اجتماعی 14:12 - 01 مهر 1400

کتیبه نو یافته کوه رحمت احتمالاً سازه‌ای آیینی بوده است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حمید فدایی عضو هیأت علمی پژوهشگاه و مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام اینکه زبان فارسی‌میانه که در روزگار ساسانی رواج داشته را دارای دو تحریر خواند و گفت: یکی تحریر کتیبه‌ای که در اصطلاح به آن پهلویِ کتیبه‌ای می‌گویند و مربوط به شاهان و رجال پر نفوذ روزگار ساسانی ونخستین آن مربوط به اردشیر اول ساسانی و آخرین نوشته‌به‌جای مانده از آن به مهرنرسی بزرگ‌فرمدار یزدگرد تعلق دارد.

او افزود: دیگری تحریر کتابی است که علاوه بر درج آنها در مواد نوشتاری مختلف در آن روزگار، در اغلب کتیبه‌های خصوصی نیز از این تحریر استفاده شده است.

او با بیان اینکه کتیبه‌های خصوصی نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند که گروهی از آنها کتیبه‌های یادبودی و گروه دیگر گورنوشته‌ها و در دسته کتیبه‌های تدفینی قرار دارند اظهار کرد: کتیبه کوه رحمت (مهر) که اخیراً توسط پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید معرفی شده به دسته اخیر تعلق دارد.

کتیبه نو یافته کوه رحمت احتملا سازه‌ای آیینی بوده است

به گفته فدایی این کتیبه مدت‌ها پیش توسط یگان حفاظت مورد شناسایی قرار گرفته بود و از سال گذشته با تأسیس مرکز پژوهش‌های کتیبه‌شناسی تخت‌جمشید، توسط کارشناسان فعال در این مرکز در حال بررسی و خوانش بوده و دربردارنده‌زبان فارسی‌میانه و خط پهلویِ کتابی است و به سنت نوشته‌های ایرانیان در روزگار ساسانی و اوایل دوران اسلامی تعلق دارد.

او افزود: این کتیبه توسط محمد جواد اولادحسین، مجتبی دورودی و محمد علی مصلی نژاد از واحد کتیبه شناسی پایگاه، مستندنگاری، خوانش و تحلیل شده و آماده انتشار در قالب مقاله‌ای علمی‌-پژوهشی است و به‌زودی نتایج نهایی آن از نظر علاقه‌مندان خواهد گذشت.‌

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید چنین کتیبه‌هایی را از چند منظر دارای اهمیت خواند و تصریح کرد: یکی از نقطه نظر زبان‌شناسی و دیگری از نظر تاریخی است.

او با بیان اینکه این نوشته با اهمیّت، با خط و زبان فارسی‌میانه و از راست به چپ و در شش سطر، به‌صورت عمودی تحریر شده گفت: موضوع و محتوای کتیبه نیز به‌طور کلی احتمالاً به ایجاد سازه‌ای آئینی اشاره دارد که گویا در آن روزگار از جمله کارهای نیک به‌شمار می‌رفته است.

فدایی در ادامه وجود پرشمار چنین نوشته‌هایی در دشت غنی مرودشت را نکته بسیار حائز اهمیت دانست که پاره‌ای از آنها پیش‌تر از سوی پژوهشگران معرفی شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرد: اخیراً با آغاز به کار مرکز پژوهش‌های کتیبه شناسی و توجه ویژه به اسناد مکتوب در محوطه‌ی میراث جهانی تخت جمشید و لزوم بازبینی شواهد نوشتاری در منطقه‌ی مرودشت، تعداد زیادی از اسناد نوشتاری شناسایی و یا در دست بررسی و کار کارشناسی و علمی قرار گرفته‌اند.

او گفت: ذکر این نکته بسیار ضروری است که با توجه به مخاطراتی که کتیبه‌های نویافته با آن روبرو خواهند شد و از جمله خطر تخریب از سوی حفاران غیر مجاز، لذا پایگاه مستندنگاری و مطالعه و سپس فراهم شدن شرایط حفاظت را قبل از اطلاع رسانی جامع در اولویت قرار می‌دهد.

