بین‌الملل 00:06 - 03 شهریور 1398

افزایش قدرت راستگرایان در آلمان: فروپاشی دمکراسی و تقویت پوپولیسم

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل- شقایق لامع زاده: آلمان در آستانه برگزاری سه انتخابات مهم ایالتی است که در تعیین خط مشی سیاسی برای دولت ائتلافی کنونی و دولت آینده این کشور نقشی پررنگ ایفا خواهد کرد. انتخابات ایالتی در آلمان انتخاباتی مهم است، اما در برخی از ایالت ها با توجه به بافت جمعیتی و موقعیت استراتژیک از اهمیت بالاتری برخوردار است. هم اکنون در ایالت های زاکسن ، برندنبورگ و تورینگن انتخابات به زودی آغاز می شود.

انتخابات در ایالت های زاکسن و برندنبورگ روز اول سپتامبر و در ایالت تورینگن روز ۲۷ ماه اکتبر بر گزار می شود. پس از بروز پاره ای اختلاف نظرها میان احزاب دولت ائتلافی و پس از آن استعفای «آندریا ناهلس» رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان، اهمیت برگزاری انتخابات در ایالت های مزبور افزایش پیدا کرد؛ چرا که نتایج این انتخابات  می تواند تاثیر زیادی بر دولت فعلی و دولت آتی آلمان داشته باشد.

وضعیت احزاب در انتخابات ایالتی آلمان 

نتایج نظرسنجی های مختلف که از سوی مراکز افکار سنجی در آلمان برگزار شده، حکایت از آن دارد که هیچ یک از احزاب دولت ائتلافی از اقبال خوبی در انتخابات های ایالتی برخوردار نیستند. نتایج نظرسنجی ها در خصوص انتخابات روز اول سپتامبر در ایالت زاکسن نشان می دهد که حزب دمکرات مسیحی با شکست غیر منتظره ای روبرو شده و  حتی اگر بخت با سوسیال دمکرات ها- که دیگر حزب دولت ائتلافی را تشکیل می دهند- یار باشد، آنها در همین وضعیت ضعیف کنونی باقی می مانند.

نکته قابل توجه جهش راستگراها برای جلب نظر و حمایت عمومی در میان مردم است. نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد آرایی که حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) کسب خواهد کرد در مقایسه با انتخابات قبلی به میزان دو برابر افزایش یابد.

نتایج این نظرسنجی ها در خصوص انتخابات ماه اکتبر تورینگن هم از پیشی گرفتن راستگراها در رقابت با سوسیال دمکرات ها و احزاب اتحاد مسیحی خبر می دهد. 

تاریخچه حزب راستگرای  AfD 

تاسیس حزب AfD (آلترناتیو برای آلمان) به سال ۲۰۱۳ میلادی باز می گردد. در آن زمان «برند لوکه» از پایه گذاران این حزب اعلام کرد که حزب تازه تاسیس نه به راست گرایش دارد و نه به چپ. حزب آلترناتیو مخالف ایده «دولت‌های متحده اروپا» است و اعضا و حامیان این حزب علاقمندند که اعضای قدرتمند اتحادیه اروپا  با تغییر رویکرد خود به سطح ملی پیشین بازگردند. آنها با بسیاری از برنامه های مشترک و واحد در میان اعضای اتحادیه اروپا مخالف هستند که از جمله آنها می توان به استفاده از پول واحد اروپایی (یورو) اشاره کرد.

این حزب برخلاف شعارهای اولیه خود، پس از تاسیس کم کم به راست گرایش پیدا کرد. رهبری این حزب خواهان جذب نیروهای راست افراطی آلمان و در کنار آن مخالفان سیاست های حاکم در این کشور است. 

