اجتماعی 02:16 - 11 تیر 1399
معاون عمران و توسعه‌ امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان این که شهرداری و دهیاری‌ها نهادهای مستقل عمومی و غیردولتی هستند، بر جایگاه قانونی شوراها و دهیاری‌ها تأکید کرد.

تکلیف دولت برای توزیع عادلانه خدمات به روستاها و شهرهای محروم

به گزارش ایسنا، مهدی جمالی‌نژاد در آستانه روز دهیاری‌ها در یک برنامه تلویزیونی گفت: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نقاط بسیار ریز و مویرگی جامعه محلی هستند و شورایاری‌ها و شوراها مجموعه‌ای هستند که در قانون اساسی و قانون شوراها جایگاه مجزا دارند.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور افزود: ۳۵۰ هزار پرسنل شوراها و دهیاری‌ها مجموعه‌ وزین و قوی هستند که نسبت به این نیروها که می‌توانند در کشور نشاط و اعتماد ایجاد کنند، غفلت شده است.

وی ادامه داد: تفاوتی میان شورای شهر در کلان شهرها و شهرهای میانی و کوچک وجود ندارد؛ چرا که مردم شهر، شورا را انتخاب می‌کنند و شورا در واقع چکیده‌ انتخاب مردم است.

جمالی‌نژاد با بیان این که مردم به طور غیرمستقیم از طریق شوراها، شهردار و یا دهیار را انتخاب می‌کنند، افزود: شوراها قدرت خود را از مردم می‌گیرند و در حوزه‌ تصمیم‌گیری برای شهر و یا روستا بسیار موثرند که برکات آنها را در توسعه‌ شهر و روستا شاهد هستیم.

وی ادامه داد: در روستاها به علت امکانات محدودتر، دهیار تنها نقش هماهنگ‌کننده دارد و اقداماتش نافی اقدامات دستگاه‌های ذی‌ربط نیست؛ چرا که دستگاه‌های ذی‌ربط کار می‌کنند و دهیار نقش کلیدی هماهنگی را برعهده دارد.

معاون توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور درباره‌ افراد دستگیر شده که عضو شوراها بوده‌اند، گفت: در هر جامعه‌ صنفی ممکن است غفلت انجام شود که البته اگر تنها یک نفر در شوراها غفلت انجام دهد برای ما زیاد است ولی این غفلت‌ها به معنای فساد افراد منتخب مردم در شوراها نیست.

وی با تأکید بر این که شهرداری‌ها نهادهای مدیریت درآمد و هزینه توامان هستند، دلایل مورد اتهام قرار دادن شهرداری‌ها را این گونه عنوان کرد که شهرداری سازمان مدیریت درآمد است و اگر بخواهد از مردم پول بگیرد، در مظان اتهام قرار می‌گیرد.

وی با بیان این که در خیلی مواقع فرآیند شهرداری شفاف نبوده است و اکنون این فرآیند شفاف‌تر شده است، افزود: قبول داریم در شهرداری تشریفات و فرآیند پیچیده است ولی سعی‌مان بر این است که به سوی کار هوشمند پیش برویم.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در بخش دیگر سخنان خود درباره‌ی «کمیته‌ی انطباق» در فرآیند مصوبات دهیاری‌ها در روستاها گفت: در گذشته دهیارها برای هر کدام از مصوبات به استانداری و در برخی جاها به قائم مقام استان و قائم مقام کشوری مراجعه می‌کردند که حدود شش ماه طول می‌کشید اما اکنون با وجود کمیته‌ی انطباق تمام این فرآیند در حدود یک روز انجام می‌شود.

به گفته‌ وی، کمیته‌ی انطباق کار مصوبات در دهیاری‌ها را آسان کرده و باعث تمرکززدایی شده است.

به گفته‌ جمالی‌نژاد، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نهادهای عمومی و غیردولتی مدیریت و هزینه هستند و باید برای درآمد پایدار روی پای خودشان بایستند اما دولت مکلف است در قالب توزیع عادلانه، خدماتی را به روستاها و شهرهای محروم ارائه دهد.