فدایی افزود: همچنین با توجه به مخاطراتی که به دلیل اطلاع رسانی نابجا از سوی کارشناسان آزاد برای کتیبه‌های فوق ایجاد شده ضروریست کارشناسان مربوطه قبل از هر گونه اطلاع رسانی و به مخاطره انداختن موجودیت کتیبه‌ها از سوی افراد سودجو و سوداگران عتیقه مجوزهای قانونی لازم را برای بررسی و بازدید از پایگاه بگیرند، در این صورت قطعاً حقوق پژوهشی افراد با طی شدن مراحل قانونی و معمول یاد شده محفوظ است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار کرد: اما بررسی میدانی آثار بدون مجوز و اطلاع پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و یگان حفاظت و همچنین انتشار خودسرانه و بدون هماهنگی و کسب مجوز آثار و اسناد با اهمیّت و رسانه‌ای کردن آثار بدون در نظر گرفتن تبعات حفاظتی و امنیتی آن‌ها و در معرض خطر تخریب قرار دادن این آثار، کاری غیرقانونی و عملی مجرمانه تلقی می شودو افراد خاطی مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

فدایی در پایان گفت: در همین باره تا کنون ده‌ها کتیبه از سوی همکاران یگان حفاظت پایگاه و همچنین کارشناسان واحد کتیبه شناسی در پایگاه مورد شناسایی قرار گرفته که مراحل مستندنگاری، خوانش و حفاظت آنها در حال انجام است منتها به دلیل ملاحظات حفاظتی تا کنون اطلاع رسانی جامع آنها انجام نشده است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: ۲۰۸ هزار نفر از افراد دارای معلولیت کم‌بینایی و نابینایی تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که ۱۲ درصد معلولان تحت پوشش را تشکیل می‌دهند. ۱۳۰ هزار نفر از این افراد مران و حدود ۷۰ هزار نفر زن هستند. 
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: ۲۰۸ هزار نفر از افراد دارای معلولیت کم‌بینایی و نابینایی تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که ۱۲ درصد معلولان تحت پوشش را تشکیل می‌دهند. ۱۳۰ هزار نفر از این افراد مران و حدود ۷۰ هزار نفر زن هستند. 
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در ارتباط با نابینایان به صورت اخص و جامعه معلولان به صورت عام‌تر باید چند کار را پیگیری کنیم و خواهیم کرد، افزود: اولین کاری که انجام می‌دهیم این است که گزارشی ملی از اینکه مسئولین و دستگاه‌هایی...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حکمتعلی مظفری در نشست تخصصی کار گروه تأمین اجتماعی به منظور پیشگیری از طرح دعاوی در دیوان، احقاق حقوق شهروندان و آسیب شناسی قوانین و مقررات که با حضور رئیس سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت آغ...
اجتماعی
رییس گروه مطالعات دفتر امور بیابان سازمان‌ جنگل‌ها خبرداد
«خبرگزاری ایسنا» رییس گروه مطالعات دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از به‌روزرسانی و به‌هنگام سازی دستورالعمل‌های بیابان‌زدایی برای مقابله با فرسایش بادی و مهار کانون‌های بحرانی در بیابان خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا گلپایگانی ضمن گرامیداشت روز عصای سفید، در خصوص این روز گفت: ۲۳ مهرماه (۱۵ اکتبر)، روز ایمنی عصای سفید نام گرفته تا صدای عدالت خواهی افراد نابینا بیش از پیش شنیده شود و نیازهای آنان مورد توجه مسئولان قرار گیرد. قا...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، محمدحسن عظیم عراقی معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور درباره دانش آموزان دیرآموز و معرفی آن‌ها به مدارس عادی اظهار داشت: طبق آخرین...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حسن اسفندیار مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه جمعیت هلال احمر در خصوص محموله غذایی ارسال شده به افغانستان گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ دومین محموله کمک‌های بشردوستانه خود را تحویل جمع...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران از دستور استاندار جدید تهران برای عدم چاپ بنر تبریک انتصاب و ارسال گل از سوی دستگاه ها و اشخاص حقیقی و حقوقی خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام علی پروانه از برگزاری آزمون طرح تبدیل وضعیت روحانیون عتبات به روحانیون عمره در روز ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: کسانی که از طریق سایت آزمون مدیریت جذب و سازماندهی بعثه ثبت نام کرده و مدارک در خواستی را به مناطق اعل...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است