اقتصادی 23:59 - 07 آذر 1400

دنده‌عقب قطار لرستان/ کرورکرور وعده برای راه‌آهن جنوب اعتبار نشد!

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: از هر لرستانی سوال شود مهم‌ترین و تاریخی‌ترین پروژه‌های استان را فهرست کند قطعاً در میان لیست نام راه‌آهن لرستان به چشم می‌خورد، فرقی نمی‌کند این فرد در چه رده سنی قرار دارد چون احداث خط ریلی لرستان مطالبه سه دهه لرستانی‌ها است.

در آستانه سفر رئیس‌جمهور و اعضای کابینه به استان لرستان خبرگزاری مهر در سلسله گزارش‌هایی ضمن مطرح کردن برخی مسائل این استان، بستر طرح مطالبات و خواسته‌های مردم را فراهم خواهد کرد.

در این راستا منطبق بر نظام مسائل تدوین‌شده در این خبرگزاری، مهم‌ترین مطالبات استان در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … مورد اشاره قرار خواهد گرفت تا زمینه‌ای برای توجه به این مطالبات در مصوبات سفر دولت فراهم شود.

دنده‌عقب قطار لرستان/ کرورکرور وعده برای راه‌آهن جنوب اعتبار نشد!

برای پیگیری گزارش‌های مهر لینک «مطالبات مردم لرستان از دولت» را دنبال کنید. این لینک در کنار صفحه استانی خبرگزاری مهر قرار داده خواهد شد و مخاطبان این رسانه می‌توانند نکات مدنظر خود را در بخش نظرات در میان بگذارند.

قطار وعده‌ها به مقصد نرسید!

در این گزارش وعده‌های متولیان در رابطه با مهم‌ترین پروژه حوزه راه لرستان را مرور می‌کنیم؛ راه‌آهن لرستان مدت‌هاست فقط می‌شنود و همچنان در بن‌بست کمبود اعتبارات عقب‌گرد دارد.

جدول زیر آخرین اظهارنظرهای مسئولان ملی و استانی پیرامون این پروژه مهم را نشان می‌دهد، اظهاراتی که حکایت از سردرگمی متولیان و بلاتکلیفی این پروژه است.

تقویم اظهارات مسئولان پیرامون راه‌آهن لرستان

اظهارنظر / مسئول

زمان

مشاور وزیر راه با تأکید بر اینکه پروژه ریلی خرم‌آباد وضعیت خوبی ندارد، گفت: خواهش ما از استاندار لرستان این است که این پروژه به سامانه «نیپا» بیاید تا بتوانیم آن را پیگیری کنیم.

۱۱ دی ۱۳۹۸

استاندار وقت لرستان با اشاره به تعریف منابع مالی جدید برای پروژه راه‌آهن دورود- خرم‌آباد گفت: ۱۲۰ میلیارد اوراق مشارکت برای این پروژه اختصاص‌یافته است.

۱ بهمن ۱۳۹۸

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل: پیشرفت ۴۰ درصدی پروژه راه‌آهن خرم‌آباد

۲۱ بهمن ۱۳۹۸

معاون استاندار لرستان: در حال حاضر پروژه راه‌آهن دورود - خرم‌آباد فاقد اعتبار است

۴ دی ۱۳۹۹

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان توقف پروژه راه‌آهن خرم‌آباد - دورود در نقطه زیر ۲۰ درصدی خبر داد.

۹ آبان ۱۴۰۰

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی از نیاز چهار تا پنج هزارمیلیاردی برای اجرا و تکمیل پروژه راه‌آهن خرم‌آباد - دورود - اندیمشک خبر داد.

۱۷ آبان ۱۴۰۰

عقب‌گرد پروژه در مسیر زمان!

نکته قابل‌تأمل در اظهارات درج‌شده در این جدول این است که راه‌آهن لرستان در سال ۹۸ مطابق اظهارات مسئولان شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل پیشرفت ۴۰ درصدی داشته است و حالا در سال ۱۴۰۰ مسئولان استانی می‌کند عدد پیشرفت فیزیکی این پروژه زیر ۲۰ درصد است!

دنده‌عقب راه‌آهن لرستان روی ریل وعده‌ها و اظهارات بی‌اعتبار متولیان نشان می‌دهد که همچنان مردم برای شنیدن صدای سوت قطار باید سال‌ها منتظر باقی بمانند.

دنده‌عقب قطار لرستان/ کرورکرور وعده برای راه‌آهن جنوب اعتبار نشد!

