فرهنگی‌هنری 00:35 - 23 مهر 1400
حسین شیخ، نقاش و از کوچک‌ترین شاگردان کمال الملک بود که ۳۰سال پیش در چنین روزهایی بر اثر تصادف دار فانی را وداع گفت. او که بیشتر رویکردی طبیعت گرایانه در خلق تابلوهای نقاشی داشت، درباره سبک هنری خود گفته بود: «هیچ گاه نخواستم آثارم ابهام برانگیز و تجسم کننده جهان متجسم، در حیطه رویا و خواب و خیال باشد و از وضوح تصاویر خود بکاهم.»

کوچکترین شاگرد کمال الملک که بود؟

به گزارش ایسنا، حسین شیخ نقاش متولد سال ۱۲۸۹ در تهران است. وی که از آخرین شاگردان کمال الملک محسوب می‌شد، پس از درگذشت این هنرمند راه او را ادامه داد و تا پایان عمر با اداره هنرستان کمال الملک سعی در ترویج آموزه‌ها و سبک او داشت.

 

شیخ به مثابه آموزگاری با سبک کمال الملک

حسین شیخ هنگامی که برای تحصیل وارد مدرسه مستظرفه شد، کوچک‌ترین شاگرد کمال الملک به شمار می‌رفت، اما پس از گذشت مدتی به چنان مهارتی در زمینه نقاشی دست پیدا کرد که کمال الملک او را به سمت معلم طراحی و نقاشی مدرسه منصوب کرد.

رضا بانگیز، نقاش و هنرمند در فصلنامه هنر شماره ۲۱ درباره عشق این هنرمند به تعلیم این چنین گفته است: «استاد حسین شیخ عاشق تعلیم نقاشی بود، آن هم البته اسمش بود که تعلیم نقاشی می‌دهد. او از اول تا آخر تابلو را خودش کار می‌کرد. هنرجو تنها رنگ‌های مورد نیاز استاد را روی پالت می‌گذاشت.»

بانگیز در ادامه این چنین اظهار کرده است: «هنرجویان از این سبک تعلیم استاد بسیار راضی بودند، چون روی تابلوی خود کار نمی‌کردند. اگر کار تابلو آن‌ها دو ماهی هم به طول می‌انجامید، به انتظار می‌ماندند چون می‌دانستند هرگز خودشان قادر نخواهند بود تابلو را به دلخواه تمام کنند.»

حسین شیخ به مثابه آموزگاری با سبک کمال الملک دانسته می‌شود؛ چراکه با پایبندی به آموزه‌های این هنرمند برجسته و آموزش آن به هنرجویان، سعی در ترویج سبک کمال الملک داشت.

 

اثری از حسین شیخسبک حسین شیخ در نقاشی

به طور کلی آثار متعلق به حسین شیخ به سبب پایبندی به آموزه‌های کمال الملک در نقاشی، حال و هوایی طبیعت گرایانه دارند. رویکرد به طبیعت و واقع نمایی، برخورد مستقیم با طبیعت و عناصر آن، گرایش به سبک طبیعت گرایی اروپایی و نقاشی توصیفی از طبیعت از جمله ویژگی‌های سبک کمال الملک بوده که در آثار متعلق به حسین شیخ نیز قابل رویت هستند.

تابلو نقاشی که تصویر آن را در پایین‌تر مشاهده می‌کنید، متعلق به این هنرمند است که به سال ۱۳۱۷ تعلق دارد. این اثر گویی به بهترین نحو پیروی حسین شیخ از آموزه‌های کمال الملک را نشان می‌دهد.

 

اثری از حسین شیخ که در سال ۱۳۱۷ خلق شد

این تابلو که چشم اندازی سرسبز همراه با پرندگان را به تصویر کشیده، تا حدی متأثر از نقاشی‌های اروپایی خلق شده است. موضوع این نقاشی پرندگان است و هنرمند به واسطه این موضوع فرصت استفاده از رنگ‌های متنوعی را پیدا کرده که نهایتا حال و هوای رنگ آمیزی را به تابلو داده است.

