علمی فناوری 18:57 - 05 تیر 1401
رئیس پژوهشکده عمران و زمین دانشگاه امیرکبیر گفت: قرار است طرح مدیریت یکپارچه شهری در مجلس مطرح شود که براساس این طرح حوزه مدیریت شهری بسیار گسترده شده و غالب زمینه های اجرائی در بخش های مختلف را شامل خواهد شد.

نشست بررسی چالش‌های مدیریت شهری| بررسی طرح مدیریت یکپارچه شهری در مجلس

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس، به همت مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی و بسیج اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نشست تخصصی بررسی چالش های مدیریت شهری باحضور علیرضا زاکانی شهردار تهران و اساتیدی از دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، علم و صنعت، خوارزمی و با شرکت ده ها عضو هیات علمی از دانشگاه های مراکز استان ها به صورت مجازی برگزار شد.

علیرضا رهایی عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر در این نشست گفت: در سال‌های گذشته کشور دچار حجم سنگینی از مفسده‌ها، دشواری‌ها و سوء تدبیرها بود در آن شرایط خاص، اقشار مختلف مردم مسلمان به صحنه آمدند و با یک انتخاب جدید الگوی حکمرانی متواضعانه و مدیریت جهادی را برگزیدند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در دولت قبل به دلیل فساد گسترده، بی‌برنامگی‌ها، و تنبلی و امید به کَرَم کشورهای غربی؛ اقتصاد کشور رها شده بود. بسیاری از واحدهای صنعتی نیمه تعطیل بودند و بیکاری و تورم رو به افزایش بود، بنابراین در آن شرایط نیاز بود دولت جدید با یک سازماندهی و برنامه جدید به صحنه بیاید.

رهایی تاکیدکرد: در شرایط فعلی برای جوابگویی به انتظارات مردم و ساماندهی وعده های کلان و مدیریت گرانی ها نیاز به فکر، اندیشه، خلاقیت، فاصله گرفتن از عوامل فرصت طلب و تکیه بر افراد صاحب فکر و ایده است.

وی عنوان کرد: لازم است با پرهیز از انتصابات سفارشی یک روش مندی شفاف توام با عقلانیت انقلابی بکار گرفته شود، مدیران تحول گرا برنامه ای برای خروج کشور از بحران ترسیم نمایند.

دکتر رهایی افزود: در کلان شهر تهران نیز نیاز به مدیرانی با نگاه تحولی داریم که بتوانند مشکلات پایتخت را حل کنند.

رهایی بیان داشت: برای مدیریت مسائل پیچیده شهری در حوزه های مختلف مانند حمل و نقل و زیربناهای آنها لازم است اتاق فکرهای مناسب برای استفاده از تجربه نخبگان ایجاد شود و تصمیم گیری ها براساس تجربیات علمی و حرفه ای انجام گردد.

رئیس پژوهشکده عمران و زمین دانشگاه صنعتی امیرکبیر رئیس پژوهشکده عمران و زمین دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: باتوجه به شناختی که از توانمندی دکتر زاکانی در استفاده از ظرفیت های علمی و نخبگانی دارم پیش بینی می شود شهرداری تهران بتواند یک الگو مدیریتی برای کل کشور ارائه کند.

وی عنوان کرد: قرار است طرح مدیریت یکپارچه شهری در مجلس مطرح شود براساس این طرح حوزه مدیریت شهری بسیار گسترده شده و غالب زمینه های اجرائی در بخش های مختلف را شامل خواهد شد که در پیشبرد نیازهای مردم، کاهش اتلاف وقت و کسب رضایت آنها نقش بسزائی خواهد داشت.

علیرضا زاکانی شهردار تهران هم در سخنانی با اشاره به این موضوع که ما میراثی به نام کلانشهر تهران داریم که خوبی ها، نواقص و معایبی رو به عنوان یک مجموعه دارد، گفت: شهر تهران از فرسودگی رنج می برد و در کنار این فرسودگی و بی هویتی شهر، از بعد بی عدالتی نیز فاصله بین شمال و جنوب تهران زیاد است.