این در حالی است که این پروژه ریلی هم‌اکنون به دلیل مشکلات اعتباری و سایر حواشی متوقف است و به نظر می‌رسد در سفر دولت به لرستان باید تدبیری برای فعال شدن مجدد این پروژه اندیشیده شود.

توقف در نقطه ۲۰ درصد!

وحید کرم الهی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه راه‌آهن خرم‌آباد - دورود - اندیمشک اظهار داشت: این پروژه از حیطه اداره کل راه و شهرسازی لرستان کلاً خارج است و مربوط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور است.

وی عنوان کرد: پروژه راه‌آهن، جز پروژه‌های ملی است و پیشرفت فیزیکی آن زیر ۲۰ درصد است.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با تأکید بر اینکه این پروژه مدت زیادی است که تعطیل است، افزود: شروع پروژه از محل فروش سهام فولاد بود، ابتدا چون اعتبار وجود داشت، مراحل اجرایی پروژه مطلوب بود اما وقتی‌که اعتبار تمام شد، متوقف شد.

مسئله همیشگی نبود اعتبار!

مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی هم پیش از این در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه راه‌آهن خرم‌آباد - دورود - اندیمشک گفته بود: این پروژه به چهار تا پنج هزار میلیارد اعتبار نیاز دارد.

دنده‌عقب قطار لرستان/ کرورکرور وعده برای راه‌آهن جنوب اعتبار نشد!

وی عنوان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و جلسه با معاون وزیر راه و شهرسازی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه اختصاص پیدا کرده است.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیگیر هستیم که از طریق تهاتر، ورود سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های خصوصی مانند «خرم زال» ادامه این پروژه در دستور کار قرار بگیرد.

چشم به راه سفر دولت!

پیش‌ازاین نیز احمدرضا دالوند معاون عمرانی استانداری لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه یکی از اولویت اول تیم کاری مدیریت ارشد لرستان پیگیری وضعیت پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی است اظهار داشت: در این راستا استاندار لرستان در بازدیدها از نزدیک وضعیت این پروژه‌ها را بررسی می‌کنند.

وی با اشاره به بازدید استاندار لرستان از وضعیت پروژه راه‌آهن خرم‌آباد - دورود - اندیمشک عنوان کرد: تلاش می‌کنیم که در سفر رئیس‌جمهور به استان لرستان، این پروژه را جز اولویت‌دار ترین پروژه‌ها برای اجرا، مطرح کنیم.

دالوند تصریح کرد: به دنبال این هستیم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل اعتباری این پروژه را حل و مجدداً آن را فعال کنیم.

دنده‌عقب قطار لرستان/ کرورکرور وعده برای راه‌آهن جنوب اعتبار نشد!

فرهاد زیویار استاندار لرستان هم روز پنج شنبه با تشریح برنامه‌های سفر گفته بود: سدها و راه‌آهن لرستان در حوزه‌های نیرو و راه و شهرسازی از پروژه‌های مهمی هستند که در سفر آتی رئیس‌جمهور به استان پیگیری می‌شوند.

وی اظهار داشت: راه‌آهن دورود - خرم‌آباد و بروجرد از جهاتی برای همه مردم لرستان مهم است و در صورت راه‌اندازی تمام استان از آن بهره‌برداری خواهند کرد، ازاین‌رو مطالبه مهم مردم استان است.

راه‌آهن دورود - خرم‌آباد و بروجرد از جهاتی برای همه مردم لرستان مهم است و در صورت راه‌اندازی تمام استان از آن بهره‌برداری خواهند کرد، ازاین‌رو مطالبه مهم مردم استان است استاندار لرستان تصریح کرد: راه‌آهن قدیمی لرستان در بحث پدافند غیرعامل دارای مشکلاتی است و معتقدیم اجرای پروژه جدید که از خوزستان به سمت استان مرکزی ادامه دارد، باید موردتوجه بیشتر قرار گیرد.

زیویار ادامه داد: این پروژه و چند طرح مهم دیگر از استان، در سفر آتی رئیس‌جمهور محترم به لرستان به‌عنوان مطالبات اصلی، با هیئت دولت مطرح و مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: برای تکمیل و پیشبرد بهتر امورات راه‌آهن خرم‌آباد ضرورت دارد سازمان برنامه‌وبودجه در بحث تأمین اعتبار و وزارت راه و شهرسازی در رابطه با موضوعات فنی پروژه نظرات خود را ارائه دهند.

استاندار لرستان افزود: امیدواریم این خواسته مردم استان با انجام کارهای کارشناسی و همت دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط هر چه سریع‌تر به نتیجه رسیده و شاهد بهره‌برداری از آن باشیم.

سالی دو درصد رو به جلو!

