علمی فناوری 17:31 - 05 آبان 1400
اساسنامه پژوهشکده‌های حوزه سلامت با دو محور کلی توسعه نقش فناوری مبتنی بر پژوهش و تحکیم همکاری با دپارتمان‌های آموزشی مورد بازنگری قرار گرفت.

اساسنامه پژوهشکده‌های حوزه سلامت بازنگری شد

به گزارش ایسنا، دکتر رویا کلیشادی، رئیس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان که از طرف معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وظیفه بازنگری اساسنامه پژوهشکده‌های حوزه سلامت بر عهده ایشان واگذار شده است، گفت: طبق تصمیم شورای عالی گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی مبنی بر لزوم بازنگری اساسنامه پژوهشکده‌ها با رویکرد تلفیق آموزش و پژوهش، برنامه بازنگری در دستور کار معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت قرار گرفت.

دکتر کلیشادی به سه محور اصلی بازنگری اساسنامه پژوهشکده‌های حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: موضوع تاثیرگذار بودن پژوهش‌ها مورد تاکید قرار گرفت. همچنین، نقش فناوری مبتنی بر پژوهش در اساسنامه لحاظ شد، زیرا در اساسنامه قبلی به مقوله فناوری توجه زیادی نشده بود. محور دیگر بازنگری اساسنامه، افزایش و تحکیم همکاری با دپارتمان‌های آموزشی بود که به عنوان یک اولویت مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: پس از دریافت این ماموریت، در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یک کارگروه تخصصی تشکیل دادیم و با دیگر دانشگاه‌های صاحب‌نظر به صورت حضوری و مجازی جلسات متعددی برگزار شد و پس از جمع بندی نقطه نظرها، موارد را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت متبوع منعکس کردیم. پس از کسب نظر معاون تحقیقات و طی جلسات مختلف با ایشان و کارشناسان ستادی وزارتخانه، نتایج بحث و تبادل نظر در پیش نویس لحاظ شد و سپس جهت کسب نظر به دانشگاه‌ها ارسال شد. نسخه نهایی اساسنامه بازبینی شده به تصویب رسید و به شورای گسترش ارسال شد.

دکتر کلیشادی با تاکید بر اینکه پژوهشکده‌ها رسالت‌های والایی در گسترش زمینه‌های علمی دارند، گفت: یکی از اصول مورد انتظار این است که در فعالیت‌های پژوهشکده‌ها، امور مربوط به آموزش و پژوهش باید هم‌سو و هم‌راستای یکدیگر حرکت کنند. بنابراین در طی بازنگری تاکید شد با توجه به اینکه پژوهشکده‌ها با گروه‌های آموزشی و واحدهای فناورمحور مانند شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد اهداف مشترک دارند، لازم است همکاری‌های بین بخشی بیش از پیش گسترش داده شوند.

به گفته وی، در طی این بازنگری، تاکید بسیاری بود تا توسعه فناوری حوزه سلامت مبتنی بر پژوهش‌های کاربردی در جامعه باشد، همچنین بر اساس نوع فعالیت هر پژوهشکده، زمینه‌های تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی هم پیش‌بینی شود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر کلیشادی با بیان اینکه ما در بازنگری اساسنامه به ساماندهی و استفاده بهینه از تجهیزات و امکانات موجود هم توجه ویژه‌ای داشتیم، افزود: پژوهشکده‌ها باید با افزایش تعامل‌های بین‌بخشی، هم تجهیزات و امکانات موجود در مراکز تحقیقاتی را در اختیار واحدهای آموزشی و فناوری بگذارند، هم به طور متقابل از امکانات آنها استفاده کنند تا زمینه بهتری برای پژوهش‌های بنیادی و کاربردی فراهم شود و به ارتقای بروندادهای مؤثر برای گروه‌های هدف منجر شود.

وی افزود: یکی دیگر از اهداف مهم بازنگری اساسنامه، توانمندسازی نیروی انسانی و پژوهشگران جوان با تاکید بر افزایش مهارت‌های نظری و عملی دانشجویان دکترای پژوهشی بود تا بتوان با این ظرفیت‌سازی به آینده علم و فناوری در کشور کمک کرد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
هابل ثبت کرد
«خبرگزاری ایسنا» تلسکوپ فضایی هابل شاهد امواج ضربه‌ای ناشی از برخورد گازهای داغ در سحابی "مرد دونده" بوده است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت و انتخاب رشته محل آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از امروز هشتم آذر آغاز می‌شود و به مدت دو روز ادامه دارد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت و انتخاب رشته محل آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از امروز هشتم آذر آغاز می‌شود و به مدت دو روز ادامه دارد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» بر اساس آخرین رتبه‌بندی موضوعی کیواس،‌ برترین دانشگاه دنیا در سال ۲۰۲۱ میلادی، در رشته "مهندسی نفت" یک دانشگاه آسیایی است.
علمی فناوری
معاون وزیر علوم در رونمایی از سامانه اتاق‌های فکر:
«خبرگزاری ایسنا» معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین رونمایی از سامانه اتاق‌های فکر ۱۶‌گانه این وزارتخانه گفت: راه‌اندازی اتاق‌های فکر در وزارت علوم، در راستای فرمایش و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت ایجاد هیات‌های اندیشه‌ورز است...
علمی فناوری
رییس کمیته سلامت دیجیتال معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:
«خبرگزاری ایسنا» رییس کمیته سلامت دیجیتال معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: طرح‌ها و ایده‌های کاربردی مخترعان در زمینه هوش مصنوعی را مورد حمایت قرار می‌دهیم.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، آبان ۱۴۰۰، تعداد ۷۸۶ زمین‌لرزه را ثبت کردند.
علمی فناوری
معاون وزیر علوم:
«خبرگزاری ایسنا» معاون پژوهش‌وفناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به پیشینه تاریخی دانشگاه جندی شاپور دزفول، گفت: جندی شاپور دزفول، نماد علمی و فناوری دوران قبل از اسلام است.
علمی فناوری
وزیر علوم در افتتاحیه "طرح جامع راه مهندسی" بسیج دانشجویی:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ارتباط آنلاین با شرکت‌کنندگان همایش «طرح جامع راه مهندسی» سازمان بسیج دانشجویی گفت: در عین اینکه انجام تحقیقات کاربردی برای رفع نیازهای موجود جامعه ضرورت دارد؛ توجه به تحقیقات بنیادی و حرکت در مرزهای دانش هم ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» محققان "کالج سلطنتی جراحان در ایرلند"(RCSI) در مطالعه اخیرشان از ارتباط میان اختلال در ساعت بدن و ابتلا به بیماری‌های التهابی خبر داده‌اند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است