فرهنگی‌هنری 13:31 - 08 بهمن 1400

تعامل ۱۰ سایت با سامانه اصلی نمایشگاه مجازی کتاب تهران

به گزارش خبرگزاری مهر، انجمن ناشران دانشگاهی با همراهی علی رمضانی، رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ حسین صفری، معاون اجرایی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران) و آزاده نظربلند، معاون ارتباطات و پاسخگویی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از بخش‌های مختلف ستاد برگزاری نمایشگاه ازجمله میز خدمت و مرکز پاسخگویی نمایشگاه بازدید کردند و در جریان روند اجرای نمایشگاه و نحوه پاسخگویی به مخاطبان و ناشران قرار گرفتند.

علی رمضانی در جریان این بازدید، گفت: امسال کار فشرده‌ای برای آموزش نیروهای فعال در مرکز پاسخگویی انجام گرفته است. این مرکز از زمان ثبت‌نام ناشران راه‌اندازی شده و به ناشران برای ثبت‌نام و بارگذاری آثارشان کمک کرده است.

وی با اشاره به این‌که خرید اینترنتی در مناطق روستایی، سخت است و شرایطی همانند شهرهای بزرگ ندارند، گفت: در مرکز پاسخگویی شرایطی را فراهم کردیم که افراد با کمک نیروهای این مرکز، مرحله به مرحله خریدشان را انجام دهند. لازم به ذکر است که این نمایشگاه برای سه هزار و ۵۰۰ خانه روستایی که مشخصه اصلی خانه‌هایشان پلاک نیست و پستچی‌ها نشانی آن‌ها را با رنگ درب منزلشان می‌شناسند، فرصتی را فراهم کرد تا کتاب‌های خریداری‌شده خود را رایگان دریافت کنند.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران نیز افزود: بخشی از فرایند برگزاری نمایشگاه در ستاد برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و بخش‌های دیگر در سطح کشور توسط ناشران و شرکت ملی پست پراکنده است. تصور اولیه از نمایشگاه مجازی کتاب تهران در حد یک سایت است، اما این رویداد که در سطح ملی در حال برگزاری است، فرایند پیچیده‌ای دارد. نزدیک به ۲ هزار و ۱۰۰ ناشر به‌صورت پراکنده در حال ارائه خدمات و دریافت پشتیبانی هستند. در حوزه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نیز نزدیک به ۱۰ سایت با سامانه اصلی نمایشگاه مجازی کتاب تهران در حال تعامل هستند که می‌توان به درگاه پرداخت بانکی، سامانه پیامکی، سامانه شاهکار، ثبت احوال و پست کتاب اشاره کرد.

وی افزود: پیش از این هم برای آن‌که سایت نمایشگاه بدون مشکل و با سهولت به ارائه خدمت بپردازد، اقدامات فراوانی توسط همکارانم انجام گرفته و ۵۰ سازمان در حال مشارکت با ستاد برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران هستند که همه این موارد، بیانگر پیچیدگی و تراکم فعالیت‌های برگزاری این نمایشگاه است.

ارمغان نمایشگاه مجازی کتاب تهران، مکمل بودن برای نمایشگاه فیزیکی است

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز علاوه بر برگزاری نشست‌ها و اطلاع‌رسانی به مخاطبان، میز خرید از نمایشگاه مجازی کتاب تهران را در همه کتابخانه‌ها قرار داده تا به این صورت از سوداگری برخی کافی‌نت‌ها جلوگیری کنیم.

رمضانی با بیان این‌که بنا بر بازخوردهای دریافت‌شده، روند و کیفیت برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران امسال چند پله ارتقا پیدا کرده، افزود: ارمغان این عملیات ملی به‌گونه‌ای است که دیگر نمی‌توانیم از نمایشگاه مجازی صرف‌نظر کنیم و از این پس این نمایشگاه را به‌عنوان مکمل نمایشگاه فیزیکی کتاب خواهیم داشت. ضروری است به حذف واسطه‌ها و قاچاق کتاب به‌عنوان یکی از ویژگی‌های نمایشگاه مجازی کتاب تهران توجه شود و فعالان حوزه نشر برخی کجی‌ها و ناراستی‌هایی را که صورت می‌گیرد، پیگیری کنند.

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با اشاره به اتصال بانک اطلاعاتی خانه کتاب و ادبیات ایران با دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: گفت‌وگوهای لازم در رابطه با این موضوع انجام شده و به‌زودی این بانک‌های اطلاعاتی به یکدیگر متصل خواهند شد.

کاهش ترافیک نمایشگاه در پی رفع مشکلات سایت

آزاده نظربلند، معاون ارتباطات و پاسخگویی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران نیز در جریان این بازدید درباره فعالیت‌های این بخش گفت: از شروع نمایشگاه تاکنون ۱۷ هزار و ۹۴۳ تماس ورودی و دو هزار و ۵۴۶ تماس خروجی برای پیگیری و به نتیجه رساندن مسائل و مشکلات مطرح‌شده، انجام گرفته است.

