فرهنگی‌هنری 13:38 - 02 شهریور 1398

خودکفایی در تولید محصولات چاپی/ پاسخگوی تمام نیازهای داخلی هستیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست خبری «نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران» با حضور حضور مهرزاد دانش، ‌ دبیر شورای سیاست‌گذاری و رئیس جشنواره صبح امروز شنبه ۲ شهریور ماه برگزار شد. مهرزاد دانش در این نشست با اشاره به برگزاری نوزدهمین دوره این جشنواره گفت: نزدیک به دو دهه است که این جشنواره برگزار می‌شود و امسال هم به تبعیت از این سنت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به برگزاری جشنواره ملی چاپ اقدام کرده است. البته روز ملی چاپ قرار نیست رفتاری از سر عادت و روزمرگی باشد.

وی ادامه داد: مراسم روز ملی چاپ محملی برای توجه دادن همه نهادها و آدم‌های مرتبط به این فضا است که نقش حقیقی و حقوقی مؤثری در این عرصه دارند. هدف ما مخاطب قرار دادن همه افراد مرتبط است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چند سال اخیر طبق سیاست‌های کلان، تمرکزی به مناسبت‌های فرهنگی دارد. در این میان لازم است که این فضای نمادین نقبی به عمق واقعیت‌ها، بضاعت‌ها، فرصت‌ها و تبلورها بزند و به نظر من مراسم روز ملی چاپ چه در قالب بزرگداشت و چه در قالب جشنواره فرصت و محملی برای توجه دادن به همه نهادها و افرادی است که به نوعی با این فضا در ارتباط هستند و نقش حقوقی و حقیقی موثر در کم و کیف مناسبات آن دارند.

دانش با اشاره به مخاطبان اصلی این جشنواره توضیح داد: در این میان مدیران و فعالان فرهنگی، صنعتی، بازرگانی، هنری، رسانه‌ای و اقتصادی چه در حوزه‌های دولتی و چه در حوزه‌های تشکل‌های صنفی، مخاطبان اصلی این مراسم هستند.

رئیس نوزدهمین جشنواره ملی چاپ با اشاره به بازتعریف سیاست‌های کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه چاپ گفت: واگذاری امور مربوط به ترخیص و واردات ماشین‌آلات از پاییز سال ۱۳۹۶ به وزارت صنعت، معدن و تجارت اولین نمود عملی این سیاست بود. در دومین گام نیز تدوین لایحه انتقال صدور مجوز تاسیس چاپخانه‌ها و فعالیت‌های بهره‌برداری از چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت بود که در مساعی مشترکی با این وزارتخانه پس از تصویب در هیات دولت، در زمستان سال ۱۳۹۷ به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است و در انتظاریم نمایندگان مجلس نتیجه بررسی خود را اعلام کنند.

وی تاکید کرد:‌ در این زمینه معتقدیم که این سیاست در ارتباط با جشنواره چاپ نیز باید وجهه مناسب خود را پیدا کند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که صبغه‌ای ذاتا فرهنگی دارد جشنواره‌هایی که برگزار می‌کند نیز باید با این صبغه همخوانی داشته باشد. حوزه چاپ علاوه بر ابعاد صنعتی و بازرگانی واجد بعد فرهنگی نیز هست که همین بعد نگه دارنده ارتباط آن با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلاد اسلامی است. به جرات می‌توان ادعا کرد که تاثیری که چاپ و بسته‌بندی و سایر حوزه‌های وابسته در انتقال پیام‌های فرهنگی به مردم یک جامعه دارد، حتی محصولاتی که عمدتا با عنوان کالاهای فرهنگی مانند کتاب و نشریات شناخته شده‌اند، ندارند.

مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه توضیح داد: چاپ و بسته‌بندی با توجه به اینکه حامل ابعاد فرهنگی‌ مانند پیام‌های محتوایی کوتاه، آرایه‌های نوشتاری و بصری، قالب‌های حجمی و تجسمی، زبان فارسی و نمودهای گرافیکی است نوعی رسانه به حساب می‌آید که در لحظه لحظه زندگی شهروندان از هر قشر و طبقه‌ای در حال انتقال محتوا و نکات زیبایی‌شناسانه و ذوقی و فرهنگی است.

وی با بیان اینکه جشنواره چاپ نیز باید رویکرد خود را به سمت توجه به این نکته‌ها تمرکز دهد، تصریح کرد: بهره‌گیری از نظرات اهالی چاپ و بسته‌بندی، متخصصان گرافیک، کارشناسان زبان فارسی، مدیران تولید محتوا، خوشنویسان و سایر اصحاب فرهنگ و هنر مرتبط با حوزه چاپ می‌تواند در غنابخشی به این رویکرد موثر باشد.

همچنین در ادامه این نشست علی اکبر ابراهیمی، معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی گفت: یکی از سیاست‌های جشنواره ملی چاپ ایران معرفی توان و ظرفیت‌های صنعت چاپ کشور است و اینکه اعلام کنیم صنعت چاپ کشور ما پاسخگوی تمام نیاز کشور در عرصه‌های مختلف است. راهبرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سال‌های اخیر جلوگیری از واردات بخشی از محصولات چاپی است که در داخل کشور توان تولید آن‌ها را داریم و برنامه‌ریزی‌های مختلفی در این زمینه انجام شد.

