بین‌الملل 16:29 - 14 تیر 1401
شبکه 13 رژیم صهیونیستی گزارش داد که صهیونیستها به کشورهای غربی پیام شدیداللحنی دادند که در صورت عدم مقابله با حزب الله، دیگر خبری از کمکهای سوختی و گازی نیست.

پیام تل‌آویو به غرب؛ اگر با حزب الله مقابله نکنید، تأمین گاز منتفی است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حزب‌الله لبنان طی هفته جاری سه پهپاد غیر مسلح به سمت منطقه مورد مناقشه میدان «کاریش» به پرواز درآورد. طبق بیانیه رسمی حزب‌الله، مأموریت این پهپادهای شناسایی بوده و «مأموریت مورد نظر انجام شد. پیام نیز [به صهیونیستها] رسید».

این پیام پهپادی به اندازه‌ای وحشت در دل صهیونیستها ایجاد کرده است که منابع خبری آنان اذعان کردند که تل‌آویو برای مقابله با حزب الله و حملات احتمالی این جنبش به میدان کاریش، به اروپاییها پیام داده است؛ پیامی که هشدار و در عین حال تلاشی برای باز کردن پای غرب برای مقابله با حزب الله است.

شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی در این زمینه گزارش داد، پس از عملیات پهپادی حزب الله در میدان کاریش، صهیونیستها به کشورهای غربی پیام دادند که حزب الله، همچنان یک تهدید جهانی است.

پایگاه خبری الخلیج الجدید ضمن ترجمه این مطلب، گزارش داد،  روایت رژیم صهیونیستی که نوعی تهدید برای اروپا هم به شمار می‌رود، این است که تهدید حزب الله فقط شامل این رژیم نمی‌شود، بلکه تبعات آن، دامان اروپاییها را هم خواهد گرفت.

به گزارش این شبکه، مسئولان اسرائیلی تماسای تلفنی با مسئولان اروپایی داشتند، با این پیام که «باید اقدامی کنید... در صورت حمله احتمالی حزب الله، ضرر آن فقط متوجه بخش انرژی اسرائیل نیست، بلکه کمکها [ی نفتی و گازی] به اروپا را تهدید می‌کند».

بنا بر این گزارش، صهیونیستها پیام مشابهی به مصر هم ارسال خواهند کرد. مسئولان امنیتی صهیونیست هم مدعی هستند که برای مقابله با هر گونه حمله حزب الله، آمادگی دارند.

پیش از این هم، روزنامه سوری الوطن گزارش داد، امضای توافق گازی میان اروپا و رژیم صهیونیستی در قاهره با پایان سفر «آموس هوکشتاین» میانجیگر آمریکایی در مذاکرات غیرمستقیم بیروت و تل آویو بر سر مرزهای دریایی دو طرف همزمان شد.

«محمد عبید» نویسنده و تحلیلگر لبنانی از ارتباط بین تلاش‌های میانجیگر آمریکایی برای پیشرفت روند استخراج گاز از میدان کاریش و اقدام قاهره در امضای توافقنامه سه جانبه با تل آویو و اروپا برای صادرات گاز به کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت.

وی افزود: میدان نفتی کاریش که قرار است از اواخر سپتامبر تولید گاز در آنجا آغاز شود، یکی از منابع اصلی گاز مدیترانه به قاره اروپا از ابتدای سال ۲۰۲۵ خواهد بود. بر اساس اطلاعات موجود، هدف هوکشتاین دستیابی به تاییدیه کتبی یا شفاهی لبنان برای حذف ایده شراکت در میدان کاریش بود؛ در حالی که فرماندهی ارتش لبنان طبق مطالعات تاییده شده‌ای ثابت کرده است که بخش بزرگی از میدان نفتی کاریش حق لبنان است.

به گفته این کارشناس، رژیم صهیونیستی با به تعویق انداختن انعقاد یک توافق سریع با لبنان و وقت‌کشی به دنبال ایجاد یک واقعیت انجام‌شده است تا انجام هرگونه اقدام حقوقی بین‌المللی از سوی لبنان برای توقف عملیات استخراج و تولید در میدان کاریش را دشوار ‌کند، زیرا طبق قوانین بین المللی در صورت نصب سکو و تجهیزات استحصال گاز و شروع تولید و عدم اعتراض کشور مربوطه، طبق قوانین بین المللی موضوع برای کشوری که تشریفات اجرایی را آغاز کرده است به حق مکتسبه تبدیل می شود..

