سیاسی 16:33 - 07 آذر 1400

۳ اولویت اصلی کشور/کمیسیون مشترک بین قوای مقننه وقضائیه تشکیل شود

به گزارش خبرنگار مهر،  محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه ضمن تقدیر و تشکر از حضور صمیمانه رئیس قوه قضائیه، گفت:  اولین بار است که جلسه ای  بین قوه مقننه و قضاییه برگزار شده است که این جلسه را به فال نیک می گیریم.

وی تاکید کرد: هر سه قوه با هم هماهنگ و همدل هستند. این امر لازم است اما کافی نیست. این هماهنگی و همدلی باید منجر به هم افزایی و کارآمدی برای حل مشکلات مردم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر جلسه ای بگذاریم اما خروجی آن آثار ملموسی در زندگی مردم  نداشته باشد باید برگردیم و تجدیدنظر کنیم، افزود: البته اگر فرصت داشته باشیم. فرصت تنگ است و مردم نیاز به کارآمدی دارند.

قالیباف تصریح کرد: من به عنوان یک نماینده و شهروند از جناب اژه ای تشکر می کنم که از روزی که در این مسئولیت قرار گرفت با شناخت خوبی که به مسائل کشور دارد و با توجه به سابقه و تسلطی که بر ساختارها و تشکیلات قوه قضائیه دارد با روحیه میدانی و جهادی برای رفع مشکلات و ایجاد تحول ورود و در صحنه مشکلات را پیگیری کرد.

وی با تاکید بر پیگیری اجرای طرح تحول در قوه قضائیه، گفت: در کشور، مشکلات متعددی وجود دارد و همه باید بر حل این مشکلات متمرکز شویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی  تصریح کرد: نیازمندیم در سطوح عالی هر سه قوه به فهم مشترکی در اولویت ها برای حل مسائل برسیم.

قالیباف با اشاره به اینکه امروز در کشور سه مشکل اساسی داریم که باید حل این مشکلات اولویت هر سه قوه باشد، گفت: یکی از مشکلات اساسی ما مشکل اقتصادی است. مشکل آب یکی دیگر از مسائلی است که باید حل آن در اولویت سه قوه باشد، چرا که در برخی از نقاط کشور مردم وضعیت خوبی از لحاظ دسترسی به آب شرب ندارند و حتی در بخش قابل توجهی از روستاها آب شرب با تانکر جابه جا می شود و حتما باید برنامه جدی برای رفع این مشکل داشته باشیم.

وی گفت: بحث جمعیت از حیث موالید، مهاجرت و اختلاف طبقاتی یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در اولویت دولت، مجلس و قوه قضائیه قرار گیرد. ریشه سه مشکل مذکور در ناترازی است و این مشکلات زاییده تصمیمات ما است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما باید تکلیف خود را با بخش خصوصی روشن کنیم و لازم است امنیت سرمایه حفظ شود و باید به سرمایه گذاران فرصت داده شود. برای مثال زمانی باید مالکیت یک بخش از حالت خصوصی خارج شود که مطمئن باشیم در آن جا فسادی رخ داده است.

قالیباف اظهارداشت: در کشور باید تولید ثروت اتفاق بیفتد تا مشکلات اقتصادی حل و فصل شود. همچنین لازم است اقدامات اساسی انجام شود تا نقدینگی لجام گسیخته دیگر به سمت سوداگری نرود بلکه به سمت تولید و سرمایه گذاری برود که این مسئله نیازمند تصمیمات شجاعانه در کشور است و حتی لازم است در جلسات سران قوا و کمیسیون های تخصصی مجلس هم به این مسئله توجه شود و تصمیمات ما باید به گونه ای باشد تا ناترازی ها حذف شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه قریب به ۸۰ درصد بودجه ما صرف هزینه های جاری می شود، چرا که ۸۰ درصد بودجه ما دولتی است، گفت: سه قوه باید اولویت های خود را مشخص کنند و اگر ما دغدغه های جدا از یکدیگر داشته باشیم، نمی توانیم مشکلات کشور را حل و فصل کنیم.  

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قوه قضائیه نمی‌تواند رأسا لوایح خود را به مجلس ارائه کند اما حداقل می توان موضوعات مد نظر قوه قضائیه را در سازوکار طرح ها به قانون تبدیل کرد. حتما مسئولان قضائیه در کمیسیون ها حضور داشته باشند  و طرح های کمیسیون ها را دقیق بنویسند تا حل مشکلات مردم در اولویت قرارگیرد.

قالیباف با بیان اینکه ۷ دستگاه، مسئول نظارت بر اجرای قوانین هستند افزود: یکی از منکرات بزرگ در کشور، عدم اجرای قانون و یا بد اجرا کردن قانون است. بعد از ۴۰ سال تجربه عرض می کنم اگر بخواهیم امورات را در دستگاه اجرایی و قضایی نظارت و اجرا کنیم اشتباه است.

وی تصریح کرد: برای نظارت دقیق نیازمند شفاف سازی، هوشمندسازی و مردمی سازی هستیم. اگر این کار را به درستی انجام دهیم خروجی آن کارآمدسازی نظام حکمرانی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بحثی  که تحت عنوان «سوت زنی» مطرح شد در واقع مبارزه با فساد از طریق حمایت از افشاکنندگان فساد بود. در این زمینه قوانین مهمی در همه کشورهای دنیا وجود دارد که باید در کشور ما نیز در این زمینه قانونگذاری شود.

