فرهنگی‌هنری 21:41 - 07 بهمن 1398

حال ناخوش مادر پلهای تاریخی ایران/کشکان را آب برد،مسئولان را خواب

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: پل تاریخی کشکان در بخش چگنی بر روی رودخانه‌ای به همین نام و در مسیر راه باستانی شاپور خواست به طرهان احداث‌شده و در متون تاریخی از آن به‌عنوان «کژکی» یادشده است.

پل کشکان به دستور «ابونجم بدر ابن حسنویه» ساخته‌شده و کار ساخت آن از سال ۳۸۹ تا ۳۹۹ به مدت ۱۰ سال به طول انجامیده و هزار سال قدمت دارد. ابونجم بدر ابن حسنویه در قرن چهارم هجری حاکم لرستان بوده که وی شیعه، دارای قدرت و ثروت فراوانی بوده است؛ این فرد هم‌زمان با آل‌بویه حاکم لرستان و منشأ بسیاری از آبادانی‌های لرستان بوده است. پل کشکان نیز برای رفاه حال کاروانیان مسیر عتبات عالیات ساخته‌شده است.

باستان شناسان به پل کشکان لقب مادر پل‌های تاریخی ایران را داده‌اند؛ این پل طولانی‌ترین و عظیم‌ترین پل در ایران محسوب می‌شود و طول آن ۳۲۵ متر و ارتفاع آن نیز ۱۵ متر بوده و از سنگ‌های بسیار حجیم و تراش‌خورده برای ساخت آن استفاده‌شده است.

کتیبه پل تاریخی کشکان حدود یک قرن پیش از بدنه این پل سقوط کرده و هم‌اکنون در قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد در حال نگهداری است؛ اما اداره کل میراث فرهنگی لرستان با توجه به نسخه اصلی کتیبه پل کشکان، کتیبه‌ای که از جنس خود سنگ‌های این پل تاریخی بوده را به‌صورت کپی ساخته و بر روی پل نصب‌کرده است.

مواد و مصالح این بنای سترگ از سنگ، گچ و آجر تشکیل‌شده است و در کنار این پل بقایای سه پل دیگر از دوره‌های گذشته وجود دارد که با مشخصات پل‌های ساسانی قابل‌مقایسه هستند. پل تاریخی کشکان با شماره ۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید است.

وضع پل تاریخی کشکان خوب نیست

امروز دوشنبه جلسه ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی لرستان به ریاست گودرز امیری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان برگزار شد و از مواردی که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت، مسئله وضعیت پل تاریخی کشکان در شهرستان چگنی بود که در سیلاب دچار خسارت‌هایی شد و همچنان خسارت‌های آن جبران نشده است.

پل تاریخی کشکان به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی لرستان، همواره مقصد گردشگران در ایام نوروز و در دیگر ایام سال است و این موضوع می‌طلبد که ترمیم و جبران خسارت‌های وارده به این پل که به عنوان «مادر پل‌های تاریخی ایران» لقب گرفته است، در اولویت کار مسئولان قرار گیرد؛ موضوعی که از سوی معاون فرماندار چگنی مطرح شد اما چندان مورد توجه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان قرار نگرفت.

زنیب کیانپور معاون فرماندار چگنی با اشاره به اینکه در شهرستان چگنی پل کشکان و امامزاده پیرشمس الدین از مقاصد گردشگری هستند، اظهار داشت: وضع پل تاریخی کشکان خوب نیست، در سیل دچار آسیب شد و یکی از پایه‌های آن کاملاً در حال تخریب است.

وی یادآور شد: اطراف این پل تاریخی روشنایی ندارد و از سوی دیگر زمین‌های کشاورزی تا زیر پل توسعه یافته است.

معاون استاندار: پایه‌هایی که مانده را مردم اگر خواستند بروند ببینند!

طرح مسائل و مشکلات پل تاریخی کشکان با واکنش معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان مواجه شد تا گودرز امیری اذعان کند که این مسئله خارج از بحث جلسه است؛ کیانپور معاون فرماندار چگنی در پاسخ به این مطلب یادآور شد که دستور کار جلسه بیان مشکلات از سوی فرمانداری‌ها بوده است و مسئله پل تاریخی کشکان از مشکلات شهرستان است.

