فرهنگی‌هنری 17:36 - 30 شهریور 1398
کنگره دفتر شعر جوان به مناسبت سی‌امین سال فعالیت این دفتر به مرور کنگره‌های گذشته و بررسی کارنامه دفتر شعر جوان اختصاص داشت.

گزارشی از کنگره شعر جوان

 به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، عصر روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۲۷ و ۲۸ شهریورماه)  کنگره شعر جوان با عنوانِ « کنگره کنگره‌ها» در خانه هنرمندان ایران و به همت دفتر شعر جوان برگزار شد.

 

دفتر شعر جوان در سال‌های پایانی دهه ۶۰ به همت ساعد باقری، محمدرضا عبدالملکیان، فاطمه راکعی، قیصر امین‌پور، سیدحسن حسینی، محمدرضا محمدی نیکو و سهیل محمودی با هدف شناخت و معرفی استعدادهای جوان، آموزش و انگیزه بخشیدن به آن‌ها شکل گرفته است. 

شعرخوانی و مرور خاطره‌های ۴۰ نفر از اعضای قدیمی و جدیدتر دفتر، از جمله هادی خورشاهیان، منصوره نیکوگفتار، مریم نوابی‌نژاد، علی داوودی، محمد رمضانی فرخانی، راضیه بهرامی‌، عادل سالم ، زیبا طاهریان‌، مهدی نقبایی، آرش فرزام‌صفت، ابوالفضل صمدی، وحید عیدگاه‌، آرش شفاعی، انسیه موسویان، حسن صادقی‌پناه و ... اصلی‌ترین بخش کنگره کنگره‌ها بود.

پخش مستندگونه‌هایی با عنوان «یاد بعضی نفرات»، در یادکرد شاعران درگذشته که در این سال‌ها با دفتر همراه بوده‌اند (از جمله محمود شاهرخی، مشفق کاشانی، سیدحسن حسینی، قیصر امین‌پور، طاهره صفارزاده، عمران صلاحی، منوچهر آتشی، م. آزاد، محمدعلی سپانلو،و ... و نیز دو همراه جوان دفتر الهام اسلامی و حسین جلال‌پور) و نیز «در این سال سی»  شامل نمایش بخش‌های مختصری از فعالیت‌ها و برنامه‌ها دفتر شعر جوان (از جمله مهمان ماه، کتاب سال شعر جوان، تا قله‌های شعر و ...) از  بخش‌های دیگر این مراسم بود.

علاوه بر این دو مستند، یک مستند نیز با عنوان «پلاک ۳۰/ کنگره کنگره ها» به مرور ۱۴ کنگره برگزارشده سال‌های گذشته و حواشی و ... این کنگره‌ها اختصاص داشت.

ساعد باقری، شاعر و عضو هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان در روز دوم این برنامه با اشاره کوتاهی به چگونگی شکل‌گیری دفتر شعر جوان، گفت: جلسات دفتر شعر در ابتدا و تا مدت‌ها با امکاناتی ناچیز در کتابخانه پارک شهر برگزار می‌شد.

او با اشاره به همت و تلاش یکپارچه افرادی که دور هم جمع شده بودند، گفت: سعی می‌کردیم از اعتمادی که به ما شده بود، به نفع گشایش و ایجاد امکانی برای حضور نگاه‌های مختلف بهره ببریم.

باقری در ادامه افزود: خودم را به دفتر شعر جوان مدیون می‌دانم و دلیل اصلی آن بینشی است که به ما داد. این بینش به آسانی و حتی با حضور در دانشگاه به دست نمی‌آید. در این ۳۰ سال به طور مستقیم با شعر نسل جوان ارتباط داشتیم و به طور کامل می‌توانستیم حال و هوای شعر و سمت و سوی آن را رصد کنیم. یکی دیگر از آموزه‌های من در دفتر شعر جوان این بود که اگر بخواهیم منتقد خوبی باشیم، باید متن را همدلانه بخوانیم. در صورتی که نسبت به یک متن، پیش‌فرض داشته باشیم، هرگز نمی‌توانیم نقد درستی بر آن بنویسیم.

