علمی فناوری 02:31 - 15 آذر 1398
معاون فرهنگی وزیر علوم خبر داد
معاون فرهنگی وزیر علوم از آزادی بیش از ۹۰ درصد دانشجویان بازداشتی وقایع اخیر خبر داد و گفت: از کل دانشجویان بازداشتی وقایع اخیر از سراسر کشور، حدود ۱۷ دانشجو همچنان در بازداشت هستند که بیشترین تعداد این دانشجویان از بین دانشجویان دانشگاه تهران است.

تعدادی از دانشجویان بازداشتی وقایع اخیر همچنان در زندانند/بازداشت با آمبولانس را تایید نمی‌کنم

دکتر غلامرضا غفاری در حاشیه بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران که در آستانه روز دانشجو صورت گرفت، در گفت‌وگو با ایسنا، به مهمترین برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت علوم در روز دانشجو اشاره کرد و گفت: در این زمینه ما جلساتی را با مجموعه‌های فعال این حوزه برگزار کردیم، همچنین به دانشگاه‌ها نیز ابلاغ کردیم که همکاری‌های لازم را برای برگزاری برنامه‌های روز دانشجو داشته باشند. در قالب این ابلاغیه‌ به دانشگاه‌ها توصیه کردیم که تمامی اهتمام خود را برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم به کار گیرند و جلسات مربوط به برنامه‌های روز ۱۶ آذر را با در نظر گرفتن شرایطی که امروزه با آن مواجه هستیم، با جدیت بیشتری پیگیری کنند. 

درخواست بیش از ۳۲۰ مجوز برنامه روز دانشجو

وی در ادامه با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها درخواست‌های تشکل‌های دانشجویان را که نیازمند به دریافت مجوز شورای نظارت هستند، در اسرع وقت پیگیری کنند، تصریح کرد: بر اساس آماری که دریافت کردیم تا دو روز گذشته حدود ۳۲۰ درخواست و برنامه از سوی تشکل‌های دانشجویی داشتیم که درخواست‌های خود را به هیات نظارت دانشگاه‌ها ارسال کردند و بسیاری از این برنامه‌ها در این هیات‌ها بررسی شدند و به‌ آن‌ها پاسخ مثبت داده شد، سیاست‌ ما در روز دانشجو این است که تشکل‌های دانشجویی در این زمینه به صورت فعال حاضر شوند.

معاون فرهنگی وزیر علوم، همچنین یادآور شد: در حال حاضر ما به دو شکل برنامه را به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه‌ها اجرا می‌کنیم که یکی از این برنامه‌ها به صورت رسمی توسط معاون فرهنگی یا دانشجویی برگزار می‌شود، طبعا این برنامه در راستای ماموریت‌ها، اهداف دانشگاه و معاونت‌ها در قبال وظایف خود انجام می‌شود. البته درصد برگزاری این برنامه‌ها چندان زیاد نیست.

هیات سه نفره نظارت مجوزها

به گفته غفاری، بخش دوم به برنامه‌هایی مربوط می‌شود که وسعت بیشتری دارند و این برنامه‌ها از جانب تشکل‌های دانشجویی برگزار می‌شود. این نوع از برنامه‌ها که به حوزه‌ فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و غیره مربوط می‌شود، نیازمند نظارت بوده و بررسی آن در هیات نظارت سه نفره که رئیس دانشگاه، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و نماینده وزیر در دانشگاه عضو آن هستند، صورت می‌گیرد و این هیات در خصوص مجوز آن برنامه تصمیم‌گیری می‌کنند. 

وی افزود: نکته‌ای که ما به دانشگاه‌ها اعلام کردیم و از آنها درخواست داریم، این است که وقتی برنامه‌ای در دانشگاه برگزار می‌شود، به‌ویژه برنامه‌هایی که از جانب تشکل‌های دانشجویی پیشنهاد می‌شود، امکاناتی نیز نظیر قرار دادن فضا و حتی حمایت‌های مالی از تشکل‌ها به منظور برگزاری هر چه بهتر برنامه‌ها صورت بگیرد و دانشگاه‌ها باید با توجه به فعالیتی که تشکل‌های دانشجویی دارند، عدالت را در تخصیص امکانات و حمایت‌ها بین این تشکل‌ها رعایت کنند تا تبعیض‌های ناروایی بین تشکل‌ها صورت نگیرد.