گودرز امیری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان در ادامه این مباحثه با بیان اینکه قرار بر این است برویم در کمیته‌های ستاد تسهیلات طرح موضوع شود و مشکلات را حل کنیم، اگر حل نشد در جلسات بعدی ستاد تسهیل مشکلات طرح و راه حل پیدا می‌شود، گفت: فرمانداری چگنی روشنایی پل را ایجاد کند و در خصوص بازدید گردشگران نیز، پایه‌هایی که مانده را مردم اگر خواستند بروند ببینند.

تا زیر پایه‌های پل کشکان اراضی کشاورزی کشت شده و می‌گویند سند هم دارند

کیان پور معاون فرماندار چگنی نیز در ادامه با بیان اینکه قرار شد اداره کل میراث فرهنگی پیگیر این بنای تاریخی باشد و دو میلیارد از محل اعتبارات ملی برای ترمیم آن بگیرد، تصریح کرد: از محل اعتبارات استانی نیز ۴۵۰ میلیون برای ترمیم این پل گذاشتیم، نه تنها از آن طرف کاری نشد، از سوی دیگر اعتبار ملی هم برای این پل نگذاشتند.

وی با تاکید بر اینکه بحث حقوقی در خصوص آزادسازی حریم این پل تاریخی را نیز داریم که قرار شد معاونت حقوقی میراث فرهنگی پیگیری آن را بکند، افزود: تا زیر پایه‌های پل کشکان اراضی کشاورزی کشت شده و می‌گویند سند هم دارند.

بحث پل کشکان فراتر از مسائل شهرستانی است و اعتبار ملی می‌خواهد

معاون فرماندار چگنی در پاسخ به این سخنان معاون استاندار لرستان که «اینجا جلسه ستاد تسهیل است، بنا نیست مباحث حقوقی دستگاه‌ها را حل کنیم»، گفت: ما مشکلات یک پل تاریخی را مطرح کرده ایم. واقعاً پایه این پل دارد فرو می‌ریزد و از نظر ایمنی گردشگران نیز خطرناک است.

کیانپور با تاکید بر اینکه این پل تاریخی در نوبت ثبت جهانی است و حیف است اینگونه رها شود، افزود: بحث پل کشکان فراتر از مسائل شهرستانی است و اعتبار ملی می‌خواهد.

امیری: ایام نوروز صدها سال به این طریق گذشت، الان هم همینطور بگذرد

معاون استاندار لرستان در ادامه این جلساتی در اظهاراتی در خصوص وضعیت پل تاریخی کشکان گفت: ایام نوروز صدها سال به این طریق گذشت، الان هم همینطور بگذرد.

گودرز امیری با بیان اینکه اگر پل از نظر ایمنی دچار مشکل است، خوب ببندینش، اصلاً بازدید نداشته باشد، تصریح کرد: بروید در کمیته شهرستانی به این جمع بندی برسید که چون از نظر ایمنی امکان بازدید وجود ندارد باید بسته شود و بازدید نداشته باشد.

وی در پاسخ به این مطلب که میراث فرهنگی مسئولیت رسیدگی به وضعیت پل تاریخی کشکان را دارد، ادامه داد: در شهرستان‌ها میراث فرهنگی زیر نظر کیست؟ متأسفم برای شما، دو بار با معاونان عمرانی فرمانداری‌ها جلسه داشته ام و هنوز نفهمیده اید همان نقشی که استاندار و معاون استاندار در استان دارد فرماندار و معاونش در شهرستان دارد. شما را گذاشته اند آنجا عاطل و باطل باشید؟

معاون استاندار لرستان در خصوص این مطلب که ترمیم و جبران خسارات پل تاریخی کشکان نیازمند اعتبارات ملی است، یادآور شد: اعتبار نیست، تمام. خداحافظ!

