علمی فناوری 00:00 - 19 آبان 1398
پژوهشگران بررسی کردند
امروزه در جهت پایش لحظه‌ای بیماران و کنترل شرایط آن‌ها، سامانه‌های هوشمند و ابزارهای توسعه‌یافته رشد چشمگیری داشته‌اند. محققان کشور در راستای طراحی و ساخت چنین سامانه‌هایی، خصوصیات یک پتوی پوشیدنی هوشمند را برای پایش بیماران، بررسی و توصیه کرده‌اند.

ویژگی‌های یک پتوی هوشمند

به گزارش ایسنا، توانایی سامانه‌های هوشمند در زمینه ذخیره و انتقال اطلاعات در شاخه‌های مختلف بهداشت و درمان از جمله دورپزشکی حائز اهمیت است. یکی از فناوری‌های اخیر در این حوزه، فناوری‌ پوشیدنی است. سامانه‌های پوشیدنی عموماً برای پایش علائم و وضعیت بیماران و علاوه بر آن برای پیگیری درمان، درمان از راه دور، سامانه‌های نظارتی پرستاری و کادر درمان، ربات‌های جراحی و بسیاری از سامانه‌های دیگر به کار گرفته می‌شوند. یکی از ویژگی‌های متمایز این سامانه‌ها آن است که همواره و به‌طور مستمر با بیمار همراه هستند. بر همین اساس پزشک، تمام‌وقت و به‌گونه‌ای به وضعیت بیماران خود دسترسی داشته و اطلاعات مربوط به آنان را در همه‌جا به‌طور فراگیر دریافت می‌کند.

به بیان متخصصان، پایش عملی است که بیمار را تحت نظارت داشته و در مقابل رویدادهای جدی و تهدیدکننده جان، بیماری‌های وخیم و یا موارد دیگر هشدار می‌دهد. معمولاً از واژه پایش در بخش‌های اورژانس مراکز درمانی بیشتر استفاده می‌شود، چراکه شرایط بیماران اورژانس معمولاً ناپایدار بوده و رصد علائم و نشانه‌های بیماری در تشخیص و درمان به پزشک کمک خواهد کرد.

پایش بیمار نه‌تنها رویدادهای تهدیدکننده را به ارائه‌کنندگان مراقبت اعلام می‌کند، بلکه بسیاری از این سامانه‌ها، داده‌های ورودی فیزیولوژیکی را برای کنترل مستقیم ابزارهای پشتیبانی زندگی بیمار مورد استفاده قرار می‌دهند.

در همین زمینه، تحقیقی توسط محققانی از دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است که هدف از آن، بررسی و تحلیل امکانات و قابلیت‌های ارائه‌شده توسط پتوی هوشمند پوشیدنی برای پایش بیماران و پیشنهاد الزامات و نیازمندی‌های لازم برای طراحی مناسب یک سیستم پایشی یکپارچه جهت کاربری گروه‌های مختلف در حوزه سلامت بوده است.

برای انجام این پژوهش، محققان پس از بررسی مشخصات کلی سامانه‌های پوشیدنی با انجام مطالعه‌ای تطبیقی، با روش‌های مناسب جمع‌آوری اطلاعات، توصیف نیازمندی‌های لازم را برای طراحی سامانه پیشنهادی انجام دادند.

در گام اول این تحقیق، مطالعاتی جهت شناسایی الزامات توسعه سامانه‌های پوشیدنی انجام پذیرفت و در گام دوم، پرسشنامه مستخرج از مطالعات میان متخصصان توزیع شد و براساس تحلیل پاسخ‌ها، نیازمندی‌های دقیق برای طراحی سامانه پتوی پوشیدنی برای پایش علائم حیاتی به دست آمد.

بر اساس این مراحل تحقیقاتی، محققان نتیجه گرفتند که سامانه پیشنهادی، بایستی تمام علائم حیاتی موردنیاز برای کنترل افراد را به‌صورت یکپارچه ثبت کرده و داده‌های تفسیر شده‌ای را برای گروه درمان حاضر در آمبولانس ارائه دهد. در چنین سیستمی، اطلاعات درمانی، تشخیصی و پایشی فرد در سیستم کمک‌یار پزشک ذخیره می‌شوند و این قابلیت را برای پزشک آمبولانس مهیّا می‌سازند تا به‌صورت زودهنگام تشخیص اولیه را اتخاذ کند.

در این رابطه، علی‌اصغر صفایی، استادیار و محقق گروه انفورماتیک پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و همکارانش می‌گویند: «سامانه پتوی هوشمند پوشیدنی بایستی ویژگی‌های کارکردی خاصی نظیر پایش علائم حیاتی، قابلیت ارتباط با محیط اطراف، پردازش آنی سیگنال‌های حیاتی، قابلیت هشدار در صورت تجاوز علائم حیاتی از حدود آستانه، قابلیت ذخیره‌سازی تمام سیگنال‌های حیاتی فرد را دارا باشد».

