اجتماعی 10:02 - 03 آبان 1399
معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان بهزیستی کشور از آغاز فعالیت ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی تا پایان آبان ماه در سراسر کشور خبر داد و گفت: راه‌اندازی این مراکز موجب افزایش سرعت خدمت‌رسانی سازمان بهزیستی به مددجویان می‌شود.

آغاز فعالیت ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی تا پایان آبان ماه

محمد عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مراکز ارائه دهنده خدمات سازمان بهزیستی بیان کرد: طبق بند ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، سازمان بهزیستی می‌تواند برای مجتمع‌ها و مراکز خدمات بهزیستی مجوز صادر کند. اکنون این سازمان بیشتر فعالیت خود را از طریق واگذاری به بخش‌های غیردولتی پیش می‌برد، لذا با استناد به بند قانونی مذکور، برای دستیابی به شاخص‌های سلامت اجتماعی، حقوق شهروندی و عدالت توزیع خدمات شهروندی، طراحی مراکز مثبت زندگی (مراکز ارائه دهنده خدمات بهزیستی) را در دستور کار قرار داده‌ایم.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در حال حاضر افرادی که با بهزیستی سر و کار دارند و نیازمند دریافت خدمت از بهزیستی هستند باید به ادارات بهزیستی شهرستان‌ها یا مراکز تامین توسعه (که تعداد آن در شهرستان‌ها بسیار کم است) مراجعه کنند؛ اما مراکز مثبت زندگی، بهزیستی‌های کوچک‌شده‌ای هستند که در محله‌های مختلف ایجاد می‌شوند تا خدمات را با کیفیت و سرعت بیشتری به مددجویان خود ارائه کنند. 

وی با اشاره به اهداف راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی گفت: مراکز خدمات بهزیستی براساس محله‌هایی که مددجویان در آن ساکن و متمرکز هستند تشکیل شده است، در این راستا دسترسی گروه‌های هدف به خدمات سازمان تسهیل می‌شود و همچنین ترددهای غیرضروری مددجویان به مراکز اداره بهزیستی کاهش می‌یابد. در واقع راه‌اندازی این مراکز موجب افزایش سرعت خدمت‌رسانی سازمان بهزیستی به مددجویان می‌شود. 

عباسی با بیان اینکه این مراکز حول چهار محور اصلی فعالیت می‌کند، اظهار کرد: با راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی، برای مددجویان هر مرکز پرونده الکترونیک سلامت اجتماعی تشکیل خواهد شد. این مراکز به صورت خانواده محور فعالیت می‌کنند، یعنی علاوه بر مددجو به خانواده مددجو نیز آموزش‌ها و خدماتی ارائه می‌شود. همچنین محله محورند و مددجویان نیز با مددکار سر و کار دارند.

به گفته وی، برای مراکز مثبت زندگی یک دستورالعمل و ۶ شیوه‌نامه تهیه و آئین‌نامه‌هایی که موازی و یا متناقض با این مراکز بودند اصلاح شده است؛ درنهایت در اریبهشت ماه به تمامی استان‌ها فراخوان داده شد تا علاقه‌مندان برای راه‌اندازی این مراکز ثبت نام کنند و در مجموع بیش از ۱۱ هزار متقاضی به صورت الکترونیکی برای تاسیس این مراکز ثبت نام کردند.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان بهزیستی کشور افزود: بنابر این بوده است که در فاز اول ۲۵۰۰ مرکز مثبت زندگی در محله‌های مختلف راه‌اندازی شود، سازمان بهزیستی براساس شاخص‌بندی ۲۵۰۰ متقاضی راه اندازی مراکز مثبت زندگی را انتخاب و تاکنون برای ۲۴۰۰ مرکز مجوز صادر کرده است. تا پایان آبان ماه ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی در سراسر کشور فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

