اقتصادی 14:06 - 05 بهمن 1400

دو بندر تاثیرگذار در تجارت ایران

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، امروزه با وجود رشد قابل توجهی که در تکنولوژی و صنعت در کشورهای مختلف دیده می‌شود، هنوز هم هیچ کشوری به مرحله خودکفایی کامل نرسیده و اقتصاد کشورها به واردات و صادرات کالا و به عبارتی به داد و ستد با کشورهای مختلف وابسته است. این شبکه‌های اقتصادی سبب ایجاد پیوند محکمی بین کشورهای مختلف شده و تجارت بین المللی را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. صادرات و واردات کالا به خصوص در عصر تکنولوژی به عنوان موتور محرکه تجارت هر کشور و رشد اقتصاد آن شناخته می‌شود. تجارت ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست و چرخه اقتصادی آن به شدت به صادرات و واردات کالا بستگی دارد. صادرات و واردات به تناسب یکدیگر نقش مستقیمی در افزایش قدرت اقتصادی و به دنبال آن افزایش قدرت سیاسی کشور دارند. گمرک یکی از سازمان‌های دولتی است که با مرزبانی اقتصادی کشور نقش مهمی در تجارت ایران ایفا می‌کند.

ترخیص کالا از گمرک

از آنجا که گمرک نقش بسیار مهمی در تجارت ایران و سیاست‌های بازرگانی آن دارد، بهتر است قبل از معرفی بنادر مهم اقتصادی کشور به معرفی این سازمان دولتی و اهمیت ترخیص کالا بپردازیم. گمرک در واقع به عنوان یک رابط یا پل ارتباطی بین سیاست‌های مالی کشورهای مختلف شناخته می‌شود. با توجه به نقش گمرک در سیاست‌های اقتصادی و بازرگانی هر کشور، این سازمان قوانین خاص خود را دارد و حساسیت‌های بسیاری می‌طلبد. از آنجا که بسیاری از افراد نسبت به قوانین گمرک آشنایی ندارند، هنگام صادرات یا واردات کالا در برخورد با این سازمان دولتی دچار چالش و استرس می‌شوند، در صورتی که گمرک نیز یک ارگان مانند سایر ارگان‌های دولتی است که ترخیص کالا در آن به انجام فرآیندهای اداره‌ای خاصی نیاز دارد و تجار باید مجوزهای لازم را برای ترخیص کالا به گمرک ارائه دهند.

به طور کلی می‌توان گفت ترخیص کالا به معنای انجام کلیه اقداماتی است که شما برای آزاد کردن کالاهای وارداتی و صادراتی خود از گمرک انجام می‌دهید. اقدامات حمل و آزاد سازی کالا به طور معمول توسط صاحبان کالا و یا نماینده قانونی آنها انجام می‌شود.

تمام حساسیت‌ها و سخت‌گیری‌هایی که در ترخیص کالا از گمرک دیده می‌شود تنها به منظور جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق، مواد مخدر و کالاهای بی‌کیفیت و جلوگیری از آن به چرخه تولیدات داخلی، رعایت استانداردهای ملی، حفاظت جامعه در برابر مواد خطرناک و زیان‌آور، حفاظت‌های فرهنگی و در کل تجارت قانونی می‌باشد. روزانه میلیاردها دلار کالای مختلف از طریق گمرک بین کشورهای مختلف مبادله می‌شود و بیشتر حجم این مبادلات از طریق بنادر صورت می‌گیرد. تجارت ایران نیز به شدت به برخی از بنادر وابسته است. در ادامه دو بندر مهم در تأثیرگذار در سیاست‌های تجاری و بازرگانی ایران را معرفی می‌کنیم.

