سیاسی 18:53 - 08 بهمن 1400
رئیس‌جمهور با بیان اینکه از اولویت‌های ما در استان گیلان رفع موانع تولید و فعال کردن چرخ تولید و واحدهای نیمه تعطیل است، گفت: مدیرانی که بانیان وضع موجود هستند نباید ادامه وضعیت بدهند.

رئیس‌جمهور: همه سواحل مورد اشغال دستگاه‌های اداری و دولتی باید سریعا به نفع مردم آزاد شوند

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز در دیدار با نخبگان، علما، خانواده شهدا، ایثارگران و جمعی از اقشار مختلف مردم که در سالن شهدای ناجا رشت برگزار شد، اظهار کرد: توفیقی است برای بنده و همکارانم که امروز در جمع با صفا و نورانی شما باشم، شرایط کرونایی اجازه نمی‌دهد که خدمت همه مردم در اجتماعات استانی و شهرستانی باشم، امیدوارم با ریشه کن شدن این ویروس زمینه دیدارهای مردمی فراهم شود تا توفیق دیدار با مردم ولایی و شهید پرور گیلان را داشته باشیم.

رئیس جمهور افزود: نکات مهمی امروز توسط نمایندگان مردمی بیان شد، استان گیلان افتخارات بسیاری دارد افتخاراتی از چهره‌های برجسته و نامدار که نه فقط برای گیلان بلکه برای ایران و جهان اسلام شناخته شده هستند و از آثار و برکات آنها بهره‌مند شده‌ایم.

رئیسی گفت: میرزا کوچک خان، آیت‌الله بهجت، آیت‌الله محمدی گیلانی، بزرگان و سرداران گیلانی که به شهادت رسیدند و خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران افتخارات کشور و استان هستند. همچنین صاحبان اندیشه‌ای که می‌شناسیم و با روحیه انقلابی خود مظهر تلاش‌ها و خدمات بسیاری بوده‌اند، همه فرهیختگانی که امروز آثار و سیره و سلوک‌شان پیش‌روی ماست از سرمایه‌های ارزشمند این استان محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه گیلان نیروهای انسانی ارزشمندی دارد، تصریح کرد: ما نیروهای کارآمدی در این استان داریم که می‌توانند منشاء تحول باشند. همچنین سرمایه‌های مادی مانند معادن، صنایع، جنگل و دریا داریم که می‌توانند احیا شود و زمینه رفع مشکلات استان و منطقه باشند. استان گیلان همچنین در پیوستن به شانگهای یا مجموعه اکو یا اتحادیه اوراسیا، نقش محوری در منطقه دارد که باید این ظرفیت را درست بشناسیم و بهره‌برداری کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در کنار منطقه آزاد باید تولید و صادرات شکل بگیرد و در کنار آن گردشگری تقویت شود، اگر به این هدف نرسیدیم باید بازنگری شود، در بازدید امروز به نظر رسید باید به محوریت اصلی برگردیم. به تعبیر مقام معظم رهبری امروز مسئله کشور تولید، رفع موانع و رونق تولید است.

آیت‌الله رئیسی اضافه کرد: زیرساخت‌های اقتصادی استان که نیمه تعطیل یا تعطیل است در اولویت قرار دارند؛ از اولویت‌های ما در استان رفع موانع تولید و فعال کردن چرخ تولید و واحدهای نیمه تعطیل است. در سفر گذشته به این استان طی بازدید از برخی کارخانجات بسیار متاسف شدم که با محوریت محصولات گیلان تعطیل شده‌اند اما امروز در بازدید مجدد دیدیم سالنی ساخته شده و خط تولید در حال راه اندزای است که باید سرعت گیرد تا به مرحله تولید برسد.

وی با تاکید بر اینکه اشتغال پایدار جوانان هدف ماست و باید در استان شکل بگیرد تا نگرانی‌های خانواده‌ها حل شود، تصریح کرد: گیلان با موهبت‌های الهی که دارد اگر از این نعمت‌ها درست استفاده نشود کفران نعمت است، با رودخانه‌های گوهررود و زررود به درستی برخورد نشده در حالی که می‌توانستد منشاء زر و گوهر باشند نه رودی برای انتقال فاضلاب! به سرعت برای احیای این دو رود و تالاب باید کارگروهی از فردا تشکیل شود تا حل معضل این سه بخش در دستور کار قرار گیرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: این دور رود و تالاب سریعا باید احیا شود، مردم هم قطعا کمک می‌کنند. رودها باید گوهر بودن و زر بودن خودشان را بازیابند تا به درستی از ظرفیت‌های آنان استفاده شود. نکته دیگر مسئله کشاورزی بوده گیلان قطب کشاورزی است، برای این کار باید علم خواهی صورت گیرد و ارتباط بین دانشگاه با صنعت، کشاورزی، بازار، اقتصاد، تولید، واردات و صادرات باید برقرار شود و کارهای ما باید بر پایه علم باشد.