بنابراین گزارش، پروژه راه‌آهن لرستان در حالی چشم به نخستین سفر دولت سیزدهم دارد که در فهرست مصوبات سفر دوم دولت دهم هم قرار دارد.

دنده‌عقب قطار لرستان/ کرورکرور وعده برای راه‌آهن جنوب اعتبار نشد!

این پروژه اواخر سال ۸۹ بالاخره مجوز کمیسیون ماده ۳۲ را گرفت تا پروژه‌های ریلی لرستان از یک خوان دیگر عبور کنند و این بار دیگر بهانه عدم توجیه اقتصادی پروژه به دستاویز مسئولان تبدیل نشود. از اخذ مجوز ماده ۳۲ پروژه که بیش از هشت ماه گذشت مسئولان برای آغاز عملیات اجرایی این پروژه‌های ریلی مهم محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری وقت را به لرستان دعوت کردند تا مراسم آغاز عملیات اجرایی این پروژه‌ها در مهرماه سال ۹۰ برگزار شود.

امروز با گذشت ۱۰ سال پروژه زیر ۲۰ درصد پیشرفت دارد، یعنی سالی کمتر از دو درصد روبه‌جلو رفته است و با این روند ده‌ها سال دیگر هم به نتیجه نخواهد رسید؛ باید دید تصمیم دولت سیزدهم برای به سرانجام رسیدن این پروژه مهم ملی چیست؟

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: با ورود محموله یک میلیون دُزی واکسن «آسترازنکا» در صبح امروز از کشور لهستان، واکسن های آسترازنکای وارده به ۱۶ میلیون و ۷۵۴ هزار و ۶۱۰ دُز از ابتدای فراگیری کرونا تا کنون رسیده است. و...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمدرضا بهرامن درباره تمدید نشدن مجوز فعالیت بهره‌بردار معدن ققنوس خواف افزود: بیش از یک سال است که اختیارات مربوط به تمدید مجوزهای معدنی به سازمان‌های صمت استان‌ها واگذار شده است، در موضوع معدن ققنوس...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده با اشاره به این که روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن مناسب است افزود: ازطرح‌هایی که قبلا شروع شدند و عملیات اجرایی آن‌ها در حال انجام است بخشی درماه‌های آتی قابلیت بهره‌برداری و تح...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرد که هیات وزیران به پیشنهاد کارگروه موضوع تبصره (۱) ماده (۱۰۳) قانون امور گمرکی – مصوب ۱۳۹۰ و به استناد به تبصره یاد شده، فرودگاه های یاسوج، سمنان وجهرم را به عنوان فرودگاه های...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایپا، گروه خودروسازی سایپا همانگونه که وعده داد بود، هر هفته پیش فروش و فروش فوق العاده محصولات خود را با هدف پاسخگویی به نیاز مصرف کنندگان واقعی انجام می دهد، لذا متقاضیان محصولات این خودروساز از ساعت ۸ صبح پنج...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» ‌خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ پلیس امنیت اقتصادی یکی از یگان‌های انتظامی کل کشور است که وظیفه پیش‌بینی، کنترل، پیشگیری، شناسایی، کشف و مقابله با فعالیت‌ها و جرایم اقتصادی را برعهده دارد. پلیس امنیت اقتصادی پیش تر به عنوان اداره مبارزه با جرایم اقت...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، آمارهای منتشر شده شرکت برق فرانسه نشان می‌دهد که اعتصابات مداوم کارگران در این کشور سبب شده از میزان تولید برق هسته‌ای در فرانسه ۲.۲ گیگاوات (گیگاوات) و برق آبی را ۱.۳ گیگاوات کاسته شود. کارگران این شرک...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، شیء جین پینگ، رئیس جمهور چین می‌گوید اهداف بلند پروازانه چین برای کاهش میزان کربن در هوا نباید به قیمت از دست دادن انرژی و امنیت غذایی مردم عادی این کشور تمام شود به همین دلیل این واکنش نشان دهند رویکرد مح...
اقتصادی
نقوی خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل بورس انرژی از آمادگی برای توسعه همکاری ها با شرکت ملی نفت ایران به منظور استفاده از ابزارهای مختلف مالی همچون سلف موازی و سایر ابزارهای تامین مالی خبر داد و گفت: همچنین این آمادگی وجود دارد که بورس انرژی در خصوص معاملات سوآپ و تران...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت ملی نفت، این شرکت در راستای اجرای بندهای ۱۴ و ۱۵ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش ذخایر نفت و گاز کشور و توسعه ظرفیت‌های تولید و برداشت صیانتی از منابع هیدروکربوری کشور و مستند ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است