ترخیص کالا از گمرک بوشهر

بوشهر یکی از بنادر مهم تجارت ایران است. این شهر جنوبی سال‌های بسیار طولانی است که به عنوان یک بندر بزرگ و مهم، خدمات ترخیص کالا را ارائه می‌دهد. اهمیت بوشهر در ترخیص کالای گمرک موقعیت جغرافیایی فوق العاده آن است. به همین دلیل ترخیص کالا در این بندر در تمام طول سال ترافیک بالایی دارد. علاوه بر موقعیت جغرافیایی فاکتورهای بسیار دیگری نیز به ترخیص کالا از گمرک بوشهر مزایای بسیاری بخشیده است. یکی از دلایل مهم در افزایش رقابت بین تجار ایرانی برای ترخیص کالاهایشان از این شهر، ارائه خدمات بیست و چهار ساعته است. به عبارتی ترخیص کالا در گمرک این بندر ۲۴ ساعته انجام می‌شود. از طرفی گمرک بوشهر به بعضی از کالاها تخفیفات خاصی اختصاص داده است، هزینه‌های انبارداری و دپو کالا نسبتاً کم است، محموله‌ها به سرعت از طریق راه‌های مختلف هوایی، دریایی و حتی زمینی ترانزیت می‌شوند، تشریفات گمرکی پیچیده‌ای در ورود کالا به منطقه دیده نمی‌شود. مهمترین طرف‌های تجارتی ایران در گذشته کشورهای انگلیس و هند بودند که بیشترین مبادلات تجاری با آنها انجام می‌گرفت. اما اکنون گمرکات بوشهر با ۷۰ کشور دنیا ارتباط تجاری دارد که بیشترین واردات از کشورهای کره جنوبی، چین، امارات متحده عربی، هند، فیلیپین، سریلانکا انجام می‌شود

دو بندر تاثیرگذار در تجارت ایران

ترخیص کالا از گمرک هزینه‌های خاصی در بر دارد. این هزینه در گمرک بوشهر نیز با توجه به هزینه انبارداری، تعرفه آزمایشگاه، بارگیری، باربری، تخلیه، کارشناسی کالا، بدرقه کالا و غیره تعیین شده و هنگام ترخیص کالا از صاحب بار اخذ می‌گردد اما همواره این گمرک تخفیفات ویژه‌ای برای تجار ایرانی دارد. علاوه بر مزایای فوق العاده، قدمت گمرک بوشهر نشان می‌دهد که این بندر از زمان‌های بسیار دور در تجارت ایران مورد توجه بوده است. نزدیکی این بندر به مناطق اقتصادی مهم در حوزه خلیج فارس نیز بر اهمیت آن افزوده است.

ترخیص کالا از گمرک دوبی

تعداد معاملات بالای تجار ایرانی با بازرگانان دبی نشان دهنده مزایا و سود ترخیص کالا از گمرک دبی برای تجارت ایران می‌باشد. یکی از دلایل مهم در محبوبیت این بندر و نقش آن در رشد بازرگانی ایران، عدم وجود هر گونه مشکل در ترخیص کالا از گمرک دبی است. در کل سازمان گمرک کشور امارات، هیچ هزینه گمرکی از بازرگانان دریافت نمی‌کند اما به هر حال گمرک امارات مانند هر کشور دیگری قوانینی دارد که باید به درستی رعایت شود. از آنجایی که امارات هیچ هزینه‌ی گمرکی از تجار و شرکت‌های وارد کننده اخذ نمی‌کند، لذا همه ی کالاهایی که از این کشور صادر می‌شوند، با قیمت اصلی خود می‌باشد که همین موضوع سبب می‌شود تاجران و بازرگانان ایرانی جهت کاهش هزینه‌های ناشی از حمل و نقل و گمرکی، جهت خرید و وارد کردن کالا از کشور امارات به خصوص شهر دبی مبادرت ورزند.

