اجتماعی 17:56 - 17 اسفند 1399

تفاهم‌نامه همکاری میان هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی امضا شد

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر در این جلسه با اشاره به اینکه به طور متوسط هر پنج سال یک بار در کشور ایران با یک بحران طبیعی اعم از سیل، زلزله و … مواجه هستیم، تاکید کرد: از نکات مثبت موجود در مدیریت حوادث، تلاش همه دوست‌داران مردم و نظام برای ایجاد آرامش در جامعه در مواقع بروز حوادث و بحران‌هاست.

همتی افزود: برخی حوادث و سوانح تبدیل به بحران ملی می‌شوند که برای بازگرداندن جامعه آسیب دیده به روال عادی و ایجاد آرامش در جامعه، علاوه بر حضور تمام دستگاه‌های متولی در صحنه حوادث، به تعامل، هماهنگی، وفاق و همدلی ملی نیاز داریم.

رئیس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: جمعیت هلال احمر و بسیج سازندگی، دو ارگان فعال در جامعه هستند که نقش مؤثری در حوادث و بحران‌ها برای خدمت‌رسانی به مردم دارند. شاید همراهان این دو ارگان از یک طیف و گروه نباشند اما هدف هر دو، خدمت رسانی به مردمی است که حق دارند برای پشت سر گذاشتن حوادث و بحران‌ها از امکانات نظام بهره ببرند.

همتی در ادامه به همکاری و حضور جمعیت هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی در مدیریت و کنترل بیماری کرونا در کنار وزارت بهداشت اشاره و تاکید کرد: این دو ارگان در موضوع کرونا، از شناسایی بیماران مشکوک تا اهدا و توزیع بسته‌های معیشتی و ایجاد نقاهتگاه‌های ویژه بیماران مبتلا به کرونا در کنار مردم کشور بوده‌اند.

وی افزود: علیرغم اینکه دومین عید نوروز است که کشور درگیر بیماری کروناست و مردم خسته اند، اما همکاری بسیج و هلال احمر در کنار وزارت بهداشت، هم برای ایجاد مراکز نقاهتگاهی و هم در اجرای طرح بزرگ شهید سلیمانی و … از نمادهای همکاری تنگاتنگ میان ارگان‌ها بود که باعث شد از چند صد مرگ و میر روزانه به کاهش میزان مبتلایان برسیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به رزمایش دستگاه‌های متولی در مدیریت بحران و کنترل بیماری کرونا، به موضوع ایجاد جامعه تاب آور از طریق ایجاد خانه‌های هلال در کشور نیز اشاره کرد و گفت: تا پایان کار دولت فعلی، ۵۰۰۰ خانه هلال در کشور ایجاد می‌شود در حالی که چشم انداز جمعیت هلال احمر، ایجاد ۳۸ هزار خانه هلال در سراسر کشور و در دورافتاده‌ترین نقاط است تا بدون اتکا به امکانات دولتی و با ارائه آموزش‌های همگانی امداد و کمک‌های اولیه و همچنین تجهیز این خانه‌ها به اقلام اولیه امدادی، باعث ارتقای میزان تاب آوری جامعه در برابر حوادث شده و اعضای خانه‌های هلال به عنوان اولین امدادگران، در صحنه حوادث و بلایا حاضر باشند.

همتی در ادامه به وظیفه این جمعیت در ارائه آموزش‌های همگانی امداد و کمک‌های اولیه به مردم و همچنین عزم جدی هلال احمر برای تحقق این امر مهم اشاره کرد و گفت: آموزش همگانی مردم بر مبنای آموزش چهره به چهره و همچنین استفاده از ظرفیت فضای مجازی، صدا و سیما و همکاری با دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و ارگان‌هایی که گروه هدف عظیمی دارند از جمله آموزش و پرورش، آموزش عالی، ستاد کل نیروهای مسلح برای آموزش ۳۲ ساعته سربازان وظیفه در ۴۰ پادگان کشور و … در دستور کار هلال احمر بوده و در حال اجراست تا به یک جامعه تاب آور برسیم.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: هماهنگی میان دستگاه‌های متولی ارائه خدمات در زمان حوادث و بلایا، رضایتمندی مردم را به دنبال دارد. همانطور که در سیل سال ۹۸ تمام ارگان‌ها در کنار هم و در خدمت مردم کشور بودند، در زلزله سی سخت هم هلال احمر در کنار بسیج، سپاه، نیروی انتظامی و … و با تقسیم شهر به مناطق ۹ گانه، اقلام امدادی و زیستی را به منازل مردم رساندند.

