اجتماعی 12:05 - 15 آذر 1398
حال حمل و نقل عمومی تهران خوب نبود و حالا با افزایش تعداد مسافرانش در پی سهمیه بندی بنزین، اوضاع شلوغی‌اش به مراتب بدتر شده است. مترو در هر هروز هفته در ساعات پیک صبح و عصرگاهی شلوغ بود و حالا این شلوغی به دلیل گرایش بیشتر به استفاده از مترو به کل ساعات تسری یافته! وضعیت اتوبوس هم دست کمی از مترو ندارد؛ به خصوص خطوط BRT.

سر بی کلاه "حمل و نقل عمومی" از سهمیه بندی بنزین

به گزارش ایسنا،  سر حمل و نقل عمومی کلانشهرها به خصوص تهران چندین سالی است که از بودجه‌های دولتی بی کلاه مانده، به همین دلیل ناوگانی فرسوده و تعمیری حاصل سالها کم‌توجهی مسئولان برای مردم تهران باقی مانده است. مراجعه بیشتر شهروندان به سیستم حمل و نقل عمومی، آنهم در صورتی که نه واگن و نه اتوبوسی به سیستم اضافه شده است؛ تنها موجب افزایش تعداد مسافران شده، بگونه‌ای که محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران به ایسنا می‌گوید: افزایش نرخ سوخت تاثیر مستقیمی بر حمل و نقل عمومی تهران دارد و برآورد می‌شود که با سهمیه‌بندی بنزین بیش از  ۱۵ تا  ۲۰درصد افزایش مسافر  داشته‌ایم که این موضوع مشهود است.

وی ادامه می‌دهد: با اینکه تمام ناوگان حمل و نقل عمومی را برای سرویس دهی بهتر و سریع  فعال کردیم؛ اما دقت داشته باشید که با توجه به سهمیه بندی بنزین، استقبال مردم از مترو و اتوبوس بیشتر است و این در حالیست که شهرداری تهران توان افزایش ناوگان را ندارد.

محسن پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز با تأیید افزایش تعداد مسافران وسایل حمل و نقل عمومی بعد از سهمیه بندی بنزین، می‌گوید: در هفته اول در مترو شاهد افزایش ۱۱ درصدی مسافران که حدود ۲۰۰ هزار نفر می‌شود، بودیم و در شبکه اتوبوسرانی نیز به خصوص در خطوط بی. آر. تی تعداد مسافران افزایش یافته بود که در حال آمارگیری هستیم؛ اما حالا که استقبال مردم از حمل و نقل عمومی بهتر شده است باید از این فرصت استفاده کنیم چرا که تجربه نشان داده معمولا در پی افزایش هزینه‌ها یک الی دو ماه مردم از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند اما اگر امکانات کافی نباشد، بعد از مدتی دوباره به حمل و نقل شخصی خود روی می‌آورند.

فرسودگی یک چهارم ناوگان اتوبوسرانی پایتخت

به گزارش ایسنا، در حالی مسئولان شهرداری از کمبود ناوگان حمل ونقل عمومی گلایه مند هستند که نگاهی به وضعیت و سن ناوگان نشان می‌دهد، وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی در شرایط خوبی قرار ندارد؛ به گونه‌ای که در حوزه اتوبوسرانی حدود ۶۰۰۰ دستگاه اتوبوس‌ها اعم از گازسوز یا دیزلی فعال است که بیش از ۳۵۰۰ دستگاه آن عمری بیش از ده سال دارند. به عبارت ساده تر یک چهارم ناوگان اتوبوسرانی از سن فرسودگی عبور کردند و این در حالی است که حدود ۱۰ سال است که دولت‌های مختلف  هیچ اتوبوس جدیدی به تهران تحویل نداده است.

همچنین در مترو نیز با اینکه وضعیت فنی بهتر از اتوبوسرانی است اما کمبود شدید واگن سبب شده در تمامی ساعات شاهد شلوغی ایستگاه های مترو باشیم، همانگونه که محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران عنوان می‌کند: باید فکر اساسی به حال مترو کرد؛ چرا که در حال حاضر بیش از یکهزار واگن در مترو فعالند و حدود ۳۰ درصدشان نیز باید اورهال شوند؛ اما اجبارا باید از این قطارها استفاده کنیم که ممکن است در حین سرویس دهی دچار حادثه یا خرابی شوند و دقت داشته باشید که اگر یک واگن یا یک قطار مترو نتواند به درستی کار کند، کل سرویس دهی خط  و حتی شبکه مترو را دچار اختلال می‌کند.

