علمی فناوری 14:56 - 22 فروردین 1399
گزارش عملکرد "آزمایشگاه کرونا ویروس" دانشگاه آزاد
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با بیان اینکه به طور متوسط روزانه بین ۵۰ تا ۶۰ نمونه از بیماران بستری نیازمند تست کرونا در بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران برای ما ارسال می‌شود، گفت: نتایج عملیات تشخیصی بر روی این نمونه‌ها را ظرف ۲۴ ساعت و طبق پروتکل استاندارد به دانشگاه علوم پزشکی ایران تحویل می‌دهیم.

تشخیص روزانه ۶۰ نمونه بیماران بستری نیازمند تست کووید-۱۹

مسعود پارسانیا در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه بخش "تشخیص مولکولی کروناویروس" در کلینیک قدس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران از اواخر اسفند ماه سال گذشته مجوز تأسیس گرفته و از فروردین ماه شروع به کار کرده است، اظهار کرد: این آزمایشگاه در زیرمجموعه نظارتی دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد و مشغول به فعالیت است.

وی در همین زمینه توضیح داد: آزمایشگاه تشخیص مولکولی کروناویروس دانشگاه آزاد ۲۸ اسفند ماه مجوز فعالیت خود را از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران دریافت کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران ادامه داد: این دانشگاه اوایل فروردین ماه برخی نمونه‌ها و تست‌های مربوط به بیماران بستری کرونا را برای ما ارسال کردند و بعد از اعلام نتایج به آن‌ها، نتایج ما مورد تأیید قرار گرفت و از روز دهم فرودین این نمونه‌ها به طور منظم برای ما ارسال می‌شود.

پارسانیا با بیان اینکه نمونه‌های ارسالی مربوط به بیماران بستری نیازمند تست در بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران است، گفت: ظرفیت ما برای تشخیص مولکولی به طور متوسط ۶۰ نمونه در روز است که این نمونه‌ها با رعایت اصول ایمنی برای ما از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران ارسال می‌شود.

وی تأکید کرد: در آزمایشگاه تشخیص کرونا ویروس دانشگاه آزاد تمامی اصول ایمنی را استقرار دادیم و تحت شرایط استاندارد، انجام عملیات تشخیصی بر روی نمونه‌ها انجام می‌شود. نتایج بررسی نمونه‌ها به شبکه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گزارش می‌شود؛ بنابراین هیچ نمونه‌ای را خارج از این سیستم پذیرش نمی‌کنیم و تنها مجاز به کار بر روی نمونه‌های ارجاعی بیماران از این شبکه هستیم.

این متخصص ویروس‌شناسی پزشکی یادآور شد: نتایج تشخیصی نمونه‌های ارسال شده به ما باید ظرف ۲۴ ساعت گزارش شوند.

پارسانیا در پاسخ به اینکه نمونه‌ها در چه قالبی ارسال می‌شوند، توضیح داد: این نمونه‌ها با سواب‌های مخصوص از مجاری تنفسی بیمار در بیمارستان گرفته می‌شود، در محیط‌های ترنسپورت ویروسی قرار داده شده و با کلمن‌های خاص و رعایت زنجیره سرد به آزمایشگاه ارسال می‌شوند؛ بنابراین نمونه‌هایی که بررسی می‌کنیم نمونه‌های سواب از مجاری دستگاه‌ تنفسی – از جمله سواب حلقی، بینی و نازوفارنکس هستند.

وی خاطرنشان کرد: در آزمایشگاه کروناویروس از ظرفیت افرادی که به شکل داوطلبانه تمایل به همکاری داشته‌اند، استفاده می‌کنیم و البته دانشگاه آزاد اسلامی با این افراد قرارداد کاری منعقد کرده است. همکاران ما در آزمایشگاه از افراد دارای درجه دکترای تخصصی یا کارشناسی ارشد، یا از دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد در رشته‌های مرتبط هستند که به صورت فعالانه با ما همکاری می‌کنند.

پارسانیا ادامه داد: تجهیزات آزمایشگاه کروناویروس از سوی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران تأمین شده است، و حمایت مالی و پشتیبانی‌های لازم از سوی ستاد مقابله با کرونا دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به عمل می‌آید.

