فرهنگی‌هنری 17:00 - 07 تیر 1401

افتتاح یک کتابفروشی در تهران/شنایا می‌خواهد به آفرینش ادبی برسد

به گزارش خبرنگار مهر، صنعت نشر ایران به دلایل متعددی از پیش از کرونا دچار بحران‌های متعدد شده بود. شیوع کرونا بحران‌ها را جدی‌تر از قبل کرد. اقتصاد نحیف و لاغر این عرصه با تعطیل شدن پی در پی کتابفروشی‌ها خود را نشان داده است. در چنین وضعیتی افتتاح یک کتابفروشی می‌تواند خبر خوبی باشد، چرا که یک معضل جدی در صنعت نشر ایران کمبود ویترین برای کتاب و مسئله پخش در سراسر ایران است. آمارهایی که برخی نهادهای رسمی (از جمله خانه کتاب پس از برگزاری نمایشگاه‌های مجازی) در زمینه کمبود کتابفروشی ارائه کرده‌اند حیرت انگیز است.

به تازگی کتابفروشی و کافه کتاب نشر شنایا به مدیریت فاطمه شادی و ایوب شمسی در خیابان بزرگمهر خیابان نریمان تهران افتتاح شده است. ایوب شمسی درباره این کتابفروشی به مهر گفت: «شنایا» اسم اصیل فارسی برای دختران است به معنای همه چیز دان. ما چند کتابفروشی زنجیره‌ای در ایستگاه‌های مترو و برخی از پاساژها داریم و اگر خداوند یاری کند قصد داریم در هر منطقه‌ای که مردم محلی آنجا نیاز به فضای کوچکی برای دسترسی به کتاب داشته باشند، شعبه‌ای افتتاح کنیم، فارغ از اینکه بازدهی مالی خاصی برای داشته باشد یا نداشته باشد؟

وی افزود: به همراه خانم فاطمه شادی برنامه‌ریزی‌هایی برای رسیدن به اهدافمان انجام داده‌ایم و قصد داریم در آینده‌ای نزدیک به این هدف‌ها برسیم. از شعب مختلف کتابفروشی‌هایمان فعلا توانستیم دو شعبه را به کافه کتاب تبدیل کنیم. معمولا وقتی اسم کافه کتاب در ایران یا تهران به میان می‌آید منظور بیشتر یا کتابفروشی‌ای است که یک دستگاه قهوه‌ ساز هم دارد یا اینکه کافه‌ای است که در آن به عنوان دکور چند تا قفسه کتاب هم چیده شده است. به عبارتی یا کاربری‌اش کاملا کافه است و دکورش کتاب، یا کاربری‌اش کاملا کتابفروشی است با داشتن یک دستگاه قهوه ساز. تصمیم ما این است که به معنی واقعی کلمه کافه کتاب را پیش ببریم و مخاطبان ما هرچند که یک نوشیدنی هم در خدمتشان هستیم، درگیر کتاب باشند. یعنی یا نویسنده، مترجم و ویراستار باشند یا ناشر و کتابفروش و یا کتابخوان حرفه‌ای. دوست داریم اینجا پاتوقی شود برای نوشتن و خلق اثر.

شمسی ادامه داد: ما دوستان کتابخوانی داریم که در اصل آنها ما را به تاسیس کافه کتاب راغب کردند و به ما امیدواری دادند. این دوستان در نقاط مختلف شهر پراکنده هستند و به ما گفتند که اگر چنین کتابفروشی را راه اندازی کنید بهترین مکان برای ماست که در آن بتوانیم کتاب بخوانیم و از لحظاتمان لذت ببریم و اگر استادی هم آنجا باشد که در روند کتابخوانی به مشکل برخوردیم و نیاز به توضیح او داشتیم بتوانیم از او سوال بپرسیم و استفاده کنیم.

مدیر کتابفروشی نشر شنایا اضافه کرد: در کنار اینها تصمیم داریم در محیط کافه کتاب ورکشاپ‌های ویراستاری، نویسندگی، ترجمه، نمایشنامه خوانی و... را هم برگزار کنیم، به همراه چیزی که شخصا دوست دارم و امیدوارم به خوبی بتوانیم آن را پیش ببریم یعنی دوره‌های کتابخوانی. دوره‌های کتابخوانی هم به این صورت است که چند نفر بیاید و یک نفر آنها کتاب را بخواند و توضیح دهد. در نهایت دوست داریم با این ایده‌ها محیط و اتمسفر شنایا را به سمت آفرینش ادبی و هنری سوق بدهیم. هدف ما این است که به محیطی برسیم که در آن آفرینش ادبی و هنری رخ بدهد و ما بگوییم که این کتاب یا کتاب‌ها فرزندان شنایا هستند حال چه خودمان آنها را منتشر کرده باشیم که ناشران دیگر. اگر برنامه‌ها و ایده‌هایمان را به خوبی پیش ببریم می‌توانیم سال‌ها آینده بگوییم که این سلسله مباحث در جامعه فرهنگی و هنری کشور نقطه شروعش در شنایا بوده است. انشالله که به این نقطه خواهیم رسید.

