فرهنگی‌هنری 17:36 - 30 شهریور 1398
کنگره دفتر شعر جوان به مناسبت سی‌امین سال فعالیت این دفتر به مرور کنگره‌های گذشته و بررسی کارنامه دفتر شعر جوان اختصاص داشت.

گزارشی از کنگره شعر جوان

 به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، عصر روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۲۷ و ۲۸ شهریورماه)  کنگره شعر جوان با عنوانِ « کنگره کنگره‌ها» در خانه هنرمندان ایران و به همت دفتر شعر جوان برگزار شد.

 

دفتر شعر جوان در سال‌های پایانی دهه ۶۰ به همت ساعد باقری، محمدرضا عبدالملکیان، فاطمه راکعی، قیصر امین‌پور، سیدحسن حسینی، محمدرضا محمدی نیکو و سهیل محمودی با هدف شناخت و معرفی استعدادهای جوان، آموزش و انگیزه بخشیدن به آن‌ها شکل گرفته است. 

شعرخوانی و مرور خاطره‌های ۴۰ نفر از اعضای قدیمی و جدیدتر دفتر، از جمله هادی خورشاهیان، منصوره نیکوگفتار، مریم نوابی‌نژاد، علی داوودی، محمد رمضانی فرخانی، راضیه بهرامی‌، عادل سالم ، زیبا طاهریان‌، مهدی نقبایی، آرش فرزام‌صفت، ابوالفضل صمدی، وحید عیدگاه‌، آرش شفاعی، انسیه موسویان، حسن صادقی‌پناه و ... اصلی‌ترین بخش کنگره کنگره‌ها بود.

پخش مستندگونه‌هایی با عنوان «یاد بعضی نفرات»، در یادکرد شاعران درگذشته که در این سال‌ها با دفتر همراه بوده‌اند (از جمله محمود شاهرخی، مشفق کاشانی، سیدحسن حسینی، قیصر امین‌پور، طاهره صفارزاده، عمران صلاحی، منوچهر آتشی، م. آزاد، محمدعلی سپانلو،و ... و نیز دو همراه جوان دفتر الهام اسلامی و حسین جلال‌پور) و نیز «در این سال سی»  شامل نمایش بخش‌های مختصری از فعالیت‌ها و برنامه‌ها دفتر شعر جوان (از جمله مهمان ماه، کتاب سال شعر جوان، تا قله‌های شعر و ...) از  بخش‌های دیگر این مراسم بود.

علاوه بر این دو مستند، یک مستند نیز با عنوان «پلاک ۳۰/ کنگره کنگره ها» به مرور ۱۴ کنگره برگزارشده سال‌های گذشته و حواشی و ... این کنگره‌ها اختصاص داشت.

ساعد باقری، شاعر و عضو هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان در روز دوم این برنامه با اشاره کوتاهی به چگونگی شکل‌گیری دفتر شعر جوان، گفت: جلسات دفتر شعر در ابتدا و تا مدت‌ها با امکاناتی ناچیز در کتابخانه پارک شهر برگزار می‌شد.

او با اشاره به همت و تلاش یکپارچه افرادی که دور هم جمع شده بودند، گفت: سعی می‌کردیم از اعتمادی که به ما شده بود، به نفع گشایش و ایجاد امکانی برای حضور نگاه‌های مختلف بهره ببریم.

باقری در ادامه افزود: خودم را به دفتر شعر جوان مدیون می‌دانم و دلیل اصلی آن بینشی است که به ما داد. این بینش به آسانی و حتی با حضور در دانشگاه به دست نمی‌آید. در این ۳۰ سال به طور مستقیم با شعر نسل جوان ارتباط داشتیم و به طور کامل می‌توانستیم حال و هوای شعر و سمت و سوی آن را رصد کنیم. یکی دیگر از آموزه‌های من در دفتر شعر جوان این بود که اگر بخواهیم منتقد خوبی باشیم، باید متن را همدلانه بخوانیم. در صورتی که نسبت به یک متن، پیش‌فرض داشته باشیم، هرگز نمی‌توانیم نقد درستی بر آن بنویسیم.

او با اشاره به این‌که نقد مسئولانه، ناخودآگاه توجه به عنصر تشویق را با خود به همراه می‌آورد، ادامه داد: اول باید از موضع نگاه پدیدآورنده اثر متن را بخوانیم. حتی اگر نویسنده قصد فریب مخاطب را داشته باشد، باید آن فریب را هم از منظر درک ببینیم. باید بگویم که این امر، با احترام گذاشتن به همه عقاید، که حرفی لغو است، متفاوت است. در واقع نقدی که با پیش‌فرض بد و خوب آغاز شود، نقد منصفانه‌ای نخواهد شد. پس از آن‌که از دیدگاه همدلانه شعر را خواندیم آن‌گاه باید کاملا آشکار و عریان به نقد اثر بپردازیم.‌ ما نمی‌توانیم اثر را جدا از پدیدآورنده در نظر بگیریم چرا که باید بدانیم صاحب اثر چند سال است شروع به نوشتن کرده و یا قبلا در چه قالبی شعر می‌سروده است، این امر باعث می شود که از رهنمودهای مشعشع پرهیز کنیم.