بدهی ۴۴ هزار میلیاردی دولت به کلانشهرها

سهم حمل ونقل عمومی تهران از سهمیه بندی بنزین،یک ریال هم نیست!

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در گفت وگو با ایسنا، در مورد وضعیت نامناسب ناوگان حمل و نقلی پایتخت بعد از گرانی بنزین با تاکید بر لزوم جبران کمبودها در این حوزه می‌گوید: تهران باید طبق برنامه ۹۰۰۰  اتوبوس و ۳۰۰۰ واگن داشته باشد اما ندارد، در حال حاضر شبکه اتوبوسرانی کمتر از ۶۰۰۰  اتوبوس و تعداد واگن‌ها نیز ۱۳۰۰ دستگاه است و عمر متوسط اتوبوس‌های‌مان بیش از ۱۱ سال است، در حالیکه کمتر از ده سال فرسوده می شوند و باید پیگیری کنیم که چرا یارانه حمل‌ونقل عمومی داده نشده است.وی با اشاره به قوانین و آئین نامه‌های توسعه ناوگان در تهران تصریح می‌کند: براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، سالانه می‌بایست 4000 میلیارد تومان به حمل‌ونقل عمومی اختصاص داده می‌شد که متاسفانه در طول ۱۱ سال دولت‌های روحانی و احمدی‌نژاد پولی در این خصوص به شهرداری کلانشهرها از جمله تهران نداده‌اند و حالا حمل‌ و نقل عمومی کلانشهرها ۴۴ هزار میلیارد تومان طلبکار هستند.هاشمی با بیان این‌که افزایش نرخ سوخت باعث فشار بر روی حمل‌ونقل عمومی می‌شود و از این محل حتی یک ریال نیز به حمل‌ونقل عمومی نداده‌اند، می‌افزاید: شورای اقتصاد مصوبه خرید ۲۰۰۰ واگن را دارد اما برای اجرایی شدن باید هفت دستگاه دیگر اعم از بانک مرکزی،‌وزارت نفت و... نیز پای کار بیایند که نمی آیند.رئیس شورای اسلامی ادامه می‌دهد:  مصوبه‌ دیگری در مورد خرید ۱۹ هزار اتوبوس و ۴۰ هزار مینی‌بوس در دولت به امضاء رسید اما آنهم به دلیل مشکلات مالی و تحریمی اجرایی نشد که با وجود برگزاری جلسات متعدد با مسئولان دولتی هنوز این مهم اجرایی نشده است.

هاشمی با اشاره به جلسه مدیریت شهری با جهانگیری معاون اول رییس جمهور در مورد توسعه حمل و نقل عمومی می‌گوید: تا به حال سه زمان برای جلسه با جهانگیری مشخص شده و از آنجایی که معاون اول می‌خواهد مقامات ارشد مرتبط نیز در این جلسه باشند؛ به دلیل عدم حضور آن‌ها این جلسات به تعویق افتاده است.

به گزارش ایسنا، محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در مورد وضعیت ناوگان حمل ونقل عمومی پس از سهمیه بندی بنزین با بیان اینکه انتظار عمومی مردم این است که وقتی قیمت حامل‌های انرژی افزایش یافته، حمل ونقل عمومی نیز توسعه یابد، به ایسنا می‌گوید: ما در صورتی مردم را به صرفه جویی و استفاده کمتر از بنزین و حمل ونقل شخصی دعوت می‌کنیم که ناوگان حمل ونقل شخصی توان و کشش لازم را ندارد.

