بین‌الملل 17:28 - 25 بهمن 1398

راز تحرکات نظامی ترکیه در شمال سوریه/۲گزینه پیش روی اردوغان چیست؟

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: در شرایطی که ارتش سوریه به پیشروی های برق آسای خود در شمال غرب سوریه ادامه می دهد و هر روز مناطق جدیدی را از لوث گروههای تروریستی آزاد می کند به همان اندازه تنش میان آنکارا و دمشق تشدید شده و ترکیه به اعزام نیرو و تجهیزات به ادلب ادامه می دهد.

برخی تحلیلگران با اشاره به این موضوع از احتمال پیچیده تر شدن اوضاع ادلب با توجه اینکه ترکیه نظامیان و تجهیزات و سلاح به مراتب زیادتر از مراحل سابق به سوریه اعزام و ارسال کرده است، خبر می دهند؛ به طوری که برخی رسانه های غربی شمار نظامیان ترکیه ای عبور کرده از مرز را حدود ۹ هزار نظامی تخمین زده اند رسانه های غربی شمار نظامیان ترکیه عبور کرده از مرز را حدود ۹هزار نظامی تخمین زده اند و اعزام این تعداد نیرو در شرایطی است که با توجه به سیطره هوایی مسکو در ادلب عملاً هیچ شانسی در تقابل با نظامیان ارتش سوریه برای نظامیان ترکیه نمی توان متصور شد و ارتش سوریه دست بالا را دارد.

از نگاه ناظران امور؛ ترکیه دست به اقدامات سراسیمه‌وار می زند زیرا از سویی نمی خواهد که میلیونها نفر از ادلب به سوی ترکیه سرازیر شوند و از سویی خواهان این است که در مناطقی از سوریه که به آن وارد شده است، بماند زیرا به خوبی می داند که ارتش سوریه پس از پایان نبرد ادلب، تمرکز خود را بر روی مناطق تحت کنترل ترکیه مانند سپر فرات حدفاصل جرابلس و الباب و شاخه زیتون یعنی عفرین خواهد گذاشت تا آنها را به آغوش سوریه بازگرداند و آنکارا نمی خواهد که عقب بنشیند و هدف خود را بر باد رفته ببیند.

راز تحرکات نظامی اردوغان در سوریه چیست؟

این درحالی است که مذاکرات میان آنکارا و مسکو هم تاکنون نتیجه ای به دنبال نداشته است و اردوغان انتظار دارد که روسیه موضع محکمی علیه ترکیه در ادلب اتخاذ نکند. در حقیقت تحلیلگران بر این باورند که تحرکات ترکیه در ادلب، بازتاب شکست اردوغان در مناطق دیگر از جمله لیبی و حل موضوع آوارگان سوری در اراضی ترکیه است. ترکیه وعده های زیادی به رای دهندگان ترک داده؛ اما جز اندک را برآورده نکرده است. وی وعده ایجاد منطقه امن در داخل سوریه برای آوارگان را داده در صورتی که این عملی نیست و از همین رو به دنبال گناهکاران است که رای دهندگان ترک را راضی کند.

پایگاه مصری الیوم السابع درباره تحرکات اردوغان در ادلب آورده است: «رجب طیب اردوغان به حرکت به سوی دامهایی که برای خودش نهاده است حرکت می کند. اردوغان همه ائتلاف ها و روابط را از بین می برد و گمان می کند که بازهم می تواند که با ائتلاف های متناقض گاهی با آمریکا و گاهی با روسیه بازی کند. وی گمان می کند که با درخواست دخالت آمریکا می تواند که روسیه را فریب دهد و از سویی روسیه را تهدید می کند در حالی که می داند که طرف حساب اصلی در ادلب روسیه است. واشنگتن هم پشت اردوغان را خالی کرده است واشنگتن هم پشت اردوغان را خالی کرده است؛ زیرا رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که آمریکا دخالتی در ادلب نمی کند و نقش پلیس دنیا را ایفا نمی کند. این در حالی است که احزاب مخالف اردوغان از جمله کمال قلیچدار اوغلو به وی تاخته اند و گفته اند که ترکیه به دنبال جنگ با همسایگان نیست و سربازان ترک نباید تاوان سیاست های اردوغان را بدهند».

دو گزینه پیش روی اردوغان در شمال سوریه

روزنامه العرب لندن هم در تحلیلی در اینباره نوشته است: «مواضع آنکارا نشان دهنده اضطراب آن و رئیسش است. ترکیه به خوبی می داند که به چالش طلبیدن روسیه و حمایت از گروههای مسلح هزینه سنگینی برایش دارد به ویژه که حمایت ملموسی از جانب ناتو هم مشاهده نشده است. آنکارا دو گزینه بیشتر پیش رو ندارد؛ ورود به رویارویی بدون حساب یا عقب نشینی که گزینه دوم برایش کم زیانتر است».

