اجتماعی 02:16 - 11 تیر 1399
معاون عمران و توسعه‌ امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان این که شهرداری و دهیاری‌ها نهادهای مستقل عمومی و غیردولتی هستند، بر جایگاه قانونی شوراها و دهیاری‌ها تأکید کرد.

تکلیف دولت برای توزیع عادلانه خدمات به روستاها و شهرهای محروم

به گزارش ایسنا، مهدی جمالی‌نژاد در آستانه روز دهیاری‌ها در یک برنامه تلویزیونی گفت: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نقاط بسیار ریز و مویرگی جامعه محلی هستند و شورایاری‌ها و شوراها مجموعه‌ای هستند که در قانون اساسی و قانون شوراها جایگاه مجزا دارند.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور افزود: ۳۵۰ هزار پرسنل شوراها و دهیاری‌ها مجموعه‌ وزین و قوی هستند که نسبت به این نیروها که می‌توانند در کشور نشاط و اعتماد ایجاد کنند، غفلت شده است.

وی ادامه داد: تفاوتی میان شورای شهر در کلان شهرها و شهرهای میانی و کوچک وجود ندارد؛ چرا که مردم شهر، شورا را انتخاب می‌کنند و شورا در واقع چکیده‌ انتخاب مردم است.

جمالی‌نژاد با بیان این که مردم به طور غیرمستقیم از طریق شوراها، شهردار و یا دهیار را انتخاب می‌کنند، افزود: شوراها قدرت خود را از مردم می‌گیرند و در حوزه‌ تصمیم‌گیری برای شهر و یا روستا بسیار موثرند که برکات آنها را در توسعه‌ شهر و روستا شاهد هستیم.

وی ادامه داد: در روستاها به علت امکانات محدودتر، دهیار تنها نقش هماهنگ‌کننده دارد و اقداماتش نافی اقدامات دستگاه‌های ذی‌ربط نیست؛ چرا که دستگاه‌های ذی‌ربط کار می‌کنند و دهیار نقش کلیدی هماهنگی را برعهده دارد.

معاون توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور درباره‌ افراد دستگیر شده که عضو شوراها بوده‌اند، گفت: در هر جامعه‌ صنفی ممکن است غفلت انجام شود که البته اگر تنها یک نفر در شوراها غفلت انجام دهد برای ما زیاد است ولی این غفلت‌ها به معنای فساد افراد منتخب مردم در شوراها نیست.

وی با تأکید بر این که شهرداری‌ها نهادهای مدیریت درآمد و هزینه توامان هستند، دلایل مورد اتهام قرار دادن شهرداری‌ها را این گونه عنوان کرد که شهرداری سازمان مدیریت درآمد است و اگر بخواهد از مردم پول بگیرد، در مظان اتهام قرار می‌گیرد.

وی با بیان این که در خیلی مواقع فرآیند شهرداری شفاف نبوده است و اکنون این فرآیند شفاف‌تر شده است، افزود: قبول داریم در شهرداری تشریفات و فرآیند پیچیده است ولی سعی‌مان بر این است که به سوی کار هوشمند پیش برویم.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در بخش دیگر سخنان خود درباره‌ی «کمیته‌ی انطباق» در فرآیند مصوبات دهیاری‌ها در روستاها گفت: در گذشته دهیارها برای هر کدام از مصوبات به استانداری و در برخی جاها به قائم مقام استان و قائم مقام کشوری مراجعه می‌کردند که حدود شش ماه طول می‌کشید اما اکنون با وجود کمیته‌ی انطباق تمام این فرآیند در حدود یک روز انجام می‌شود.

به گفته‌ وی، کمیته‌ی انطباق کار مصوبات در دهیاری‌ها را آسان کرده و باعث تمرکززدایی شده است.

به گفته‌ جمالی‌نژاد، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نهادهای عمومی و غیردولتی مدیریت و هزینه هستند و باید برای درآمد پایدار روی پای خودشان بایستند اما دولت مکلف است در قالب توزیع عادلانه، خدماتی را به روستاها و شهرهای محروم ارائه دهد.