همچنین به گفته محققان فوق، «این پتوی پوشیدنی، می‌بایست خصوصیات غیرکارکردی مهمی نظیر نصب و عملکرد آسان، تعامل‌پذیری، تحمل‌پذیری خطا، مصرف انرژی کم، دقّت و صحت ثبت علائم، ارزیابی و تحلیل داده داشته باشد».

صفایی و همکارانش که یافته‌های مطالعه خود را در «مجله انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی» به چاپ رسانده‌اند، معتقدند: «بنابراین بر اساس مدل‌سازی انجام شده می‌توان نتیجه گرفت طراحی این سامانه موجب می‌شود که پایش و کنترل بیماران در شرایط ریسک‌پذیر با بهترین کیفیت انجام شود و علائم حیاتی به‌صورت یکپارچه ضبط و ارسال شوند. تحلیل و آنالیز داده‌های بیولوژیکی موجب می‌شود که پزشکان به‌راحتی تشخیص‌ها و مداخلات زودهنگام را اتخاذ کنند».

مجله انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی، توسط مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی پژوهشکده آینده‌پژوهی در سلامت و دانشگاه علوم پزشکی کرمان منتشر می‌شود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» منابع انرژی تجدید پذیر، مانند باد و انرژی خورشیدی، می‌توانند باعث کاهش وابستگی مردم جهان به سوخت‌های فسیلی شوند. اما پیش از آن، شرکت‌های انرژی به روشی ایمن و مقرون به صرفه برای ذخیره انرژی نیاز دارند تا پس از ذخیره بتوان از این انرژی استفاد...
علمی فناوری
درخواست دانشجویان دانشگاه کلمبیا:
«خبرگزاری ایسنا» دانشجویان دانشگاه "کلمبیا" خواستار کاهش میزان شهریه خود شدند.
علمی فناوری
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه "استنفورد":
«خبرگزاری ایسنا» بسیاری از مردم از اپلیکیشن‌های تربیت مغز تا تزریق بوتاکس را برای جوان شدن استفاده می‌کنند اما تحقیقاتی که به تازگی انجام شده نشان می‌دهد که کلید کاهش روند پیری در سلول‌های خاصی از سیستم ایمنی ما نهفته است؛ سلول‌های میلوئید(myeloid).
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» برای اولین بار مقاله‌ای از یک پژوهشگر ایرانی در یکی از معتبرترین ژورنال‌های علوم رایانه پذیرفته شد.
علمی فناوری
با کمک دانشمندان ایرانی شناسایی شد
«خبرگزاری ایسنا» گروهی از محققان سازمان بهداشت "گایسینگر"(Geisinger) با مشارکت دو دانشمند ایرانی نوع رایجی از دگرگونی ژنتیکی را به عنوان عامل خطری برای سکته مغزی به خصوص در افراد بالای ۶۵ سال شناسایی کردند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، این نیروگاه توسط شرکت چند ملیتی آلمانی Thysenkrupp تأسیس می‌شود و هر سال حدود ۱۱۱۰۰ تن هیدروژن سبز تولید خواهد کرد. هیدروژن سبز با هیدروژن عادی به دست آمده از گاز متان متفاوت است و تولید آن با استفاده از آب ...
علمی فناوری
در وبینار سلامت دیجیتال و کووید-۱۹ مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» در وبینار سلامت دیجیتال و کووید-۱۹، متخصصان اهمیت به کارگیری سلامت دیجیتال و نقش آن در کنترل بیماری‌های همه‌گیر بررسی کردند.
علمی فناوری
در نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر دقت بیشتر در برگزاری آیین‌ها و مراسم مختلف دهه فجر گفت: دشمن از نقاط ضعف ما در برگزاری آیین‌ها سوء استفاده می‌کند و این برنامه‌ها باید از قبل بررسی و آسیب‌شناسی شوند تا به بهترین نحو برگزار شوند. ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» دانشگاه پیام نور استان تهران با بالاترین تعداد برگزیدگان مقام اول جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های پیام نور را کسب کرد.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ایرانسل، این کنسرت آنلاین، ساعت ۲۱ پنج‌شنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۹، با ترکیبی از قطعات سنتی فارسی و آذری در «تالار وحدت» تهران اجرا می‌شود و کلیه دوستداران موسیقی اصیل ایرانی، مخاطبان آن هستند. این کنسر...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی

فروش آنلاین پوشاک سایز بزرگ زنانه و مردانهبزرگترین تولید کننده لوازم پژوهش دانش آموزی در خاورمیانه

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است