وی با بیان اینکه طبیعی است که بخشی از منابع حاصله از سهمیه بندی بنزین و حتی صادرات بنزین صرف توسعه حمل ونقل عمومی شود، ادامه می‌دهد: مسئولان بارها اعلام کرده‌اند که تمام منابع حاصله از سهمیه بندی بنزین را به افراد جامعه برمی‌گرداند و حمل ونقل عمومی مصداق بارز برگرداندن پول به مردم است؛ چراکه همه افراد در هر قشری، اعم از ثروتمند یا فقیر و.... از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند و بهتر است از محل سهمیه بندی یا صادرات بنزین منابعی برای حمل ونقل عمومی در نظر گرفته شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به نامه نگاری حناچی و وزیر کشور با دولت برای اختصاص بخشی از درآمدهای سهمیه بندی بنزین به توسعه حمل و نقل عمومی می‌افزاید: صحبت هایی در این زمینه شده اما مکانیزم دقیق و روشنی پیش بینی نشده است.

پورسیدآقایی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ناوگان حمل و نقل عمومی جوابگوی این حجم مراجعات مردمی نیست، می‌گوید: اگر کمکی برای توسعه ناوگان نشود اوضاع به مراتب بدتر خواهد شد و نمی‌توان به خوبی پاسخی به فشار تقاضای مسافران داد و این در حالی است که تاکید ما بر خرید اتوبوس است چراکه خرید واگن زمان بیشتری لازم دارد و از زمان تامین اعتبار تا ورود واگن به ناوگان ۱.۵ تا دو سال زمان صرف خواهد شد اما اتوبوس‌ها به سرعت وارد ناوگان می‌شوند.

به گزارش ایسنا، آنگونه که مسئولان شهری اعلام کردند، تعداد مسافران حمل و نقل عمومی پس از سهمیه بندی بنزین ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد کرده و این در حالی است که وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی نیز در شرایط مطلوبی به سر نمی برد و به نظر می رسد می بایست برای پوشش بهتر، مسئولان شهری رایزنی بیشتری با دولت ،مجلس و... داشته باشند تا مبادا سر حمل ونقل عمومی تهران از سهمیه بندی بنزین بی کلاه بماند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مورد ورود اتوبوس‌های برقی به پایتخت توضیحاتی ارائه کرد و گفت: قول می‌دهیم تا پایان سال این اتوبوس‌ها را در خط راه آهن مورد استفاده قرار دهیم.
اجتماعی
مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران گفت: پیرو دستور شهردار تهران و تأکیدات معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران ،با توجه به نزدیک شدن به ایام سوگواری ماه محرم، این سازمان آمادگی دارد مجموعه های غیرآبی خود را در اختیار هیأت های عزاداری قرار ...
اجتماعی
مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران گفت: پیرو دستور شهردار تهران و تأکیدات معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران ،با توجه به نزدیک شدن به ایام سوگواری ماه محرم، این سازمان آمادگی دارد مجموعه های غیرآبی خود را در اختیار هیأت های عزاداری قرار ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، براساس هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی بعد ازظهر امروز (۲۳ مرداد ماه) رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت در ارتفاعات هرمزگان و احتمال طغیان رودخانه های فصلی، آب گرفتگی و برخورد صاعقه پیش‌بینی می‌شود. در چنین شرایطی پرهیز از ات...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی ولی پور گودرزی اظهار کرد: اوایل هفته جاری ماموران پلیس امنیت اقتصادی در رصد های اطلاعاتی دریافتند فردی مقادیر زیادی لوازم خانگی قاچاق در انبار یک مجتمع تجاری در مرکز تهران دپو کرده است. رئ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» سازمان هواشناسی با صدور هشداری نسبت به بارندگی توام با وزش باد شدید و کاهش دما در استان های شمالی کشور خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران از کشف ۶۵۶ عدد لوازم خانگی قاچاق از انباری در مرکز تهران به ارزش ۱۲ میلیارد ریال خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: مبارزه با سرقت و استرداد اموال مالباختگان از برنامه های اولویت دار نیروی انتظامی است.
اجتماعی
وزیررفاه:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت روز جهانی جوان، مشارکت جوانان در عرصه سیاست گذاری و مدیریت را باعث افزایش کارآمدی، شفافیت و مصون سازی ساختار اجرایی این وزارتخانه از هر گونه مفسده دانست.
اجتماعی
رئیس شورای عالی استان ها تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» رئیس شورای عالی استان ها با تاکید بر لزوم توجه به بعد نظارتی شوراها گفت: بعد نظارتی شوراها باید تقویت شود که در این راستا شاهد راه اندازی سامانه ملی ثبت تخلفات در حوزه شوراها و شهرداریها هستیم.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است