همتی تاکید کرد: اگر همکاری میان ارگان‌های خدمات رسان از جمله هلال احمر و بسیج سازندگی گسترده‌تر شود، قطعاً برای مردم کشور منشأ خیر بوده و نتیجه نهایی این تعامل و همکاری تنگاتنگ، مدیریت حوادث و بحران‌ها و خدمت رسانی مؤثرتر به مردم برای ایجاد آرامش در جامعه حادثه دیده است.

عزم ملی برای سربلندی در حوادث و بحران‌ها

سردار سرتیپ دوم پاسدار، محمد زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد که امضای این تفاهم نامه منشأ خیر و برکات برای مردم جامعه باشد.

زهرایی گفت: ملت‌ها و نظام‌ها در بزنگاه‌هایی با هم مقایسه و آزمون می‌شوند که یکی از این بزنگاه‌ها حوادث و بحران هاست. در شرایط عادی، کشورها می‌توانند به جنگ رسانه‌ای بروند اما بحران‌ها، محک و آزمونی پنهان نشدنی بوده که نحوه مدیریت آن در کشور و در دنیا انعکاس می‌یابد. هرچه این بحران گسترده‌تر، آزمون آن نیز سخت‌تر خواهد بود و سربلندی در این آزمون به عزمی ملی نیاز دارد.

مدل جدید همکاری میان ارگان‌های متولی در مدیریت بحران کشور

وی با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه، مدلی جدید از همکاری میان ارگان‌های دخیل و متولی بحران به شکل قرارگاه شکل گرفت که این قرارگاه در سیل ۹۸، عمق بیشتری پیدا کرد و ارائه خدمات به مردم در این سیل، رضایتمندی مردم بیشتری را در پی داشت، تاکید کرد: ضمن احترام به استقلال مأموریت ارگان‌های متولی در مدیریت بحران کشور، اگر تمام ارگان‌ها در کنار هم و در عین استقلال مأموریت، تعامل مناسب و هماهنگی لازم را داشته باشند، شاهد رضایت مردم و ایجاد عدالت در خدمت رسانی به مردم خواهیم بود.

زهرایی با اشاره به وجود سه نوع عدالت رویه‌ای، ارتباطی و عدالت توزیع گفت: مهمترین نوع عدالت، همین عدالت توزیع است که در بحران‌ها با همکاری یکدیگر می‌توانیم عدالت توزیع را رقم بزنیم. یکی از مأموریت‌های سازمان بسیج سازندگی، خدمت رسانی به مردم است. این سازمان ۴۲ هزار گروه و قشر جهادی دارد که این قافله و لشکر، در حوادث و بلایا در کنار مردم هستند. از این تعداد، ۲۵۰۰ گروه جهادی ما برای خدمت در حوادث و بلایا آموزش دیده و ساماندهی شده‌اند که با آموزش‌های تخصصی و تکمیلی، می‌توانند یک بال حرکتی و خدمت رسان در کنار هلال احمر باشند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی ادامه داد: این سازمان با وجود ۲۴ هزار صندوق قرض الحسنه، یک میلیون و ۱۰۰ هزار عضو مردمی در کنار پایگاه‌های مقاومت بسیج و کانون‌ها و دفاتری که اقشار متخصص سازمان حضور دارند، آمادگی دارد تا در مراحل قبل، حین و بعد از حادثه و همچنین برای دریافت آموزش‌های همگانی امداد و کمک‌های اولیه و ارائه این آموزش‌ها در جامعه، در کنار هلال احمر باشد تا در حوادث و بحران‌ها و با همکاری قرارگاهی، گروه‌های اقدامی ۲۲ گانه سازمان از جمله بسیج زنان، بسیج جامعه پزشکی و… و. بازوی حرکت هلال احمر باشند.

سردار سرتیپ زهرایی در پایان تاکید کرد: برنامه مشترک این سازمان و هلال احمر، حرکت رو به جلو برای خدمت شایسته‌تر به مردم در حوادث و بحران‌ها خواهد بود.

سرعت بخشی به ارائه آموزش‌های همگانی با همکاری بسیج

خسرو رحمانی، معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر نیز در این مراسم گفت: هلال‌احمر برای آموزش همگانی و تاب آور کردن مردم با وزارت آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بسیج سازندگی و سایر دستگاه‌ها تعامل و همکاری خوبی دارد. همچنین بنا شده در طرح جامع آموزش همگانی، جامعه هدف همه مردم کشور باشند و محورهای مهمی از جمله آگاهی بخشی و آموزش چهره به چهره با صدور گواهینامه در دستور کار باشد.

وی افزود: آموزش مردم از طریق بسیج با سرعت بالا با ظرفیت‌های بسیج به صورت همه جانبه در حال انجام است، در کمیسیون تنظیم مقررات جمعیت هلال احمر هم بنا شده است تا فعالیت‌ها محدود به آموزش نباشد و در بحث امداد و نجات، کمک‌های داطلبانه، خدمات عمومی که از طریق سازمان جوانان انجام می‌شود هم اقداماتی صورت گیرد.

