علمی فناوری 10:30 - 08 بهمن 1400
برنده بلیط قرعه‌کشی پرواز سرنشین‌دار "اسپیس ایکس" به دلیل داشتن اضافه‌وزن نتوانست در این سفر حضور داشته باشد.

برنده سفر فضایی "اسپیس ایکس" به دلیل اضافه وزن از این سفر بازماند!

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، سفر به فضا، رویایی است که بسیاری از مردم آرزوی رسیدن به آن را دارند. این رویا برای یک نفر تقریبا به واقعیت تبدیل شد؛ تا زمانی که او روی ترازو پا گذاشت.

"کایل هیپچن" (Kyle Hippchen)، خلبان ۴۳ ساله اهل فلوریدا، از برنده شدن یک بلیط قرعه‌کشی برای حضور در ماموریت  "اینسپیریشن ۴" (Inspiration4) طی نخستین پرواز گردشگری "اسپیس ایکس" (SpaceX) بسیار خوشحال شد اما وزن او که حدود ۱۴۹ کیلو بود، از حد مجاز اسپیس ایکس که کمتر از ۱۱۳ کیلو بود، فراتر رفت.

صندلی او به "کریس سمبروسکی" (Chris Sembroski)، هم اتاقی‌اش در دوره دانشگاه رسید. سمبروسکی، ۴۲ ساله و یک مهندس علوم داده در واشنگتن است. هیپچن از یک بالکن در جایگاه ویژه، مراسم پرتاب را تماشا کرد.

برنده سفر فضایی "اسپیس ایکس" به دلیل اضافه وزن از این سفر بازماند!

درد از دست دادن سفری که فقط یک بار در زندگی پیش می‌آید، هنوز برای هیپچن از بین نرفته است. هیپچن گفت: این ماجرا برای من خیلی درد دارد. من به شدت ناامید شدم اما به هر حال، این اتفاق رخ داده است.

هیپچن اخیرا داستان خود را طی نخستین بازدید خود از "مرکز فضایی کندی" (Kennedy Space Centre) ناسا پس از موشک‌سواری از دست رفته‌اش به اشتراک گذاشته است. او در مورد رویاهای خود و همچنین از زمانی صحبت کرد که متوجه شد از محدودیت وزنی ۱۱۳ کیلویی اسپیس ایکس بالاتر رفته و سفر را به شخصی پیشنهاد داد که می‌دانست این پرواز برای او به همان اندازه ارزش دارد. چهار ماه بعد، او حدس می‌زد که احتمالا کمتر از ۵۰ نفر می‌دانند که او برنده واقعی بوده است.

هیپچن و سمبروسکی در دوره دانشگاه، هم‌اتاقی بودند و در "دانشگاه علوم هوانوردی امبری ریدل" (ERAU) تحصیل کرده‌اند. آنها با سایر دانشجویان حوزه علوم فضایی، برای پرتاب شاتل‌های ناسا به سوی جنوب می‌رفتند. همچنین آنها از اعضای یک گروه حامی فضایی بودند و برای پیشبرد سفرهای فضایی تجاری به واشنگتن رفتند.

هنگامی که "جارد آیزاکمن" (Jared Isaacman)، بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت "Shift4 Payments"، یک صندلی را در پروازی که از ایلان ماسک خریداری کرده بود، قرعه‌کشی کرد، هیچ‌کدام نتوانستند مقاومت کنند. ذینفع این قرعه‌کشی، "بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود" (St. Jude Children's Research Hospital) بود.

با وجود ۷۲ هزار ورودی در قرعه‌کشی فوریه گذشته، هیپچن و سمبروسکی فکر نمی‌کردند که برنده ‌شوند و به همین دلیل، یکدیگر را از این موضوع باخبر نکردند.

هیپچن در اوایل ماه مارس، ایمیل‌هایی را برای جستجوی جزئیات درباره خود دریافت کرد. آن زمان بود که او متن مسابقه را خواند و فهمید که وزن برنده باید کمتر از ۱۱۳ کیلو باشد. او به گروه برنامه‌ریزی گفت که قصد دارد کناره‌گیری کند و تصور می‌کرد که تنها یک نفر از گروه بزرگ فینالیست‌ها است. هیپچن در انبوه ایمیل‌ها و تماس‌های بعدی دریافت که برنده شده است و شگفت‌زده شد.

برنده سفر فضایی "اسپیس ایکس" به دلیل اضافه وزن از این سفر بازماند!

با برنامه‌ریزی برای پرتاب در ماه سپتامبر، جدول زمانی محدود بود. اسپیس ایکس که کار خود را در زمینه پرواز انسان‌ها تازه آغاز کرده بود، باید اندازه‌گیری نخستین مسافران خود را آغاز می‌کرد تا لباس‌های مخصوص پرواز و صندلی‌ها را آماده کند.

