علمی فناوری 18:32 - 03 شهریور 1398
مدیرکل شیلات در دیدار با رئیس جهاد دانشگاهی مازندران خبر داد
مدیرکل شیلات مازندران گفت: از ظرفیت‌ جهاد دانشگاهی در پروژه‌های شیلات مازندران بهره خواهیم گرفت.

استفاده از ظرفیت‌ جهاد دانشگاهی برای پروژه‌های شیلات مازندران

به گزارش ایسنا، ولی‌الله محمدزاده در نشستی با رئیس جهاد دانشگاهی مازندران و بازدید از دفتر ایسنا ضمن گرامیداشت هفته دولت با بیان اینکه ایسنا تلفیقی از قشر پر جنب و جوش و علمی جامعه دانشجویان است که مزیت عالی در عرصه های علمی و پژوهشی محسوب می شود، اظهار کرد: خبرگزاری دانشجویان تحت پوشش مجموعه‌ای است که تفکر جهادی الویت آن ها بوده و دغدغه توسعه استان را دارد.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی یک مجموعه علمی عملیاتی است، تصریح کرد: این نهاد با دارا بودن خبرگزاری ایسنا و به کارگیری دانشجویان کارکردی واقع گرا گرفته و به ثبت پروژه های علمی دستگاه های مختلف در جامعه با انتشار نتایج آثار پرداخته و در راستای لمس این نتایج در بهبود زندگی مردم تلاش می کند.

مدیرکل شیلات مازندران با بیان اینکه ظرفیت شیلاتی یکی از مزیت‌های استان است، گفت: مازندران در سال ۹۷ بالغ بر ۱۰۴ هزار و ۷۰۰ تن اعم از آبزیان پرورشی و دریایی تولید و صید داشته است.

محمدزاده با اشاره اینکه ۱۲ هزار نفر به صورت مستقیم مشغول کار هستند و تقریبا ۴۰ هزار نفر از این محل ارتزاق می‌کنند، افزود: توسعه شیلات جزء مصادیق اقتصاد مقاومتی است و با توجه به مزیت خوبی که استان دارد، منافع ملی کشورها ایجاب می‌کند که توسعه آبرزی پروری در دریا انجام شود.

وی با اشاره به اینکه آبزی پروری در دریا از سال ۸۵ کلید زده شد، خاطرنشان کرد: جهت‌گیری شیلات باید به سمت دریا سوق دهیم و هر گونه فعالیت شیلاتی ابتدا باید با مبانی و برنامه اقتصادی طرح آن مکتوب شود.

مدیرکل شیلات مازندران با بیان اینکه امسال تعداد قفس فعال در استان از ۵۰ عدد عبور می‌کند، بیان کرد: ماهیان پرورش یافته در قفس صادرات محور هستند و ما به دنبال بومی‌سازی قفس‌ها و برندسازی ماهیان پرورشی هستیم.

محمدزاده اظهار کرد: چشم‌انداز شیلات مازندران را روشن است و با هماهنگی محیط زیست استان، بحث ماهیان خاویاری در سواحل و پرورش ماهی در قفس مورد توجه است.

وی گفت: اداره کل شیلات مازندران آمادگی دارد از ظرفیت جهاد دانشگاهی این استان در پروژه‌های شیلاتی استفاده کند.

مدیرکل شیلات مازندران افزود: مزارع کنار ساحل تاثیر خوبی در کیفیت گوشت ماهیان دارد و از ۱۲۵ مزرعه در سطح کشور  ۲۵ مزرعه در مازندران فعال است و این استان ۵۴ درصد تولید شیلات کشور را به خود اختصاص داده است.

آمادگی کامل جهاد دانشگاهی مازندران در توسعه شیلات مرکز استان

واحد عبدالهیان رییس جهاد دانشگاهی مازندران نیز در ادامه این نشست گفت: بحث پرورش ماهی در قفس بیشتر در غرب مازندران متمرکز شده است و علیرغم استعداد و ظرفیت منطقه مرکزی استان این نواحی هنوز شکوفا نشده است.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی با وجود موانع و مشکلات این آمادگی را دارد تا با همکاری شیلات برای توسعه آبزی‌پروری در این مناطق ورود جدی داشته باشد.

رییس جهاد دانشگاهی مازندران افزود: جهاد دانشگاهی با توجه به مجوزهایی که اخذ کرده است آمادگی کامل دارد چنانچه نظر شیلات استان برای ورود جهاد به منطقه ساحلی مساعد باشد، بدون وقفه وارد فعالیت اجرایی شود.

