علمی فناوری 19:37 - 29 مهر 1400
در مراسم اعطای جایزه مصطفی (ص) اعلام شد
مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ همیار جایزه از کشورهای جهان و اهدای منابع مالی توسط اعضای جامعه خادم‌المصطفی، در قالب صندوق تامین مالی جایزه، پایه‌های حرکت اعطای این جایزه را تقویت کرد، ابراز امیدواری کرد که در اتحاد و هم‌افزایی با اصحاب علم و عمل و به برکت دانش و سرمایه‌های علم و فناوری در جهان اسلام، باری دیگر اوجی بر رستاخیز علمی بسازیم و قلّه‌های دانش را فتح کرده و مرزهای کنونی علم را درنوردیم تا احیای تمدنی فاخر را زمینه‌ساز باشیم. 

ایجاد شبکه‌ ۶۵۰۰ نفری از اصحاب علم و فناوری/تلاش برای احیای تمدن فاخر

به گزارش ایسنا، مهندس مهدی صفاری نیا امروز در مراسم چهارمین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) ضمن خوشامدگویی به دانشمندان، فناوران، خیرین علم و فناوری و حامیان علم و فناوری و میهمانان این مراسم، اظهار کرد: جایزه مصطفی (ص)؛ برگ زرینی است از پشتوانه‌ای به قدمت تمدن‌های باستانی، به حیاتی از روح الهی و آنچه در جایزه متبلور است، بازآفرینی نقش پیشرانان حکمت و اندیشه در افق تاریخ است تا چشمه‌های دانش، بار دیگر از دل امت اسلامی جوشش کند.

وی جایزه‌ مصطفی(ص) را جایزه‌ای دانست که ماموریت خویش را نه ‌تنها رفیع کردن قهرمانان علم، بلکه تبیینی از مسیر قهرمان‌پروری ترسیم کرده است و اظهار کرد: طریقی که دانش را به بینش، معنی و منش را به کنش مجهز کند تا به سعادت نوع بشر، نظامی از تعاملات را بنیان نهد که استعدادهایی خودساخته و باورمند را در منظومه‌ای از سیاستگذاری‌های علم و فناوری تا تنظیم‌گری، ساختار سازی کند و ارائه‌ خدمت به نوع بشر، رهبریِ اندیشه را به محوریت کانون‌های اجتماعی-علمی، آن گونه که از تاریخ تمدن کهن اسلامی شاهد بودیم، احیا کنند؛ تا دیگر بار صلح، رفاه و امنیت بر بنیان علم نافع، عطیه‌ای الهی باشد که به فرزندان رسول خدا صلوات الله علیه و آله ارزانی دارند.

صفاری نیا ادامه داد: در پی سه دوره از افتخاری شکوهمند به اعطای نشان شایستگی علم و فناوری، به نامی متبرک، باری دیگر موهبت تجلیل از تحول ‌آفرینانی اثر گذار؛ از جان امت اسلام را به خجستگیِ میلاد حضرتش به جشن می‌نشینیم و تلألو ستارگانی از علم و فناوری را به تاریخ ثبت می‌کنیم.

مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با تاکید بر اینکه این بنیاد به پشتوانه حمایت خیرین و حامیانی نیک‌اندیش و آینده‌نگر، تاکنون از مشارکت‌ بالغ بر ۵۰۰ خیر، واقف و هنرمند نیکوکار در سطح بین‌الملل جهت تامین منابع جوایز ادوار گذشته و فعالیت‌های خویش بهره‌ برده است، خاطر نشان کرد: حمایت هنرمندان، در پایه‌گذاری موزه هنر مصطفی (ص)، همراهی نمایندگان و سفیران جایزه در کشورهای جهان و بیش از ۲۰۰ همیار جایزه از کشورهای جهان و اهدای منابع مالی توسط اعضای جامعه خادم‌المصطفی، در قالب صندوق تامین مالی جایزه، پایه‌های این حرکت علمی-فرهنگی را تقویت کرد.

وی یادآور شد: این حرکت مردمی در استحکام بنیان‌های دانش، ثمره‌ای داشت که برنامه‌هایی از آن را در غنای چهارمین "هفته‌ی جایزه" با حضور بیش از ۵۰ شخصیت علمی و فناوری از ۱۵ کشور جهان از روز دوشنبه، ۲۶ مهرماه شاهد بوده‌ایم.

وی ادامه داد: در این مهم تلاش شده تا از جامعه‌ای که بر محور برترین‌های علم و فناوری جهان اسلام گردهم آمده‌اند، در راستای تدبیر بر حل مسائل کشورهای اسلامی برنامه‌ریزی شود که در قالب برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری (استپ) با همکاری ۱۴ مرکز علمی و فناوری در ایران و برنامه‌های همگانی‌سازی علم، همچون نشست‌های کافه‌های علم وآشنایی بیشتر مدعوین هفته جایزه با توانمندی‌های علم و فناوری در قالب برخی بازدیدها تقویت شد.

