اجتماعی 18:51 - 30 دی 1400

وجود طرح‌های ضد طبیعت در شاهرود/ پول و سرمایه‌ها هدر می‌رود

به گزارش خبرنگار مهر، امیرحسین ولیان غروب پنج‌شنبه در همایش پیاده‌روی به مناسبت هوای پاک در محل جاده سلامتی شاهرود ضمن بیان اینکه شاهرود بهترین آسمان را در کل کشور دارد اما به این معنی نیست که عملکرد ما نسبت به دیگر شهرهای آلوده تفاوتی کند، ابراز داشت: خوشبختانه شاهرود در مسیر معبر هوای جنگل ابر و دامنه شاهوار قرارگرفته است و باید روز هوای پاک به رفتارهای شخصی خودمان تلنگری بزنیم که آیا به خاطر هوای پاک حاضریم قدمی برداریم؟

وی بابیان اینکه از خرید کمتر پوشاک و عایق شدن پنجره‌ها تا استفاده از خودروهای عمومی و غیره به داشتن پاک مربوط می‌شود، افزود: باید با عمل گرایی از همین اقدامات کوچک، اما مؤثر برداشت کار مهم فعالان محیط‌زیست گوشزد کردن و یادآوری همین نکات ضروری به دیگران است.

وجود طرح‌های ضد طبیعت در شاهرود/ پول و سرمایه‌ها هدر می‌رود

این فعال محیط‌زیست با تاکید بر اینکه باید خویشاوند، همکار، دوستان، خانواده و غیره را با دلایل علمی و عقلانی برای تغییر استایل زندگی دعوت کرد تا این گونه به طبیعت بتوان کمک کرد، ابراز داشت: کاهش مصرف سوخت برای داشتن هوای پاک همان چیزی است که ما را به کنترل گرمایش زمین و زیست بهتر و سلامت تر باید برساند.

ولیان با بیان اینکه گفتمان محیط‌زیست نه از نوع انتقادی و یاس آور بلکه از این نقطه نظر اینکه ما چه‌کاری می‌توانیم کنیم را باید به داخل جامعه آورد، تصریح کرد: ما باید نگاهی به طبیعت پیرامون خود داشته باشیم مسیر زیبایی جاده سلامتی یکی از راه‌های ارتباط طبیعت با شهر است و احاطه شدن آن با کوه یکی از موارد مثبت شاهرود به شمار می‌رود.

وی بابیان اینکه طبق شنیده‌ها حدود ۲۵ میلیارد اعتبار صرف پل طبیعت شده تا ارتباط دو کوه را در آبشار به هم وصل کند، افزود: باید پرسید آیا این پول مال تک‌تک ما شهروندان نیست؟ شاهرود هیچ کار مهم‌تر از احداث این پل‌ها نداشت؟ جاده سلامتی واقعاً چیزی به لحاظ زیبایی کم نداشت که بخواهیم چنین سازه‌ای به آن اضافه کنیم.

وجود طرح‌های ضد طبیعت در شاهرود/ پول و سرمایه‌ها هدر می‌رود

دبیر تشکل محیط زیستی استان سمنان بابیان اینکه عاشق شاهوار هستیم اما این پل را به عنوان شاهوار نخواهیم شناخت نهایت اسم آن ضد طبیعت باشد، ابراز داشت: اولاً این پول و سرمایه مردم در حال هدر رفت است و دوم آلایندگی طبیعت را به دنبال دارد چرا باید برای این سازه فولادی و بتنی طبیعت را تخریب کنیم و باید پرسید به چه قیمتی به اینجا رسیده است.

ولیان با بیان اینکه کارخانه فولاد به عنوان پرمصرف‌ترین صنعت آب بر کشور در اصفهان قرارگرفته است، تصریح کرد: ۲۵ درصد آب زاینده‌رود توسط همین بخش از بین می‌رود به این قیمت و با سختی فراوان فولاد را به اینجا آورده و سازه‌ای ضد طبیعت تنها به یک دلیل آن‌هم جویایی اسم و رسم برای مسئول یک شهر بنا می‌شود.

