علمی فناوری 13:19 - 05 بهمن 1400
دکتر طیبی اعلام کرد
رئیس جهاد دانشگاهی در مورد دیدار اخیرش با رئیس جمهور و نتایج آن توضیح داد: جناب آقای دکتر رئیسی علیرغم ابراز علاقه به بازدید از نمایشگاه توانمندی های جهاد دانشگاهی، عنوان کردند به علت شدت اشتغالات امکان بازدید برایشان فراهم نگردید. من طی نامه‌ای بعد از نمایشگاه درخواست کردم آقای رئیس جمهور فرصتی را در اختیار من قرار دهند تا ضمن ارائه گزارش دستاوردهای جهاددانشگاهی آمادگی کامل این نهاد را برای گرفتن مسئولیت‌های بزرگ در برنامه‌های توسعه‌ای دولت به استحضار ایشان برسانم.

آمادگی کامل جهاد دانشگاهی برای گرفتن مسئولیت‌های بزرگ در برنامه‌های توسعه‌ای دولت

دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری نمایشگاه دستاوردها و توانمندیهای جهاددانشگاهی در دیماه ۱۴۰۰ در خصوص مهمترین دستاوردهای این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه در حوزه پژوهش و فناوری بازدیدکنندگان با دستاوردها و فناوریهای تولیدی جهاددانشگاهی در حوزه‌های پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی و اجتماعی آشنا شدند.

وی ادامه داد: ویژه‌گی‌های این فناوریها که توجه همه بازدیدکنندگان را جلب نمود، پیشرفته بودن و به روز بودن آنها به لحاظ رقابت با فناوری‌های روز دنیا بود و مهمتر اینکه این فناوری ها با دانش ایرانی تولید شده‌اند. در بخشهای دیگر، دستاوردهای جهاددانشگاهی در حوزه‌های فرهنگی، آموزش و کارآفرینی به نمایش گذاشته شده بودند.

وی درخصوص سایر فعالیت های جهاد دانشگاهی در این نمایشگاه گفت: در حوزه فرهنگی، ساختار سازیهای فرهنگی جهاددانشگاهی در ظرف زمان خودش همه نوآوری و خط‌شکنی‌ برای ورود سایر مردم به این عرصه‌ها بوده است. سازمان انتشارات جهاددانشگاهی اولین منتشرکننده کتب علمی دانشگاهی تألیفی و ترجمه اساتید و محققان کشورمان در سالهای اولیه انقلاب است به همین شکل خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)و خبرگزاری تخصصی قرآنی بین‌المللی ایکنا. طراحی و برگزاری مسابقات مناظره‌های ملی دانشجویی که اساس آن یادگیری گفتگوی علمی و اخلاقی دانشجویان به عنوان مدیران آینده کشور در زمینه مسائل و مشکلات مبتلا به کشور است، از نوآوریهای دیگر جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی است.

به گفته وی، در حوزه آموزش علاوه بر داشتن شبکه آموزش عالی و علمی کاربردی و کوتاه مدت قوی در سراسر کشور در زمینه ایجاد دانشگاه نسل چهار، جهاددانشگاهی بسیار موفق عمل کرده است و دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی، دانشگاه نسل چهار در تعامل موفق این دانشگاه با حوزه پژوهش و فناوری خود این نهاد می‌باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی در خصوص مسئولین و مدیران بازدید کننده از نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی و تأثیر این بازدیدها روی آنها گفت: نمایشگاه کاملاً تخصصی برگزار شد و مدعوین هم عموماً مسئولین و مدیران ارشد نظام و بخشهای دولتی، غیر دولتی و خصوصی بودند. هدف نمایشگاه هم بیان توانمندیهای جمهوری اسلامی ایران در برنامه پیشرفت کشور، ایجاد خودباوری و غرور نسبت به توان ملی آن هم در شرایط پمپاژ ناامیدی و شرایط سخت اقتصادی کشور بود.

