علمی فناوری 00:00 - 19 آبان 1398
پژوهشگران بررسی کردند
امروزه در جهت پایش لحظه‌ای بیماران و کنترل شرایط آن‌ها، سامانه‌های هوشمند و ابزارهای توسعه‌یافته رشد چشمگیری داشته‌اند. محققان کشور در راستای طراحی و ساخت چنین سامانه‌هایی، خصوصیات یک پتوی پوشیدنی هوشمند را برای پایش بیماران، بررسی و توصیه کرده‌اند.

ویژگی‌های یک پتوی هوشمند

به گزارش ایسنا، توانایی سامانه‌های هوشمند در زمینه ذخیره و انتقال اطلاعات در شاخه‌های مختلف بهداشت و درمان از جمله دورپزشکی حائز اهمیت است. یکی از فناوری‌های اخیر در این حوزه، فناوری‌ پوشیدنی است. سامانه‌های پوشیدنی عموماً برای پایش علائم و وضعیت بیماران و علاوه بر آن برای پیگیری درمان، درمان از راه دور، سامانه‌های نظارتی پرستاری و کادر درمان، ربات‌های جراحی و بسیاری از سامانه‌های دیگر به کار گرفته می‌شوند. یکی از ویژگی‌های متمایز این سامانه‌ها آن است که همواره و به‌طور مستمر با بیمار همراه هستند. بر همین اساس پزشک، تمام‌وقت و به‌گونه‌ای به وضعیت بیماران خود دسترسی داشته و اطلاعات مربوط به آنان را در همه‌جا به‌طور فراگیر دریافت می‌کند.

به بیان متخصصان، پایش عملی است که بیمار را تحت نظارت داشته و در مقابل رویدادهای جدی و تهدیدکننده جان، بیماری‌های وخیم و یا موارد دیگر هشدار می‌دهد. معمولاً از واژه پایش در بخش‌های اورژانس مراکز درمانی بیشتر استفاده می‌شود، چراکه شرایط بیماران اورژانس معمولاً ناپایدار بوده و رصد علائم و نشانه‌های بیماری در تشخیص و درمان به پزشک کمک خواهد کرد.

پایش بیمار نه‌تنها رویدادهای تهدیدکننده را به ارائه‌کنندگان مراقبت اعلام می‌کند، بلکه بسیاری از این سامانه‌ها، داده‌های ورودی فیزیولوژیکی را برای کنترل مستقیم ابزارهای پشتیبانی زندگی بیمار مورد استفاده قرار می‌دهند.

در همین زمینه، تحقیقی توسط محققانی از دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است که هدف از آن، بررسی و تحلیل امکانات و قابلیت‌های ارائه‌شده توسط پتوی هوشمند پوشیدنی برای پایش بیماران و پیشنهاد الزامات و نیازمندی‌های لازم برای طراحی مناسب یک سیستم پایشی یکپارچه جهت کاربری گروه‌های مختلف در حوزه سلامت بوده است.

برای انجام این پژوهش، محققان پس از بررسی مشخصات کلی سامانه‌های پوشیدنی با انجام مطالعه‌ای تطبیقی، با روش‌های مناسب جمع‌آوری اطلاعات، توصیف نیازمندی‌های لازم را برای طراحی سامانه پیشنهادی انجام دادند.

در گام اول این تحقیق، مطالعاتی جهت شناسایی الزامات توسعه سامانه‌های پوشیدنی انجام پذیرفت و در گام دوم، پرسشنامه مستخرج از مطالعات میان متخصصان توزیع شد و براساس تحلیل پاسخ‌ها، نیازمندی‌های دقیق برای طراحی سامانه پتوی پوشیدنی برای پایش علائم حیاتی به دست آمد.

بر اساس این مراحل تحقیقاتی، محققان نتیجه گرفتند که سامانه پیشنهادی، بایستی تمام علائم حیاتی موردنیاز برای کنترل افراد را به‌صورت یکپارچه ثبت کرده و داده‌های تفسیر شده‌ای را برای گروه درمان حاضر در آمبولانس ارائه دهد. در چنین سیستمی، اطلاعات درمانی، تشخیصی و پایشی فرد در سیستم کمک‌یار پزشک ذخیره می‌شوند و این قابلیت را برای پزشک آمبولانس مهیّا می‌سازند تا به‌صورت زودهنگام تشخیص اولیه را اتخاذ کند.

در این رابطه، علی‌اصغر صفایی، استادیار و محقق گروه انفورماتیک پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و همکارانش می‌گویند: «سامانه پتوی هوشمند پوشیدنی بایستی ویژگی‌های کارکردی خاصی نظیر پایش علائم حیاتی، قابلیت ارتباط با محیط اطراف، پردازش آنی سیگنال‌های حیاتی، قابلیت هشدار در صورت تجاوز علائم حیاتی از حدود آستانه، قابلیت ذخیره‌سازی تمام سیگنال‌های حیاتی فرد را دارا باشد».

