علمی فناوری 17:35 - 09 آذر 1399
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه شیوع کرونا دو اشتباه را به ما گوشزد کرد، گفت: در گذشته متخصصان حوزه پزشکی بر این باور بودند که عصر بیماری‌های واگیردار تمام شده، ضمن آنکه ما از علوم پایه غافل بودیم، در حالی که برای نوآوری نیازمند توجه به این علوم هستیم.

دو اشتباهی را که ویروس کرونا به ما گوشزد کرد

به گزارش ایسنا دکتر محمود نیلی احمدآبادی امروز در اختتامیه چهارمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان گفت: کرونا ویروس با همه هجمه عظیم و گسترده‌ای که دارد، ولی بشر از پای ننشست و همواره تلاش می‌کند که شرایط را مدیریت کند تا با کمترین هزینه بیشترین بهره را ببرد.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی ارتباط تنگاتنگ علم و مدیریت بحران به خوبی نمایان می‌شود، اظهار کرد: من همواره به این موضوع فکر می‌کنم که اگر کرونا ویروس را ۲۰ سال قبل داشتیم وضعیت آموزش، پژوهش و تحقیقات ما چگونه بود. در آن زمان همه مردم در خانه می‌ماندند و ارتباط جامعه با حوزه‌های دانش آموزش و دانشجویی قطع می‌شد و دانشگاه‌ها دچار اختلال می‌شدند.

نیلی، با بیان اینکه توسعه آموزش‌های الکترونیکی را که امروزه داریم در ۲۰ سال گذشته نداشتیم، ادامه داد: دانشگاه تهران یکی از دانشگاه‌های پیشرو در توسعه آموزش الکترونیکی است و از سرمایه گذاری که از ۲۰ سال گذشته در این زمینه داشته، توانسته است که از اسفندماه که این ویروس شیوع یافت آموزش‌های الکترونیکی خود را آغاز کند و خللی در امر آموزش ایجاد نشود.

رییس دانشگاه تهران، با تاکید بر اینکه ترم گذشته با کمترین تاخیر برگزار شد، خاطر نشان کرد: چنین اقداماتی، قدرت علم و دانش را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که آنچه که بیش از پیش جامعه به آن بها می‌دهد، علم و دانش است.

نیلی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه مقابله با ویروس کرونا، یادآور شد: بشر در طول تاریخ امکانات زیادی را فراهم کرده است، ولی علی رغم همه پیشرفت‌ها ویروسی به این کوچکی جهانیان را زمین گیر کرد و به این نتیجه رسیدیم که جز با علم و دانش نمی‌توان به مقابله با این ویروس برخاست.

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه ما تاکنون در دو حوزه دچار اشتباه شدیم، گفت: یکی از این اشتباهات در حوزه پزشکی است؛ چرا که بسیاری از متخصصان این حوزه بر این بارو بودند که عصر بیماری‌های واگیردار تمام شده و بیماری‌های غیر واگیردار خطر جدی برای انسان است، به گونه‌ای که در همایشی که با همکاری دانشگاه‌های بزرگ برگزار شد، چالش اصلی انسان عصر حاضر را بیماری‌های غیر واگیر مانند سکته قلبی و دیابت و غیره اعلام شد و فاندهای خوبی برای یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در نظر گرفته شد.

وی غفلت از علوم پایه را از دیگر اشتباهات کشور دانست و یادآور شد: تمرکز ما بیشتر بر روی توسعه کسب و کارها و فناوری و تبدیل دانش به فناوری است، غافل از آنکه برای تکمیل این زنجیره نیازمند توجه به علوم پایه هستیم.

نیلی با تاکید بر اینکه شرط توسعه نوآوری در محصول توجه بیشتر به علوم پایه است، خاطر نشان کرد: شیوع کرونا این نکته را به ما یادآوری کرد که این زنجیره باید کامل باشد و شروع هر حرکتی در این زمینه منوط به حرکت سریع در آغاز و ابتدای راه است و آن توجه به علوم پایه است.