ولی پور رئیس سازمان امداد و نجات نیز در جریان امضای تفاهم نامه میان هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی گفت: براساس قانون مدیریت بحران در همه مراحل امداد و نجات می‌توانیم همراه بسیج باشیم؛ ارائه آموزش‌های تخصصی و اینکه چگونه می‌توان خدمات خوبی به مردم ارائه داد و همینطور انجام ساز و کار اجرایی تفاهم نامه به همراه تربیت تیم‌های اجرایی سازمان امداد و نجات و بسیج از جمله مواردی است که در پیشبرد اجرایی شدن مفاد این تفاهم نامه اهمیت زیادی دارد.

لازم به ذکر است؛ ارتقای سطح تاب‌آوری و آمادگی جامعه و افزایش توان پاسخگویی مؤثر و سریع در برابر حوادث و سوانح، بهره‌مندی از توان و ظرفیت افراد آموزش‌دیده بسیج و هلال‌احمر جهت حضور در عملیات و خدمت‌رسانی به مناطق محروم و آسیب‌پذیر کشور و طرح‌های عام‌المنفعه ملی و همچنین توانمندسازی تیم‌های جهادی به منظور استفاده در عملیات‌های امداد و نجات، توانمندسازی نیروهای بسیج به منظور توسعه آموزش‌های همگانی و هم‌افزایی در جمع‌آوری کمک‌های مردمی در هنگام حوادث و سوانح از جمله اهداف تفاهم نامه امضا شده میان سازمان بسیج سازندگی و جمعیت هلال احمر بوده است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از مهار آتش سوزی در ورودی ایستگاه مترو قیطریه خبر داد. 
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، رضوان حکیم زاده با تشریح نحوه ارزشیابی پایانی دوره ابتدایی، اظهار کرد: پایان برگزاری کلاس‌ها و زمان آموزش دانش آموزان ابتدایی سی و یکم اردیبهشت ماه خواهد بود و مدرسه تلویزیونی ایران هم تا آن زمان به ارائه آموزش‌ها ادامه خواهد د...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین اسماعیلی عصر امروز در مراسم رونمایی از سامانه حمایت از خانواده زندانیان که در محل سازمان زندان‌ها برگزار شد، اظهار کرد: کار زندان‌بانی دگرخواهی است، ما آمده ایم در حوزه زندان بانی برای خدمت به دیگران نه برای جلب منفعت، ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها عصر امروز در مراسم رونمایی از سامانه حمایت از خانواده زندانیان که در محل سازمان زندان‌ها برگزار شد، اظهار کرد: امروز که از این سامانه رونمایی می‌کنیم باید بگویم که مدیران ما در تعطیلات نو...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» آتش سوزی ورودی ایستگاه قیطریه اختلالی در سرویس دهی مترو نداشت.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، دادگاه عمومی و انقلاب بخش قلعه نو با حضور مسعود ستایشی، قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران و دیگر مسئولان قضائی و اجرایی شهرستان ری و بخش قلعه نو افتتاح شد. مسعود ستایشی قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران با تبریک ماه...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سعید دوستی نژاد، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قرچک در از کاهش چشمگیر وقوع سرقت در این شهرستان و در ایام نوروز خبر داد و اظهار کرد: پیرو هماهنگی‌های صورت گرفته در ستاد پیگیری از وقوع جرم شهرستان قرچک، دادستانی، نیروی انتظامی و...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی باقری‌کنی دبیر ستاد حقوق بشر در نامه‌ای خطاب به «جف ترنهلم میکلسن»، دبیر کل شورای اتحادیه اروپا، ضمن برشمردن مصادیق تلخی از نقض حقوق شهروندان ایرانی در اروپا، شدیداً از عدم مسئولیت‌پذیری این کشورها در موضوعات حقوق بشری انتق...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی باقری‌کنی رئیس ستاد حقوق بشر در نامه‌ای خطاب به «جف ترنهلم میکلسن»، دبیر کل شورای اتحادیه اروپا، ضمن برشمردن مصادیق تلخی از نقض حقوق شهروندان ایرانی در اروپا، شدیداً از عدم مسئولیت‌پذیری این کشورها در موضوعات حقوق بشری انتق...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سید حشمت اله حیات الغیب در اولین مراسم ادای نذر هشتم سال ۱۴۰۰ که با حضور تعدادی از نیکوکاران استان تهران و در محل سالن کنفرانس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه ۷ برگزار شده بود، اظهار داشت: با اجرای طرح نذر هشتم که به نیت امام رضا (ع...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است