وی ادامه داد: نمایشگاه توانمندی های جهاد دانشگاهی توسط رئیس محترم مجلس شورای اسلامی آقای دکتر قالیباف افتتاح شد و ایشان وقت کافی برای بازدید از نمایشگاه به ویژه در حوزه پژوهش و فناوری اختصاص دادند. صحبت‌های کامل ایشان در رسانه‌ها بیان شده است. آقای دکتر قالیباف ضمن ابراز غرور و خرسندی  از دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی، بیان کردند که حالا نوبت ما مسئولان است که با برنامه‌ریزی درست، از این دستاوردها استفاده کنیم. همچنین چهار معاون رئیس جمهور، پنج وزیر، چهل و دو نماینده مجلس و تعداد زیادی از مدیران و کارشناسان از نمایشگاه بازدید کردند.

دکتر طیبی تاکید کرد: مطالب بیان شده توسط مسئولین در دفتر یادبود نمایشگاه برای ما در جهاددانشگاهی بسیار غرورآفرین و ارزنده بود، بدون استثناء همه بازدیدکنندگان ضمن تشکر از جهاددانشگاهی، این نمایشگاه را سمبل توان ملی کشور در رسیدن به اهداف توسعه‌ای و پیشرفت دانسته‌اند. رئیس محترم کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به شدت تحت تأثیر توانمندیهای ارائه شده در نمایشگاه قرار گرفته بود و در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن تقدیر از جهاددانشگاهی از رئیس محترم جمهور درخواست کردند حتماً از نمایشگاه بازدید نمایند.

دکتر طیبی در خصوص دستاوردهای عینی نمایشگاه برای جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: امضای 10 الی 12 تفاهم‌نامه مهم همکاری و یا استفاده از دستاوردهای جهاددانشگاهی که یکی از این تفاهمنامه‌ها با شرکت ملی حفاری ایران در مورد بازسازی و نوسازی ناوگان شرکت ملی حفاری بوده و همچنین ابلاغ یک قرارداد بزرگ در زمینه طراحی و ساخت یک کارخانه بزرگ نمک‌زدایی در صنعت نفت است.

وی تاکید کرد: نکته مهم که ما به دنبال آن بودیم باور مسئولان به توان ملی است. ما عمد داشتیم که این نمایشگاه را در این مقطع زمانی برگزار کنیم که اولاً وزراء و مدیران ارشد سازمانها و شرکتهای بزرگ تثبیت شده باشند و هم اینکه در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه کشور هستیم و ضروری است در تهیه این برنامه استفاده حداکثر از توان ملی مورد نظر قرار گیرد.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه ان شاءالله با فعال شدن پروژه‌ها و اهتمامی که دولت سیزدهم به حل مشکلات کشور دارد یقیناً مراجعه به جهاددانشگاهی و استفاده از توانمندیها و دستاوردهای آن بیشتر خواهد شد، خاطرنشان کرد: حین برگزاری نمایشگاه توانمندی های جهاد دانشگاهی یک مورد خیلی عجیب هم پیش آمد و آن این بود که در ایام برگزاری نمایشگاه پیشنهاد حذف جهاددانشگاهی از شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح شد که برای من شوک‌آور بود و برای عدم تأثیرگذاری منفی روی همکاران خبر آن را بعد از نمایشگاه به آنها دادم.

دکتر طیبی در مورد علل پیشنهاد حذف جهاددانشگاهی و تبعات آن گفت: فکر می‌کنم اعضای محترم جدید حقیقی شورایعالی انقلاب فرهنگی که عمدتاً جوان و عضو کارگروه تحول شورایعالی هستند هم احتمالاً در جریان مسائل انقلاب فرهنگی، تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی و تشکیل جهاددانشگاهی و نمایندگان آن در ستاد انقلاب فرهنگی نبوده و هم فرقی بین وظایف یک نهاد توسعه‌ای مثل جهاددانشگاهی با وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری نگذاشته‌اند.

