فرهنگی‌هنری 00:17 - 12 مرداد 1399
در دوران همه‌گیری کرونا اعمال شد؛
این روزها خودداری از پوشیدن ماسک در کشورهای مختلف می‌تواند جریمه بیش از ۶۰۰۰ دلاری یا حتی حبس به دنبال داشته باشد.

از جریمه نقدی تا حبس برای ماسک نزدن در کشورهای مختلف

به گزارش ایسنا، اکنون محققان و دولت‌ها در سراسر جهان به این توافق رسیده‌اند که ماسک می‌تواند از انتقال کروناویروس جدید تا درصد بالایی جلوگیری کند و به همین دلیل پیش از آنکه سازمان جهانی بهداشت (WHO) در ماه ژوئن به استفاده از ماسک در اماکن عمومی توصیه کند، مقامات دولتی در برخی از کشورها موضع قاطعی در مورد استفاده از ماسک اتخاذ کرده و برای خاطیان جریمه هایی در نظر گرفتند.

همچنین در برخی از کشورها از جمله انگلیس و فرانسه در آغاز همه گیری کووید-۱۹ استفاده از ماسک به عنوان راهکاری برای مهار این بیماری توصیه نشد اما مدتی بعد مقامات و کارشناسان بهداشت به شهروندان خود توصیه کردند در زمان حضور در محیط های بسته عمومی ماسک به صورت داشته باشند.

آنچه به نظر می رسد این است که این تغییر موضع در راستای در دسترس قرار گرفتن ماسک بوده است. پیش از آنکه ذخایر جهانی به وضعیت ثباتی دست پیدا کند و تولید داخلی فعال شود، رقابت برای توزیع کالاهای اساسی بهداشت عمومی در بین این کشورها شدید بود.

برخلاف مردم اروپا، مردم آسیا به پوشاندن صورت خود هنگام حضور در اماکن عمومی و در فصول اوج بیماری‌های قابل انتقال، عادت دارنددر این مدت میزان جریمه در نظر گرفته شده برای عدم استفاده از ماسک در کشورها مختلف بوده است. در برخی از کشورها جریمه‌ای در نظر گرفته نشده، در برخی کشورها جریمه در نظر گرفته شده معمولی و در تعدادی از کشورها نیز نسبتا سنگین بوده است.

در اروپا جریمه در نظر گرفته شده برای خودداری از به همراه داشتن ماسک در هر کشوری متفاوت است و حتی در برخی از کشورها جریمه تعیین شده در مناطق مختلف هم تفاوت دارد.

در انگلیس خودداری از پوشیدن ماسک در اماکنی که ماسک زدن اجباری شده، جریمه ۱۳۱ دلاری دارد و درصورتیکه فرد در مدت دو هفته اقدام به پرداخت جریمه کند این رقم به نصف کاهش پیدا می‌کند.

از طرف دیگر در ایتالیا که بیشترین تلفات و مبتلایان بیماری کووید-۱۹ در میان کشورهای اروپایی را دارد در شهر کاتانیا در منطقه سیسیل عدم استفاده از ماسک با جریمه ۴۰۰ یورویی همراه است درحالیکه این رقم در منطقه کامپانیا ۱۰۰۰ یورو تعیین شده است. در منطقه لمبوردی که شدیدترین میزان شیوع کروناویروس را داشته است جریمه تعیین شده به ۵۰۰۰ یورو نیز رسید.

همچنین در اسپانیا که یکی از کانون‌های شیوع این بیماری بوده است جریمه تعیین شده برای خودداری از پوشیدن ماسک در مناطق مختلف متفاوت بوده و از ۱۰۰ یورو تا ۶۰۰۰ یورو متغیر بوده است.

در بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، جریمه خودداری از به همراه داشتن ماسک بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو متغیر بوده به گونه ای که اعمال جریمه برای بار نخست با هزینه کمتری همراه بوده و در صورت تاخیر در پرداخت یا تکرار این تخلف، فرد ملزم به پرداخت جریمه بیشتر می‌شود.

همچنین در چندین کشور اروپایی هم جریمه خودداری از به همراه داشتن ماسک در نظر گرفته شد اما با برداشته شدن محدودیت‌ها، اجرایی شدن این دستورالعمل کنار گذاشته شد. به طور مثال در لتونی پس از تسهیل محدودیت‌ها، جریمه ۲۰۰۰ یورویی تعیین شده برای خودداری از به همراه داشتن ماسک برداشته شد.