عبدالباری عطوان در مطلبی با اشاره به تهدیدات ترکیه علیه سوریه در مطلبی در رای الیوم آورده است: «به نظر می رسد که آقای «دولت بهشتلی» رئیس جنبش ملی ترکیه و همپیمان اردوغان هنگامی که از ارتش ترکیه می خواهد که فوراً برای اشغال شهر دمشق و سرنگونی بشار اسد رئیس جمهور سوریه و نابودی قلعه های وی در واکنش به کشته شدن ۱۳ نظامی ترکیه به دست ارتش سوریه در یکی از پست های دیده بانی نظای در حومه ادلب، حرکت کند؛ نمی داند که در قرن بیست و یکم به سر می برد و گویا در قرن پانزدهم به سر می برد. آقای بهشتلی همپیمان اردوغان و حزب عدالت و توسعه حاکم به اظهارات ناپسند علیه رئیس جمهور سوریه بسنده نکرده است و به شکل مستقیم به روسیه هم حمله کرده است و آنرا مسئول حمله به نیروهای ترکیه در ادلب قلمداد کرده است و اینکه نیات غیرصادقانه دارد و ترکیه باید در روابط با آن تجدید نظر کند.

عطوان اعلام کرد: وزارت خارجه روسیه هنگامی که خواستار توقف این حرفهای تحریک آمیز شد و آنرا مورد مخالفت قرار داد و شگفت آور توصیف کرد، بر حق بود زیرا این حرفها علاوه بر اینکه توخالی و پوچ است با واقعیت های میدانی هم همخوانی ندارد زیرا اگر ارتش ترکیه می توانست اینکار را انجام دهد و به دمشق برود و دولت سوریه و بشار اسد را ساقط کند ۹ سال قبل آنرا انجام می داد. علاوه بر آن موازنه قوا در عرصه میدانی و اینکه ارتش سوریه موفق به تسلط بر بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع در شمال غرب سوریه از جمله ۴ شهر راهبردی شده است نشان می دهد که بهشتلی و چه بسا اردوغان در سیاره دیگری سیر می کنند و غیرواقع بین هستند و از تحولات میدانی مطلع نیستند بهشتلی و چه بسا اردوغان در سیاره دیگری سیر می کنند و غیرواقع بین هستند و از تحولات میدانی مطلع نیستند.

این تحلیلگر جهان عرب اعلام کرد: مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا که اردوغان برای طرحهای ترکیه برای حفظ وضع موجود در ادلب یعنی قرار داشتن این استان خارج از کنترل دمشق؛ به حمایت کشورش و مقابله با روسها دلبسته بود؛ تاکید کرد که هیچ نظامی ارسال نمی کند و کمک نظامی به ترکیه نمی کند و در واقع این نشان داد که تکیه کردن ترکیه به ناتو خیلی زود شکستش آشکار شده است و شاید عقب نشینی اردوغان در روز پنجشنبه و تهدید خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه مبنی بر حملات به مواضع جبهه النصره در صورتی که به آتش بس در راستای خواسته روسها و بندهای توافق سوچی پایبند نباشند؛ سبب خشم سرکرده های جبهه النصره و متحداش می شود که مقامات ترکیه را بیشتر در تنگنا قرار می دهد.

وی آورده است: ارتش سوریه به عملیات خود در ادلب برای اعمال حاکمیت سوریه ادامه می دهد و این اقدامی مشروع و حضور نظامی ترکیه در سوریه نامشروع است و دیر یا زود پایان می یابد. ائتلاف سوری-روسی در اوج صلابت است و هنگامی که دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اعلام کرده که برنامه ای در حال حاضر برای ملاقات میان پوتین و اردوغان وجود ندارد مفهومش این است که رئیس جمهور روسیه به وعده های ترکیه اعتمادی ندارد و دیدار زمانی برگزار می شود که توافق سوچی به طور کامل با همه بندهایش اجرایی شود.

عطوان می نویسد: توصیه ما به بهشتلی و اردوغان این است که از حرفهای تحریک آمیز مانند اشغال دمشق و سرنگونی بشار اسد و اقامه نماز در مسجد اموی دست بردارند زیرا نه تنها غیرواقعی است و احدی را از جمله گروههای مسلح مخالف سوری را راضی نمی کند بلکه نتایج کاملاً برعکس دارد مشابه پرونده لیبی که به سرعت دود هوا شد.