وی بابیان اینکه نگاه شخصی نیست و عملکردها است و سوال ما اینجا که آیا جای بهتری برای هزینه کرد نبود؟ افزود: از شهردار و شورای شهر می‌خواهیم در ساخت این پل‌ها بازنگری و به مردم در مورد ضرورت ساخت آن توضیح دهند برای این دو پروژه بالغ‌بر ۶۰ میلیارد تومان در حال هزینه کرد است. آیا واقعاً ضرورت دارد؟

وجود طرح‌های ضد طبیعت در شاهرود/ پول و سرمایه‌ها هدر می‌رود

کنشگر محیط‌زیست بابیان اینکه بارها صحبت شد که یکی از نیازهای شهر لاین دوچرخه‌سواری امن است، ابراز داشت: این می‌تواند کاهش مصرف سوخت و کاهش استفاده از خودرو شخصی را ایجاد کند که این هزینه چندانی نیز در برنداشت چرا به‌جای این موارد، به کارهای سنگین چشم پر کن بی فایده پرداخته‌شده است.

ولیان با بیان اینکه جاده جنگل ابر یکی از همین داستان‌هایی بود که مردم صادقانه پشت آن ایستاده و اجازه تخریب و دست‌درازی ندادند، تصریح کرد: بارها سوال شد که چرا این جاده لازم است اما هیچ فردی پاسخ درستی به آن نداد شاهرود چهار جاده به سمت شمال دارد چرا باید هزار هکتار جنگل برای احداث جاده پنجم زده شود؟

وی بابیان اینکه برای پروژه‌ها ابتدا لازم بودن طرح و نه توجیه آن باید اثبات شود، افزود: پروژه‌ای که نیازی به آن احساس نمی‌شود و هیچ مطالعاتی هم بر روی آن نشده است نمی‌خواهیم و با رد پروژه جاده جنگل ابر «نه بزرگ» از سوی مردم داده شد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری فارس» فرماندهی کل انتظامی همزمان با فرا رسیدن سوم خرداد، سالروز آزادی خرمشهر پیامی صادر کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حمید جوانی به تدابیر ستاد برنامه‌ریزی اربعین حسینی شهرداری این منطقه اشاره کرد و گفت: هرگونه خدمات رسانی و سرویس دهی مناسب به زائران و موکب‌های مستقر در مرز چذابه اعم از برنامه‌ریزی و تأمین نیروی انسانی انجام خواهد شد. ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمد امین توکلی‌زاده صبح دوشنبه در نشست کمیسیون اجتماعی و فرهنگی مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور که در مشهد در حال برگزاری است، اظهار کرد: شهرداری‌ها مهمترین نهاد مرتبط با مردم است و برگزاری پویش‌های مردمی در بخش‌های مختلف ب...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» شهردار تهران در پی حادثه ترور حسن صیاد خدایی با انتشار پیامی، شهادت این مدافع راستین حرم اهل بیت (ع) را پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، خانواده بزرگوار شهید تسلیت گفت.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران با صدور پیامی شهادت شهید حسن صیاد خدایی را تسلیت گفت. علیرضا زاکانی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: از شهادت برای کربلا در دهه شصت، امروز به شهادت برای قدس شریف رسیدیم شهادت صیاد خدای...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، هادی حق‌بین از امضای چند تفاهم‌نامه میان این سازمان با سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران و شهرداری‌های مناطق ۷ و ۱۲ خبر داد و گفت: سازمان عمرانی مناطق متعاقب امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری با...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، اولین جلسه مرکزی پیشگیری و مقابله با سرقت با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط به ریاست معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه برگزار شد. اصغر...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مجید میر احمدی در جمع خبرنگاران افزود: حسن پلارک رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین به عنوان مشاور ستاد اربعین انتخاب می‌شود و مسئولیت‌هایی برای به کارگیری و استفاده از ظرفیت‌های ملی را برعهده دارد. وی ادامه...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مجید میر احمدی در جمع خبرنگاران افزود: حسن پلارک رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین به عنوان مشاور ستاد اربعین انتخاب می‌شود و مسئولیت‌هایی برای به کارگیری و استفاده از ظرفیت‌های ملی را برعهده دارد. وی ادامه...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور گفت: مشکلات انبار هوشمند در حال بررسی است اما پاسخ گمرکات قانع کننده نبود و دلالتی بر تعیین و تکلیف موضوع نداشت!

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است