دانشجویان خودشان تریبون‌دار برنامه‌های روز دانشجو باشند

معاون فرهنگی وزیر علوم یادآور شد: تاکید ما این است که دانشجویان خودشان تریبون‌دار برنامه‌های روز دانشجو باشند و این گونه هم نیست که دانشگاه به برنامه‌ خاصی از یک تشکل خاص اجازه برگزاری ندهد و تمامی درخواست‌های ارسال‌شده تشکل‌های رسمی برای برگزاری مراسم روز دانشجو در هیات نظارت بررسی می‌شود. البته مواقعی هم پیش می‌آید که ما مانع برگزاری برنامه‌ یک تشکل خاص نمی‌شویم، بلکه به خود آن تشکل اعلام می‌کنیم که تمهیدات لازم را برای برگزاری برنامه خود به کار بگیرند و تشکل‌ها خود برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای آن فعالیت انجام می‌دهند.

 درخواست مجموعه‌ها برای دریافت مجوز تشکل را بررسی می‌کنیم

دکتر غفاری در ادامه تاکید کرد: این که مجموعه‌ای می‌تواند در دانشگاه تشکل‌های بیشتری را تشکیل دهد، به این معنا نیست که مجوز فعالیت و شکل‌گیری آن تشکل یک شبه انجام شده باشد. در واقع مجوزهای لازم برای شکل‌گیری آن تشکل از قبل مورد بررسی قرار می‌گیرد و تشکل‌ها نیز موظف هستند در قالب آیین‌نامه‌های موجود فعالیت کنند. طبعا درخواست تمام مجموعه‌ها برای انجام فعالیت‌های خود به طور یکسان بررسی می‌شوند. اما این که تشکل‌های دانشجویی در برخی از دانشگاه‌ها با یکدیگر هم‌افزایی می‌کنند و برنامه‌هایی را برگزار می‌کنند، موضوعی است که با هماهنگی خود تشکل‌ها اتفاق می‌افتد.

دانشجویان اجازه فعالیت همزمان در دو تشکل را ندارند

دکتر غفاری خاطر نشان کرد: طبق آیین‌نامه عنوان شده است که دانشجویان همزمان نمی‌توانند عضو دو تشکل مجزا شوند، اما ارتباط و همکاری بین مجموعه‌ تشکل‌های مختلف وجود دارد و زیبنده ما نیست که بخواهیم در این زمینه نیز دخالت کنیم.

به گفته‌ وی، تمامی تشکل‌ها یک فعالیت داوطلبانه در دانشگاه‌ها انجام می‌دهند، ما در این چند سال هر تشکلی که درخواست و یا مجوز برنامه خاصی را داشته است، مورد بررسی قرار دادیم و هر مجموعه‌ای نیز که برای راه‌اندازی تشکل خاصی اقدام کردند، درخواست آن مجموعه و زمینه شکل‌گیری آن تشکل را نیز بررسی کردیم. در حال حاضر مجموعه‌هایی را داریم که مجوز شکل‌گیری تشکل را دریافت کردند، اما در این زمینه فعالیتی انجام ندادند و تشکل‌ها می‌توانند اعلام کنند که چه میزان از درخواست‌های آنها برای برگزاری برنامه‌ای رد شده است.

دکتر غفاری در خصوص کم رنگ شدن فعالیت برخی تشکل‌های دانشجویی نیز گفت: این موضوعات باید مورد بررسی قرار بگیرد، اگرچه بخشی از این موضوع به مسائل بیرون از دانشگاه بر می‌گردد و فعالیت آن تشکل به دلیل برخی مسائل کمتر شده  است.

برخوردی با دانشجویان بعد از برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی نمی‌شود

وی همچنین در خصوص کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها نیز گفت: ما موردی نداریم که کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها برگزار شده باشد، اما بعد از آن دانشجویان با مشکلی مواجه شده باشند. در واقع خود دانشجویان از قبل این ذهنیت را دارند که اگر به این موضوع ورود پیدا کنند، ممکن است با مشکل مواجه شوند. در حالی که اگر برگزاری این کرسی‌ها در قالب چارچوب باشند، با هیچ مشکلی مواجه نخواهند شد.

