علمی فناوری 17:24 - 04 خرداد 1398
رئیس جهاد دانشگاهی مطرح کرد
رئیس جهاد دانشگاهی گفت:استاندار فارس ابراز علاقه کرده است که در بحث اصلاح نژاد دام در این استان کار شود و ما هم توان خوبی در زمینه دام‌های سبک و سنگین داریم و باید بررسی کنیم که چگونه این توان در اینجا به کار گرفته شود؛ هم پژوهشکده رویان ما در اصفهان و هم پژوهشکده ابن سینا در تهران این کارها را انجام می‌دهد، آمادگی دارند که این خدمات را در استان فارس هم ارائه دهند.

بررسی اصلاح نژاد دام در استان فارس/آمادگی فعالیت در زمینه معدن،پزشکی و مترو

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی که به استان فارس و شیراز سفر کرده بود، جمعه (سوم خرداد) در جمع خبرنگاران، به ظرفیت‌های مطلوب استان فارس در بخش‌های مختلف اشاره و تاکید کرد: برای تداوم تحولات آغاز شده در جهاد دانشگاهی واحد فارس، همراهی و کمک‌های لازم را خواهد داشت.

طیبی با اشاره به تحولات خوب و روند امیدوارکننده در فعالیت‌های جهاد دانشگاهی فارس بعد از تغییر مدیریت این نهاد، گفت: مصمم هستیم که کمک کنیم تا برنامه‌هایی که برای خود واحد ریخته می‌شود اولاً آن برنامه‌ها محقق شوند و ثانیاً توانمندی سایر واحدها را هم به استان بیاوریم و بتوانیم با کمک مدیریت ارشد استان خدمات خوبی را در استان ارائه دهیم.

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های مختلف جهاد دانشگاهی را برای توسعه استان می‌توانیم به کار بگیریم، گفت: زمینه‌های بسیار خوب کاری برای همکاری در استان وجود دارد و امیدواریم که با حمایت استاندار و بر مبنای مفاد تفاهم‌نامه‌ای که امضا شد، جهاد دانشگاهی واحد فارس و سایر واحدهای جهاد دانشگاهی بتوانند نقش ارزنده‌ای در خدمت توسعه استان فارس داشته باشند و ما هم متعهد هستیم که کمک‌های لازم را در این زمینه بتوانیم انجام دهیم.

طیبی ادامه داد: استان فارس را یک استان بسیار پر پتانسیل برای کار در حوزه‌های مختلف می‌بینیم و توقع ما این است که جهاد دانشگاهی واحد فارس چه با اتکا بر توان خود و چه با اتکا بر توان سایر واحدهای جهاد دانشگاهی دارای فعالیت‌های شاخص و ارزنده باشد.

دانش پزشکی جهاد دانشگاهی می‌تواند به فارس بیاید

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: به هر حال جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی توان خوبی دارد و در بسیاری از جاها ما پیشگام هستیم؛ همکاران ما هم در حوزه پزشکی در واحدهای دیگر جهاد دانشگاهی علاقه‌مند هستند که این دانش و تجربه را به استان فارس بیاورند البته زیرساخت پزشکی این استان هم از قدیم خیلی خوب بوده است.

وی اظهار کرد: به لحاظ فضا و امکانات هم جهاد دانشگاهی استان فارس دارای امکانات خوبی در محل‌های مناسب است بر همین اساس یکی از کارهای ما قاعدتاً این است که در زمینه فعالیت‌های نوین پزشکی بتوانیم کارهای خوبی انجام دهیم و یک کار نوینی نیز جهاد دانشگاهی واحد فارس در همین زمینه با توجه به اینکه محور کار خود را سلامت قرار دهد، انجام دهد.