او با اشاره به این‌که نقد مسئولانه، ناخودآگاه توجه به عنصر تشویق را با خود به همراه می‌آورد، ادامه داد: اول باید از موضع نگاه پدیدآورنده اثر متن را بخوانیم. حتی اگر نویسنده قصد فریب مخاطب را داشته باشد، باید آن فریب را هم از منظر درک ببینیم. باید بگویم که این امر، با احترام گذاشتن به همه عقاید، که حرفی لغو است، متفاوت است. در واقع نقدی که با پیش‌فرض بد و خوب آغاز شود، نقد منصفانه‌ای نخواهد شد. پس از آن‌که از دیدگاه همدلانه شعر را خواندیم آن‌گاه باید کاملا آشکار و عریان به نقد اثر بپردازیم.‌ ما نمی‌توانیم اثر را جدا از پدیدآورنده در نظر بگیریم چرا که باید بدانیم صاحب اثر چند سال است شروع به نوشتن کرده و یا قبلا در چه قالبی شعر می‌سروده است، این امر باعث می شود که از رهنمودهای مشعشع پرهیز کنیم.

این شاعر  در ادامه به آموخته دیگر خود از حضور در دفتر شعر جوان اشاره کرد و گفت: موضوع دیگری که در این سال‌ها به آن رسیدم، این بود که علی‌رغم این‌که مسیر شعر زیگزاگی به نظر می‌رسد، اما روند کلی آن رو به پیشرفت است و من فکر می‌کنم در شاعران جوانی که همت و دغدغه شعر دارند، جوزدگی کمتر و انتقادپذیر بودن بیشتر شده است.

ساعد باقری در پایان با تشکر از اعضای هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان، به تداوم فعالیت‌های دفتر شعر جوان با همت و تلاش محمدرضا عبدالملکیان تاکید کرد و گفت: خانم راکعی نیز در سال‌های نخست شکل‌گیری دفتر شعر جوان، به عنوان‌مدیرعامل این دفتر تلاش بسیار کردند و ماندگاری دفتر مرهون زحمت‌های همه کسانی است که با عشق و سرسختی در این مسیر، همراه و همدل و همگام بودند. در سه چهار سال اخیر نیز همزمان با مدیریت بیوک‌ ملکی این همراهی‌ها ادامه داشته و امیدواریم با حضور دوباره آقای عبدالملکیان پس از یک دوره کسالت، در جمع دوستان‌، چراغ این دفتر پرنورتر و گرم‌تر بتابد و بماند.

محمدرضا عبدالملکیان نیز در سخنان کوتاهی، خاطرات فعالیت در دفتر شعر جوان و انجمن شاعران ایران را فراموش‌نشدنی خواند و گفت: من در هر مسولیتی که داشته‌ام همیشه جدی و سخت‌کوش بوده‌ام. وقتی پس از ۳۰ سال خدمت اداری بازنشست شدم، به مرور و در زمان کوتاهی همه آن روزها را فراموش کردم اما با دفتر شعر جوان زندگی می‌کنم. روزها با خاطرات دفتر بیدار می شوم و شب‌ها با این خاطرات به خواب می‌روم.

در همین بخش از محمدرضا عبدالملکیان به پاس سال‌ها مدیریت تجلیل شد. همچنین از ساعد باقری به خاطر زحمات مستمر و  نقد و بررسی و آموزش شاعران جوان تقدیر شد.

در این دو روز سهیل محمودی اجرای برنامه را به عهده داشت و در فواصل برنامه‌ها به بازگویی بخش‌هایی از فعالیت‌های دفتر و یاد دوستان و خاطره‌های گذشته پرداخت.

