دیگر تغییرات نسلی اشاره کرد و گفت: تغییرات نسلی به صورت شگرف و عجیبی پیش می رود بنابراین گفتمان ما باید جذابیت و خلاقیت زیادی داشته باشد و فقط با مسائل علمی و تئوریک نمی توان جوان امروز را همراه کرد.

تندگویان گفت: در عرضه فعالیت های داوطلبانه و مشارکت اجتماعی اتفاقات بدی افتاده و سیاست بازانی که سیاستمدار هم نیستند، موجب بداخلاقی ها در این حوزه شده اند که این بداخلاقی ها و سوءاستفاده های مختلف از این حوزه باید حتماً ریشه یابی شود و پژوهش شود که چگونه می توان از این آسیب ها جلوگیری کرد.

وی با طرح این سوال که اصل کار داوطلبانه و تشکل سازی باید دولتی باشد یا مردمی؟ تصریح کرد: آیا تشکل سازی در نوع مشارکت اجتماعی باید دولتی و دستوری باشد یا مردمی و داوطلبانه؟ با باید یک ندل ترکیبی در این خصوص ایجاد کرد؟ این چالشی است که باید پژوهش به آن پاسخ دهد.

معاون امور جوانان با بیان این که فرهنگ کار جمعی در جوانان ضعیف شده و جوانان قدرت تحمل همدیگر را حتی در کارهای موفق ندارند، افزود: اخلاق کار جمعی از بین رفته و نگاه و ادبیات غلطی حاکم شده که این تغییرات نیز حتماً باید در پژوهش ها مورد توجه قرار بگیرد.

وی همچنین اظهار داشت: اطلس جامعی در مشارکت اجتماعی نداریم. همه موضوعات و محورهای متعدد مشارکت اجتماعی باید در این اطلس وجود باشد و سندی داشته باشیم که به صورت بومی، منطقه‌ای و … برای موضوع مشارکت اجتماعی اطلاعات داشته باشد. با یک نسخه واحد کشوری نمی توان برنامه ریزی کرد و در هر استان به یک مدل خاص نیاز داریم.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری راننده‌ یک دستگاه سواری پراید که قصد داشت در پوشش مسافربر دختری جوان را مورد تعرض و آزار قراردهد، خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» ‌به گزارش خبرگزاری مهر، در این دیدار پرویز اسماعیلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب و نیکولینا برنیاتس وزیر گردشگری و ورزش کرواسی ضمن بررسی تفاهم‌نامه‌های جاری، بر لزوم اجرا و در صورت نیاز تدوین و روزآمدسازی اسناد موجود تاکید کردند. ظرفیت‌های فرا...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، طی روزهای گذشته خبری مبنی بر مرگ دختر بچه ۱۷ ماهه به دلیل آزار و اذیت از سوی پدر خود رسانه‌ای شد. به دنبال این خبر نیز معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، در واکنش به این خبر در توئیتی نوشت: از ⁧ قوه قضائیه⁩ ان...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» فرمانده ناجا با صدور پیامی ضمن تبریک سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سبزپوشان نیروی انتظامی در سالی که به نام "تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" نامگذاری شده است بیش از هر زمـان دیگری در راستای تحقق رسالت و اهداف مدنظر و حفظ ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» شهردار منطقه۲ از اجرای طرح بهسازی محیطی محله فرحزاد خبردادو گفت: این طرح با هدف ارتقای کیفیت محیطی عرصه همگانی محله اجرا می شود.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش اظهار کرد: ویژگی ارتش ما این است که ارتش ولایی است؛ این ارتش مردم را باور دارد و مردم هم به ارتش اعتماد دارند. وی افزود: کشوری که نوآوری و خلاقیت و کار و تلاش فراو...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، فریدون رضوی کیا، مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران از نصب تابلوهای راهنما و هشداردهنده در مجموعه فرهنگی گردشگری شهدای خلیج فارس خبر داد و گفت: با توجه به جایگاه استراتژیک مجموعه فرهنگی، گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس ب...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار غلامرضا جعفری در تشریح این خبر بیان داشت: مأموران ایستگاه بازرسی «فاریاب» شهرستان «رودان» با همکاری مأموران انتظامی «میناب» با اشرافیت اطلاعاتی، اعضای یک باند سازمان یافته قاچاق مواد مخدر را که قصد انتقال ۲ محموله مواد اف...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، رضا فضل زرندی، معاون قضائی در امور توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری، در مراسم تکریم و معارفه رئیس دیوان عدالت اداری به ارائه گزارش عملکرد ۵ ساله دیوان عدالت اداری پرداخت و گفت: دیوان به عنوان یکی از ارکان مهم دفاع از حقوق...
اجتماعی
استاندار تهران عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» استاندار تهران با تاکید بر این که نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در دستگاه های ملی برعهده دانشگاه های علوم پزشکی با کمک استانداری و نیروی انتظامی قرار داده شده است، گفت: ممانعت شرکت ملی نفت از ورود بازرسی استانداری تهران برای نظارت بر رع...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است