ابراهیمی با اشاره به آماری که در این زمینه وجود دارد، گفت: در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ شاهد واردات حدود ۲۰۰ میلیون کیلوگرم محصولات چاپی به صورت سالانه بودیم که این آمار در سال ۱۳۹۷ به ۴۰ میلیون کیلوگرم کاهش پیدا کرده است. این کاهش واردات در راستای سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف رونق کسب و کار تولیدات داخلی و چاپخانه‌های کشور بوده که محقق شده است.

همچنین محسن شمس، مدیر امور اجرایی نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران نیز درباره برگزاری جشنواره ملی چاپ در استان‌ها گفت: از مدتی قبل به استان‌ها اعلام کردیم آمادگی خود را برای حضور در جشنواره اعلام کنند و در این میان ۳۱ استان اعلام آمادگی کردند و فقط استان بوشهر بنا به دلایلی نتوانست این جشنواره را اجرا کند. قرار است از دوم تا دهم شهریور ماه در استان‌های کشور ۳۱ جشنواره اجرا شود.

وی همچنین درباره برنامه‌های جشنواره چاپ ایران گفت: در این جشنواره از پیشکسوتان برگزیده، کارآفرین برتر و صادرکننده نمونه تقدیر شود و طی بررسی‌های انجام شده ۶۰ پرونده پیشکسوت از استان‌ها و ۲۰ پرونده از تهران به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.  همچنین در بخش کارآفرین برتر نیز ۲۱ پرونده و در بخش صادرکننده برتر ۱۲ پرونده به دبیرخانه ارسال شد که با توجه به معیار و شاخص‌ها در نهایت پنج پیشکسوت شامل دو نفر از تهران و سه نفر از استان‌ها، یک صادرکننده و یک کارآفرین برتر انتخاب شدند. تقدیر از مدیرکل برتر استانی که بیشترین همکاری را با حوزه چاپ داشته و تقدیر کارشناس چاپ استانی که همکاری مناسبی در طرح سامانه جامع چاپ داشته است از دیگر برنامه‌های جشنواره است.

نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران چهارم شهریور از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، «آب هرگز نمی میرد» نوشته حمید حسام شامل خاطرات جانباز میرزا محمد سلگی فرمانده گردان ابوالفضل (ع) در سال های دفاع مقدس به‌تازگی توسط نشر ۲۷ بعثت به چاپ هفتادم رسیده است. این‌کتاب که چاپ اولش سال ۹۳ توسط نشر صریر به بازار عرضه ...
فرهنگی‌هنری
وزیر بهداشت:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر بهداشت با ابراز تاسف از افزایش موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور پس از دستاوردهای کنترل بیماری در مرحله اول و با بیان اینکه بارها گفتم ممکن است در دقایق 90 از گوشه‌های زمین گل بخوریم، گفت: متاسفانه عده زیادی حرف‌های ما را گوش نکر...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی گفت: بیش از یک هزار برنامه که عمدتا با توجه به شرایط کرونایی محتوایی هستند برای گرامیداشت چهل سالگی دفاع مقدس در استان تدوین شده و امیدواریم بتوانیم با اجرای برنامه‌ها اثرگذاری مناس...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، «با من» عنوان جدیدترین اثر مستند کرونایی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که به تهیه‌کنندگی سام کلانتری روی خط تولید قرار گرفته است. این فیلم مستند یک پروژه گروهی با مو...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه یک، مستند «رویای آمریکایی» به تهیه کنندگی بهروز ناصری در دفتر نمایندگی سازمان صداوسیما در بوسنی و هرزگوین و با همکاری دفاتر نمایندگی سازمان در کشور های انگلیس، روسیه، مالزی، ترکیه تولید شده است. این ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، فیلم‌های کوتاه «برگشت» به کارگردانی مصطفی غلامی، «پدر درختان» ساخته تیمور قادری، «کمتر» به کارگردانی محمد زمانی، «بهشت» ساخته رضا مویدی و «محکوم شده» به کارگردانی نیما دانشمند در ...
فرهنگی‌هنری
گزارشی از واکنش‌ها به مرگ انبو موریکونه
«خبرگزاری ایسنا» چهره‌های مهمی از «هانس زیمز» آهنگساز سرشناس آلمانی تا نخست وزیر ایتالیا نسبت به درگذشت «انیو موریکونه» ـ آهنگساز معروف سینمای جهان ـ واکنش نشان دادند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تأکید کرد که طی سه ماه آینده نقشه راه و طراحی نوین دوره تحصیلی فنی، حرفه‌ای و مهارتی براساس اسناد بالادستی، با رویکرد بومی و مبتنی بر آموزش عمومی تدوین می شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ _ صادق وفایی: آرتور شوپنهاور فیلسوف شکاک و بدبین که یکی از فلاسفه مهم ایدئالیسم آلمانی محسوب می‌شود، دست‌نوشته‌ها و یادداشت‌هایی داشته که توسط فرانکو وولپی فیلسوف و پژوهشگر ایتالیایی، گردآوری، تصحیح و منتشر شدند. این‌آثار در ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، ضحی کاظمی؛ دبیر انجمن صنفی کارگری داستان‌نویسان استان تهران درباره تغییر این انجمن از استانی به کشوری گفت: طبق مصوبه انجمن‌های پدیدآورندگان هنری دولت مبنی بر تشکیل انجمن‌های صنفی گسترده کشوری زیر نظر وزارت کار و امور اجتماعی که...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است