بهره‌گیری از ظرفیت تولید گیاهان دارویی

طیبی در ادامه با تصریح اینکه بسیار علاقه‌مند هستیم در حوزه کشاورزی و نقطه اشتراک آن با پزشکی که گیاهان دارویی است، در استان فارس در زمینه اسانس کار کنیم، گفت: باید از توانمندی‌هایی که در کشورمان وجود دارد، حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم؛ وقتی گل محمدی در فارس کشت می‌شود علاوه بر گلاب باید اسانس هم از آن گرفته شود که دارای ارزش افزوده بیشتری است و اکنون این طرح اولیه در ذهن ماست که یک خط تولید اسانس با پژوهشکده گیاهان دارویی راه‌اندازی کنیم و از گیاهان دارویی دیگری که به هر حال بتوان از آن‌ها در کل استان اسانس‌گیری چه برای مصارف دارویی، چه غذایی و چه بهداشتی کرد، استفاده کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی همچنین گفت: استاندار فارس ابراز علاقه کرده است که در بحث اصلاح نژاد دام در این استان کار شود و ما هم توان خوبی در زمینه دام‌های سبک و سنگین داریم و باید بررسی کنیم که چگونه این توان در اینجا به کار گرفته شود؛ هم پژوهشکده رویان ما در اصفهان و هم پژوهشکده ابن سینا در تهران این کارها را انجام می‌دهد و آمادگی دارند که این خدمات را در استان فارس هم ارائه دهند.

وی به دیدار خود با شهردار شیراز نیز اشاره کرد و افزود: در زمینه مسائل شهری، جهاد دانشگاهی در حوزه مترو توانمندی خوبی دارد و مترو هم در استان فارس در حال توسعه است که در جلسه‌ای که با شهردار شیراز داشتیم بنا شد تا هم مشکلات گذشته حل شود و هم اینکه در پروژه‌های آتی از توان جهاد دانشگاهی استفاده شود.

طیبی اضافه کرد: بسیار خرسند هستیم که مسئولان مترو شیراز به شدت از عملکرد تجهیزات جهاد دانشگاهی راضی هستند، با وجود اینکه در مسائل مالی مقداری اختلاف با هم داریم ولی مدیرعامل مترو سریع و شفاف از عملکرد خوب تجهیزات ساخته شده جهاد دانشگاهی که فناوری کاملاً بومی دارند ابراز رضایت کرد.

تعهد شهردار شیراز برای رفع مشکلات مالی

رئیس جهاد دانشگاهی در عین حال یادآور شد: البته با توجه به نوسانات قیمت ارز در قرارداد با مترو شیراز دچار مشکلات مالی شدیم که در دیدار با شهردار شیراز ایشان متعهد شدند تا این مشکلات را مرتفع کنند.

وی اظهار کرد: همچنین در این دیدار برای بحث استفاده از فضاهای زیرسطحی اعلام آمادگی کردیم زیرا زیر زمین هم امکانات خوبی است که هر کسی می‌تواند به صورت مجزا برای کارهای خودش از آن استفاده کند و با توجه به اینکه در آینده ما حتماً در شهرها و کلان شهرهای بزرگ در استفاده از زمین و روی سطح دچار مشکل می‌شویم بنابراین باید از فضاهای زیر سطح استفاده شود و خیلی از خدمات شاید در آن فضاها قابل ارائه باشد و دنیا هم دارد روی آن مسائل کار می‌کند؛ جهاد دانشگاهی نیز در این حوزه در تهران و مشهد کارهای خوبی انجام داده است و پیشنهاد دادیم که خوب است که مطالعات این کار در استان فارس و شیراز انجام شود.