موفقیت حزبی آنها به انتخابات سال ۲۰۱۴ پارلمان اروپا باز می گردد. حزب آلترناتیو در آن انتخابات بیش از ۷ درصد آراء را به خود اختصاص داد. این حزب در مدت زمان کوتاهی توانست شمار اعضای خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. صاحبنظران معتقدند که افزایش قدرت این حزب می تواند به تقویت پوپولیسم کمک کند، تقریباً مشابه همان روندی که با برگزیت در انگلیس و روی کار آمدن ترامپ در آمریکا شاهد آن هستیم. 

گرچه هیچ کدام از احزاب قدیمی و تثبیت شده آلمان به همکاری با حزب آلترناتیو تمایلی ندارند، برخی نظرسنجی ها نشان می دهد که چنانچه کشور آلمان بی مقدمه و به یکباره دست به برگزاری انتخابات بزند، آنها بخت اول پیروزی را خواهند داشت. 

در حال حاضر حزب آلترناتیو برای آلمان در بسیاری از مناطق این کشور به یک حزب قدرتمند تبدیل شده است. این حزب در پارلمان‌های ۱۰ ایالت از مجموع ۱۶ ایالت این کشور حضور داشته و نکته قابل تأمل و توجه آن است که این حزب در ایالت‌های شرقی آلمان حضور پر رنگ تری دارد.

از جمله اهداف بلند مدت این حزب می توان به این موارد اشاره کرد: خروج آلمان از اتحادیه اروپا، جلوگیری از ورود مهاجران، ایجاد محدودیت برای مسلمانان، تأسیس و راه‌اندازی نیروگاه‌های اتمی و عدم سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مرتبط با گرمایش زمین، سربازی اجباری برای مردان، راه اندازی رسانه‌های دولتی و برخورداری از حق نگهداری و حمل اسلحه .

مخالفان حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD)

گرچه نظرسنجی ها از شانس بالای حزب آلترناتیو برای آلمان حکایت دارد، اما بد نیست بدانیم که سیاستها و رویکردهای این حزب مخالفان زیادی نیز دارد. گسترش راستگرایی در آلمان موجی از نگرانی و ترس را در جامعه آلمان به دنبال داشته است. 

از آنجایی که احزاب راست آلمان اغلب از احزاب تندرو و با گرایش‌های نازی و فاشیستی هستند، نگرانی از رشد ناآرامی و اعتراضات مردمی در آلمان افزایش پیدا کرده است. تا جایی که «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در یکی از سخنرانی های مهم خود از مردم این کشور خواست تا به برنامه هایی ملحق شوند که دستاورد آنها تقویت دمکراسی است. مرکل تأکید کرد که باید در برابر گرایش های مخرب دمکراسی ایستادگی و مقاومت کرد که این شامل راست افراطی نیز می شود. 

مخالفت با سیاستهای خشونت گرایانه راستگرایان افراطی به برگزاری تظاهرات اعتراضی و سازمان یافته منجر شده است. مردم با برگزاری تظاهرات متعدد علیه گسترش راستگرایی در آلمان از دولت این کشور خواسته اند دست به اقدامات سازنده بزند. مردم بر این باورند که دست بکار شدن دولت برای تأمین خواسته های مردم تأثیر قابل توجهی در کمرنگ شدن راستگرایان خواهد داشت. 

کارشناسان و صاحبنظران سیاسی معتقدند که تداوم روند کنونی در آلمان می تواند به این امر منجر شود که حزب آلترناتیو برای آلمان بعنوان یک اپوزیسیون اصلی بشمار آید. 

نکته آخر 

مشکلات اقتصادی در آلمان همانند برخی دیگر از کشورهای اروپایی سبب شده تا پوپولیست های راستگرا قد علم کرده و درصدد کسب قدرت در عرصه های سیاسی باشند. در شرایط کنونی جامعه آلمان با توجه به کاهش سرعت رشد اقتصادی، زمینه برای رقابت و رویارویی پوپولیست ها با دولت ائتلافی فراهم شده و انتخابات ایالتی می تواند در شتاب بخشیدن به روند دستیابی آنان به قدرت تأثیرگذار باشد. 