شهردار تهران با بیان این مطلب که شهر از ۳ ضلع شهر، شهروند و مدیریت شهری تشکیل شده است، ادامه داد: شهر و مدیریت شهری به این منظور فعالیت می کند که شهروند ما به بهترین نحوی بتواند زندگی کند و به همین منظور هنگامی که به تهران نگاه می کنیم این شهر به غیر از هویت پایتخت جمهوری اسلامی ایران بودن هویت ثانویه دیگری ندارد.

زاکانی ادامه داد: تهران باید متحول شود و این تحول باید ما را به یک چشم انداز برساند. «تهران کلانشهر الگوی جهان اسلام» شعار نیست و این یک چشم انداز برای مدیریت شهری پایتخت است.

وی با تاکید بر این نکته که شهروندان ما شهروندان خوبی هستند که از شرایط موجود ناراضی هستند، بیان کرد: ما باید به دنبال تکریم شهروند باشیم. اگر ما تلاش کنیم شهر را به عنوان یک الگو قرار دهیم باید تلاش کنیم تحولی همه جانبه با حضور مردم رقم بخورد زیرا بر هم انباشتگی مشکلات کلانشهر تهران موجب شده است یک دستگاه و دو دستگاه نتوانند این مشکلات را حل کند و باید موجی با محوریت مردم و نخبگان ایجاد شود.

زاکانی تصریح کرد : باید به مرحله ای برسیم که مردم برای حل مشکلات شهری ورود و مشارکت موثر داشته باشند.

وی بیان کرد: از زمان ورودمان به مدیریت شهری تهران با میراثی از جمله قرض ۳ ماهه برای پرداخت حقوق مواجه بودیم که این دست از اقدام ها به ایجاد و انباشت بدهی ها منجر شده بود.

شهردار تهران با تاکید بر این مطلب که اساس حرکت خود در مدیریت شهری را بر اصل توجه توامان به روح و جسم شهر قرار دادیم، ادامه داد: ماده ۵۵ قانون شهرداری ها وظایفی را برعهده مدیریت شهری گذاشته است که بسیاری از بندهای آن در مدیریت شهری مانند توجه به تامین مسکن استطاعت پذیر پیش از این دوره  مغفول مانده بود.

زاکانی ادامه داد: مدیریت مشارکتی را برای خود به عنوان یک اصل قرار دادیم زیرا یکی از مشکلات موجود برای مدیریت ها «فقر تفکر»است.

وی در تشریح دیگر چالش های مدیریت شهری پایتخت بیان کرد: در بخش حمل و نقل با میراثی مواجه هستیم و از زمان فعالیت خود مدل کاری را به گونه ای قرار دادیم تا بتوانیم با ایجاد شرایط جدید از نقطه موجود عبور کنیم.

شهردار تهران افزود: در حوزه مسکن ۳ دسته کار در دست اقدام است که به کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شود. فعالیت ما در کوتاه مدت ناظر به مصوبه هیات وزیران، اجاره داری و تملک از طریق تسهیلات است تا بتوانیم از این طریق به همشهریان خود که ۵۱ درصد آنها اجاره نشین هستند کمک کنیم.

زاکانی با تاکید بر این موضوع که شهرداری خود را مکلف می داند که نقش افرین و مسئول در حوزه مسکن باشد ادامه داد: بعد از تشکیل قرارگاه مسکن زمین های فریز شده در مناطق احصاء و لکه گذاری شده است که برای ساخت و ساز در حال فعالیت و مشارکت با نهادها و مجموعه های مسئول هستیم.

وی بیان کرد: در بخش استیجاری در حال دنبال کردن مسیری هستیم که شهرداری مالک خانه های استیجاری باشد و شهرداری بازیگر اصلی اجاره داری در تهران شود.

شهردار تهران افزود: برای بلند مدت به دنبال نوسازی شهر تهران هستیم و در ادامه این اقدام با معماری ایرانی و اسلامی شاهد بازطراحی شهری هستیم که برای رسیدن به این هدف قطعه زمین های اطراف ایستگاه های مترو احصاء شده است و از طریق این اقدام به دنبال منبع خلق ثروت برای توسعه زیر ساخت ها هستیم که برای این کار بلندمدت ستادی تشکیل شده و معاونت شهرسازی و معماری ما نیز در حال فعالیت در این حوزه است.

