علمی فناوری 15:33 - 27 دی 1399

واکسن آمریکایی همچنان جان می گیرد/ گزارشهای جدید از ۶کشور اروپایی

به گزارش خبرنگار مهر، با گذشت چند روز از ورود واکسن فایزر به کشورهای مختلف و تزریق آن، حجم اعتراضات به دنبال عوارض جانبی شدید و حتی مرگ به دنبال تزریق این واکسن، روز به فزونی یافته است و امیدها برای خلاصی از ویروس کرونا با این واکسن، جای خود را به واقع بینی و حتی بدبینی داده است.

دو روز پس از آغاز تزریق واکسن فایزر در انگلیس دو نفر از کادر درمان با عوارض جانبی روبرو شد. دو پرستار در ایالت آلاسکا نیز دچار همین مشکل شدند. اما این پایان چالش فایزر نبود. یک پرستار و یک پزشک در دو ایالت مختلف آمریکا چند روز پس از دریافت واکسن کووید ۱۹ به این بیماری مبتلا شدند. پس از آن اندک اندک آمار عوارض جانبی شدید در کشورهای دیگر و حتی مرگ و میر پس از دریافت واکسن فایزر نیز اعلام شد. یک پرستار ۴۱ ساله پرتغالی دو روز پس از دریافت واکسن جان باخت. در سوئیس نیز یک فرد دو روز پس از دریافت واکسن در خانه سالمندان فوت کرد.

در کنار این موارد دو فرد در منطقه تحت تصرف رژیم صهیونیستی پس از دریافت واکسن فایزر فوت کردند. یکی از آنها ۷۵ ساله بود و فقط ۲ ساعت پس از واکسیناسیون جان باخت.

اکنون به نظر می رسد این آمار همچنان ادامه دارد.

در همین راستا به برخی از جدید ترین گزارش های عوارض جانبی و مرگ میر پس از تزریق ویروس کرونا در کشورهای اتحادیه اروپا اشاره می کنیم:

گزارش فنلاند از ۳۲ مورد عارضه جانبی پس از دریافت واکسن

روز گذشته خبرگزاری اسپوتنیک در خبری اشاره کرد آژانس دارویی فنلاند به نام فیما (Fimea) از ۳۲ مورد عوارض شدید جانبی در نتیجه تزریق فایزر خبر داده است. در بیانیه این شرکت آمده است: تاکنون ۳۲ مورد عارضه جانبی شدید در نتیجه تزریق واکسن فایزر به وجود آمده است. این موارد شامل گزارش عوارضی مانند واکنش های آنافلاکتیک، درد در اعضای بدن، درد ماهیچه ای، تورم غدد لنف، تهوع، بیماری، خارش، خستگی، سردرد و لرز است.

این آژانس اطلاعات مذکور را از کارمندان بخش خدمات درمان و شهروندان عادی دریافت کرده که واکسن را تزریق کرده اند.

فنلاند نیز مانند بقیه کشورهای اتحادیه اروپا فرایند واکسیناسیون کووید ۱۹ را از اواخر دسامبر ۲۰۲۰ میلادی آغاز کرده است.

۳ مرگ پس از تزریق واکسن در بلژیک

از سوی دیگر آژانس فدرال دارو و محصولات درمانی بلژیک(FAMHP)در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی یکی از شهروندان بلژیکی ۵ روز پس از دریافت واکسن فایزر فوت کرده است. در همین راستا تحقیقاتی در این باره آغاز شده است.

در بیانیه آژانس FAMHP آمده است: در ۱۴ ژانویه ما از مرگ یک شهروند ۸۲ ساله با مشکلات پیش زمینه ای بهداشتی با خبر شدیم که ۵ روز قبل واکسن کووید ۱۹ را تزریق کرده بود. تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام می شود تا ارتباط مرگ وی با واکسن فایزر مشخص شود.

این در حالی است که هفته گذشته نیز ۲ شهروند بلژیکی ساکن خانه سالمندان پس از دریافت واکسن فایزر فوت کرده بودند و تحقیقات درباره مرگ آنان ادامه دارد.

مرگهای مرتبط با واکسن فایزر در نروژ

چهار روز قبل از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی، واکسیناسیون کووید ۱۹ با واکسن فایزر در نروژ آغاز شد و سوین آندرسن ۶۷ ساله در یک خانه سالمندان نخستین نروژی بود که آن را دریافت کرد. از آن زمان تاکنون بیش از ۳۳ هزار شهروند این کشور واکسن را دریافت کرده اند.

این در حالی است که اکنون آژانس دارویی نروژ گزارش های عوارض جانبی شدید در سراسر کشور را بررسی کرده است. خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی به نقل از مقامات نروژی اشاره می کند در این کشور ۲۳ نفر پس از دریافت نخستین دوز واکسن فایزر فوت کرده اند. از این تعداد ۱۳ فوت با کالبدشکافی بررسی شده و نتایج نشان می دهد عوارض جانبی به واکنش های شدیدی در افراد سالمند منجر می شود.

به نوشته اسپوتنیک نیوز، تمام مرگ های بررسی شده به افراد مسن با مشکلات پیش زمینه ای سلامتی در خانه های سالمندان مربوط است. همه فوت شدگان بالاتر از ۸۰ سال داشتند و برخی از آنها بالای ۹۰ سال بودند.

همچنین در این کشور ۲۹ مورد عوارض جانبی ناشی از تزریق واکسن کووید ۱۹ ثبت شده است که سه چهارم آن مربوط به افراد ۸۰ ساله و بالاتر بود.