وی در بخش دیگر سخنانش درباره‌ی بروکراسی موجود در ایجاد اشتغال شوراها و دهیاری ها اظهار کرد: تشریفات زاید نه تنها در روستاها بلکه در شهرها نیز بسیار است که باید حذف شود. همچنین ما شاهد سیل عظیم  مهاجرت‌ها از روستاها به شهرهای کوچک و بزرگ هستیم که باید در ایجاد شغل که مهم‌ترین کار ما است ثباتی ایجاد کنیم تا شاهد این مهاجرت نباشیم و در همین راستا باید در کار دهیار که وظیفه هماهنگی دارد، تسهیل ایجاد کنیم.

او درباره‌ی وضعیت آب شرب روستای سوتاک در مرز سیستان بلوچستان و کرمان گفت: سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در بحث افزایش جمعیت، توزیع متوازن جمعیت است که در این راستا باید جمعیت در کشور پخش شود و تنها در مراکز استان‌ها متمرکز نشود. بنابراین باید به روستاها عنایت کرد.

وی ادامه داد: از بین ۶۷ هزار روستا، ۳۷ هزار روستا دارای دهیاری هستند و نظام‌مند شده‌اند و اکنون در حال بررسی مشکلات مربوط به سکونتگاه‌ها هستیم و شاهد روستاهایی هستیم که حتی از امکانات اولیه هم محروم هستند.

به گفته جمالی‌نژاد، ۲۵ هزار میلیارد تومان به دهیاری‌ها از سال ۱۳۸۲ به بعد پرداخت شده است که در راستای سیاست‌های نظام و دولت و رهبری برای ایجاد توسعه در کشور و روستاها بوده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
افتتاح سومین نمایشگاه شهر هوشمند
«خبرگزاری ایسنا» معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: با توجه به مزایای هوشمندسازی در شهرها از جمله کاهش خطرپذیری، صرفه جویی در انرژی و هزینه ها، افزایش بهره وری، اطلاع رسانی گسترده، ارایه آموزش‌ه...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل نجار عصر امروز ضمن بازدید از مناطق خسارت‌دیده از آبگرفتگی بندر امام (ره)، اظهار کرد: امروز از دو سه منطقه‌ای که از بارش‌ها آسیب‌دیده بودند، بازدیدی صورت گرفت و پیشنهادی مطرح شد که منازل خسارت‌دیده مجدداً ساخته شوند. وی...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین صادق مرادی عصر امروز ضمن دیدار با «سید صولت مرتضوی» رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان کشور و هیئت همراه، تأکید کرد: دستگاه قضائی خوزستان با جدیت و قاطعیت با متخلفان پدیده شوم زمین‌خواری برخورد خواهد...
اجتماعی
رئیس کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در تهران:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در تهران گفت: پیرو تاکیدات وزیر محترم کشور و فرماندار محترم تهران ارایه مدرک عدم سوء پیشینه به عنوان اولین مدرک برای ثبت نام در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ض...
اجتماعی
دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد
«خبرگزاری ایسنا» دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا از برگزاری هشتمین جلسه این قرارگاه به ریاست دکتر رحمانی فضلی، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی در روز سه شنبه ۷ بهمن ماه در محل وزارت کشور خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، کانال جمع آوری و هدایت آبهای سطحی مدائن که به طول ۱۰۵۰ متر در امتداد کانال معلم و با هدف انتقال بخشی از رواناب های بالادست به کانال سجاد واقع در بزرگراه آیت ا… سعیدی احداث...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد و سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین به منظور ایجاد اشتغال و توسعه آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و مهارت‌آموزی برای مددجویان و خانواده‌های نیازمند تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. رئیس ک...
اجتماعی
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با اشاره به اینکه در جایزه خشت طلایی آثار رویه ساز در اولویت دریافت جایزه هستند، گفت: این جایزه و سایر جشنواره ها موجب ارتقای رنکینگ بین الملل تهران شده است.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمود کلهری در این باره افزود: دژباغ کن مجموعه فرهنگی اجتماعی و ورزشی برای محله کن خواهد بود که برای استفاده اهالی محله کن طراحی شده است. این مجموعه علاوه بر اینکه کاربری‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و ورزشی برای آن در نظر گرفته ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» نیروی انتظامی از جریمه ۴۶ هزار و ۵۰۴ دستگاه خودرو در طرح محدودیت تردد شب گذشته خبر داد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی

بزرگترین تولید کننده لوازم پژوهش دانش آموزی در خاورمیانه

فروش آنلاین پوشاک سایز بزرگ زنانه و مردانه


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است