وی افزود: سال گذشته در طول برگزاری نمایشگاه، حدود ۵۰ هزار تماس داشتیم که این عدد در حال حاضر کمتر است. ایمیل‌ها و تیکت‌ها نیز کمتر از یک‌سوم سال گذشته شده و زمان حضور در سایت نیز نسبت به سال گذشته ۱۰ دقیقه کاهش پیدا کرده است. این کاهش آمار به دلیل تسهیل روندها و رفع مشکلات نمایشگاه است. تا به این لحظه اوج حضور مخاطبان نمایشگاه ۲۲ هزار نفر بوده است که این نهایت رکورد پیک دور اول نمایشگاه بوده که امسال در روزهای عادی دور دوم از آن عبور کرده‌ایم. ۲۱۳ میلیون درخواست نیز روی سایت نمایشگاه ثبت شده است

در فعالیت‌های نمایشگاهی به دنبال تسهیل‌گری هستیم

حسین صفری، معاون اجرایی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران نیز در جریان این بازدید در سخنانی کوتاه گفت: انجمن ناشران دانشگاهی در تمام دوره‌های نمایشگاه کتاب پیشرو بوده و بالاترین تعامل را با این انجمن داشته‌ایم. نگاه ما به فعالیت‌های نمایشگاهی به‌گونه‌ای است که رقیب بخش خصوصی نباشد و به دنبال تسهیل‌گری در این زمینه هستیم.

همچنین سیدعباس حسینی‌نیک، مسعود پایدار، مریم رونق، کاظم آرمان‌پور، مرتضی جعفری‌پور، حامد علی اکبرزاده، علی‌اکبر طورانیان، جلال اصلانی و سید امین امامی‌نژاد از اعضای انجمن ناشران کتاب دانشگاهی در این بازدید حضور داشتند.

تأکید بر اتصال بانک اطلاعاتی خانه کتاب و ادبیات ایران به دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ نقش تشکل‌ها در برگزاری رویدادهای حوزه کتاب همچون نمایشگاه مجازی؛ لزوم اتخاذ تدابیری در زمینه هزینه ارسال کتاب‌های ناشران دانشگاهی در نمایشگاه مجازی کتاب؛ ارائه آمارهای به‌دست‌آمده از نمایشگاه بر اساس نیاز ناشران؛ موضوع‌بندی‌های دقیق‌تر و ایجاد زیردسته‌های بیشتر و جزئی‌تر؛ توجه به موضوعات بین‌رشته‌ای در موضوع‌بندی‌ها؛ امکان جست و جو بر اساس کلیدواژه‌ها؛ ایجاد بسترهای مناسب و اختصاصی برای عرضه نسخه الکترونیک کتاب‌های دانشگاهی و کمک به حل مسائل یارانه کاغذ از مهمترین محورهایی بود که در این جلسه توسط اعضای انجمن ناشران دانشگاهی مطرح و مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» پژوهشگر تاریخ انقلاب گفت: اصلاح‌طلبان به قدرت و مسندهای حکومتی نه به عنوان وسیله بلکه به عنوان هدف نگاه می‌کنند. آن‌ها تنها برای دست‌یابی به مسند قدرت درسال ۹۲ اختلافات خود را با مرحوم هاشمی کنار گذاشتند و دست به یک ائتلاف زدند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» پیامبر (ص) می‌فرمایند: «مَن کانَ القُرآنُ حَدیثَهُ وَ المَسجِدُ بَیتَهُ، بَنَی اللهُ لَهُ بَیتًا فِی الجَنَّةِ» هرکه قرآن سخنش باشد و مسجد خانه‌اش، خداوند برای او خانه‌ای در بهشت بنا کند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، با حکم پیمان جبلی رییس صداوسیما، مسعود احمدی افزادی به عنوان مشاور رئیس سازمان صدا و سیما و دبیر جشنواره های رسانه ملی منصوب شد. در حکم رئیس سازمان صدا و سیما، خطاب به مسعود احمدی افزادی...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» حدود 40 نفر از خبرنگاران باشگاه خبری توانا در قالب 4 گروه خبرنگار، عکاس، تصویربردار و روابط عمومی، رویداد بزرگ فرهنگی کشور، یعنی سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را پوشش دادند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس با صدور بیانیه‌ای از اضافه شدن یک موضوع دیگر به سومین جشنواره کاریکاتور روز جهانی قدس خبر داد. بیانیه این دبیرخانه به شرح زیر اس...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» دریافت 20 MB به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، مستند سه قسمتی «سرگرد» با نگاهی روایی و با استفاده از تصاویر و فیلم‌های کمتر دیده شده آرشیوی، ۶ ماه از عملیات بیت‌المقدس که بعدها به نام فتح خرمشهر معروف شد و ن...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه دوازدهمین دوره جوایز آکادمی فیلم کوتاه ایران (ایسفا) شامگاه ۳۱ اردیبهشت‌ماه در پردیس صبامال برگزار شد. در ابتدای این مراسم شادی کرم‌رودی به عنوان مجری روی صحنه آمد و بیان کرد: خوشحالیم از اینکه بعد از دو ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، پس از 10 روز فعالیت در مصلی امام خمینی (ره) هم‌اینک به کار خود پایان داد، اما بخش مجازی آن تا ساعت 24 روز دوم خرداد دایر است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، پس از 10 روز فعالیت در مصلی امام خمینی (ره) هم‌اینک به کار خود پایان داد، اما بخش مجازی آن تا ساعت 24 روز دوم خرداد دایر است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی گفت: آنچه ما از سال ۱۳۷۶ به بعد در باب اصلاح‌طلبان در ساحت سیاست شاهد بودیم نه یک اختلاف سلیقه سیاسی بلکه پیروی و در پیش گرفتن یک ایدئولوژی سیاسیِ متمایز از انقلاب است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است