اجتماعی 22:37 - 04 آذر 1400
شهردار تهران مطرح کرد؛
شهردار تهران گفت: زیست شهیدان با عنصر بندگی و اخلاص، جوهره معرفت و قیام و استقامت شکل می گیرد و این سه عنصر کنار هم که جمع می شود ندای «ارجعی الی ربک»را می شنوند.

شکل گیری زیست شهدا بر پایه «بندگی و اخلاص،معرفت، قیام و استقامت»بود

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران در مراسم یادواره شهدا و گرامیداشت شهید مدافع حرم مرتضی عبدالهی که امروز  پنجشنبه چهارم آذر ۱۴۰۰ در مسجد صفا برگزار شد، گفت: همیشه وقتی تاریخ را می خوانیم به نکاتی می رسیم که درک درستی از آن نداشتیم، وقتی سعید بن عبدالله در ظهر عاشورا هنرنمایی کرد و در زمان نماز  هرچه تیر پرتاب می شد خودش را در کنار هم رزمش زبیر در جلوی آن قرار می داد تا تیر به سید الشهدا نخورد، زمانی که نماز تمام شد او بر زمین افتاد وقتی سرش روی زانوی سید الشهدا بود به حضرت گفت: «وفا کردم؟»

وی بیان کرد: این نشان می دهد که شهید به جای طلبکار بودن خود را بدهکار می داند و در طول تاریخ که به شهدا نگاه می کنیم متوجه می شویم چگونه سوختند تا پرچم به دست ما برسد و امروز خدا به ما توفیق داد تا ببینیم هنوز آن شهدا هستند که در عرصه های مختلف با تمام وجود حاضر می شوند و چیزی آن ها را از عرصه خارج نمی کند و یکپارچه جوش و خروش هستند.

شهردار تهران افزود: به عنوان فردی که خدا توفیق داد در کنار رزمندگان در جبهه باشم فهمم آن بود که زیست شهیدان با عنصر بندگی و اخلاص، جوهره معرفت و قیام و استقامت شکل می گیرد و این ۳ عنصر کنار هم که جمع می شود  ندای «ارجعی الی ربک»را می شنوند.

زاکانی ادامه داد: با موجودی و با ویژگی های طرف هستیم که برای همه وجود دارد و ما باید دست به انتخاب بزنیم و هرچه دز اخلاص بالاتر باشد معجزه خدا می شویم و هرچقدر معرفت و اخلاص بالا باشد در آن زمان ما اوج میگیریم.

وی با بیان این مطلب که هرچقدر قابلیت قیام و شجاعت ما در میدان های مختلف بالا باشد، قیمت ما بالا می رود، گفت: در ذهن خود که مرور می کنم ۱۵-۱۶ نفر از بچه های رزمنده به یادم می آید که به من قبل از شهادتشان گفتند که شهید می شوند و حکایت از این است که خود آنها  نحوه شرایط را برای خود انتخاب می کنند. 

زاکانی ادامه داد: یکی از شهدا علی فیلسوف زاده بود که توفیق حضور مکرر در جبهه داشت و ما با هم صیغه برادری خوانده بودیم، گشت شناسایی با هم می‌رفتیم و در عملیاتی دیگر پای او روی مین رفت و ۱۴ روز طول کشید تا پای او را قطع کردند.

وی بیان کرد: یک ماه و خرده ای گذشته بود که با پای گچی و عصای چوبی علی به من گفت، من با تو به منطقه می آیم و به او گفتم با این وضعیت کجا میخواهی بیایی که پاسخ داد می آیم اتاق عملیات فعالیت می‌کنم .

شهردار تهران افزود:عملیات کربلای ۸ در سال ۶۶ عملیات سنگینی بود که ۳۰۰ متر در ۳۰۰ متر گردان گردان حرکت می کردیم، آنجا دیدم علی لنگ می زند اما منطقه را ترک نکرد و انتهای سال ۶۶ در اتوبوس به من گفت که شهید می شوم. روز چهارم عملیات علی نیم ساعت سرش روی زانوی من بود که جان داد و شهید شد، و امروز میخواهم تاکید کنم شهدا دستگیری و کمک می‌کنند.

وی بیان کرد: زمانی که علی شهید شد من نیم ساعتی او را نوازش کردم ، او را بوسیدم و چشمش را بستم  و در همان زمان توجهم جلب شد به ۳-۴ برانکارد که روی آنها  شهید بود و رفتم روی آنها را کنار زدم که یکی از آنها پیر مردی بود و بر روی برانکارد دوم جوانی مثل قرص ماه بود.