این شاعر  در ادامه به آموخته دیگر خود از حضور در دفتر شعر جوان اشاره کرد و گفت: موضوع دیگری که در این سال‌ها به آن رسیدم، این بود که علی‌رغم این‌که مسیر شعر زیگزاگی به نظر می‌رسد، اما روند کلی آن رو به پیشرفت است و من فکر می‌کنم در شاعران جوانی که همت و دغدغه شعر دارند، جوزدگی کمتر و انتقادپذیر بودن بیشتر شده است.

ساعد باقری در پایان با تشکر از اعضای هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان، به تداوم فعالیت‌های دفتر شعر جوان با همت و تلاش محمدرضا عبدالملکیان تاکید کرد و گفت: خانم راکعی نیز در سال‌های نخست شکل‌گیری دفتر شعر جوان، به عنوان‌مدیرعامل این دفتر تلاش بسیار کردند و ماندگاری دفتر مرهون زحمت‌های همه کسانی است که با عشق و سرسختی در این مسیر، همراه و همدل و همگام بودند. در سه چهار سال اخیر نیز همزمان با مدیریت بیوک‌ ملکی این همراهی‌ها ادامه داشته و امیدواریم با حضور دوباره آقای عبدالملکیان پس از یک دوره کسالت، در جمع دوستان‌، چراغ این دفتر پرنورتر و گرم‌تر بتابد و بماند.

محمدرضا عبدالملکیان نیز در سخنان کوتاهی، خاطرات فعالیت در دفتر شعر جوان و انجمن شاعران ایران را فراموش‌نشدنی خواند و گفت: من در هر مسولیتی که داشته‌ام همیشه جدی و سخت‌کوش بوده‌ام. وقتی پس از ۳۰ سال خدمت اداری بازنشست شدم، به مرور و در زمان کوتاهی همه آن روزها را فراموش کردم اما با دفتر شعر جوان زندگی می‌کنم. روزها با خاطرات دفتر بیدار می شوم و شب‌ها با این خاطرات به خواب می‌روم.

در همین بخش از محمدرضا عبدالملکیان به پاس سال‌ها مدیریت تجلیل شد. همچنین از ساعد باقری به خاطر زحمات مستمر و  نقد و بررسی و آموزش شاعران جوان تقدیر شد.

در این دو روز سهیل محمودی اجرای برنامه را به عهده داشت و در فواصل برنامه‌ها به بازگویی بخش‌هایی از فعالیت‌های دفتر و یاد دوستان و خاطره‌های گذشته پرداخت.

فاطمه راکعی، مصطفی رحماندوست، حجت‌الله صیدی، عیسی علیزاده، اسماعیل امینی، غزل تاجبخش، ناصر فیض، محمد سلمانی، سیدعباس سجادی، زیبا اشراقی، رضا موسوی طبری،  سیدحسین موسوی بلده، قدرت‌الله نیکبخت  و ... از جمله مهمان‌ها و حاضران کنگره کنگره‌ها بودند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی در سفر یک روزه به استان قزوین برای معرفی مدیرکل جدید تبلیغات اسلامی این استان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر در خصوص رویکرد جدید سازمان در تدوین شاخص‌های حوزه دین اظهار داشت: تدوین شاخص‌ها کاری از جنس سیاست گذاری است ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» در اولین جلسه شورای صدور پروانه ساخت سینمایی در سال جدید  با سه فیلم‌نامه موافقت شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» با افزایش شمار مبتلایان به کرونا در میان کادر درمانی مکزیک و کمبود شدید تجهیزات محافظتی در برابر این بیماری راهپیمایی‌های اعتراضی شکل گرفته است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» برنامه "پرونده ویژه" امشب با موضوع قتل رومینا اشرفی، دختر ۱۳ ساله تالشی به روی آنتن می‌رود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» حسن توفیق، کاریکاتوریست و مدیرمسوول نشریه «توفیق» بعد از ظهر روز یکشنبه (۱۱ خردادماه) بر اثر ایست قلبی درگذشت.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه پنج سیما، برنامه «تهران ۲۰» امشب یکشنبه ۱۱ خرداد ماه با حضور حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکز اوراق بهادر و تسویه وجوه و سخنگوی سهام عدالت روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود. در این برنامه تمامی اب...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» برگزیدگان و شایستگان تقدیر بخش مجموعه داستان کوتاه و بخش ویژه بیستمین دوره جایزه «مهرگان ادب» (رمان زبان مادری) معرفی شدند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بخش ویژه بیستمین دوره جایزه «مهرگان ادب»، رمان زبان مادری، برگزیده و شایسته تقدیر خود را شناخت.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» ‌به گزارش خبرنگار مهر، مراسم معارفه مدیرکل جدید تبلیغات اسلامی استان قزوین روز یکشنبه با حضور حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور، آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، حجت الاسلام قابل رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلام...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی برنامه، «روز خوش» دوشنبه ۱۲ خرداد ماه همراه با حامد ایرانشاهی پژوهشگر تاریخ و مدرس دانشگاه به خاطره بازی در تهران قدیم می پردازد. این برنامه با پخش وله ای کوتاه و عکس های تهران قدیم به بررسی تاریخچه تاسیس...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است