اجتماعی 13:10 - 14 خرداد 1399
استان تهران دارای سه پارک ملی خجیر، سرخه حصار و لار است که آب و هوای متفاوتی دارند.

درباره پارک‌های ملی استان تهران چه می‌دانیم؟

به گزارش ایسنا، پارک‌های ملی مناطق طبیعی‌ هستند که به منظور حفظ تنوع زیستی و زیستگاه‌های منحصر به فرد تحت حفاظت در می‌آیند.این پارک‌ها در ایران یکی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست است و سه پارک خجیر، سرخه حصار و لار در استان تهران قرار دارند.

بنا به اعلام اداره کل محیط زیست استان تهران پارک‌های ملی خجیر و سرخه حصار که در منطقه حفاظت شده جاجرود واقع شده‌اند، در سال ۱۳۵۸ با تصویب شورای انقلاب اداره آن به سازمان حفاظت محیط زیست و در سال  ۱۳۶۱ مجموعه حفاظتی جاجرود مشتمل بر پارک ملی خجیر با مساحت ۱۰۶۹۲ هکتار و  پارک ملی سرخه حصار با مساحت ۸۶۹۵ هکتار تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان تهران قرار گرفتند.

پارک ملی خجیر منطقه‌ای است با کوه‌های کم ارتفاع و تپه ماهوری با دامنه ارتفاعی ۱۳۰۰ تا ۲۱۰۰ متر که رودخانه جاجرود در آن جاری است و اقلیم آن نیمه‌خشک، معتدل و تنوع زیستی بسیار زیاد از ویژگی‌های آن به شمار می‌رود.

پارک ملی سرخه حصار منطقه‌ای است نیمه کوهستانی و تپه ماهوری با دامنه ارتفاعی ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ متر است که در اقلیم نیمه خشک معتدل قرار دارد.

سال ۱۳۳۶ رودخانه‌های لار و هراز از سوی «سازمان شکاربانی و نظارت بر صید» تحت حفاظت قرار گرفت و در سال ۱۳۵۴ این ناحیه با وسعتی حدود ۷۳۵۰۰ هکتار به پارک ملی ارتقا یافت. در سال ۱۳۷۰ این محدوده  به منطقه حفاظت شده تقلیل عنوان پیدا کرد و درسال ۱۳۸۰ محدوده‌ای با وسعتی حدود ۳۵.۷۶۵ هکتار به عنوان پارک ملی لار و بقیه به منطقه شکار ممنوع تبدیل شد.

پارک ملی لار در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی تهران، در حوزه آبریز رودخانه هراز و در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز و بین دو استان تهران و مازندران قرار گرفته است و دارای اقلیم مرطوب و سرد است. این منطقه از نظر آب و هوایی، ناحیه‌ای کوهستانی و سرد با زمستان‌های طولانی، یخبندان‌های زیاد و تابستان‌های خنک است و تحت تأثیر جبهه هوایی که از ناحیه دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس می‌وزد، قرار دارد.

در مجموع ۴۰۵ گونه گیاهی متعلق به ۴۸ تیره و ۳۷ تیپ در پارک ملی لار شناسایی شده و پوشش گیاهی غالب این منطقه تیپ علفزار است که شامل گندمیان پایا و بوته زارها و پوشش‌های آلپی می‌شود همچنین  ۱۵۹ گونه جانوری از رده پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی‌ها در این منطقه شناسایی شده‌اند.

امیرعباس احمدی - رییس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران - درباره پارک ملی لار به ایسنا می‌گوید: مناطق کوهستانی زیادی مانند پارک ملی لار، منطقه حفاظت‌ شده البرز مرکزی از گذشته تحت مدیریت مناطق حفاظت شده قرار گرفتند ودر طبقه‌بندی‌های « اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت  (IUCN)» به عنوان مناطق حفاظت شده کوهستانی جایگاه خاص خود را دارند.