بنابر اظهارات عباسی، باتوجه به اینکه بیش از یک میلیون و ۸۰ هزار خانواده مستمری‌بگیر در کشور وجود دارد، لازم است ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی در کشور راه اندازی شود که این مراکز براساس تعداد مستمری بگیران کشور در محله‌ها تاسیس خواهند شد.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در حال حاضر به صورت پایلوت این طرح در استان البرز راه‌اندازی شده، افزود: اکنون ۴۳ مرکز مثبت زندگی در پنج شهرستان‌ این استان راه‌اندازی شده است. در هفته جاری نیز مراکز مثبت زندگی استان‌های کردستان و چهار محال و بختیاری فعالیت خود را شروع کردند. همچنین در هفته آینده در چهار استان دیگر فعالیت مراکز مثبت زندگی آغاز می‌شود.  

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، در متن پیام سردار حسین اشتری آمده است: بار دیگر ایادی استکبار که دست خود را از همه جا کوتاه دیده و توان رویایی با جوانان غیور این مرز و بوم را در خود ندیدند در اقدامی بزدلانه به ترور و تروریسم روی آورده و دست خود را به خون پاک ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز جمعه توسعه غیر مجاز تأسیسات گازی در منزل و غیر استاندار بودن تجهیزات گازرسانی در سیستم گرمایشی محل سکونت، جان یک جوان ۲۴ ساله را در یامچی گرفت. گاز CO گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» بخشنامه تعطیلی تمامی واحدهای اجرایی و کاهش حضور کارکنان در شهرهای با وضعیت قرمز در واحدهای تابعه سازمان تامین اجتماعی از سوی هادی زبده شیرکوهی - معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی این سازمان - صادر شد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» بخشنامه تعطیلی تمامی واحدهای اجرایی و کاهش حضور کارکنان در شهرهای با وضعیت قرمز در واحدهای تابعه سازمان تامین اجتماعی از سوی هادی زبده شیرکوهی - معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی این سازمان - صادر شد.
اجتماعی
استاندار تهران خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» استاندار تهران از ابلاغ تعطیلی ادارات استان از روز شنبه ۸ آذرماه سال جاری خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران درباره احتمال تعطیلی جلسه هفته آینده شورای شهر با توجه به تعطیلی ادارات گفت: بنای بر تعطیلی نداریم چرا که پارلمان شهری نبض تپنده شهر است. جلسات صحن علنی یکشنبه‌ها به صورت ترکیب حضوری و مجازی برقر...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» سرهنگ علی همه خانی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: از اول آذر، برخی محدودیت‌های تردد کرونایی اجرا شده که از جمله مهم‌ترین آنها عدم تردد خودروها از ساعت ۲۱ الی ۴ بامداد بود. وی افزود: اینکه این محدودیت‌ها قانون شد و برای همگان لازم الاجرا بود یک...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، زهرا صدراعظم نوری در اختتامیه نخستین جشنواره نشان تعالی HSE (سلامت، ایمنی و محیط زیست) شهرداری تهران ضمن تسلیت فوت دو تن از کادر درمان شرکت شهر سالم، گفت: ان‌شاالله خداوند به خانواده‌های دو عزیزی که در راه خدمت بر اثر ابتلا به ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سید پرویز فتاح در صفحه شخصی خود با اعلام این خبر نوشت: «صرف‌نظر بنیاد مستضعفان از اجاره‌بهای املاک تجاری آذر ماه محدودیت‌های کرونایی منجر به تعطیلی بسیاری از مشاغل شده و در این شرایط سخت اقتصادی به مشکلات کسبه دامن زده است....
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، در پی اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر ارائه فهرست ۵۰ مؤسسه متخلف در بورس به دادستانی تهران به منظور برخورد قضائی، علی القاصی اعلام کرد که تاکنون گزارشی از تخلفات و معرفی مؤسسات متخلف به دادستانی تهران ارائه و گزارش نشده ا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
فروش آنلاین پوشاک سایز بزرگ زنانه و مردانهصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است