شهردار تهران افزود:چهره آن در ذهن من ماند و زمان گذشت و دانشگاه که آمدیم همکلاسی داشتیم که ۲ برادر داشت که یکی از آنها  مسوول بسیج و برادر دیگر او پزشک بود که در جبهه های عراق و سوریه خدمات پزشکی ارایه میکرد ، روزی یکی از برادر ها گفت من برادر شهید هستم و از او پرسیدم برادرت کجا شهید شد؟ آدرس که داد خود را در آن موقعیت دیدم و به او گفتم من در آنجا بودم  عکسی از برادر شهیدت داری؟ عکس را که نشان داد دیدم همان جوان زیبارویی است که روی برانکارد دوم خوابیده بود.

زاکانی ادامه داد: من زنگ زدم به اخوی او که دائم به جبهه عراق و سوریه می رفت و گفتم به من بگو برادر شهیدت چه ویژگی داشت؟ گفت اخوی من دائم جبهه می رفت و در کربلای ۵ از ناحیه سر مجروح شد و ۲/۵ ماه در کما بود که به طرز معجزه آسایی برگشت و زمانی که بهبود یافت مجدد برگشت جبهه و  قبل از والفجر ۱۰ و بیت المقدس ۴ به من گفت این بار شهید می شوم.

وی با تاکید بر این نکته که شهید دیگر خود را محاسبه نمی کند و همه چیز را خدا می بیند گفت: ما که در این محافل می نشینیم و از بزرگی آن ها یاد می کنیم وظیفه داریم به آنها اقتدا کنیم و به سمت آنها حرکت کنیم.

شهردار تهران افزود: آن فردی که چند صباحی بیشتر می ماند و زندگی می کند نبرده است  و آنکه همه چیز خود را خدا قرار می دهد ، خدا هم به همان اندازه به او ارج و قرب می دهد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، در پایان این جلسه از تنی چند از خانواده معزز شهدا و جانبازان با حضور علیرضا زاکانی شهردارتهران تجلیل و قدردانی شد، همچنین با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران از دیوارکوب خیابان جنب مسجد صفا که به نام شهید مدافع حرم مرتضی عبدالهی مزین شده بود، رونمایی شد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، بنابر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت، شاخص آلودگی هوای تهران در حال حاضر روی عدد ۱۴۳ قرار دارد. بر این اساس و با توجه به استاندارها، هوای شهر برای گروه های حساس ناسالم است. همچنین طی ۲۴ ساعت گذشته نیز هوای شهر ته...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران از تلاش برای خرید قطعات قطارهای مترو خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل امور شاهد و ایثارگران، محمدرضا رزاقی در جمع کارشناسان اداره کل امور شاهد و ایثارگران، گفت: کاری که شما در این اداره کل انجام می دهید عاری از فعالیت شکلی است و در حقیقت به دنبال کیفی سازی برنا...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، راهکارهای اجرایی به منظور احداث پل تقاطع غیرهمسطح خیابان شهید سلیمی جهرمی با کانال سیل برگردان غرب در منطقه ۵ را تشریح کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۶۴، جِی با شاخص ۱۶۹، خیابان‌های پروین و کاوه با شاخص ۱۵۲ و بزرگراه خرازی با شاخص ۱۵۱ ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز)...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» علی دهقان کیا در گفتگو با خبرنگار مهر در ارتباط با بیمه تکمیلی بازنشستگان گفت: پس از امضای قرارداد جدید بیمه تکمیلی بازنشستگان تأمین اجتماعی با شرکت طرف قرارداد، فرایند ارائه خدمات درمانی به بازنشستگان آغاز شده است. وی تصریح کرد: از ابتدای آ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» شهردار تهران با حضور در خانه شهید محسن فخری‌زاده با خانواده این دانشمند شهید هسته‌ای دیدار و گفت و گو کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» روابط عمومی شرکت بهره برداری متروی تهران گفت: نقص فنی سوزن در ایستگاه ارم سبز موجب تاخیر حرکت قطارها در این ایستگاه شد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ مجید رنجبر گفت: بزرگراه صدر در مسیر شرق به غرب از کامرانیه، بزرگراه شهید حاج قاسم‌سلیمانی در مسیر شرق به غرب از بزرگراه امام علی (ع)، مسیر جنوب به شمال چمران در مقطع حکیم تا همت، مسیر غرب به شرق جاده مخصوص از گل‌ها و...
اجتماعی
«صراط نیوز» ورود هوشمندانه رئیس دستگاه قضا به پرونده مدیرعامل دیوار و دستور رسیدگی مجدد به این پرونده حاکی از دقت نظر رئیس قوه قضاییه نسبت به جلوگیری از ناامن شدن فضا برای کسب و کارهای اینترنتی است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است