اگر بخواهیم تعریفی از سبک حسین شیخ در هنر نقاشی داشته باشیم، بهترین راه اشاره به توصیف خود اوست که در جایی گفته است: «هیچ گاه نخواستم آثارم ابهام برانگیز و تجسم کننده جهان متجسم، در حیطه رویا و خواب و خیال باشد و از وضوح تصاویر خود بکاهم.»

 

آثار شناخته شده از حسین شیخ

هر هنرمندی دارای آثار مختلفی است که برخی از آنان به واسطه ویژگی‌هایی که دارند، شناخته شده‌تر هستند. درباره حسین شیخ نیز این نکته صادق است و به عبارتی اگرچه این هنرمند دارای آثار بی شماری در حوزه نقاشی است اما بیشتر به واسطه تابلوهای نوروز، سقاباشی، تابلوی طبیب و مریض و طوطی‌ها شناخته شده است و نسل‌های بعدی با این آثار برجسته‌اش از او یاد می کنند.

«سقا باشی» اثری از حسین شیخ
«هفت سین» اثری از حسین شیخ

سرانجام حسین شیخ

حسین شیخ همانند استادش کمال الملک عمری طولانی کرد. او سرانجام در سن ۹۰ سالگی و در اواسط مهر ماه سال ۱۳۷۰ بر اثر یک سانحه رانندگی از دنیا رفت.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» پروین سلاجقه معتقد است بسیاری از آثار ادبی که در کانون‌های مهاجرت نوشته می‌شوند، آثار قوی‌ و خیلی خوبی هستند. او در عین حال به دردناک بودن کتاب‌هایی که در زمینه ادبیات مهاجرت نوشته شده‌اند، اشاره می‌کند.
فرهنگی‌هنری
پیشنهاد مریم سالور به هنرمندان تجسمی کشور
«خبرگزاری ایسنا» مریم سالور ـ هنرمند باسابقه کشورمان در عرصه هنرهای تجسمی ـ می گوید: «هنرمندان ما نباید فراموش کنند به جای اینکه بیشتر چشمشان به چیدمان هنر مفهومی کشورهای دیگر باشد، باید به ریشه خودشان توجه کنند. ما به قدری از نظر فرهنگی و هنری غنی هستیم که...
فرهنگی‌هنری
پیشنهاد هنرمندان به رییس جدید صداوسیما
«خبرگزاری ایسنا» محسن رفیعی ـ گوینده پیشکسوت ـ مشکلات مالی را بزرگترین دغدغه رادیویی ها دانسته و می‌گوید، رادیو فقر شدید مالی دارد، کارمندانش همه محتاج هستند و مشاغل دیگری را نیز دنبال کنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، مجموع واکسن‌های کرونا تزریق شده در کشور به ۷۷ میلیون و ۶۴۱ هزار و ۳۵۰ دُز رسید.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» سارا گلستانی، روانشناس درباره جلوگیری از ترویج خشونت از طریق فیلم و سریال ها پیشنهاد داد: بهتر است بعد از پخش هر فیلم و سریالی که با خشونت همراه است، یک دوره نقد و بررسی روانشناختی برگزار شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» کمپانی آمازون از پوستر فیلم «قهرمان» پیش از اکران عمومی در سینماهای آمریکا رونمایی کرد.
فرهنگی‌هنری
در حاشیه حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران؛
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در حاشیه از بازدید از سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران درباره رویکردهای جدید خود در بنیاد سینمایی فارابی گفت: تمام عناصر سینما باید زنجیروار به یکدیگر متصل باشند و در بنیاد سینمایی فارابی برای حما...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، فیروز فاضلی عصر پنج شنبه در مراسم اختتامیه پنجمین دوره جشنواره ملی «طنز پهلو» با اشاره به نقش و جایگاه طنز، اظهار کرد: باید نگاه جدی به حوزه طنز و طنزپردازی شود. وی با بیان اینکه فلسفه و جهان بینی طنز متفاوت است، افزود:...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۱۱هزار و ۷۸۸ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه ۱۷۸ تن نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، پروین بهمنی از هنرمندان و پژوهشگران شناخته شده موسیقی نواحی ایران که در این سال‌ها به «خالق لالایی‌های مادرانه ایران زمین» شهرت داشت بعد از مدت‌ها مبارزه با بیماری دار فانی را وداع گفت. پروین بهمنی، متولد ۱۳۲۸ در شیراز،...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است