اقتصادی 10:11 - 16 اسفند 1399
قیمت نفت روز جمعه در پی گزارش اشتغال ماهانه قویتر از حد انتظار در آمریکا و تصمیم اوپک و متحدانش برای عدم افزایش تولید، بیش از سه درصد صعود کرد و به بالاترین حد در بیش از یک سال اخیر رسید.

روند صعودی نفت ترمز برید

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت دو دلار و ۶۲ سنت معادل ۳.۹ درصد افزایش یافت و در ۶۹ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه بسته شد. قیمت اواسط معاملات نفت برنت، بالاترین قیمت از ژانویه سال ۲۰۲۰ بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا دو دلار و ۲۶ سنت معادل ۴.۲ درصد افزایش یافت و در ۶۶ دلار و ۰۹ سنت در هر بشکه بسته شد.

برای کل هفته، بهای نفت برنت ۵.۲ درصد رشد کرد که هفتمین رشد هفتگی متوالی بود و شاخص وست تگزاس اینترمدیت پس از رشد چهار درصدی در هفته پیش، حدود ۷.۴ درصد افزایش نشان داد.

هر دو شاخص روز پنج شنبه پس از این که وزیران گروه اوپک پلاس ادامه محدودیت عرضه فعلی را در آوریل تصویب کردند و تنها روسیه و قزاقستان اجازه یافتند تولیدشان را اندکی افزایش دهند، بیش از چهار درصد صعود کردند.

جیووانی استونو، تحلیلگر نفت موسسه یو بی اس اظهار کرد وزیران اوپک پلاس برای اتخاذ یک رویکرد محتاطانه و افزایش تولید به میزان ۱۵۰ هزار بشکه در روز در آوریل توافق کردند در حالی که بازار افزایش تولید ۱.۵ میلیون بشکه در روز را از سوی این گروه پیش بینی کرده بود

سرمایه گذاران از این که عربستان سعودی با وجود افزایش قیمت نفت در دو ماه گذشته، تصمیم گرفت کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز را به مدت یک ماه دیگر در آوریل ادامه دهد، متعجب شدند.

در پی تصمیم اوپک پلاس، برخی از پیش بینی کنندگان، انتظارات قیمتی خود را مورد بازبینی قرار داده و بالاتر بردند.

گلدمن ساکس پیش بینی قیمت هر بشکه نفت برنت در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم را پنج دلار افزایش داد و به ترتیب ۷۵ دلار و ۸۰ دلار اعلام کرد. یو بی اس هم پیش بینی کرد قیمت هر بشکه نفت برنت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به ۷۵ دلار و وست تگزاس اینترمدیت به ۷۲ دلار می رسد.

عامل دیگری که از رشد قیمتها پشتیبانی کرد، انتشار گزارشی بود که نشان داد اقتصاد آمریکا بسیار بیشتر از میزانی که پیش بینی شده بود در فوریه اشتغال ایجاد کرده است.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA اظهار کرد: گزارش اشتغال غیرکشاورزی نشان داد آمریکایی ها به رفتار پیش از دوران پاندمی نزدیکتر شده اند و این امر به تقاضای بیشتر برای نفت کمک خواهد کرد.

معامله گران خاطرنشان کردند رشد دلار که به بالاترین حد از نوامبر صعود کرد، رشد قیمتهای نفت را محدود کرد. دلار قویتر معاملات نفت را که به این ارز قیمت گذاری می شود برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر می کند.

با این حال تحلیلگران و معامله گران هشدار دادند که فروش کند معاملات فیزیکی نفت و احیای پیش بینی نشده تقاضا تا سه ماهه سوم به معنای آن است که صعود نفت تضمین شده نیست.

هان فان کلیف، اقتصاددان ارشد انرژی در بانک ABN Amro اظهار کرد: بازار نشان می دهد که محدودیت عرضه وجود ندارد. بنابراین ما همچنان بر این باوریم که ریسک قیمت عمدتا نزولی است و قیمت فعلی بیش از حد افزایش داشته است.