ایوب شمسی در ادامه به برگزاری جلسات نقد کتاب در «شنایا» اشاره کرد و گفت: همچنین برای برگزاری جلسات رونمایی و نقد و همچنین جشن امضای کتاب‌ها برنامه ریزی کرده‌ایم. در این جلسات فقط کتاب‌های نشر شنایا موضوع نخواهد بود. بلکه ناشران همکار نیز می‌توانند کتاب‌های خود را برای برگزاری این جلسات به ما معرفی کنند. حتی ممکن است مولفان نیز کتابی را برای برگزاری جلسه به ما معرفی کنند و فرقی هم ندارد که تاریخ انتشار آن متعلق به چه سالی باشد؟ ما چندان به بعد مادی و اقتصادی این برنامه‌ها توجهی نداریم و این بحث صرفا تاحدی برای ما اهمیت دارد که چراغ این کتابفروشی روشن بماند و به هدفش که آفرینش ادبی است، برسد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سیزدهم محرم به روایت منابع شیعی سالروز شهادت یکی از اصحاب سلحشور حضرت امیرالمومنین امام علی بن ابی‌طالب (ع) یعنی عبدالله بن عفیف ازدی است. بن عفیف در نبردهای جمل و صفین در رکاب امیرالمومنین (ع) حضور داشت و دو چشم خویش را از دست ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حذف تیم ملی و تیم‌های باشگاهی روسیه از عرصه رقابت‌های ورزشی جهانی به نشانه اعتراض به سیاست‌های جنگ طلبانه روسیه علیه اکراین تنها محدود به دنیای واقعی نشد و اعتراض‌ها به فضای مجازی و دنیای بازی‌ها بخصوص بازی پرطرفدار فیفا هم کشید...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه موسیقی، منوچهر انصاری موسیقیدان و نوازنده پیشکسوت ویولن روز جمعه ۲۱ مرداد در سن ۷۶ سالگی به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت. مرحوم انصاری متولد سال ۱۳۲۵ در تهران بود، وی سال ۱۳۳۸ با تشویق پدر و دایی خود وارد هنرستان ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» وقتی سلمان رشدی کتاب آیات شیطانی را نوشت، جدی‌ترین واکنش به آن حکم اعدامی بود که از سوی امام خمینی صادر شد و او را از ترس جان چون شیطانی به زندگی مخفیانه کشاند. اما به راستی چرا به جای پاسخ علمی به کتاب، حکم اعدام او صادر شد؟
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، «نقش ها» عنوان یکی از تازه‌ترین آثار منتشر شده در فرآیند تولید و عرضه محصولات موسیقایی است که طی روزهای اخیر به آهنگسازی و تنظیم فرناد شاهزیدی و مصطفی مومنیان و خوانندگی علی مومنیان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. تصنیف «خزان زده»...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، محمد حمیدی مقدم مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی طی حکمی محمد طیب را به عنوان سرپرست گروه سینمایی هنر و تجربه معرفی و منصوب کرد. در حکم مدیر...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» گردهمایی یاوران رسانه‌ای اربعین 1401 در رشته‌های عکاسی، خبرنگاری، مستندسازی و فعالیت‌های فضای مجازی به همت کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین دوم شهریورماه برگزار می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» «آیکاوا کازوتوشی» سفیر ژاپن در ایران از تلاش‌های فرهنگی مرحوم کونیکو یامامورا مادر شهید محمد بابایی برای عمق بخشیدن به دوستی میان دو ملت ایران و ژاپن تقدیر کرد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، امیرحسین سمیعی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران روز شنبه بیست و دوم مرداد ماه با انتشار متنی درگذشت ابراهیم قنبری مهر نوازنده و استاد پیشکسوت ساز سازی را تسلیت گفت. در پیام سمیعی آمده است: موسیقی ایران امروز فقدا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» نویسنده کتاب آیات شیطانی مجبور شد ۱۰ سال، یک زندگی مخفی با لایه‌های امنیتی بالا را تجربه کند. تجربه‌ای که دنیایی از ثروت و رفاه را برای او به یک زندان تنگ و تاریک تبدیل کرده بود. او در همان سال‌ها گفت: من یک مرد مرده‌ام!

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است