این تحلیلگر جهان عرب در پایان اعلام کرد: تهدیدات ترکیه که از حدش فراتر رفته است فایده ای ندارد و باید در اسرع وقت متوقف شود زیرا توقف این تهدیدات به نفع ترکیه و ملت آن است و گرنه نتایج رعب آوری به دنبال خواهد داشت».

قدر مسلم آن است که دمشق بر تحقق اهداف عملیاتی که از چند هفته قبل در ادلب و غرب حلب علیه تروریستها شروع کرده است اصرار دارد به ویژه که ارتش سوریه تاکنون بر ۷۴ منطقه فقط در حومه غربی و جنوبی حلب شامل؛ خان طومان، انبارهای خان طومان، الخالدیه، رجم، تپه‌های حزمر، خربه خرص، تل الزیتون، الراشدین پنج، معراتا، زمار، جزرایا، عثمانیه کبیره، طلافح، تل تباریز، محارم، خواری، القلعجیه، خلصه، زیتان، برنه، الحویر، أبد، اعجاز، الشیخ احمد، تل کراتین، مزرعه الظاهریه، العاصریه، مکحله، رسم الورد، ام عتبه، جب الکاس، رسم العیس و رسم صهریج بانص، العیس و تل العیس الکسیبیه، البوابیه، الطلحیه، تل حدیه، الایکاردا، الصالحیه، البرقوم، کماری، الزربه، الکلاریه، کفرحلب، القناطر، خربه جزرایا، الراشدین الرابعه، حی زید، ابوشلیم، تل کلیریه، خان العسل، اربیخ، عراده، الشیخ علی، ارناز، ریف المهندسین اول، کفرجوم، الشامیکو و زهره المدائن، ریف المهندسین الثانی، منطقه دوار الصومعه، اورم الصغری و مرکز «هنگ ۴۶ » مسلط شده است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «استفانی ویلیامز» روز یکشنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ خطاب به شرکت کنندگان گفت که آتش بس کنونی میان ارتش ملی لیبی به رهبری ژنرال «خلیفه حفتر» و دولت وفاق ملی لیبی به طور خطرناکی به فروپاشی نزدیک شده است. وی ...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» ارتش ونزوئلا با استقرار نیروهای وابسته مردمی و خودروهای زرهی در کاراکاس و سایر نقاط این کشور مانورهایی را در بحبوحه افزایش تنش‌ها با آمریکا برگزار کرد.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «نفتالی بنت»، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی شده که این رژیم هیچ راه دیگری جز جنگ سوم با لبنان نخواهد داشت. به ادعای وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با توجه به اوضاع امنیتی در مرز با لبنان هیچ راه دیگری جز جنگ سوم با ...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تأکید کرد احتمالا این رژیم هیچ راه گریزی از جنگ سوم لبنان نداشته باشد.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه در گفتگویی با اشاره به اختلافات با لندن، دستیابی به توافق تجاری میان اروپا و انگلیس را پس از برگزیت دشوار عنوان کرد. به گفته لودریان پس از برگزیت مواضع لندن و بروکسل چ...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک دستگاه خودرو بمب گذاری شده در شهر تل‌ابیض در مرز سوریه و ترکیه امروز یکشنبه منفجر شد. بر اساس اعلام این منبع، در این حادثه ۲ نفر کشته و ۵ فرد دیگر هم زخمی شدند. تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حادثه...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک دستگاه خودرو بمب گذاری شده در شهر تل‌ابیض در مرز سوریه و ترکیه امروز یکشنبه منفجر شد. بر اساس اعلام این منبع، در این حادثه ۲ نفر کشته و ۵ فرد دیگر هم زخمی شدند. تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حادثه...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سناتور «کنستانتین کاساچف» رئیس کمیته امور خارجی سنای روسیه امروز یکشنبه و در واکنش به سخنان «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد: اتحادیه اروپا فاقد استقلال است....
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، جنبش النجباء عراق روز یکشنبه از جمع آوری اطلاعات کامل درباره اهداف آمریکایی در عراق به عنوان مقدمه‌ای برای واکنش به ترور ابومهدی المهندس معاون رئیس هیات حشد شعبی عراق و سردار سلیمانی خبر داد. حیدر اللامی عضو ...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، جنبش النجباء عراق روز یکشنبه از جمع آوری اطلاعات کامل درباره اهداف آمریکایی در عراق به عنوان مقدمه‌ای برای واکنش به ترور ابومهدی المهندس معاون رئیس هیات حشد شعبی عراق و سردار سلیمانی خبر داد. حیدر اللامی عضو ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است