فاطمه راکعی، مصطفی رحماندوست، حجت‌الله صیدی، عیسی علیزاده، اسماعیل امینی، غزل تاجبخش، ناصر فیض، محمد سلمانی، سیدعباس سجادی، زیبا اشراقی، رضا موسوی طبری،  سیدحسین موسوی بلده، قدرت‌الله نیکبخت  و ... از جمله مهمان‌ها و حاضران کنگره کنگره‌ها بودند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، دو کتاب «شوک آینده» و «موج سوم» نوشته الوین تافلر با ترجمه‌های حشمت‌الله کامرانی و شهیندخت خوارزمی، به‌تازگی توسط نشر نو به چاپ‌های دوازدهم و بیست‌وششم رسیده‌اند. این‌ناشر همچنین به‌تازگی چاپ پانزدهم کتاب دیگر این مولف با عنوا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، تاریخ کشور پهناور ایران به علت فراز و نشیب های فراوان در طی قرون و ادوار گذشته تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران به دلیل موقعیت سوق الجیشی و فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی از اهمیت خاصی برخودار بوده است. کتاب «از نهضت تنباکو و انقلاب مشرو...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ: نشر شهید کاظمی به تازگی کتابی را با عنوان «در جستجوی مهتاب» منتشر کرده است که شامل گفتگوی بلند حسین قرایی با حمید حسام است. نام حمید حسام در سال‌های اخیر بیش از هر چیز با کتاب‌های «آب هرگز نمی‌میرد» و «وقتی مهتاب گم شد» گر...
فرهنگی‌هنری
رسالت مهم رسانه‌ها در پوشش خبری راهپیمایی اربعین
«خبرگزاری ایسنا» بزرگترین راهپیمایی دنیا در حالی در جریان است که کمترین پوشش خبری را در رسانه‌های دنیا شاهد هستیم. وظیفه رسانه‌های کشورمان در مقابله با این بایکوت خبری،‌ فراتر از چیزی است که اکنون شاهدش هستیم.
فرهنگی‌هنری
دبیر کمیته اسکان و تغذیه اربعین:
«خبرگزاری ایسنا» دبیر کمیته اسکان و تغذیه اربعین با بیان این‌که موکب‌های عراقی در روز اربعین (۲۷ مهرماه) جمع‌آوری می‌شود، گفت: خدمات‌دهی موکب‌های ایرانی در شهرهای زیارتی عراق و مرزهای دو کشور تا دوم آبان‌ماه ادامه دارد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مرکز پژوهش‌های مجلس با انجام پژوهشی درباره صنعت سینمای ایران به این جمع‌بندی رسیده است که تولید رانتی، بزرگ‌ترین بحران امروز سینمای ایران است. این گزارش اساسی‌ترین بحران را در سینمای ایران، وابستگی سینما به بودجه‌های بیرونی و...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» یک فوق تخصص گوارش و کبد علائم ابتلا به هپاتیت حاد را تشریح کرد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مسئول سابق سازمان پژوهش آموزش و پرورش با بیان اینکه زبان آموزی جزو برنامه‌های درسی است که در تمام کشورهای جهان وجود دارد، گفت: در اسناد بالادستی مانند سند تحول بنیادین، ارائه آموزش زبان خارجی در چارچوب بخش نیمه تجویزی با رعایت اصل هویت ایرا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» معاون عتبات و مدیر عملیات اربعین جمعیت هلال احمر از خدمت‌رسانی به بیش از ٢٠٠ هزار و ٩٠٠ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته در درمانگاه‌های جمعیت هلال احمر ایران در کشور عراق خبر داد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مدیر روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت از ۱۶۰۶ بازرسی بهداشت محیطی از موکب‌های مستقر در عراق طی راهپیمایی عظیم اربعین حسینی تا ۲۳ مهر خبر داد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


زندگی سالم و موفق
تعمیرات لوازم خانگی بوش

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است