آزادی بیش از ۹۰ درصد دانشجویان بازداشتی

معاون وزیر علوم در ادامه به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی وقایع اخیر اشاره و تاکید کرد:‌ یکی از مسائلی که اخیرا مطرح می‌شود، بحث دانشجویان بازداشتی است که بر اساس آخرین پیگیری‌های انجام شده در وقایع اخیر کشور تعدادی از دانشجویان بازداشت شده‌اند، اما در حال حاضر ۹۰ درصد این دانشجویان بازداشتی آزاد هستند.

دانشگاه تهران با بیشترین دانشجویان بازداشتی

دکتر غفاری گفت: در حال حاضر تعداد ۱۷ دانشجوی بازداشتی وقایع اخیر همچنان در بازداشت به سر می‌برند که اغلب آنها از دانشجویان دانشگاه تهران هستند و امیدواریم با پیگیری‌های لازم این دانشجویان نیز به‌زودی آزاد شوند.

ورود آمبولانس به دانشگاه تهران را تایید نمی‌کنم

دکتر غفاری در خصوص ورود آمبولانس در وقایع اخیر به یکی از دانشگاه‌ها و بازداشت تعدادی از دانشجویان نیز گفت: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته مشخص شد که این خبر واقعیت نداشته و آمبولانس همیشه به منظور کمک به دانشجویانی که احتمالا دچار مشکل و یا مصدومیت می‌شوند در دانشگاه تهران مستقر است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
آغاز دومین روز آزمون ارشد پزشکی
«خبرگزاری ایسنا» دومین روز رقابت داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد رشته های علوم پزشکی، در حالی از ساعت ۷:۳۰ صبح امروز آغاز شد که تعداد ۴۵۹ داوطلب مبتلا به ویروس کرونا در طول روند برگزاری این دوره از آزمون ارشد، در محیط جدا از سایر داوطلبان آزمون خواهند داد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی در راستای حمایت از تولید ملی، موفق به طراحی و ساخت دستگاه «راکتور اتوکلاو سنتز هیدروترمال» شدند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» گروهی از محققان نشان داده‌اند که از هفت روشی که معمولاً برای آزمایش ویروس‌ها در فاضلاب تصفیه نشده استفاده می‌شود، روش "جذب و استخراج" می‌تواند به طور کارآمد کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را تشخیص دهد که این می‌تواند وسیله کارامد دیگری برای ت...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» آزمایش سواب بینی یکی از آزمایش‌هایی است که به منظور اطلاع از این موضوع که آیا فرد به کووید-۱۹ مبتلا است یا خیر انجام می‌شود، اکنون یک شرکت تایوانی موفق به توسعه سیستمی رباتیکی شده که این آزمایش را بدون دخالت پزشک و تنها انجام می‌دهد.
علمی فناوری
یک روانشناس عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» یک روانشناس با اشاره به تغییر چندین باره زمان برگزاری کنکور و احتمال بروز تنش برای داوطلبان این آزمون بزرگ، به دو عامل روانشناختی برای کنترل استرس کنکوری ها اشاره کرد و گفت: برای کنترل شرایط استرس زا دو عامل روانشناختی یعنی "کنترل پذیری" و"...
علمی فناوری
وزیر بهداشت آلمان:
«خبرگزاری ایسنا» ینس اشپان (Jens Spahn) وزیر بهداشت آلمان روز پنجشنبه گفت که احتمالا تا ماه‌های آینده و قطعاً سال آینده واکسن کووید-۱۹ در دسترس مردم کشورش قرار خواهد گرفت.
علمی فناوری
وزیر بهداشت در همایش بررسی شیوه‌های دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش، گفت: پروژه‌های تحقیقاتی را باید به سمت بهتر شدن زندگی مردم پیش ببریم.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» کانون انتظار دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نشست حلقه مطالعاتی خود کتاب «انسان ۲۵۰» ساله را به صورت آنلاین مطالعه و بررسی می کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» محققان "دانشگاه جانز هاپکینز" (Johns Hopkins University) آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه سیستم رباتیکی شده‌اند که می‌تواند از راه دور دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور اتاق بیماران مبتلا به کووید-19 را کنترل کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علیرضا بیگلری در گفتگوی ویژه خبری شامگاه چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹ ظهار داشت: سال ها است که ثابت شده واکسن ها می توانند با تحریک ایمنی بدن انسان به عنوان موثرترین عامل در درمان بیماری ها به کار گرفته شوند. از سوی دیگر ویروس کووی...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است