قالیباف با اشاره به اینکه ۵۵ درصد فساد در دنیاز ازهمین طریق کشف شده است، اظهار داشت: مردم فساد را دیده اند و از طریق هوشمندسازی اعلام کردند. تنها ۴۵ درصد فساد از طریق دستگاه‌های دولتی در دنیا کشف می‌شود.

وی افزود: اگر از خصوصی سازی، فساد بیرون می آید باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر از ابتدا این فساد بررسی می شد شاهد ضربه خوردن به بیت المال نبودیم. باید از وقوع فساد جلوگیری کرد؛ می توان طرحی در این خصوص نوشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبارزه با فساد باید به طور جدی پیگیری شود، اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم در طرح های اقتصادی بحث دارایی های غیرمولد است که این دارایی ها در همه سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی وجود دارد و باید کار سیستمی انجام شود تا این دارایی های غیرمولد به دارایی های مولد تبدیل شود.

قالیباف تصریح کرد: اگر جلوی فساد در این مرحله گرفته نشود، فساد به بخش سیاسی و رقابت های انتخاباتی تسری پیدا می کند که الان شاهد هستیم برخی افراد فضای غیراخلاقی ایجاد می کنند که گویا همه مسئولان مفسد هستند، در حالی که این کارشان غلط و غیراخلاقی است.

وی بیان کرد: همچنین در بخش نظارت باید مجلس و قوه قضاییه منسجم و هماهنگ با یکدیگر کار کنند. برای مثال در مجلس بسیاری از گزارش‌ها در قالب ماده ۲۳۴ آماده می شود و ما این شکایت ها را به قوه قضاییه ارجاع می دهیم که باید با اولویت رسیدگی شود اما متاسفانه گاهی اوقات اتفاق خاصی رخ نمی دهد و رسیدگی نمی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر می خواهیم این هماهنگی بین قوه قضاییه و مجلس اثربخش تر باشد بنده پیشنهاد می دهم یک کمیسیون مشترک مداوم و مستمر بین مجلس و قوه قضاییه شکل گیرد تا پیگیری ها را انجام دهد و در نهایت باید خروجی این کمیسیون مشترک در جلساتی که بین مجلس و قوه قضاییه به صورت مشترک تشکیل می شود، ارائه شود.

قالیباف اظهار داشت: نمایندگان همواره در میان مردم و پیگیر رفع مشکلات آنان هستند و انصافا قضات ما هم بسیار شریف و زحمتکش هستند و با حداقل امکانات کارهای خود را انجام می دهند. در هر دستگاهی افرادی هستند که حرمت خود و دستگاه را نگه نمی دارند.

وی گفت: این شفاف سازی و هوشمندسازی را در ارتباط با مردم انجام می  دهیم و از سوی دیگر مجلس و قوه قضاییه به صورت هماهنگ نظارت می کنند. دو هفته قبل جلسه ای در این خصوص تشکیل شد با این ساز و کارها بسیاری از مشکلات در شهرستان ها حل می شود.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه بعدازظهر امروز (یکشنبه) هیئت وزیران به ریاست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، موضوع تأمین اعتبار برای رفع مشکل آب در استان اصفهان، در دستور کار دولت قرار گرفت. دولت همچنین با توجه به انقضای مهلت سه ساله قانون...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، امیر محمد محمودی، معاون اجرایی ارتش در مراسم صبحگاه مشترک ستاد ارتش گفت: پس از اجرای موفقیت آمیز عملیات غرور آفرین شکست حصر آبادان که نخستین عملیات مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، هیمنه دشمن بع...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» مالک شریعتی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح جلسه امروز (یکشنبه ۱۰ مهر ماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: وزیر نیرو برای پاسخگویی به سوالات تعدادی از نمایندگان در جلسه امروز این کمیسیون حضور یافت. وی بیان کرد: سوال حبیب‌الله دهمرده ...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» علی حدادی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح جلسه عصر امروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، اظهار داشت: در این جلسه، ایرادات شورای نگهبان به طرح شفافیت قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها بررسی شد. وی بیان کرد: پس از بحث و بررسی مفصل، ای...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» عباس مقتدایی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عصر امروز ابعاد مختلف اغتشاشات و جریان‌های برون کشور را که به صورت فعالانه در این جهت...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی شهادت مظلومانه پاسداران و بسیجیان حریم امنیت، در دفاع از امنیت و آرامش مردم زاهدان را تبریک و تسلیت گفت. متن پیام به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ الْمُؤْمِنِی...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در چهارمین جلسه شورای‌عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، توجه به فرهنگ ایثار و شهادت و تفکر بسیجی را نیاز ضروری جامعه برشمرد...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین رضوانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۰ مهر ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، گفت: جلب رضایت ۱۰۰ درصدی برای هیچ حکومتی، حق یا باطل، ضعیف یا قوی، غربی یا شرقی، انقلابی یا ضد انقلابی امکان پذیر نیست. نماینده مر...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسن آصفری در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۱۰ مهر ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی، گفت: تذکر بنده خطاب به آقایان سلبریتی است که در آشوب‌های خیابانی اخیر سوءاستفاده‌های خود را کردند. سن برخی از این افراد به گونه‌ای است که می‌...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۱۰ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی، گفت: ریاست صدا و سیما باید عبرت بگیرد و سازمان سینمایی در چهره سازی ها تجدیدنظر کند. وی بیان کرد: افرادی که با سرمایه این ملت ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است