سازمان جهانی بهداشت از مرگ ۲۳ نروژی پس از دریافت واکسن کووید ۱۹ آگاه است. این سازمان تصمیم دارد تحقیقات را از نزدیک بررسی کند.

انستیتو بهداشت عمومی نروژ نیز در بیانیه اعلام کرد: برای افرادی که وضعیت سلامت ضعیفی دارند حتی عوارض جانبی معتدل ناشی از تزریق واکسن عوا قب خطرناکی دارد.

۱۰۰ گزارش عوارض جانبی شدید در هلند

این در حالی است که حدود ۱۰۰ نفر در هلند از عوارض جانبی شدید ناشی از دریافت واکسن فایزر خبر داده اند. مرکز مراقبت های دریایی لارب در این کشور خبر را اعلام کرده اند. آگنس کانت مدیر لارب گفت: دو نفر دچار عارضه بسیار شدید شده بودند به طوریکه روی بدن آنها کهیر به وجود آمد و چشمان آنها متورم شد. البته این دو نفر به سرعت تحت درمان قرار گرفتند.

به گفته کارشناسان دیگر موارد عوارض جانبی شامل سر درد، خستگی و درد در محل تزریق بوده است.

کانت در ادامه سخنانش افزود: ما تصور می کردیم در هر ۱۰ نفر، ۲۰ تا ۲۵ گزارش عوارض جانبی دریافت کنیم. موارد گزارش شده نیز با پیش بینی ما همخوانی دارد. البته باید در نظر داشت تمام موارد عوارض جانبی به کارشناسان گزارش نمی شوند.

هلند کمپین واکسیناسیون را از ۶ ژانویه آغاز کرد. تاکنون ۴۷ هزار نفر در این کشور واکسن را دریافت کرده اند.

عوارض جانبی در بلغارستان و مرگ در فرانسه

علاوه برآنچه گفته شد در بلغارستان نیز ۴ مورد گزارش ظهور عوارض جانبی شدید در نتیجه دریافت واکسن را گزارش کرده است. در فرانسه نیز یک سالمند دو ساعت پس از دریافت واکسن کووید ۱۹ فوت کرده است.

همچنین خبرگزاری بلومبرگ در بخشی از گزارش خود اشاره می کند مقامات آمریکایی ۲۱ مورد عوارض جانبی شدید ناشی از تزریق واکسن فایزر گزارش کرده اند. وزرات بهداشت رژیم صهیونیستی نیز در اواخر دسامبر اعلام کرد از بین هر هزار نفر یک نفر با عوارض جانبی تزریق این واکسن روبرو می شود.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» بیشترین فراوانی رخدادهای رایانه‌ای در هفته آخر بهمن و هفته اول اسفند، مربوط به آلودگی به بدافزار و بات بوده است که بیشتر از ۸۰ مورد را شامل می‌شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» آیین اختتامیه جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان «پویش زندگی، دست یاریگر توست...» در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شده و برگزیدگان این جشنواره معرفی و تقدیر شدند.
علمی فناوری
توسط پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی انجام می شود
«خبرگزاری ایسنا» وبینار دوره مقدماتی ردیابی موارد تماس کووید ۱۹ توسط پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی برگزار می شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، در سال‌های اخیر روند تولید محصولات فناورانه و الکتریکی به گونه‌ای متحول شده که این وسایل کمتر قابل تعمیر هستند. قطعات سخت افزاری این وسایل توسط کاربران عادی قابل جداسازی و تعویض نیستند و این امر به نفع شرکت‌های ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» کنفرانس دو سالانه «مطالعات ایران معاصر» آبان‌ماه سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود و مهلت ارسال مقاله به این کنفرانس دهم اردیبهشت ۱۴۰۰ است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» آژانس فضایی اروپا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصاویری منتشر کرد و نوشت: مدارگرد ردیاب گاز سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی روسکاسموس موفق به رصد مریخ نورد استقامت ناسا همراه با چتر نجات، سپر حرارتی و مرحله فرود آن در دهانه جزرو ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسلش گیر، گوشی یادشده با استاندارد مخابراتی نسل پنجم سازگار بوده و همراه با دو گوشی دیگر به نام‌های ردمی کی ۴۰ پرو و ردمی ۴۰ پرو پلاس عرضه می‌شود. هر سه گوشی دارای نمایشگر ۶.۶۷ اینچی سامسونگ از نوع AMOLED با دقت ۲۴۰۰...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» دانشمندان در حال توسعه یک "دوقلوی دیجیتال" زمین هستند تا به کمک آن بتوانند وقایع مربوط به گرمایش جهانی که در آینده رخ خواهد داد را پیش بینی کنند.
علمی فناوری
از سوی رئیس دانشگاه تشریح شد
«خبرگزاری ایسنا» رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در این دانشگاه در زمینه مبارزه با کرونا، اظهار کرد: در زمینه تهیه واکسن کرونا و داروی درمان نارسایی‌های ریه و بیماری‌های تنفسی، با مشارکت وزارت بهداشت به نتایج خوب و به مرحله تولید ر...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پیپل، این نوزاد شهریور سال گذشته میلادی در واشنگتن متولد شده و حجم ویروس در بدن وی ۵۱ هزار و ۴۱۸ برابر تعداد ذرات ویروسی سایر بیماران مبتلا به کرونا بوده است. هنوز مشخص نیست این میزان آلودگی چگونه در این نوزاد شکل گرفت...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است