در این بین، هند که سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است، هشدار داد تصمیم اوپک پلاس برای ادامه محدودیت عرضه با وجود افزایش قیمتها، روند احیای اقتصادی در برخی از کشورها را تهدید می کند. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت و گاز طبیعی هند به رویترز گفت: به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای مصرف کننده نفت هند نگران است که چنین اقداماتی که از سوی کشورهای تولیدکننده دنبال می شود، احیای مبتنی بر مصرف را تضعیف کرده و به مصرف کنندگان به خصوص در بازار حساس به قیمت ما آسیب بزند.

بر اساس گزارش رویترز، احیای قیمت نفت به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا همچنین باعث افزایش شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا شد. شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز اعلام کرد شمار دکلهای حفاری نفت برای ششمین ماه متوالی افزایش یافته است. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز آمریکا هفته گذشته، با یک حلقه افزایش، به ۴۰۳ حلقه رسید. با این حال ۳۹۰ حلقه کمتر از مدت مشابه سال گذشته است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو اقتصاد، پروانه اصلانی با اشاره به راه اندازی سامانه اسکان و مسکن گفت: از جمله اهداف ایجاد سامانه اسکان و مسکن ایجاد شفافیت در بازار مسکن برای افزایش هزینه احتکار مسکن می‌باشد. وی افزود: حوزه مسکن از مهمترین بخش...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، حسین صبوری، با بیان این که با توجه به آغاز موج چهارم شیوع بیماری کرونا و همزمانی با ورود به فصل گرما، تأمین برق مراکز درمانی، اهمیتی دوچندان پیدا کرده است گفت: اگرچه بیمارستان‌ها و مراک...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) امروز (چهارشنبه، ۲۵ فروردین‌ماه) در تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز کوتاه مدت انرژی خود پیش‌بینی کرد که واکسیناسیون برای مقابله با ویروس کرونا، چشم‌انداز تقاضای جهانی نفت را روشن‌تر کرده ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، حمود بالنده، با بیان اینکه حفظ تولید حداکثری مستمر و با شرایط ایمن با رعایت دستورعمل‌های بهداشتی کرونا از اولویت‌های مجتمع است، گفت: توجه ویژه به بخش نگهداشت و توجه به تعمیرات و افق ۱۴۰۴ بازرسی فنی نیز از دی...
اقتصادی
نوبخت:
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به اظهارات اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص استقراض دولت از بانک مرکزی، گفت: بنابر گزارش وزیر نفت پول حاصل از صادرات نفت به حساب بانک مرکزی واریز شده اما این بانک در تبدیل ارز به ریال دچار تا...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی‌، پیمان حصادی گفت: برآورد می‌کنیم از این میزان تولید چغندرقند پاییزه، بیش از ۱۳۰ هزار تن شکر استحصال شود. وی، سطح زیر کشت چغندرقند پاییزه کشور در سال زراعی جاری را بیش از ۲۷ هزار هکتار عنوان کرد. ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌ان، مقامات مصر کشتی اورگیون را که ماه گذشته بیش از ۱ هفته باعث مسدود شدن کانال سوئز شده بود بیش از ۹۰۰ میلیون دلار جریمه کردند. دادگاهی در مصر به مالک ژاپنی ابرکشتی کانتینربر اورگیون، شویی کیسن کایشا، ۹۰۰ میلیون...
اقتصادی
/تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها/
«خبرگزاری ایسنا» اعضای هیات مدیره هریک از دو انجمن بزرگ صنعت قطعه‌سازی کشور (سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو و انجمن همگن نیرو محرکه قطعه‌سازی) طی هفته گذشته و هفته جاری، اولین جلسات خود با هدف بررسی آخرین وضعیت تولید خودرو، قطعات و موانع پیش‌رو تشکیل داد...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» اتاق بازرگانی ایران در گزارشی جدید، به بررسی نقاط ضعف و قوت اقتصاد ایران پرداخته و ریسک عملیاتی موجود در این اقتصاد را ارزیابی کرده است.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از رفع ممنوعیت قطعه بندی مرغ برای شرکت‌های دارای مجوز که کار اصلی آنها قطعه بندی مرغ است، خبر داد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است