 

زاکانی در تشریح دیگر اقدام های انجام شده از سوی مدیریت شهری با بیان این مطلب که هفته آینده مجتمع ایستگاهی بزرگی را افتتاح خواهیم کرد که ظرفیت ۲۱ رام قطار را دارد، گفت: از دیگر اقدام های انجام شده می‌توان به فعالیت در حوزه هوشمند سازی بار و مسافر اشاره کرد که فعالیت هایی به شکل ترکیبی برای انجام سفر در حال برنامه ریزی است.

شهردار تهران در تشریح بخشی از اقدام های انجام شده در حوزه مسئولیت اجتماعی افزود: هفته آینده ۲ هزارو ۲۰۰ تخت برای معتادان افتتاح ‌و به بهره برداری خواهد رسید و ما بارها اعلام کردیم که در مقابل معتادان شهر تهران مسئول هستیم.

زاکانی ادامه داد: امروز ما در مدیریت شهری اشکال های متعدد داریم اما ما در حال «شدن» و «تغییر و تحول» هستیم و برای رسیدن به این هدف نیازمند مشارکت با دستگاه های متفاوت، نهادهای انقلابی و نخبگان هستیم.

وی بیان کرد: موضوع فناوری در شهر ما بسیار اهمیت دارد و به همین منظور در حال ایجاد زیر ساخت هایی از جمله پارک های علم و فن‌آوری در داخل شهر تهران هستیم که نمونه این دست اقدامات راه اندازی نمایشگاه دائمی فناوری در بوستان گفت و گو است تا اهل علم و دانش ما (استاد و دانشجو)تهران را ترک نکند.

به گزارش فارس در این نشست اساتید و اعضای تشکل های دانشجویی سوالات خود را از شهردار تهران پرسیدند.

انتهای پیام/

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» اتحادیه دفتر تحکیم وحدت طی نامه‌ای به فرمانده نیروی قدس سپاه پاسدارن با اشاره به کشتار مردم فلسطین توسط رژیم صهیونیستی تاکید کرد: ما دانشجویان آماده هرگونه فرمانبرداری برای دفاع از مظلومان فلسطین هستیم.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، این مجوز ها از سوی شهرداری های چانگ کینگ و ووهان اعطا شده و به تاکسی های رباتیک اجازه می دهند بدون حضور راننده در خودرو، سرویس های به مردم ارائه کنند. این مجوزها از امروز فعال می شوند. بایدو نخستین شرکتی است ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان فضایی ایران به اطلاع مردم شریف ایران و متخصصان کشور می رساند که ماهواره خیام یک ماهواره سنجش از دور با قابلیت تصویربرداری با دقت یک متر است. جمهوری اسلامی ایران هم اکنون توانایی طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی با دقت تصوی...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزموچاینا،طبق گزارشی جدید تنش سیاسی بین چین و تایوان احتمالاً سبب می شود عرضه آیفون ۱۴ به تعویق بیفتد. پس از سفر نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، روابط بین دو کشور آسیایی تیره شد. این درحالی است که ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از اولویت‌های فناورانه مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بهره بردن و توسعه فناوری‌های هوشمند به ویژه در ارتقای امنیت است. در همین راستا، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق،...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، زمانی که پره‌های توربین‌های عظیم بادی به پایان عمر کاری خود می‌رسند، می‌توانند به عنوان زباله دفن شوند. شرکت زیمنس گیمسا برای اولین بار تیغه‌ای قابل بازیافت ساخته که می‌توان از آن پس از اتمام استفاده در قالب پ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، بخش کلیدی فیلترهای جدید دسته‌ای از مواد به نام چارچوب‌های آلی کووالانسی یا سی او اف ها هستند. این ساختارها بسیار متخلخل بوده و ایجاد یک سطح عظیم در یک فضای کوچک را ممکن می‌کنند تا جذب مقادیر زیادی از مولکول‌ها...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» مراسم سوگواری دهه دوم محرم با عنوان «با حسین تا همیشه» در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است