برخلاف مردم اروپا، مردم آسیا به پوشاندن صورت خود هنگام حضور در اماکن عمومی و در فصول اوج بیماری‌های قابل انتقال عادت دارند. در ژاپن، کره جنوبی و چندین کشور دیگر استفاده از ماسک صورت پیش از شیوع کروناویروس مرسوم بوده است.

در چین نیز که کانون اولیه شیوع این بیماری به حساب می آید از زمان آغاز شیوع کروناویروس مردم به استفاده از ماسک در اماکن عمومی تشویق شده و برای خاطیان اقدامات تنبیهی از جمله پرداخت جریمه تعیین شد.

اکنون محققان و دولت‌ها در سراسر جهان به این توافق رسیده‌اند که ماسک می‌تواند از انتقال کروناویروس جدید تا درصد بالایی جلوگیری کنددر سنگاپور شرایط تا حدودی متفاوت بود. دولت این کشور در ابتدا تاکیدی بر استفاده از ماسک در اماکن عمومی نداشت اما ناگهان استفاده از ماسک را اجباری کرده و جریمه حدود ۷۲۰ دلاری تعیین کرد.

در هند نیز که در رتبه سوم جهانی به لحاظ تعداد بالای مبتلایان به کووید-۱۹ قرار دارد در ایالت‌های مختلف میزان جریمه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است.

در برزیل نیز میزان جریمه‌های متفاوتی در مناطق مختلف تعیین شده است.

به گزارش اسپوتنیک نیوز، همچنین در آمریکا چنین سیاست‌هایی اعمال شده است به گونه ای که در کالیفرنیا جریمه ۱۰۰ تا ۵۰۰۰ دلاری یا یک سال حبس در هاوائی تعیین شده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» آزمون گردشگری با وجود نگرانی شرکت‌کنندگان در شرایط حساس کرونا، طبق اعلام مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری در موعد مقرر برگزار می‌شود. این آزمون قرار است جمعه این هفته، ۲۴ مردادماه با حضور بیش از ۶ هزار داوطلب برگزار شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، ضمن ارائه توضیحاتی درباره نحوه و هزینه‌های درمان کرونا، تمهیدات اندیشیده شده برای توسعه ظرفیت بیمارستان‌های پذیرنده بیماران مبتلا به کرونا را تشریح کرد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بسیاری از کشورها در سراسر جهان این روزها شاهد مواردی از شیوع بیماری کووید ۱۹ ناشی از کروناویروس جدید هستند و تعدادی از آنها نیز همه‌گیری‌های گسترده‌ای را تجربه می‌کنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» انفجار مهیب در بیروت، درست است که از نظروسعت و شدت ویرانی، بسیار خاص بود؛ اما بیروت خیلی چیزهای دیگر هم دارد که از این انفجار جان سالم به در بردند. البته عروس خاورمیانه این تجربه را هم از سر گذرانده که چند دهه پیش در شرایط جنگی با خاک یکسان...
فرهنگی‌هنری
نگاهی به نمایشگاه عکس پرتره‌های بهزاد شیشه‌گران
«خبرگزاری ایسنا» نمی‌شود دروغ گفت و دیگری را از دروغ گفتن پرهیز داد؛ همان‌طور که نمی‌شود ماسک نزد و دیگری را به ماسک زدن تشویق کرد. این تفکر شاید اصلی‌ترین رویکرد نمایشگاه مجازی بهزاد شیشه‌گران ـ نقاش و طراح گرافیک ـ بود. او با گذاشتن ماسک روی تصاویر خود و ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» نشست «مقالات شمس، روایتی تازه از آموزه‌های سبک عراقی» به صورت مجازی برگزار می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» نروژ برنامه قرنطینه ۱۰ روزه را بار دیگر برای تمام مسافرانی که از فرانسه، سوئیس، چک برمی‌گردنند، برقرار کرد و محدودیت‌های جدید کرونایی در این کشور از امروز (شنبه) به اجرا گذاشته می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» موزه ملی ایران همزمان با عید غدیر، ۱۲ اثر موزه‌ای مرتبط با حضرت علی (ع) و کلمه «علی» را که در آثار تاریخی مختلف این موزه حک شده‌اند رونمایی کرد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» موزه ملی ایران همزمان با عید غدیر، ۱۲ اثر موزه‌ای مرتبط با حضرت علی (ع) و کلمه «علی» را که در آثار تاریخی مختلف این موزه حک شده‌اند رونمایی کرد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مسابقه مجازی خطبه غدیر به‌مناسبت فرارسیدن عید غدیر خم، توسط معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی تهران با همکاری و مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود. زمان آغاز برگزاری این‌مسابقه ساعت ۱۰ امروز شنبه ۱۸ مرداد است ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است