وی ادامه داد: کار یک نهاد توسعه‌ای در طراحی برنامه پیشرفت کشورها الگوسازی توان فناورنه کشور در حل مشکلات است. وزارتخانه های علوم و بهداشت نهاد تولید علم هستند و اگر اساتید محترم علاقه به تحقیق کاربردی داشته باشند تولید یک فناوری تا TRL 4 است که ضمن اینکه ارزشمند است، ولی طی مسیری کوتاه از تولید، تجاری‌سازی یک فناوری است، در حالی که باید برای تجاری‌سازی یک فناوری تا TRL 9انجام شود. وظیفه یک نهاد توسعه‌ای انجام این کار و سماجت در کاربرد آن است. به ویژه در فناوریهای پیشرفته و پر هزینه که عمدتاً دانشگاهها وارد نمی‌شوند و یا ممکن است بخشی از یک فناوری بزرگ را آن هم تا مرحله TRL4 انجام دهند. بدنه صنعت، کشاورزی و بهداشت ما را این فناوریها تشکیل می‌دهند.

وی افزود: شما به نقش مهم فرهنگ‌سازی جهاددانشگاهی به ویژه در دهه‌های 60 و 70 نگاه کنید کدام سازمان بیشترین نقش را در ایجاد خودباوری در مردم، جوانان و حتی خود دانشگاهها داشته است. در دهه 80 و 90 به فناوریهای تولید جهاددانشگاهی نگاه کنید. کدام بخش خصوصی ریسک ورود به تولید این فناوریها و پیگیری تجاری‌سازی آنها را می‌پذیرد، علت هم پیشرفته بودن فناوریها، هزینه بالا و اینکه در حوزه صنعتی، کار فرمایان عمدتاً دولتی و شبه دولتی بوده و ریسک خرید خارجی در آنها بسیار بالا است و لذا بخش خصوصی حتی در صورت تمکن مالی وارد تولید این فناوریها نمی‌شود، ولی با توجه به اهمیت آنها و وابستگی کشور باید این فناوریها را تولید و تجاری‌سازی کرد. سلول درمانی، ژن درمانی، ویروس درمانی، سیستم برق و کنترل و رانش قطارهای مترو، تجهیزات اپراتور تلفن همراه، تعداد محدودی از این فناوریها هستند. البته وقتی سد شکسته شد و بازار به سمت داخل آمد آن وقت بخش خصوصی با اطمینان بیشتر وارد شده و طبیعی است که جهاددانشگاهی میدان را واگذار کرده و سراغ حوزه‌های جدید می‌رود. در صورتیکه به درخواست رهبر معظم انقلاب اسلامی شورایعالی انقلاب فرهنگی به صورت جدی بخواهد وارد پیاده‌سازی سه نقشه مهم فرهنگی، علمی و فناورانه و تحول آموزشی شود. با توجه به نگاه علمی مسئله محور و کاربردی جهاددانشگاهی و فعالیت در سه حوزه توسعه فرهنگی، توسعه علمی و فناورانه و توسعه آموزشی، یقیناً این نهاد می‌تواند نقش ارزنده‌ای در به روزرسانی این نقشه‌ها و تهیه اسناد بخشی آنها و روش اجرایی‌سازی آنها ایفا نماید.

رئیس جهاد دانشگاهی در مورد دیدارش با رئیس جمهور و نتایج آن توضیح داد: جناب آقای دکتر رئیسی علیرغم ابراز علاقه به بازدید از نمایشگاه، به علت شدت اشتغالات امکان بازدید برایشان فراهم نگردید. من طی نامه‌ای بعد از نمایشگاه درخواست کردم آقای رئیس جمهور فرصتی را در اختیار من قرار دهند تا ضمن ارائه گزارش دستاوردهای جهاددانشگاهی آمادگی کامل این نهاد را برای گرفتن مسئولیت‌های بزرگ در برنامه‌های توسعه‌ای دولت به استحضار ایشان برسانم.