وی تاکید کرد: این دولت اتاق فکرش را در دانشگاه تشکیل می‌دهد و برای برون رفت مشکل کشور، شهرستان و استان باید از پژوهش‌های دانشگاهی بهره‌مند شد.

رئیسی بیان کرد: در مسئله آب و کشاورزی و افزایش بهره‌وری حتما طرح‌های دانشگاهیان بهره‌گشاست، اینجا هم به استاندار و مدیران تاکید می‌کنم باید ارتباط نخبگانی بین افراد مجرب و صاحب نظران تعریف کنند و این ارتباط سرمایه بزرگی برای کشور باشد.

وی بیان کرد: نسبت به حفظ جنگل باید حساس باشیم، همه سواحل در این استان و دیگر استان‌ها که مورد اشغال دستگاه‌های اداری و دولتی است باید سریعا به نفع مردم آزاد شود. هیچ دستگاه دولتی اجازه ندارد ساحل را غصب کند و باید عقب نشینی کند تا استفاده از دریا برای همه مردم باشد. اینکه همه دستگاه‌ها با قدرت‌شان بخشی از سواحل را بگیرند نمی‌شود و باید به میزان قانونی برگردند.

رئیسی با اشاره به کشاورزی روستاها ادامه داد: روستاها به برکت انقلاب از جاده، آب، برق، گاز، خانه بهداشت مدرسه برخورددار شده‌اند، اما اقتصاد روستا آنطور که باید فعال نیست و روستاییان ما با اذعان اینکه که کشاورزی صرف ندارد و تسهیلات آن به غیر کشاورز تعلق می‌گیرند دلسرد شده اند، لذا تضمین خرید محصول کشاورزی مهم است یعنی باید کشاورز و کشاورزی حمایت و قراردادی شود؛ زمینه صادرات یا استفاه داخلی مشخص باشد. بازار در منطقه وجود دارد، بهترین چای در این استان تولید می‌شود و به سبب طعمی که دارد برخی حاضر نیستند چای خارجی مصرف کنند اما این چای در داخل درست شناخته نشده و در انبارها مانده و قابلیت مصرف ندارد! چرا نباید از این محصول به درستی استفاده شود؛ این هم مسئله مهمی در حوزه امنیت غذایی است که باید مورد توجه  قرار گیرد.

وی در خصوص انتصاب مدیران در دولت سیزدهم گفت: نکته دیگر مسئله مدیرانی است که می‌خواهند تحول را در بخش‌های مختلف ایجاد کنند، باید کارآمد باشند، مدیرانی که بانیان وضع موجود هستند نباید ادامه وضعیت بدهند. امروز به مدیران تاکید می‌کنم و باز در شورای اداری اشاره خواهم کرد مدیران جوان، کارآمد، تحول خواه و با نگرش تحولی منصوب شوند تا وضع را به نفع مردم، تولید، اشتغال و اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری تغییر دهند. انتطار جامعه از دولت همین است که با انتصاب مدیران لایق کارآمد انقلابی و مردم‌دار وضعیت موجود را تغییر دهند.

وی با بیان اینکه باید نسبت به مسائل فرهنگی توجه کنیم، تصریح کرد: گردشگری در گیلان در پرتوی حفظ ارزش‌های اسلامی است که باید رونق یابد، حفظ و گسترش فرهنگ دینی استان و تشکیل یک مجموعه فرهنگی در حول شخصیت میرزاکوچک خان و آیت‌الله بهجت مورد نیاز است؛ آیت‌الله بهجت یکی از سرمایه داران بزرگ معنوی در کره زمین است که نه تنها باید اسم سد باشد بلکه باید اندیشه‌های ایشان به عنوان عالم انسان ساز مورد توجه قرار گیرد. شخصیت‌های جامعی داریم که باید به عنوان الگو مورد توجه قرار گیرند. کار فرهنگی در این استان اهمیت دارد علمای فرهنگی و اندیشمندان طلاب انقلابی خوبی داریم که باید در بحث فرهنگی از این ظرفیت در راستای سبک زندگی اسلامی بهره مند شویم.