هیپچن به‌عنوان یک مهندس هوافضا و خلبان می‌دانست که محدودیت وزن، یک مشکل ایمنی برای صندلی‌ها است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. وی در این باره گفت: من تلاش کردم تا بفهمم که چگونه می‌توانم در عرض شش ماه، ۳۶ کیلوگرم از وزن خود را کم کنم. اگرچه این کار ممکن است اما سالم‌ترین راه حل نیست.

آیزاکمن گفت: تمایل کایل برای هدیه دادن صندلی خود به کریس، یک سخاوت باورنکردنی بود.

هیپچن در ماه آوریل به گروه پیوست تا پرتاب فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی را تماشا کند. سمبروسکی برای قدردانی پیشنهاد داد که برخی از وسایل شخصی هیپچن را به فضا ببرد.

سمبروسکی پیش از رفتن به کپسول دراگون اسپیس ایکس، از سنت پیروی کرد و از تلفن بالای برج پرتاب برای برقراری یک تماس اختصاصی استفاده کرد. او با هیپچن تماس گرفت و یک بار دیگر از او تشکر کرد. وی در این تماس گفت: من همیشه قدردان تو خواهم بود.

برنده سفر فضایی "اسپیس ایکس" به دلیل اضافه وزن از این سفر بازماند!

اگرچه هیپچن نتوانست زمین را از مدار ببیند اما حدود ۱۰ دقیقه بی‌وزنی را تجربه کرد. او طی پرواز سمبروسکی، در یک هواپیمای ویژه با جاذبه صفر، به دوستان و خانواده مسافران پیوست.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از زد دی نت، دستورالعمل‌های فنی این طرح برای تراکنش‌های آنلاین نیز برای محافظت در برابر کلاهبرداری تنظیم و به‌روزرسانی شده است. طرح مذکور رتبه‌بندی ایمنی تراکنش‌های بازار تجارت الکترونیک (TSR) نام دارد و با هدف ا...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزموچاینا، طبق گزارش ها این شرکت فرایند تغییر انتصاب کارمندان محلی را آغاز کرده است. به هرحال تعلیق برنامه های تسلا، پیش بینی ها درباره فرصت های شغلی که قرار بود در هند ایجاد شود را با چالش روبرو می کند. هند ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عیسی زارع پور همزمان با هفته ارتباطات و در آستانه روز جهانی ارتباطات، در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: دیروز به مناسبت هفته ارتباطات در جمع اعضای شورای هماهنگی روابط‌عمومی‌های وزارت ارتباطات و تعدادی خبرنگاران حض...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سجاد مهرابی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به تولیدات انواع مواد اولیه باطری توسط بخش‌های دولتی و خصولتی در کشور، شرایط رقابت در مسیر تجاری سازی محصول خود را پرچالش توصیف ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تامین تجهیزات کاربردی در صنایع بزرگ، واردات پرهزینه ای دارد و تامین آنها از بازار جهانی برای ایران با چالش ها و مشکلات جدی مواجه است. از جمله این تجهیزات می توان به توربین ه...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، اجتناب از تخریب و از بین رفتن بیشتر تنوع زیستی و احیای اکوسیستم‌ها از موضوعات اصلی و مهم در دنیای امروز است. بنابراین، در این گزارش به بررسی معنای متاورس، تفاوت آن با web۳.۰، تأثیر متاورس در ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ایرانسل، آیین پایانی دومین رقابت علمی بین‌المللی کنز، از ۲۰ تا ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱، توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) و با حمایت ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، به عنوان شریک رویداد، برگز...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، قطب‌نمای اقتصاد دیجیتال ۲۰۲۱ شامل بیش از ۷۰۰ هزار داده پیمایشی است که ۵۵ کشور، ۵۰ صنعت و ۶۵۰۰ برند تجاری را تحت پوشش می‌دهد. همچنین علاوه بر اطلاعات موجود، از داده‌های بزرگ‌ترین و قابل اعتمادترین شرکت‌ها نیز در نگارش ا...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی جی تی ان، این کشتی هوایی در ساعت ۱:۲۶ بامداد به وقت پکن و با سرعت ۳۰ متر در ثانیه از یک کمپ اصلی در ارتفاع ۴۳۰۰ متری کوه قومولانگما، بلندترین قله واقع در مرز چین و نپال، صعود کرد. در ساعت ۴:۴۰ صبح، کشتی هوا...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: روسای دانشگاه‌های آزاد اکثر استان‌های کشور متولیدن 56 الی64 هستند؛ که این رویکرد دانشگاه آزاد، اعتماد به جوانان و میدان دادن به نسل جوان است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است