وی افزود: خوشبختانه آقای دکتر رئیسی کاملاً در جریان نمایشگاه و دستاوردهای جهاددانشگاهی در حوزه‌ مختلف بودند و اتفاقاً آقای رئیس جمهور از من خواستند که جهاددانشگاهی ورود بسیار جدی در حل مشکلات و رفع وابستگی‌ها داشته باشد. بعنوان مثال به چند موضوع مثل آب شیرین‌کن‌ها اشاره کردند که چرا ما باید در این حوزه هنوز وابسته باشیم. اینجانب نیز آمادگی کامل جهاددانشگاهی را برای ورود کاملاً علمی و حرفه‌ای و پذیرش مسئولیت‌های مهم خدمت ایشان اعلام نمودم. قرار شد اینجانب با هماهنگی که انجام می‌شود در جلسه هیأت دولت دستاوردهای جهاددانشگاهی را ارائه کنم و آقای رئیس جمهور نیز دستورات لازم در مورد استفاده از آنها را در جلسه صادر فرمایند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، برای تکمیل این فناوری‌ها ۳.۵ میلیارد دلار هزینه خواهد شد و دولت آمریکا امیدوار است با استفاده از چنین فناوری‌هایی تا اواسط قرن جاری میلادی میزان انتشار گاز دی اکسید کربن در جو کره زمین به صفر برسد. دول...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر علیرضا زالی سخنگوی «کارگروه تحقیقات پاسخگو، دانش بنیان و اشتغال آفرین» در اجلاس روسای دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مازندران گفت: در این کارگروه بر تبیین سیاست های جدید تحقیقات و ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ایرانسل، این کنفرانس، امسال نیز همچون دوره گذشته، با مشارکت و حضور ایرانسل به عنوان حامی اصلی، برگزار شده و ایرانسل در این کنفرانس به انتقال تجربیات خود درباره پیشتازی در زمینه‌هایی همچون راه‌اندازی ۵...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، رویداد نهایی ششمین دوره مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر (مهما) که با حمایت مرکز تحقیق و توسعه همراه اول اجرایی شده، برگزار شد. نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، مقابله با نشر اطلاعات نادرست در مورد حمله روسیه به اوکراین بخشی از سیاست جدیدی است که نشان می‌دهد توئیتر قصد دارد با اطلاعات غلط در این زمینه برخورد کند. شبکه‌های اجتماعی در مورد نحوه شناسایی و مدیریت ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، با رسیدن به بازدهی تقریباً ۴۰ درصدی، تولید انواع سلول خورشیدی با کیفیت و کارایی بیشتر ممکن می‌شود. سلول خورشیدی جدید این تیم بازدهی ۳۹.۵ درصدی را در شرایط نوری برابر با خورشید به ثبت رساند. اگرچه قبلا...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دادستان‌های ایالت های تگزاس، ایندیانا، ایالت واشنگتن و ناحیه کلمبیا در ماه ژانویه شکایت‌های جداگانه‌ای علیه گوگل در دادگاه‌های ایالتی تنظیم کردند. علت این امر استفاده گوگل از روش‌های ردیابی مکانی فریبن...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کانادا همچنین می‌خواهد به شبکه به اشتراک گذاری اطلاعات کشورهای اتحاد پنج چشم یا Five Eyes بپیوندد که متشکل از آمریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا و نیوزلند است. فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر صنعت کانادا، به...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» محمد جعفری عضو هیئت مدیره شتابدهنده در حوزه سنجش از دور به خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از پروژه هایی که در این شتابدهنده مورد حمایت قرار دادیم در حوزه حفاظت از محیط زیست و برنامه پایشی تالاب هاست. وی با بیان اینکه این طرح توسط ۷ تا ۸ استارت ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است