وی اضافه می‌کند: پارک ملی لار به عنوان یک اندمیک به اصطلاح «شبه آلپی» نامیده می‌شود و یکی از مناطق بسیار با ارزش در مجموعه مناطق حفاظت شده است همچنین یکی از گونه‌های بسیار با ارزش این مناطق «‌آبزی قزل‌آلای خال قرمز»‌ است که شاید بتوان گفت اکوسیستم آبی کمتر دست‌خورده مانند این در جهان پیدا نمی‌شود.

احمدی ادامه می دهد:‌ یک گونه خزنده در ایران از محدوده‌های پارک ملی لار تا غرب استان تهران وجود دارد «مار افعی لطیفی» است و می‌توان گفت تنها پراکنش آن در کشور و البته اندمیک خود ایران است.

رییس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار می‌کند:‌ در اصطلاح علمی کوهستان‌ها را حامیان مناطق دشتی می‌گویند، یعنی اگر این مناطق کوهستانی در استان تهران نبود شاید این استان شرایطی مانند مناطق تقریبا خشک شرایط خشک داشت. پارک ملی لار هم از مناطق کوهستانی بسیار با اهمیت استان تهران است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر در آخرین روز از هفته‌ی حقوق بشر آمریکایی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با حضور در منزل شهید ابومهدی المهندس، با خانواده‌ی این شهید دیدار کرد. بیزاری مردم آمریکا از بنیانگذاران نژادپرست و برده‌دار آمریکا در آغاز این ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، پیکر کارگر تبعه افغانستان که در یک مجموعه دامداری و کشاورزی در روستای دیزج در جنوب شهرستان شاهرود کار می‌کرد، ظهر امروز جمعه توسط آتش نشانی شاهرود پیدا شد. جست جو برای پیکر این مرد ۲۰ ساعت به طول انجامید اما در نهایت آتش نشانا...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» معاون فنی و عملیات اورژانس تهران از مرگ مردی میانسال درپی ریزش آوار در شهرقدس خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در دومین نشست شورای اجتماعی فرهنگی طرح کاپ تاکید کرد: کاپ، طرحی جدید یا اختراعی نیست بلکه هدف ما این است که در نهایت آن ترم کاهش که شامل کاهش پسماند، رطوبت، وزن، سمیت، حجم و… است، م...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» سخنگوی اورژانس کشور جزئیات حادثه معدن در گیلانغرب را تشریح کرد و گفت که در این حادثه شش تن دچار مسمومیت با گاز شده بودند.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» دست‌کم ۴۱ نفر در حادثه انفجار در یک کارخانه تولید وسایل آتش بازی واقع در شهر "ساکاریا"ی ترکیه مجروح شدند.
اجتماعی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران:
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن تاکید بر لزوم حمایت همه جانبه همه دولت، دستگاه قانونگذار، مسئولین و مردم از محیط بانان کشور برای حفاظت هرچه بهتر از طبیعت شکننده کشور، گفت:اگر تلاش و جانفشانی و عشق محیط بانان کشور نبود به جرأت می‌توان...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه، با وجود همکاری مثبت برخی از دستگاه ها ، متاسفانه تعداد دیگری از دستگاهها با ارائه بهانه‌های واهی فعلاً از اجرای قانون سرباز زده اند گفت: پیگیری های وزارت کشور برای آزاد سازی سواحل شمال و جنوب کشور  تا حصول...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» «پیش از... بار اخطار داده بودیم.» این جمله‌ایست که می‌توان به عنوان حالتی پیش‌فرض ساعاتی پس از وقوع اکثر حوادث مربوط به ایمنی و حریق در ساختمان‌ها بکار برد و تنها جای خالی را با عدد مناسب که معمولا بین دو تا پنج را شامل می‌شود، پر کرد. جای ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حدود یک ماه پیش بود که جمشید محبت خانی فرمانده یگان محیط زیست در گفت و گو با مهر از آماده شدن پیش‌نویس متنی برای برخورد با تخلفات محیط زیستی در فضای سایبری خبر داده و گفته بود این پیش‌نویس برای ارسال به دادستان کل کشور تهیه شده ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است