این روزها بحث میان رژیم صهیونیستی و لبنان بر سر مرزهای دریایی بین دو طرف بالا گرفته است.لبنان می‌گوید که بر سر مناطق بین خط های موسوم به ۲۳ و ۲۹ دریایی در حال مذاکره با رژیم صهیونیستی است. 

اقدام چند روز پیش رژیم صهیونیستی در اعزام یک کشتی برای استخراج گاز از میدان گازی کاریش که در منطقه مورد مناقشه موسوم به خط ۲۹ بین سرزمین‌های اشغالی و لبنان واقع شده، باعث واکنش جدی مقامات و سیاسیون بیروت شد.

بر اساس مطالعات ارتش لبنان، خط ۲۹ و میدان کاریش یک میدان مشترک و مورد مناقشه است، اما برای مشترک شدن آن، دولت لبنان باید مختصاتی را در سازمان ملل تعیین کند، در حالی که از نظر رژیم صهیونیستی خط ۲۹ وجود ندارد و این منطقه خارج از محدوده آب‌های منطقه‌ای لبنان است و آمریکا هم تقسیم‌بندی این منطقه به دو بخش به عنوان راه‌حل رضایت‌بخش دو طرف را پیشنهاد می‌کند که گفته می‌شود، این پیشنهاد آمریکا هم در راستای کشاندن لبنان به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

انتهای پیام/م

 

 

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«خبرگزاری فارس» نتایج آخرین نظرسنجی انجام‌شده در فلسطین اشغالی نشان می‌دهد، میزان رضایت صهیونیست‌ها از «یائیر لاپید» بعد از جنگ سه‌روزه با غزه افزایش یافته است.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، خالد مشعل رئیس دفتر جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در خارج در گفتگو با برنامه «طرف دیگر» الجزیره درباره مسائل مختلفی ابراز نظر کرد. وی از ادامه اختلافات میان گروه‌های فلسطینی ابراز تاسف کرد، همچنین ادعای مشارکت حماس در تحولات م...
بین‌الملل
«خبرگزاری فارس» منابع رسانه‌ای افغانستان از وقوع انفجار در یک مرکز صدور شناسنامه در غرب کابل خبر دادند.
بین‌الملل
«خبرگزاری فارس» وزارت مبارزه با حوادث طبیعی طالبان اعلام کرد که بر اثر بارش شدید باران و وقوع سیل در افغانستان تلفات جانی و مالی به ساکنان مناطق مختلف این کشور وارد شده است.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: «مهدی المشاط»، رئیس شورای عالی سیاسی یمن با حضور در مراسم فارغ التحصیلی گروه جدیدی از تیپ‌های حفاظتی ریاست جمهوری، تأیید کرد که ارتش یمن بار دیگر ثابت کرده است که یمن قبرستان متجاوزان است. رئیس شورای عالی سیاسی یمن با ب...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «سلمان رشدی» که روز گذشته در جریان مراسمی روی صحنه هدف حمله و ضربات پیاپی چاقو قرار گرفت، قادر به صحبت کردن نبوده و احتمالاً بینایی یک چشم خود را نیز از دست خواهد داد. «اندرو ویلی» مدیربرنامه کتاب‌های رشدی در...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المنار، شیخ علی دعموش معاون رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان شامگاه گذشته در سخنانی تاکید کرد: مقاومت عنصر اساسی در راستای بازپس گیری حقوق لبنان در دریای مدیترانه است. وی افزود: آمریکا در حال افول است و قدرتش در منطق...
بین‌الملل
«خبرگزاری فارس» مدیر شرکت ترکیه‌ای «بایکار» اعلام کرد که روند ساخت کارخانه تولید پهپاد در اوکراین و چند مرکز تحقیقاتی در کنار آن، آغاز شده است.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه اسپوتنیک، در پی حمله شب گذشته ارتش رژیم صهیونیستی به منطقه مرزی قنیطره، منابع لبنانی از اقدامات امنیتی صهیونیست‌ها به دلیل نگرانی از واکنش حزب الله خبر می دهند. براین اساس، ارتش رژیم صهیونیستی شب گذشته با پرتاب...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، نشریه «نیوزویک» به نقل از مقامات نظامی آمریکا گزارش داد که ذخیره موشک‌های سامانه ضدهوایی آمریکایی «هیمارسِ» ارتش اوکراین ظرف ۳ تا ۴ ماه آینده به اتمام خواهد رسید. «مارک کنسیان»، سرهنگ بازنشسته نیروی دریایی آمریکا در گفت‌وگو ب...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است