از این‌رو می‌توان با اطمینان گفت که بندر دبی یکی از بنادر مهم در چرخه اقتصاد کشور ایران است. با وجود تمام مزایایی که این بندر گمرکی برای ایران دارد، تجار ایرانی باید به قوانین گمرکی دبی پایبند باشند. به عنوان مثال تجار ایرانی باید نسبت به امور مربوط به ترخیص کالا از جمله: پرداخت هزینه بالانس کالا، ترانزیت کالا به نهادهای گمرکی دیگر، هزینه حمل کالا به انبار بعد از ترخیص، تعهدات ارزی و اسناد تأمین ارز و غیره آگاه باشند. تمام کالاهایی که از دبی وارد می‌شود باید دارای مجوزهای استاندارد و ضروری از سازمان‌های مربوطه باشد.

دو بندر تاثیرگذار در تجارت ایران

شرکت طاها فیدار خلیج فارس بهترین گروه بازرگانی در ترخیص کالا از گمرک

برای اینکه بتوانید فرآیند ترخیص و آزادسازی کالا از گمرک را راحت‌تر و سریع‌تر انجام دهید، می‌توانید از خدمات مشاوره بازرگانی در این حوزه استفاده کنید. شرکت طاها فیدار خلیج فارس به عنوان برترین شرکت ترخیص کالا از گمرک، تجربه و سابقه فعالیت درخشانی در این حوزه داشته و تأثیر مثبتی در تجارت ایران دارد. شرکت طاها فیدار از کارشناسان و مشاوران کاربلد و با تجربه‌ای تشکیل شده که با ارائه خدمات مشاوره حرفه‌ای شما را در زمینه انجام تشریفات گمرکی یاری می‌رساند. این شرکت با بهرگیری از تیم کاردان خود در کمترین زمان ممکن و بهترین تعرفه تمام خدمات بازرگانی شما در گمرک را انجام می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر وارد سایت شرکت طاها فیدار خلیج فارس شوید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی در برنامه میز اقتصاد خبر ۱۴ سیما در پاسخ به این سوال که ضمانت اجرای مصوبات شما چیست، اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار به سازمان تعزیرات حکومتی مأموریت داده تا با کسانی که نرخ اجاره ب...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» براساس آمارهای گمرک میزان خرید نفت، گاز و زغال سنگ چین از روسیه 75 درصد در ماه آوریل رشد داشته است.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» همایش تبیین اهداف و برنامه‌های ارتقای رضایت مشتریان گروه صنعتی ایران‌خودرو از خدمات پس از فروش در راستای «طرح تحول کیفیت» برگزار شد.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» سخنگوی کاخ کرملین مذاکره با چین برای فروش نفت بیشتر به این کشور برای ذخیره سازی استراتژیک را رد کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» سخنگوی کرملین اعلام کرد: روسیه گاز رایگان به هیچ کشوری نخواهد داد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ابراهیم رئیسی ظهر جمعه در جمع مردم میاندوآب با بیان اینکه تمام کار در دولت مبتنی بر عدالت است، اظهار کرد: دولت دنبال این است که تصمیم‌سازی مبتنی بر عموم مردم باشد، عدالت خواسته عموم مردم است و تلاش دولت هم بر این است...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران با اشاره به ظرفیت های زنبورداری در کشور، به مشکلاتی که اکنون زنبورداران با آن درگیر هستند، تاکید کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه تبریز گفت: ابتدا از استاندار آذربایجان‌شرقی، فرماندار تبریز و نهادهای نظارتی، امنیتی، صمت و جهادکشاورزی که خیلی تلاش کردند، تشکر ویژه دارم که در این روزهای ت...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی ظهر جمعه در بازدید از قطعه ۳ آزادراه ارومیه_تبریز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بزودی جلسه‌ای در تهران با حضور نمایندگان آذربایجان غربی و شرقی و نیروی انتظامی جلسه‌ای برای تعیین تکلیف این پروژه برگزار خواهد شد وزیر راه...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی ظهر جمعه در آئین در آئین بهره‌برداری از پالایشگاه قیر ارومیه اظهار کرد: اکنون در سطح کشور ۸ میلیون مستأجر داریم، حدود ۵۰ درصد از هزینه سبد خانوار مربوط به مسکن است که تصمیم داریم در این ۴ سال به طور میانگین سالانه یک ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است