اقتصادی 15:13 - 17 مرداد 1399
اولتیماتوم ستاد تنظیم بازار به تولیدکنندگان فولاد
دبیر ستاد تنظیم بازار ضمن تاکید بر ضرورت رعایت کف عرضه در بورس، به تولیدکنندگان فولاد اولیتیماتوم داده و عدم رعایت کف عرضه را تخلف اعلام کرده است؛ براین اساس تولیدکنندگانی که کف عرضه در بورس را رعایت نکنند، به عنوان اخلال‌گران در نظام اقتصادی به دادستانی معرفی خواهند شد.

واحدهای متخلف، اختلال‌گران اقتصادی معرفی خواهند شد

به گزارش ایسنا، محمدرضا کلامی با تاکید براینکه تولیدکنندگان محصولات فولادی مکلف به رعایت کف عرضه تعیین شده در بورس هستند و این امر  ضروری است؛ گفت: هر گونه عدم رعایت کف عرضه در مورد کالاهایی چون شمش، اسلب، میلگرد، ورق و تیرآهن از سوی کمیته ویژه تعیین شده برای پایش عمکلرد تولیدکنندگان فولاد، مورد رصد قرار خواهد گرفت و عدم رعایت آن، تخلف محسوب می‌شود.

دبیر ستاد تنظیم بازار، خاطرنشان کرد: تیم ویژه‌ای در ستاد تنظیم بازار با مسئولیت رصد روزانه عملکرد واحدهای وفولادی تشکیل شده است و این تیم گزارشی درباره وضعیت عملکرد به صورت هفتگی ارائه می‌کند. بدیهی است عدم رعایت کف عرضه تعیین شده تخلف بوده و واحدهای متخلف تحت عنوان اخلال در نظام اقتصادی به دادستانی معرفی خواهند شد.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تمامی واحدهای تولید کننده محصولات فولادی خواست نسبت به رعایت کف عرضه محصولات فولادی در بورس اقدام نمایند.

این در حالی است که ۱۰ روز پیش، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با استناد به ماده (۲) بخش الزامات عرضه ابلاغیه مورخ یکم مرداد ۱۳۹۷ موضوع دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی که کلیه تولیدکنندگان محصولات فولادی را ملزم به فروش در داخل می‌کند، این تکلیف را بر گردن تولیدکنندگان فولاد  قرار داد که با توجه به نوسانات نرخ ارز و همچنین عدم تعادل عرضه و تقاضا به دلیل انتظارات تورمی، استمرار نظارت و پایش هرچه بیشتر بازار این محصول در سراسر کشور، تمامی تولیدکنندگان محصولات فولادی با رعایت کف عرضه ابلاغی در بورس کالا، در هر مرحله به صورت هفتگی عرضه خود را داشته باشند و واحدهای تولیدی فولادی به رعایت کف عرضه در بورس کالا و استفاده از انبارهای مجاز مکلف‌اند؛ در غیر این صورت برای آنان پرونده تشکیل خواهد شد.

در پی این هشدار سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر رعایت کف عرضه در بورس کالا و استفاده از انبارهای مجاز، وحید یعقوبی- مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- با بیان اینکه مشکل اصلی در عدم عرضه شمش طی دو هفته اخیر بوده است؛ اعلام کرد: در بحث عرضه محصولات فولادی، در حال حاضر عرضه محصولات شامل میلگرد، ورق‌های فولادی، تیرآهن و... انجام شده است؛ اما مهمترین مشکل، عدم عرضه شمش طی دو هفته اخیر در بورس کالا بوده که به چند دلیل رخ داده است. با توجه به قرار صدور بخشنامه جدید برای کف عرضه، واحدهای تولیدکننده شمش منتظر ابلاغیه جدید بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۹ تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه، هیچ کف عرضه‌ای برای واحدهای تولیدکننده شمش ابلاغ نشده بود؛ گفت: اما در این تاریخ معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت)، بخشنامه‌ای به تمامی واحدهای تولیدی شمش، میلگرد و سایر محصولات فولادی ابلاغ کرد که بر اساس آن، واحدهای تولیدی موظف به عرضه ۶۰ درصد تولید خود در بورس کالا شدند اما این موضوع با ارائه دلایل کارشناسی مورد اعتراض انجمن و تولیدگان واقع شد و به لحاظ محتوایی نیز ایردات متعددی به آن وارد بود؛ بنابراین کف عرضه عملی نبود و عملیاتی هم نشد؛ لذا قرار بر این شد تا وزارت صمت کف عرضه‌ای جدید را مشخص و اعلام کند اما متاسفانه علیرغم چندین بار درخواست انجمن، مشمول مرور زمان شد تا اینکه به تازگی قرار شد تا ظرف چند روز آینده کف عرضه جدید برای شمش ابلاغ شود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، رئیس اتحادیه بار فروشان درخصوص قیمت انواع صیفی و سبزی پرمصرف در بازار گفت: فلفل تند ریز از ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، فلفل شیرین از ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰, بادمجون دلمه‌ای از ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰, بادمجان قلمی از ۳۵۰۰ تا ۵۵۰۰ توما...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز آمار نتایج طرح "گردآوری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور" در سال ١٣٩٨ را منتشر کرد. در این گزارش آمده است: الف- شهر تهران در سال ١٣٩٨، تعداد ٦٣٣٩٨ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احدا...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، عملیات تعویض مبدل‌های کارخانه CTA۲ پتروشیمی شهید تندگویان در حداقل زمان ممکن و با موفقیت کامل انجام شده است. بر اساس این گزارش، به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم و عدم همکاری شرکت صاحب لیسانس کارخانه، کارش...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد، در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور طی ماه‌های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» شرکت هواپیمایی کیش از تاریخ ۱۴ مهرماه سال جاری، در روزهای دوشنبه هر هفته از جزیره کیش به دبی پرواز خواهد کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» دهمین کشتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان در بندر چابهار پهلو گرفت تا تعهد هند برای تزانزیت ۷۵ هزار تنی گندمش از طریق این بندر عملی شود.
اقتصادی
مرکز مدیریت راه‌های کشور خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای کشور اعلام کرد: طی شبانه ‌روز گذشته، براساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۲۲۴۳ ترددشمار فعال در محورهای برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۱.۸ درصد افزایش تردد را نشان ‌می‌دهد.
اقتصادی
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر طی بازدید از پروژه‌های عمرانی شهرجدید هشتگرد بر ضرورت رفع مشکلات مردم تاکید کرد و اظهار داشت که با تغییر در ضابطه‌ها به نفع مردم، نواقص برطرف خواهند شد.
اقتصادی
اقدام عجیب ترک‌ها پس ماه‌ها سخت‌گیری
«خبرگزاری ایسنا» ترکیه شرط منفی بودن تست PCR کرونا را برای سفر به این کشور برداشت و از این به بعد مسافران بدون نیاز به انجام این تست می‌توانند تنها با رعایت مسائل بهداشتی به صورت شخصی به این کشور پرواز کنند.
اقتصادی
یک مقام مسئول کارگری تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی شناور شدن دستمزد کارگران را خواستار شد و گفت: در شرایطی که رشد قیمت کالاهای اساسی و افزایش قیمت محصولات تولیدکنندگان را شاهد هستیم شایسته نیست که دستمزد کارگران ثابت بماند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است