سیاسی 03:35 - 21 مرداد 1399
یک وکیل دادگستری:
یک وکیل دادگستری یکی از ضعف‌های کشور در رابطه با استفاده از کارشناسان در تصمیم گیری‌ها را "عدم وجود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا در تخصص‌های مختلف" دانست و گفت: همانگونه که حکومت باید از کمیت و کیفیت دقیق ذخایر و ثروت‌های ملی‌اش با خبر باشد، باید از کمیت و کیفیت استعدادهای حوزه کارشناسان نیز آگاه باشد و از آنها استفاده کند.

نبود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا یکی از ضعف‌های کشور است

مریم نقاشان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ضرورت بکارگیری کارشناسان حقوقی در تصمیم‌ گیری‌های ملی و بین المللی بر هیچ کسی پوشیده نیست و مسلما در همه کشورها و کشور ما نیز از کارشناسان حقوقی در این خصوص استفاده می‌شود، اما آنچه موجب تفاوت فاحش این بکارگیری در بین کشورها می‌شود مربوط به میزان تعهد، تخصص و تجربه این کارشناسان است.

وی افزود: در واقع آنچه که ملت و حکومت را متضرر می‌کند عدم بکارگیری از کارشناس حقوقی در مسایل ملی و بین المللی نیست، بلکه عدم استفاده از علم و تجربه کارشناسان حاذق است و در اینجا ضرورت ایجاد زیر ساخت‌های کارگشا در خصوص یافتن کارشناسان خبره و اعلم حایز اهمیت است.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته ساختار مویرگی انتقال اطلاعات  توانایی‌های فارغ التحصیلان مرتبط با هر ارگان و نهادی را در اختیار حکومت قرار می‌دهد تا در صورت لزوم از توانایی  نخبگان علمی کشور استفاده گردد و امکان سرمایه گذاری بر این استعدادها مثل در اختیار قرار دادن فرصت مطالعاتی برون مرزی برای کسب تجارب بین المللی کارشناسان نخبه فراهم است، بنابراین اینگونه است که حکومت می‌تواند از بین کارشناسان آنان که اعلم تر می‌باشند را در جهت منافع ملت به کار گیرد.

نقاشان در رابطه با ضرورت بکارگیری کارشناسان در تصمیم‌گیری‌های ملی و بین‌المللی عنوان کرد: آنچه که در این خصوص ضعف کشور ما محسوب می‌شود، عدم وجود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا در تخصص‌های مختلف است و اینچنین، ضوابط جای خود را با روابط عوض می‌کند. یعنی آن دسته از کارشناسان که به هر طریق توسط نهادهای حکومت شناخته شده هستند بکار گرفته می‌شوند و حال ممکن است افرادی اعلم‌تر در همین تخصص وجود داشته باشند که برای ملت و دولت کارآمدتر نیز باشند، اما به علت عدم شناسایی این استعدادها، مردم از نعمت وجود آنان بی‌بهره خواهند ماند.

وی افزود: در نهایت از نیروهای مستعدی که سالیان سال کشور هزینه تحصیل آنان را متحمل شده نمی‌توان استفاده بهینه نمود و آن هم به علت عدم وجود لینک‌های ارتباطی است که باید از طریق هیات علمی دانشگاه‌ها و اساتید برجسته به نهادهای مرتبط اعلام گردد، اما کشورهای پیشرفته از جمله آلمان از چنان سازماندهی اطلاعاتی نخبگان برخوردار است که به طور مثال از توانایی دانشجوی خارجی همچون من نیز در جهت تعاملات بین فرهنگی در جلسات  دادگاه چند ملیتی‌اش بهره می‌برد.

این وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال که کشور ما در امر بکارگیری کارشناسان حقوقی در تصمی‌ گیری‌ها چگونه بوده است، گفت: واضح است که تاکنون اینگونه نبوده است؛ یعنی حکومت از تمام ظرفیت‌های علمی  نخبگانش چه از لحاظ کمی چه کیفی به طور متقن و سازماندهی شده مطلع نبوده است، لذا از همان تعداد کارشناس محدودی که می‌شناسد استفاده کرده است و این  عدم شایسته سالاری موجب گردیده تا در تصمیم گیری‌های ملی و بین المللی نیز از سرحد توان کارشناسانی که از دانش و تجربیات بین المللی برخوردارند استفاده نشود و در نهایت آنکه از این نابسامانی متضرر خواهد شد مردمی هستند که کارشناسان نابلد برایشان تصمیم گیری کرده‌اند و با هر حرکت نابخردانه ایشان جمع کثیری از مردم در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و منافع ملی متضرر گردیده‌اند و این سرنوشت محتوم هر ملتی است که فرزانگان به عزلت نشسته و جاهلان بر صدر باشند.

نقاشان در پایان گفت: همانگونه که حکومت باید از کمیت و کیفیت دقیق ذخایر و ثروت‌های  ملی‌اش مثل نفت و گاز با خبر باشد، باید از کمیت و کیفیت استعدادهای نیروی انسانی حوزه کارشناسان نیز آگاه باشد تا خود از این ظرفیت بهینه استفاده کند و آنان را به کار گیرد قبل از اینکه بیگانگان آنان را به خدمت گیرند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه کشورمان، ‌در پی پخش یک سریال به اصطلاح مستند در تلویزیون دولتی تاجیکستان و طرح اتهامات کذب و مغرضانه علیه جمهوری اسلامی ایران، بعد از ظهر امروز جمعه سفیر این کشور در...
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» یک حقوقدان گفت: اقدام ترامپ در تحریم ایران و بازگرداندن قطعنامه های قبلی در چارچوب استراتژی بلندمدت و سیاست کلی این کشور است، نه لزوما انتخاباتی.
سیاسی
با اشاره به نشستی در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
«خبرگزاری ایسنا» رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت که در حال حاضر دولت و به‌ویژه آقای دکتر نوبخت آمادگی کامل برای اجرایی کردن مصوبه مجلس را دارند.
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپایی در شورای حقوق بشر اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران، اقدام اتحادیه اروپا در ارائه بیانیه مشترک در شورای حقوق بشر را غیر قابل قبول می‌داند.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپایی در شورای حقوق بشر اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، اقدام اتحادیه اروپا در ارائه بیانیه مشترک در شورای حقوق بشر را غیرقابل قبول می‌داند. سخنگوی وزارت امو...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه در حاشیه مراسم تدفین سردار شهید حمید خدادی معاون ایمنی و اقدامات تأمینی سپاه در بهشت زهرا، ضمن تسلیت شهادت این فرمانده برجسته دوران دفاع مقدس اظهار داشت: عارضه ...
سیاسی
دیاکو حسینی:
«خبرگزاری ایسنا» هجدهمین برنامه از سلسله پیش رویدادهای همایش بین‌المللی «افول آمریکا؛ روند گذشته و تحولات آینده» با عنوان «آمریکا در گذار؛ چشم انداز های سیاست خارجی ایران» به میزبانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، با حضور جمعی از اساتید، پژوهشگران و...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، امیر دریادار حبیب‌اله سیاری با حضور در برنامه "گفتگوی سیاسی" که به مناسبت هفته دفاع‌مقدس از محل دفتر معاونت هماهنگ کنندگی ارتش روانه آنتن رادیو گفتگو شد، با اشاره به بیش از ۱۰۰۰ موشک گران قیمتی که عراقی‌ها ...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش به همراه حجت الاسلام سید احمد قاضی رئیس اداره عقیدتی سیاسی نهاجا با حضور در منزل خانواده شهیدان مدافع حرم حسین مغز غلامی، مهدی ذاکر حسینی و امیر سرتیپ دوم ابوالقاسم عبیری ...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه که به همراه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در سفرش به مسکو او را همراهی می‌کرد، روز پنجشنبه سوم مهر ماه با «سرگئی ریابکوف» همتای روس خود دیدار و گفت‌گو کرد. برنامه جامع اقدام مشترک (...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است