آمادگی جهاد دانشگاهی برای رونق گردشگری فارس

طیبی همچنین به ابراز علاقه‌مندی استاندار فارس برای توسعه گردشگری در این استان اشاره کرد و گفت: با توجه به ویژگی استان فارس و قدمت آن در بحث گردشگری، ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که استاندار فارس در این زمینه ابراز علاقه کردند تا این ظرفیت‌ها به کار گرفته شوند؛ جهاد دانشگاهی هم ظرفیت‌های گردشگری خوبی نظیر دانشکده و پژوهشکده گردشگری و مرکز علمی فرهنگی گردشگری دانشجویان دارد که یقیناً می‌توانیم در این زمینه از آن‌ها استفاده کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی در پایان گفت: در حوزه معادن با توجه به اینکه استان فارس دارای معادن ارزنده‌ای هم در بحث گوهرسنگ‌ها و هم در بحث اکتشاف و استخراج معادن است، می‌توانیم همکاری خوبی داشته باشیم چرا که جهاد دانشگاهی دارای پژوهشکده مواد معدنی بوده و در بخش گوهرسنگ‌ها هم کار می‌کنیم که می‌توانیم توانمندی‌های خود را در خدمت استان فارس قرار دهیم.انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» قرار است ناسا طی برنامه "آرتمیس"(Artemis) دو فضانورد آمریکایی را به سطح ماه بازگرداند، اما این کار هزینه ۳۰ میلیارد دلاری روی دست ناسا خواهد گذاشت که از بودجه سالانه ناسا بیشتر است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» در سال 1969 فرانک بورمن فرمانده آپولو-8 سفری به مسکو داشت و به رغم پنهان‌کاری‌های دوران شوروی توانست با فضانوردان آن دوره ملاقات و از شهر ستاره‌ای(محل زندگی و آموزش فضانوردان روس) دیدن کند.
علمی فناوری
در راستای توسعه فناوری‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی انجام شد
«خبرگزاری ایسنا» محققان فیسبوک برای توسعه فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، دو ابزار جدید ساخته‌اند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» مهلت ثبت نام بیست و یکمین دوره از عتبات ویژه دانشگاهیان سراسر کشور که از ۱۸ خرداد در سایت لبیک به نشانیwww.labbayk.irآغاز شده، فردا دوشنبه ۲۷ خردادماه پایام می‌یابد.
علمی فناوری
رییس دانشگاه خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای از آغاز اجرای برنامه بازسازی و ارتقای رتبه خوابگاه‌های این دانشگاه از ابتدای تیر ماه سال جاری خبر داد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» هائو چون(Hao Chun) رئیس برنامه فضایی چینی طی مصاحبه با خبرنگاران در وین اعلام کرد در های ایستگاه مداری چین برای تمامی کشورهای جهان باز است و همه می‌توانند از این امکان استفاده کنند.
علمی فناوری
به همت محققان کشور صورت گرفت
«خبرگزاری ایسنا» محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با بومی‌سازی سیستم ضبط حرکات (Motion capture) موفق شدند در حوزه‌های انیمیشن‌سازی و پزشکی تجاری‌سازی کنند.
علمی فناوری
پژوهشگران مطرح کردند
«خبرگزاری ایسنا» کبد چرب، یکی از معضلات امروز جوامع مختلف است که به دنبال استفاده نادرست از مواد غذایی و برخورداری از سبک‌های زندگی نامتعادل به وجود می‌آید. محققین کشور، برای دست‌یابی به روش و سبک صحیح زندگی که به کاهش این معضل می‌انجامد، پژوهشی را به انجام...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» یک شرکت دانش‌بنیان سامانه‌ای حفاظتی برای خودرو طراحی و به بازار تجاری عرضه کرده است که بدون نیاز به اینترنت و با استفاده از تماس تلفنی، می‌تواند کنترل بخش‌های گوناگون خودرو را با دقتی بالا و از راه دور در اختیار مالک آن قرار دهد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، موفق به تولید سوپرجاذب‌هایی با خاصیت ضد باکتری و ضد نمک شدند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


نیازمندیهای پزشکی پیراپزشکی وزیبایی

مرجع طرح های لایه باز گرافیکی

تبدیل درب چوبی به درب آکوستیک
زندگی سالم و موفقصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است