علمی فناوری 00:00 - 19 آبان 1398
پژوهشگران بررسی کردند
امروزه در جهت پایش لحظه‌ای بیماران و کنترل شرایط آن‌ها، سامانه‌های هوشمند و ابزارهای توسعه‌یافته رشد چشمگیری داشته‌اند. محققان کشور در راستای طراحی و ساخت چنین سامانه‌هایی، خصوصیات یک پتوی پوشیدنی هوشمند را برای پایش بیماران، بررسی و توصیه کرده‌اند.

ویژگی‌های یک پتوی هوشمند

به گزارش ایسنا، توانایی سامانه‌های هوشمند در زمینه ذخیره و انتقال اطلاعات در شاخه‌های مختلف بهداشت و درمان از جمله دورپزشکی حائز اهمیت است. یکی از فناوری‌های اخیر در این حوزه، فناوری‌ پوشیدنی است. سامانه‌های پوشیدنی عموماً برای پایش علائم و وضعیت بیماران و علاوه بر آن برای پیگیری درمان، درمان از راه دور، سامانه‌های نظارتی پرستاری و کادر درمان، ربات‌های جراحی و بسیاری از سامانه‌های دیگر به کار گرفته می‌شوند. یکی از ویژگی‌های متمایز این سامانه‌ها آن است که همواره و به‌طور مستمر با بیمار همراه هستند. بر همین اساس پزشک، تمام‌وقت و به‌گونه‌ای به وضعیت بیماران خود دسترسی داشته و اطلاعات مربوط به آنان را در همه‌جا به‌طور فراگیر دریافت می‌کند.

به بیان متخصصان، پایش عملی است که بیمار را تحت نظارت داشته و در مقابل رویدادهای جدی و تهدیدکننده جان، بیماری‌های وخیم و یا موارد دیگر هشدار می‌دهد. معمولاً از واژه پایش در بخش‌های اورژانس مراکز درمانی بیشتر استفاده می‌شود، چراکه شرایط بیماران اورژانس معمولاً ناپایدار بوده و رصد علائم و نشانه‌های بیماری در تشخیص و درمان به پزشک کمک خواهد کرد.

پایش بیمار نه‌تنها رویدادهای تهدیدکننده را به ارائه‌کنندگان مراقبت اعلام می‌کند، بلکه بسیاری از این سامانه‌ها، داده‌های ورودی فیزیولوژیکی را برای کنترل مستقیم ابزارهای پشتیبانی زندگی بیمار مورد استفاده قرار می‌دهند.

در همین زمینه، تحقیقی توسط محققانی از دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است که هدف از آن، بررسی و تحلیل امکانات و قابلیت‌های ارائه‌شده توسط پتوی هوشمند پوشیدنی برای پایش بیماران و پیشنهاد الزامات و نیازمندی‌های لازم برای طراحی مناسب یک سیستم پایشی یکپارچه جهت کاربری گروه‌های مختلف در حوزه سلامت بوده است.

برای انجام این پژوهش، محققان پس از بررسی مشخصات کلی سامانه‌های پوشیدنی با انجام مطالعه‌ای تطبیقی، با روش‌های مناسب جمع‌آوری اطلاعات، توصیف نیازمندی‌های لازم را برای طراحی سامانه پیشنهادی انجام دادند.

در گام اول این تحقیق، مطالعاتی جهت شناسایی الزامات توسعه سامانه‌های پوشیدنی انجام پذیرفت و در گام دوم، پرسشنامه مستخرج از مطالعات میان متخصصان توزیع شد و براساس تحلیل پاسخ‌ها، نیازمندی‌های دقیق برای طراحی سامانه پتوی پوشیدنی برای پایش علائم حیاتی به دست آمد.

بر اساس این مراحل تحقیقاتی، محققان نتیجه گرفتند که سامانه پیشنهادی، بایستی تمام علائم حیاتی موردنیاز برای کنترل افراد را به‌صورت یکپارچه ثبت کرده و داده‌های تفسیر شده‌ای را برای گروه درمان حاضر در آمبولانس ارائه دهد. در چنین سیستمی، اطلاعات درمانی، تشخیصی و پایشی فرد در سیستم کمک‌یار پزشک ذخیره می‌شوند و این قابلیت را برای پزشک آمبولانس مهیّا می‌سازند تا به‌صورت زودهنگام تشخیص اولیه را اتخاذ کند.