عبدالهیان خاطرنشان کرد: برخی از شهرهای مرکزی کشور با استفاده از منابع استراتژیک آبی که می بایست صرفا برای شرب باشد به شیلات روی آورده‌اند اما مازندران که از نعمت بزرگ دریا بهره‌مند است هنوز به قدر ظرفیت این فعالیت اقتصادی به طور جدی وارد نشده است.

وی یادآور شد: مقدمات اجرای طرح پرورش ماهی در قفس، پرورش ماهی خاویاری و پرورش صنعتی جلبک از طرف جهاد دانشگاهی و با ورود سرمایه‌گذاران مهیا شده است.

رییس جهاد دانشگاهی مازندران توجه به شیلات را در راستای کارآفرینی اجتماعی و تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش توان اقتصادی خانوارها دانست و افزود: چنانچه مزیت گردشگری و پرورش ماهی در قفس در کنار استفاده معمول آبندان های استان دیده شود از آب باران به نحو درست استفاده خواهد شد و این نعمت الهی در نیمی از فصول سال به هدر نخواهد رفت.

عبدالهیان افزود: خوشبختانه ساختار جهاد دانشگاهی منعطف است و محدودیت در ورود به عرصه های توسعه ای استان وجود ندارد و هرگاه برنامه‌ای برای جهاد تعریف شود که مزیت اقتصادی داشته باشد می‌تواند با بکارگیری نیروی انسانی و سایر قابلیت ها، فعالیت ها را توسعه دهد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
در دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان انجام می‌شود
«خبرگزاری ایسنا» معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد مرکز بهار سه مرکز تحقیقاتی راه‌اندازی می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» دانشگاه "استنفورد" از روز چهارشنبه ۱۸ سپتامبر میزبان دانشجویان جدیدالورود خود خواهد بود.
علمی فناوری
/مروری بر وضعیت پژوهش در رشته‌های علوم پایه/
«خبرگزاری ایسنا» یک پژوهشگر شاخه زیست‌شناسی با اشاره به تفاوت‌های تخصیص بودجه پژوهشی در کشورهای پیشرفته و ایران، تأکید کرد: در حال حاضر وضعیت نیروی انسانی در رشته‌های علوم پایه برای پژوهش بحرانی نیست ولی با توجه به گرایش دانش‌آموزان به ادامه تحصیل در رشته‌ه...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور جهان توسط عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و پژوهشگران بین‌المللی کشف شد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» امروز گوگل لوگوی خود را به مناسبت تولد "بی‌بی کینگ" تغییر داد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت از اعلام اسامی تعداد ۱۲۶۹ پذیرفته شده آزمون دکتری تخصصی این وزارتخانه امروز از طریق سایت این مرکز خبر داد.
علمی فناوری
رییس سازمان فضایی خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به تصویب پروانه ماهواره‌های مخابراتی با همکاری سازمان تنظیم مقررات گفت: بر اساس این مصوبه بخش خصوصی می‌تواند با سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی در این عرصه ورود کند، ضمن آنکه صندوق توسعه ملی نیز ۸۰ درصد سرمایه‌گ...
علمی فناوری
پژوهشگران بررسی کردند
«خبرگزاری ایسنا» نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد غلظت مس در تاکستان‌های شهرستان ملایر بطور معنی داری بیش از سطح مورد نیاز رشد بهینه درختان انگور بود اما از سطح آلودگی کمتر گزارش شد. میزان اسیدیته خاک و آب و سطح ماده آلی خاک نیز در محدوده بهینه قرار داشتند.
علمی فناوری
به دلیل حذف گوشت از غذای دانشجویان صورت گرفت
«خبرگزاری ایسنا» در راستای حذف گوشت از منوی غذایی دانشجویان دانشگاه کمبریج، کشاورزان از این دانشگاه انتقاد کردند.
علمی فناوری
با ابلاغ وزارت ارتباطات صورت می‌گیرد
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل طرح و توسعه شبکه‌های ماهواره‌ای سازمان فضایی با بیان اینکه در هفته‌های آینده با ابلاغ وزارت ارتباطات شرکت‌های علاقه‌مند، پروانه اپراتور ماهواره‌ها را دریافت خواهند کرد، گفت: در سمینار "ماهواره‌های مخابراتی" که امروز در حال برگزاری اس...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
زندگی سالم و موفقطراحی حرفه ای لوگو

تعمیرات لوازم خانگی بوشصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است