وی توضیح داد: در ستاد مقابله با کرونای دانشگاه آزاد استان تهران به ریاست آقای دکتر آقامیری، کمیته‌های مختلفی تشکیل شد که یکی از آن‌ها کمیته "غربالگری" است که مسؤولیت آن بر عهده بنده قرار داده شده است.

مسؤول کمیته غربالگری ستاد مقابله با کرونای دانشگاه آزاد در پاسخ به اینکه قرار بوده آزمایشگاه کروناویروس در واحد تهران مرکز افتتاح شود یا خیر، توضیح داد: معاونت درمان علوم پزشکی ایران با توجه به اینکه در واحد تهران مرکز آزمایشگاه تشخیص پزشکی دایر نبود، مجوز فعالیت و پروانه کار را در واحد تهران مرکز نداده است؛ بنابراین به ما پیشنهاد شد که در کلینیک قدس(زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران) که دارای آزمایشگاه تشخیص طبی هست، درخواست بخش مولکولی کروناویروس بدهیم که این کار را کردیم و مجوز فعالیت سریع‌تر صادر شد.

پارسانیا افزود: با توجه به اهمیت دفع استاندارد پسماندها و زباله‌های بیمارستانی، ایجاد آزمایشگاه تازه تأسیس با مجوزها و قراردادهای لازم در واحد تهران مرکز می‌توانست در شرایط فعلی زمان‌بر باشد. اما سیاست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بر این است که آزمایشگاه جامع ویروس‌شناسی پزشکی را در مکان فوق راه‌اندازی کند که این موضوع نیازمند طی فرآیند اداری و اخذ مجوزهای لازم خواهد بود که ان‌شاء‌الله ظرف ماه‌های آینده پیگیری شده و انتقال ما به آنجا انجام خواهد شد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» کارگاه آموزشی آشنایی با فرایند انتشار مقالات علمی در مجلات داخلی و خارجی (از مرحله ارسال تا پس از انتشار) با مشارکت بنیاد نخبگان فارس برگزار می‌شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» دانشگاه تهران طی بخشنامه‌ای نحوه حضور کارکنان این دانشگاه را از فردا دهم خرداد ماه توضیح داد.
علمی فناوری
رئیس سازمان امور دانشجویان خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» رئیس سازمان امور دانشجویان از آغاز بررسی درخواست دریافت وام دانشجویی متقاضیان و پرداخت وام دانشجویی نیمسال جاری تحصیلی در خرداد ماه خبر داد و گفت: متقاضیانی که تا قبل از سال جاری درخواست وام خود را ثبت کرده بودند، وام آنها پرداخت شده است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» اخیرا شارژری توسعه داده شده است که این دستگاه علاوه بر شارژ گوشی کاربر، گوشی را ضد عفونی نیز می‌کند و رایحه خاصی نیز ساطع می‌کند و یک شارژر سه کاره است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» معاونت آموزشی دانشگاه تهران با انتشار اطلاعیه‌ای نحوه برگزاری آزمون‌های پایان نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ را تشریح کرد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» مسابقه دانش‌آموزی نور گرامیداشت پروفسور یاغی در هر دوره با هدف تقویت انگیزه‌های علمی در نسل نوجوان علاقه‌مند به فناوری و دانش در جهان اسلام برگزار می‌شود که زمان این رویداد در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ تمدید شده است.
علمی فناوری
در یک همایش ملی بررسی می‌شود
«خبرگزاری ایسنا» نهمین همایش ملی سامانه‌های سطوح آبگیر باران شهریورماه سال جاری به‌صورت مجازی در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، بزرگترین هواپیمای الکتریکی جهان روز گذشته برای نخستین بار بیش از ۳۰ دقیقه بر فراز ایالت واشنگتن پرواز کرد. magniX سازنده این هواپیما به نام eCaravan با ظرفیت ۹ نفر است. برای توسعه آن محققان هواپیمای Grand C...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، استارت آپ خودروی خودران Nuro ناوگان اتومبیل های رباتیک خود را در ایالت تگزاس به کار گرفته تا نسخه های دارویی افراد را به آنها تحویل دهد. این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد ناوگان خودروهای خودران کوچکش از ماه آ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» آزمون دانشنامه رشته‌های تخصصی دندانپزشکی در تاریخ ۲۱ مهرماه امسال برگزار می‌شود و متقاضیان از ۱۷ خرداد می‌توانند برای ثبت‌نام در این آزمون اقدام کنند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است