وی در بخش دیگر سخنانش درباره‌ی بروکراسی موجود در ایجاد اشتغال شوراها و دهیاری ها اظهار کرد: تشریفات زاید نه تنها در روستاها بلکه در شهرها نیز بسیار است که باید حذف شود. همچنین ما شاهد سیل عظیم  مهاجرت‌ها از روستاها به شهرهای کوچک و بزرگ هستیم که باید در ایجاد شغل که مهم‌ترین کار ما است ثباتی ایجاد کنیم تا شاهد این مهاجرت نباشیم و در همین راستا باید در کار دهیار که وظیفه هماهنگی دارد، تسهیل ایجاد کنیم.

او درباره‌ی وضعیت آب شرب روستای سوتاک در مرز سیستان بلوچستان و کرمان گفت: سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در بحث افزایش جمعیت، توزیع متوازن جمعیت است که در این راستا باید جمعیت در کشور پخش شود و تنها در مراکز استان‌ها متمرکز نشود. بنابراین باید به روستاها عنایت کرد.

وی ادامه داد: از بین ۶۷ هزار روستا، ۳۷ هزار روستا دارای دهیاری هستند و نظام‌مند شده‌اند و اکنون در حال بررسی مشکلات مربوط به سکونتگاه‌ها هستیم و شاهد روستاهایی هستیم که حتی از امکانات اولیه هم محروم هستند.

به گفته جمالی‌نژاد، ۲۵ هزار میلیارد تومان به دهیاری‌ها از سال ۱۳۸۲ به بعد پرداخت شده است که در راستای سیاست‌های نظام و دولت و رهبری برای ایجاد توسعه در کشور و روستاها بوده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
سازمان هواشناسی هشدار داد
«خبرگزاری ایسنا» سازمان هواشناسی کشور با صدور دو هشدار از رگبار باران در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان خبر داده است. همچنین بر اساس هشدار این سازمان از امروز (۱۲ تیر)، وزش بادهای ۱۲۰ روزه در سه استان کشور تشدید می‌شود.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از وزش باد شدید در ۹ استان کشور طی امروز و فردا (۱۲ و ۱۳ تیرماه) خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» با حضور رئیس کمیته امداد، هزار واحد مسکونی در استان فارس به بهره‌برداری رسید و تحویل خانواده‌های تخت حمایت شد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» روابط عمومی وزارت کار و رفاه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با توجه به مصوبه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، صاحبان، شاغلان کسب و کارهایی که کد بیمه و کد کارگاهی ندارند، از سوی دولت حمایت می‌شوند.
اجتماعی
به مناسبت روز ملی محیط‌بان
«خبرگزاری ایسنا» بیش از یک ماه است که آتش به جان جنگل‌ها و مراتع کشور افتاده است. این آتش نه تنها از طبیعت و حیات وحش کشور جان‌ها گرفته بلکه تاکنون پنج نفر از نیروهای داوطلب مردمی که در اطفای حریق شرکت کرده بودند نیز جان خود را از دست داده‌اند. در سال های ا...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار قاسم رضایی، گفت: در ۳ ماهه نخست سال ۹۹ اقدامات خوبی در حوزه مقابله با موادمخدر از آن سوی مرزها تا عمق خاک کشور انجام شده است، که می توان یک نمونه آن را کشف یک محموله بزرگ ۳ تن و ۳۳۱ کیلوگرمی موادمخدر در غرب استان تهران نا...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: دقایقی پیش آتش‌سوزی در فضای پشتی بازار گل واقع در بلوار ابوذر به سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی اعلام شد. وی افزود: وسعت فضای پشت بازار گل ۱۰۰۰ متر است که حدود ۲۰۰ متر آن دچار آتش‌سوزی شده بود. سخنگوی سازمان آ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس کمیته امداد از آغاز مراحل پرداخت وام قرض‌الحسنه رهن مسکن به مددجویان خبر داد و گفت: ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک به تامین هزینه‌های رهن و اجاره مسکن مددجویان پیش‌بینی شده است.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بیش از ۹۵ درصد شهروندان تهرانی در زمان استفاده از مترو از ماسک استفاده می کنند، گفت: با توجه به نزدیک شدن به زمان اجباری شدن استفاده از ماسک در مجا...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» سرهنگ نادر رحمانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا در گفت وگو با خبرنگار مهر از ترافیک پرحجم در برخی محورهای اطراف کلانشهر تهران خبر داد و گفت: آزادراه قروین ـ کرج، کر ـ تهران، تهران ـ قم و تهران ـ ساوه ترافیک پرحجمی دارند. وی از وقوه پد...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است