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان: یک ریال بابت خسارت سیل به میراث فرهنگی داده نشده است

در ادامه این جلسه نیز مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه برای ترمیم و جبران خسارات سیل در پل تاریخی کشکان ۴ میلیارد پیش بینی کرده ایم و در وزارت خانه مصوب شده است و تنها دولت باید آن را مصوب کند، یادآور شد: یک ریال بابت خسارت سیل به میراث فرهنگی داده نشده است.

سید امین قاسمی یادآور شد: از محل اعتبارات استانی سیل هیچ اعتباری به ما داده نشده و قرار شده است متمرکز داده شود.

در ادامه این نشست نیز معاون استاندار لرستان مانع از ادامه بحث پیرامون وضعیت پل تاریخی کشکان شد و اذعان داشت که این مسئله در دستور کار ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی نیست.

براساس این گزارش، دیار پل‌های تاریخی ایران با ۱۰۰ پل تاریخی قرار است معرف داشته‌های ایران در یونسکو باشد؛ سال‌هاست حکایت ثبت جهانی پل‌های تاریخی لرستان دهان‌به‌دهان نقل می‌شود و هنوز دست یاری اعتباری به مدد این بناهای شگرف نیامده تا پایشان را از فهرست موقت به فهرست دائمی آثار جهانی باز کند. اما بیم آن می‌رود که پل‌های تاریخی دیار لرستان در گذر سال‌ها و در نبود اعتبار کافی از فرآیند مرمت و ترمیم عقب بمانند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» نخستین جشنواره سردار مقاومت و رادیو با عنوان «نشان سلیمانی» به منظور گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در رادیو نمایش برگزار خواهد شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و رئیس نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت، در مورد چگونگی آماده‌سازی نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس گفت: ما از آذر سال ۹۸، مقدمات گرامی داشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» جسد «یوکه تاکه اوچی» بازیگر ژاپنی سینما و تلویزیون در سن ۴۰ سالگی در خانه اش در شهر توکیو پیدا شده است. 
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مسابقه کتابخوانی مجازی «سه دقیقه با کتاب» توسط انتشارات جهاد دانشگاهی، از فردا دوشنبه ۷ مهر با محوریت کتاب «مقالات شمس» آغاز می‌شود. این‌مسابقه از ۷ تا ۳۰ مهرماه روزهای زوج برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای شرکت در آن می‌توانن...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، چهارمین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی شب ادبیات با محوریت بررسی شخصیت و شعر منوچهر آتشی فردا دوشنبه ۷ مهر از آنتن شبکه چهار سیما پخش می‌شود. شب ادبیات که دوشنبه شب‌ها میزبان دوستداران ادب و اندیشه است، شامل دو میز شعر و ر...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» «لاگ‌جری»، روایت رضا استادی از تجارت و اقتصاد در تهران و آنکارا منتشر می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه روز جهانی جهانگردی و آغاز هفته گردشگری در ایران، نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری کشورمان با حضور رایزنان فرهنگی کشورهای ازبکستان، قزاقستان، ترکیه، افغانستان، آذربایجان، نمایندگان شرکت‌های گردشگری ترکمنستان و علاقه‌مندان...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب صوتی «مربای شیرین» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی به‌تازگی با صدای حسن علیکرمی توسط موسسه نوین‌کتاب گویا منتشر و راهی بازار نشر شده است. کتاب «مربای شیرین» که از پرفروش‌ترین آثار هوشنگ مرادی کرمانی است، برای نخستین‌بار سال ۱۳۷...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کتاب فتوژورنالیسم جنگ تحمیلی که توسط نازلی عباسی اهوازی نگارش شده است به روایت خود او در مستند «در قاب دفاع مقدس» تشریح خواهد شد. فصل دوم کتاب درباره عکاسی در جنگ تحمیلی در ایران است و به مطبوعات، خبرگزاری ها، عکاسان جنگ ایرا...
فرهنگی‌هنری
به انتخاب بینندگان آی فیلم
«خبرگزاری ایسنا» طی آخرین نظرخواهی از مخاطبان شبکه آی‌فیلم فارسی شهاب حسینی با بیشترین آرا به عنوان محبوب ترین بازیگر نقش شهدا در آثار ژانر دفاع مقدس انتخاب شد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است