همچنین به گفته محققان فوق، «این پتوی پوشیدنی، می‌بایست خصوصیات غیرکارکردی مهمی نظیر نصب و عملکرد آسان، تعامل‌پذیری، تحمل‌پذیری خطا، مصرف انرژی کم، دقّت و صحت ثبت علائم، ارزیابی و تحلیل داده داشته باشد».

صفایی و همکارانش که یافته‌های مطالعه خود را در «مجله انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی» به چاپ رسانده‌اند، معتقدند: «بنابراین بر اساس مدل‌سازی انجام شده می‌توان نتیجه گرفت طراحی این سامانه موجب می‌شود که پایش و کنترل بیماران در شرایط ریسک‌پذیر با بهترین کیفیت انجام شود و علائم حیاتی به‌صورت یکپارچه ضبط و ارسال شوند. تحلیل و آنالیز داده‌های بیولوژیکی موجب می‌شود که پزشکان به‌راحتی تشخیص‌ها و مداخلات زودهنگام را اتخاذ کنند».

مجله انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی، توسط مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی پژوهشکده آینده‌پژوهی در سلامت و دانشگاه علوم پزشکی کرمان منتشر می‌شود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
در گفت‌وگو با ایسنا اعلام شد
«خبرگزاری ایسنا» یک تیم تحقیقاتی دارویی در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران، موفق به کشف دارویی با اثرات مثبت بر درمان دیابت نوع یک (نوعی بیماری خودایمنی) در فاز حیوانی شده‌اند. این داروی ضد التهابی غیراستروئیدی که از نوعی جلبک‌ دریایی به دست می‌آید...
علمی فناوری
در گفت‌وگو با ایسنا اعلام شد
«خبرگزاری ایسنا» دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آغاز صادرات دانش‌بنیان این حوزه از سال جاری خبر داد و گفت: هدف‌گذاری ما برای صادرات سلول‌های بنیادی، کشورهای با تعداد جمعیت بالا است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» شبکه تبادل فناوری گروه هشت (هشت کشور اسلامی در حال توسعه) با همکاری پارک فناوری پردیس، دومین نشست سرمایه‌گذاری فناوری TIM را در آذر ماه برگزار می‌کند.
علمی فناوری
دکتر طهرانچی در جلسه طرح تعالی دانش خانواده
«خبرگزاری ایسنا» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طرح درس دانش خانواده براساس سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها پیاده می‌شود و در این سند بر بعد فرهنگی و تربیتی تأکید شده است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» رشته محل‌های مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۱۳۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد.
علمی فناوری
در نشست "نقش رسانه در ترویج علم با رویکرد شناخت ایران زمین" عنوان شد
«خبرگزاری ایسنا» عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به نقش رسانه‌ها در حفاظت از محیط زیست، گفت: محیط زیست موضوعی ملی، غیر سیاسی و غیر جناحی است و یکی از ظرفیت‌های مهم رسانه در این حوزه ایجاد فضای گفت‌وگو است که در تولید علم نقش فراوانی دارد....
علمی فناوری
در نشست "نقش رسانه در ترویج علم با رویکرد شناخت ایران زمین" عنوان شد
«خبرگزاری ایسنا» یک روزنامه‌نگار علم ضمن تشریح ویژگی‌ها و پیش‌نیازهای روزنامه‌نگاران علم نسبت به ظهور سلبریتی علمی در رسانه‌ها هشدار داد و گفت: علم به ذات خود قابل دفاع است، در حالی که این افراد شبه علم تولید می‌کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی زیست‌شناسی گیاهی دانشگاه الزهرا به همراه مرکز نخبگان پژوهش‌های زیست فناوری (بیوکمپ) دومین همایش ملی طراحی دارو در عرصه صنعت را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
با حضور نمایندگانی از ۹ دانشگاه‌ دولتی برگزار شد
«خبرگزاری ایسنا» نخستین جلسه هم‌اندیشی انجمن‌های روانشناسی مشاوره و کانون همیاران سلامت و روان به میزبانی معاونت دانشجویی- فرهنگی و با حضور نمایندگانی از ۹ دانشگاه‌ دولتی در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» مراسم رونمایی از ترجمه کتاب "بدون هراس" خاطرات وندی شرمن (رییس تیم آمریکا در مذاکرات 1+5) برگزار شد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


نیازمندیهای پزشکی پیراپزشکی وزیبایی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است