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه وقتی پیشنهاد برگزاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان ارائه شد، من از آن استقبال کردم، اظهار کرد: این جریان، جریان دیگری بر روی سایر حرکت‌های علمی کشور است و چنین حرکت‌هایی موجب وارد شدن جوانان کشور به حوزه‌های دانشی شده، ضمن آنکه آینده کشور، آینده ورودی‌های دانشگاه‌ها و استادان و علم و دانش کشور را مشخص می‌کند.

وی علمی نگاه کردن و انتخاب مسیر درست را موجب توسعه پایدار دانست و گفت: ایده‌های خلاقانه‌ای که در این رویدادها ارائه می‌شود حتما باید دارای حداکثر کاربرد باشند و افراد خلاق نیز مورد حمایت قرار گیرند.  

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» منابع انرژی تجدید پذیر، مانند باد و انرژی خورشیدی، می‌توانند باعث کاهش وابستگی مردم جهان به سوخت‌های فسیلی شوند. اما پیش از آن، شرکت‌های انرژی به روشی ایمن و مقرون به صرفه برای ذخیره انرژی نیاز دارند تا پس از ذخیره بتوان از این انرژی استفاد...
علمی فناوری
درخواست دانشجویان دانشگاه کلمبیا:
«خبرگزاری ایسنا» دانشجویان دانشگاه "کلمبیا" خواستار کاهش میزان شهریه خود شدند.
علمی فناوری
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه "استنفورد":
«خبرگزاری ایسنا» بسیاری از مردم از اپلیکیشن‌های تربیت مغز تا تزریق بوتاکس را برای جوان شدن استفاده می‌کنند اما تحقیقاتی که به تازگی انجام شده نشان می‌دهد که کلید کاهش روند پیری در سلول‌های خاصی از سیستم ایمنی ما نهفته است؛ سلول‌های میلوئید(myeloid).
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» برای اولین بار مقاله‌ای از یک پژوهشگر ایرانی در یکی از معتبرترین ژورنال‌های علوم رایانه پذیرفته شد.
علمی فناوری
با کمک دانشمندان ایرانی شناسایی شد
«خبرگزاری ایسنا» گروهی از محققان سازمان بهداشت "گایسینگر"(Geisinger) با مشارکت دو دانشمند ایرانی نوع رایجی از دگرگونی ژنتیکی را به عنوان عامل خطری برای سکته مغزی به خصوص در افراد بالای ۶۵ سال شناسایی کردند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، این نیروگاه توسط شرکت چند ملیتی آلمانی Thysenkrupp تأسیس می‌شود و هر سال حدود ۱۱۱۰۰ تن هیدروژن سبز تولید خواهد کرد. هیدروژن سبز با هیدروژن عادی به دست آمده از گاز متان متفاوت است و تولید آن با استفاده از آب ...
علمی فناوری
در وبینار سلامت دیجیتال و کووید-۱۹ مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» در وبینار سلامت دیجیتال و کووید-۱۹، متخصصان اهمیت به کارگیری سلامت دیجیتال و نقش آن در کنترل بیماری‌های همه‌گیر بررسی کردند.
علمی فناوری
در نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر دقت بیشتر در برگزاری آیین‌ها و مراسم مختلف دهه فجر گفت: دشمن از نقاط ضعف ما در برگزاری آیین‌ها سوء استفاده می‌کند و این برنامه‌ها باید از قبل بررسی و آسیب‌شناسی شوند تا به بهترین نحو برگزار شوند. ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» دانشگاه پیام نور استان تهران با بالاترین تعداد برگزیدگان مقام اول جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های پیام نور را کسب کرد.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ایرانسل، این کنسرت آنلاین، ساعت ۲۱ پنج‌شنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۹، با ترکیبی از قطعات سنتی فارسی و آذری در «تالار وحدت» تهران اجرا می‌شود و کلیه دوستداران موسیقی اصیل ایرانی، مخاطبان آن هستند. این کنسر...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنیفروش آنلاین پوشاک سایز بزرگ زنانه و مردانهبزرگترین تولید کننده لوازم پژوهش دانش آموزی در خاورمیانه


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است