در جوامع اروپایی همواره عدم رضایت از رشد اقتصادی عامل مهمی برای گرایش مردم به احزاب پوپولیست بوده است.اختلاف طبقاتی از جمله مواردی است که می تواند ضربه سنگینی بر پیکره دمکراسی وارد کند. به جرأت می توان گفت در مناطقی که از لحاظ اقتصادی و ساختاری ضعیف‌تر هستند، این ضربه سنگین‌تر خواهد بود.

با توجه به اینکه مرکل آخرین سالهای قدرت را می گذراند، روی کار آمدن  راستگراها در ایالتهای آلمان می تواند نگرانی از تداوم فعالیت دولت ائتلافی در آلمان را تشدید کند. در شرایطی که انگلیس در حال جدا شدن از اتحادیه اروپا است، به قدرت رسیدن راستگرایان در آلمان تنها این نکته مهم را به ذهن متبادر می کند که آلمان قدرت چانه زنی و نفوذ خود در اتحادیه اروپا را از دست می دهد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
سیدحسن نصرالله:
«خبرگزاری ایسنا» سیدحسن نصرالله به مناسبت بزرگداشت شیخ حسین کورانی، یکی از بنیانگذاران عضو شورای رهبری حزب‌الله سخنرانی کرد.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» دبیرکل سازمان ملل از جامعه بین الملل خواست تا برای جلوگیری از وقوع جنگی ویرانگر در خلیج فارس، اعصاب آهنین داشته باشد.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» حساب توئیتری مشاور سابق دفتر سلطنتی عربستان امروز (جمعه) توسط این رسانه اجتماعی مسدود شد. او سابقاً مظنون به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی بود و بر سر همین موضوع برکنار شد.
بین‌الملل
در کنفرانس خبری با حریری؛
«خبرگزاری ایسنا» امانوئل ماکرون تاکید کرد که فرانسه از امنیت و ثبات در منطقه حمایت می‌کند.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» کره شمالی به تحسین اظهارات اخیر دونالد ترامپ در خصوص تمایل واشنگتن برای در پیش گرفتن آنچه که "یک شیوه جدید" در مذاکرات هسته‌ای با پیونگ یانگ خواند پرداخت.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با بیان اینکه کسانی که در بازار ریختن‌خون‌ها در سوریه با مال و سلاح خود شرط‌بندی کردند،‌ شکست خوردند، اعلام کرد، دولت سوریه پیش‌نویس قطعنامه پیرامون ادلب را رد می‌کند.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» دادگاه ترکیه محاکمه دو خبرنگار اقتصادی شبکه بلومبرگ آمریکا را به اتهام آنچه که تضعیف ثبات اقتصاد ترکیه با انتشار یک گزارش غرض‌ورزانه درباره بحران ارزی این کشور در سال گذشته میلادی خوانده آغاز کرده است.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» جنبش انصارالله یمن امروز (جمعه) ائتلاف عربی تحت امر عربستان را به تهدید توافق استکهلم متهم کرد.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» محققان "انستیتوی مطالعات بین‌الملل میدلبری" و همین طور یک شرکت اپراتور ماهواره‌ای به نام شرکت "پلنت لبز اینکورپوریشن" با استناد به یک سری تصاویر ماهواره‌ای از بندری در شرق کره شمالی ادعا کردند این کشور در آستانه عملیاتی کردن یک زیردریایی با...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» یک مقام ارشد پنتاگون مدعی شد آمریکا طرح‌های جامعی با به‌کارگیری تمامی قابلیت‌های نظامی در حوزه‌های زمینی، هوایی، دریایی، فضایی، سایبری و الکترونیکی برای بی اثر ساختن سامانه‌های دفاع هوایی روسیه در منطقه کالینینگراد دارد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


زندگی سالم و موفق
تعمیرات لوازم خانگی بوش
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است