در این رابطه، علی‌اصغر صفایی، استادیار و محقق گروه انفورماتیک پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و همکارانش می‌گویند: «سامانه پتوی هوشمند پوشیدنی بایستی ویژگی‌های کارکردی خاصی نظیر پایش علائم حیاتی، قابلیت ارتباط با محیط اطراف، پردازش آنی سیگنال‌های حیاتی، قابلیت هشدار در صورت تجاوز علائم حیاتی از حدود آستانه، قابلیت ذخیره‌سازی تمام سیگنال‌های حیاتی فرد را دارا باشد».

همچنین به گفته محققان فوق، «این پتوی پوشیدنی، می‌بایست خصوصیات غیرکارکردی مهمی نظیر نصب و عملکرد آسان، تعامل‌پذیری، تحمل‌پذیری خطا، مصرف انرژی کم، دقّت و صحت ثبت علائم، ارزیابی و تحلیل داده داشته باشد».

صفایی و همکارانش که یافته‌های مطالعه خود را در «مجله انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی» به چاپ رسانده‌اند، معتقدند: «بنابراین بر اساس مدل‌سازی انجام شده می‌توان نتیجه گرفت طراحی این سامانه موجب می‌شود که پایش و کنترل بیماران در شرایط ریسک‌پذیر با بهترین کیفیت انجام شود و علائم حیاتی به‌صورت یکپارچه ضبط و ارسال شوند. تحلیل و آنالیز داده‌های بیولوژیکی موجب می‌شود که پزشکان به‌راحتی تشخیص‌ها و مداخلات زودهنگام را اتخاذ کنند».

مجله انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی، توسط مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی پژوهشکده آینده‌پژوهی در سلامت و دانشگاه علوم پزشکی کرمان منتشر می‌شود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
معاون آموزشی دانشگاه تهران:
«خبرگزاری ایسنا» معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان این‌که شیوه برگزاری کلاس‌های نیمسال دوم منوط به تصمیمات ستاد ملی کرونا وابسته است، گفت: براساس نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری ترم تحصیلی آینده از نیمه شهریور ماه آغاز می‌شود اما نودانشجویان کارشناسی که با...
علمی فناوری
نتایج جدیدترین نظرسنجی ایسپا نشان داد
«خبرگزاری ایسنا» مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران اعلام کرده است نتایج اجرای ۶ موج نظرسنجی توسط این مرکز و دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری تهران نشان می‌دهد، نگرانی شهروندان تهرانی از ابتلای خود و خانواده به ویروس کرونا، در نیمه خرداد ۱۳۹۹ کاهش پیدا کرده است و ۴...
علمی فناوری
از سوی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی انجام می‌شود
«خبرگزاری ایسنا» مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی به طرح‌هایی با موضوعات مشابه کرونا گرنت ویژه اعطا می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مریم بحرینی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت ابتدا یک مجموعه استارت اپی بود که طرح خود را برای تولید این دستگاه به ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت ع...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» دانشمندان "دانشگاه تسوکوبا"( University of Tsukuba) و "دانشگاه توکیو"(University of Tokyo) در مطالعه اخیرشان گروه خاصی از نورون‌ها را شناسایی کرده‌اند که برای تثبیت حافظه در هنگام "خواب همراه با حرکات سریع چشم" لازم هستند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، با وجود آنکه بخش قابل توجهی از کل تولید سالانه زعفران در ایران توسط کشاورزان ایرانی تولید می‌شود، اما سهم کشور از گردش مالی جهانی این محصول ممتاز، کمتر از ظرفیت و حق طبیعی کشور است. معاونت علمی ...
علمی فناوری
پژوهشگران آمریکایی ابداع کردند
«خبرگزاری ایسنا» پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، روش کم‌هزینه‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند به رنگ‌آمیزی هوشمند پنجره‌ها و کاهش مصرف انرژی کمک کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» چالش نوآوری در حوزه زخم و ترمیم بافت به همت مرکز نوآوری و شتابدهی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران و با همکاری پژوهشکده زخم و ترمیم بافت یارا و سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، علی جعفر صالحی معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران در مورد کسب دو گواهی اعتبارسنجی برای طرح‌های اختراعی پژوهشگران فضایی گفت: طرح‌های اختراعی «شیپوره نمایی با پوسته تقویت شده فلزی و مق...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صبح امروز نشست میان سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی با حضور جمعی از معاونان و مسئولان هر دو دستگاه برگزار شد. ستاری در این نشست از ورود محصو...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است