علمی فناوری 03:17 - 18 مرداد 1399
/چهل سال با جهاد دانشگاهی/
مدیر دپارتمان فناوری‌های بین‌رشته‌ای پژوهشکده سرطان معتمد با اشاره به تولید سیستم‌های بیوپسی آسپیراسیون، جمشیدی و بافت پستان در این پژوهشکده گفت: در سال ۹۷، ۱۵ هزار کیلوگرم سیستم بیوپسی وارد کشور شده است که ارزش ریالی آن صد میلیارد ریال و ارزش دلاری آن دو میلیون و ۳۸۰ هزار دلار بوده است. در حال حاضر فقط یک شرکت داخلی سیستم بیوپسی تولید می‌کند، در حالی که نیاز کشور بسیار بیشتر از این میزان است. ما نیاز داریم حداقل ۲۰ الی ۳۰ درصد واردات فعلی را در کشور تولید کنیم.

تولید سیستم‌های بیوپسی در پژوهشکده معتمد

مهندس مهدی رحمانیان کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره انواع سیستم‌های بیوپسی گفت: ما دو نوع سیستم بیوپسی داریم؛ سیستم بیوپسی بافت نرم و سیستم بیوپسی بافت سخت. سیستم بیوپسی بافت سخت دو نوع است: سیستم بیوپسی آسپیراسیون و سیستم بیوپسی جمشیدی که با هر دوی آن‌ها بیوپسی از مغز استخوان انجام می‌شود. بعضی از این سیستم از بافت اسفنجی استخوان نمونه‌برداری می‌کنند و برخی دیگر از بافت خونی مغز استخوان بافت برمی‌دارند.

وی افزود: ما در پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی از تابستان سال ۹۷ ساخت سیستم‌های آسپیراسیون، جمشیدی و سیستم بیوپسی بافت پستان را آغاز کردیم. این سیستم‌ها سپس بر روی نمونه‌های بافتی و حیوانی تست شد و با اخذ کد اخلاق بر روی بافت انسان نیز آزمایش شد. پس از موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های انسانی، اقدام به انجام تست‌های موردنیاز اداره تجهیزات پزشکی کردیم تا بتوانیم مجوز تولید و فروش این محصول را دریافت کنیم. 

مدیر دپارتمان فناوری‌های بین‌رشته‌ای پژوهشکده معتمد با بیان این که «این سیستم‌های تولید شده، دقیقا مشابه نمونه‌های وارداتی است و با همان کیفیت تولید شده است»، خاطرنشان کرد: در سال ۹۷، ۱۵ هزار کیلوگرم سیستم بیوپسی وارد کشور شده است که ارزش ریالی آن صد میلیارد ریال و ارزش دلاری آن دو میلیون و ۳۸۰ هزار دلار بوده است. در حال حاضر فقط یک شرکت داخلی سیستم بیوپسی تولید می‌کند، در حالی که نیاز کشور بسیار بیشتر از این میزان است. ما نیاز داریم حداقل ۲۰ الی ۳۰ درصد واردات فعلی را در کشور تولید کنیم.

به گفته‌ رحمانیان، هزینه تمام شده برای تولید هر سیستم نمونه‌برداری در پژوهشکده معتمد، یک سوم هزینه‌ خارجی است.

وی در پایان بیان کرد: بر اساس تجربه‌ حضور در پژوهشکده معتمد می‌توانم بگویم که برنامه‌ریزی‌ها در جهاد دانشگاهی دقیقا بر اساس نیازهای کشور انجام می‌شود. در حال حاضر یکی از اهداف پژوهشکده معتمد این است که ابزارها و وسایلی را طراحی و تولید کند که واردات آن‌ها محدود شده است و به سختی در دسترس هستند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد: در شرایط کرونا شرکتهای دانش بنیان توانستند نیازهای کشور را مرتفع کنند و امیدواریم با تلاش برای تامین اعتبارات این صندوق این مسیر ادامه یابد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» طی برگزاری نشست صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک‌های همکاری ۳ قرار داد و تفاهم نامه به امضا رسید.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر ساختار شرکت‌های دانش بنیان بزرگ شده است، گفت: از این رو این شرکت‌ها نیازمند تسهیلات بیشتری هستند و باید فکری درباره اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی شود تا این صندوق بتواند از شرکت‌ها...
علمی فناوری
وزیر علوم:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر ضرورت تقویت هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان تأکید کرد و گفت: هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان نیاز به بازسازی دارد.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، پرداخت ۲.۱ میلیارد دلار توسط گوگل برای خرید فیت بیت که به علت تولید انواع مچ بند و ساعت هوشمند شهرت دارد، جنجال زیادی در آمریکا و اروپا به راه انداخت و گوگل به علت همین اقدام به انحصارطلبی تجاری و تلاش برای از م...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی،تفاهم‌نامه‌ای بین ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و صندوق پژوهش و فناوری گیلان امضاء شد. در راستای این تفاهم‌نامه برنامه ملی سرمایه‌گذاری درحوزه فناوری‌های شناختی اجرایی می‌شود. ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» کلیات سرفصل دوره کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه و جزئیات این برنامه به تصویب شورای تحول و ارتقای علوم انسانی رسید.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» نخستین رویداد و پویش رسانه ای دانشگاهیان در فراق اجتماع اربعین برگزار می‌شود.
علمی فناوری
در دومین نشست انفعال دانشگاه عنوان شد
«خبرگزاری ایسنا» عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: انفعال دانشگاه به معنای خاص، یعنی نداشتن مسئولیت اجتماعی نسبت به محیط اطراف (جامعه، شهر، کشور)، موضوع بسیار مهمی است و انتظار داریم که دانشگاه این کارکردها را داشته باشد؛ اما اگر فکر می‌کنیم ا...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد جلسه مجازی را با محور معرفی گرایش بهینه‌سازی سیستم‌ها در رشته مهندسی صنایع، برگزار می‌کند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است