صفاری نیا با بیان اینکه بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) تاکنون در بنا نهادن شبکه‌ای قریب به ۶۵۰۰ نفر از اصحاب علم و فناوری از ۵۰ کشور و تعامل با ۹۱۰ مرکز معتبر بین‌المللی، زمینه‌ توسعه همکاری‌های علمی و فناوری را در قالب برنامه استپ فراهم آورده است، گفت: برنامه‌ای که در کنار دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، به ارائه فرصت‌های تحقیقاتی کاربست-محور، نزد اساتید و دانشمندان برجسته بین‌المللی می‌پردازد و تاکنون ۱۳ دوره از این نوع نشست‌های علمی و فناوری در چهار کشور اسلامی برگزار شده است.

وی اظهار کرد: حوزه‌های ظرفیت ‌سازی در قالب رقابت علمی "کنز"؛ که بستری برای حل مساله با روش‌های علمی و فناورانه با تمرکز بر دانشمندان جوان پایه‌گذاری شده است، تاکنون بالغ بر ۱۰۰۰ متقاضی را از ۱۵ کشور با خود همراه داشته است.

صفاری نیا با بیان اینکه در تقویت بنیان‌های تولید علم و توسعه فناوری، رهبران آینده را باید از نوجوانی و کودکی دریافت، یادآور شد: در این راستا برنامه دانش‌ آموزی نور در ۴ دوره از عمر خویش بیش از ۱۵۰۰۰ مخاطب را شریک خویش کرده است.

دبیر اجرایی جایزه مصطفی (ص) تاکید کرد: در حصول اهداف این جایزه‌ جهانی؛ لازم است گفتمانی بر پایه‌های علم نافع در کشورهای اسلامی جریان یابد که همراهی رسانه‌های جمعی و تخصصی و محافل ترویج علم، با مشارکت فعال رسانه‌های علمی و عمومی معتبر در سطح بین‌الملل در ادوار مختلف قوت گرفته است تا به برکت این حرکت بزرگ، مسیر رشد جوامع اسلامی بیش از پیش تقویت و بارور شود.

وی یادآور شد: این بنیاد امید دارد تا در اتحاد و هم‌افزایی با شما اصحاب علم و عمل، با تکیه بر بنیان‌های اخلاقی و فرهنگی که از تمدنی طلایی در جهان اسلام وامدار است و به برکت دانش و سرمایه‌های علم و فناوری در جهان اسلام، باری دیگر اوجی بر رستاخیز علمی سازیم و قلّه‌های دانش را فتح کرذه و مرزهای کنونی علم را درنوردیم تا احیای تمدنی فاخر را زمینه‌ساز باشیم. 

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی بیوتکنولوژی دانشگاه شهاب دانش قم جلسه مجازی کیت‌های بیولوژیک را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی-دانشجویی محیط زیست دانشگاه تهران با همکاری تشکل‌های دانشجویی حوزه محیط زیست و انرژی، نشست کاهش شدت انرژی در ایران - از حرف تا عمل را برگزار می‌کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی کارآفرینی دانشگاه الزهرا با همکاری مرکز پژوهش های اجتماعی در دهلی نو، وبینار «درآمدی بر حقوق اقتصادی زنان کارآفرین» را برگزار می کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» محققان "دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس" در مطالعه اخیر اظهار کرده‌اند، افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و همچنین پس از آن واکسن دریافت کرده‌اند، آنتی‌بادی‌های باکیفیت‌تری علیه سویه‌های جدید این بیماری دارند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» این تصویر خیره‌کننده در نور مرئی توسط تلسکوپ جمنای(Gemini) ثبت شده است و گویی می‌تواند هر لحظه از صفحه به سمت بیرون پر بزند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» یک پژوهشگر هلندی در پروژه خود، به بررسی تاثیر نانوحامل‌ها بر فعال‌سازی سلول‌های ایمنی برای درمان سرطان پرداخته است.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ایرانسل، مشترکان جدید داناپلاس می‌توانند با خرید اشتراک این پلتفرم آموزش آنلاین، در قرعه‌کشی ۱۰ جایزه‌ی ۳ میلیون تومانی شرکت کنند. آخرین مهلت برای شرکت در این طرح، پایان ۳۰ آذر ۱۴۰۰، همزما...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» مهلت بت‌ نام پذیرش دوره مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه‌ای(ناپیوسته) نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی- کاربردی بهمن ماه سال۱۴۰۰ آغاز شده و تا ۲۲ آذر ادامه دارد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» مراسم گرامیداشت روز پژوهش 23 آذرماه 1400 به صورت مجازی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهریار زینی، مدیر طرح‌های کلان و توسعه فناوری‌های نوین خودرویی ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: رویداد ایده‌پردازی گیربکس در...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است