رئیسی گفت: فرهیختگان و عزیزان امروز در شرایطی هستیم که علاوه بر آنچه که تاکنون شده اما در بستر گام دوم عقب ماندگی هایش باید جبران شود. وقتی چهره‌ای مثل حاج قاسم در منطقه‌ای بود ظرفیت‌های آنجا را شناخت و به کار گرفت و یک اسطوره شد و قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه بود که قاتلان او مورد لعن و نفرین ابدی هستند؛ در بستر گام دوم باید چنین حرکت انقلابی، جهشی و جهادی انجام داد با نگاه به اینکه این فرصت‌ها برای توسعه و هر حرکتی در جهت تولید و پیشرفت در کشور خواست نیروهای انقلاب و در جهت مقابله با دشمنان است. اوضاع باید سامان پیدا کند و این حس خوبی است که حتما به وضع موجود راضی نشویم و باید وضع را به نفع رهنمودهای مقام معظم رهبری، بیانیه گام دوم و آرمانهای انقلاب تبیین کنیم.

وی ادامه داد: برای اشتغال بانوان سرپرست خانوار باید تسهیلاتی فراهم کنیم تا زندگی آبرومندانه ای داشته باشند، مسئله افزایش جمعیت و پیری جمعیت این استان از مشکلاتی است که همت والا از طرف مردم می‌طلبد،  همچنین پیشگیری از طلاق امر مهمی است که باید دنبال کنیم و خودمان را مسئول بدانیم و راهکارهای درستی ارائه دهیم.

رئیس جمهور بیان کرد: در بستر گام دوم و ضرورت تحول، همه باید نقش آفرینی کنند و دولت با کمک همه دستگاه‌ها و فرهیختگان نیروهای بسیجی و سپاهی و هرکسی که به نام نظام خدمت می‌کند بداند که وظیفه اش گره‌گشایی از وضعیت مردم است.

وی خاطرنشان کرد: امروز در بازدید از مرکز سامد (سامانه ارتباطات مردمی دولت)  و امیدواری که مردم در ارائه مشکلات‌شان داشتند، باید نامه‌ها حتما توسط دستگاه‌ها پیگیری شود و دولتی ها به این امر توجه کنند و نتیجه را به اطلاع مردم برسانند، آنها باید همیشه با امید زندگی کنند و خدمتگزاران نظام می‌توانند این امید را ایجاد کنند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری فارس» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی روایت خودش از گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را ارائه کرد.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی در خصوص سیاست جدید دولت مبنی بر حذف ارز ترجیحی گفت: حزب مؤتلفه اسلامی برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی و ساماندهی به درآمد و هزینه معیشتی مردم راهکارهای اجرایی دارد، بنابراین با ا...
سیاسی
«خبرگزاری فارس» جلسه هماهنگی و بررسی اجرای طرح های اولویت‌دار استان آذربایجان شرقی به ریاست معاون اول رییس جمهور در نهاد ریاست جمهوری برگزار و بر ضرورت حل مشکل حاشیه نشینی شهر تبریز تاکید شد.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نشستی دوستانه‌ای با هنرمندان و شعرا برگزار خواهند کرد.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» معاون وزیر اقتصاد اسلواکی در دیدار با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران ظرفیت شرکت‌های کوچک و متوسط را برای همکاری دوجانبه مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد روابط تجاری دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» پس از سفر وزیر برق عراق به تهران و توافق دو طرف درباره ازسرگرفته شدن صادرات گاز به عراق، وزیر برق این کشور اعلام کرد که بغداد تا پایان ماه جاری میلادی بدهی‌های گازی ایران را پرداخت می‌کند.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، غلامعلی حدادعادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، در پیامی درگذشت عالم ربانی آیت‌الله فاطمی‌نیا را تسلیت گفت. پیام او بدین شرح است: باسمه تعالی درگذشت روحانی عارف و معلم اخلاق، مرحوم آیت‌الله فاطمی‌نیا ما...
سیاسی
«خبرگزاری فارس» نشست مشترک فراکسیون محیط زیست و کمیسیون اصل ۹۰ به منظور بررسی مرگ توله یوزپلنگ‌های ایران با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» علیرضا خجسته‌پور قائم مقام دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص زمان و محتوای برگزاری جلسات جامعه اسلامی مهندسین گفت: در دو دوره گذشته از جلسات جامعه اسلامی مهندسین، دو تن از تصمیم‌گیرندگان اقتصادی دولت مانند وزیر اقتصاد...
سیاسی
«خبرگزاری فارس» طرح «اصلاح نظام برنامه و بودجه کشور» با هدف اصلاح ساختاری در نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌نویسی کشور در کمیته تخصصی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در دست بررسی قرار دارد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است