گوناگون 17:48 - 02 شهریور 1398
حیات یک واحد اقتصادی تا حد زیادی به جریان نقد آن بستگی دارد و ایجاد توازن بین وجه نقد در دسترس و نیازهای نقدی مهم‌ترین عامل سلامت اقتصادی یک سازمان هست. از آنجایی‌ که وضعیت نقدینگی مبنای قضاوت بسیاری از ذینفعان مانند سرمایه‌گذاران، اعتباردهندگان، تحلیل‌گران و سایر استفاده‌کنندگان درباره وضعیت اقتصادی است، پیش‌بینی جریان وجه نقد آتی از اهمیت زیادی برخوردار است.

صورت جریان وجوه نقد و اهمیت آن در تصمیمات مدیریتی

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام فراپیام، جریان‌های نقدی در حقیقت همان ورودی‌ها و خروجی‌های وجه نقد و معادل وجه نقد است. وجه نقد شامل وجه نقد در دسترس و وجوه سپرده‌گذاری هست. معادل وجه نقد شامل سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت با قابلیت نقدینگی بسیار بالاست که به‌ آسانی قابل‌تبدیل به مقادیر معینی وجه نقد است و احتمال تغییر در ارزش آن بسیار ناچیز است. وجوه نقد آزاد، همان وجوه نقد عملیاتی است که مقادیر مربوط به خرید دارایی‌ها از آن کسر شده است. مدیران واحدهای تجاری معتقد هستند که وجوه نقد آزاد اطلاعات مفیدی را برای سرمایه‌گذاران راجع به توانایی شرکت در خصوص تهیه وجوه نقد آن‌هم بدون تأمین مالی خارجی، فراهم می‌کند. مدیران از این معیار برای سنجش منابع در دسترس جهت موقعیت‌های استراتژیک استفاده می‌کنند.

 اطلاعاتی که از طریق صورت جریان وجوه نقد افشاء می‌شود برای مقاصد متعددی مفید است. یکی از کاربردهای آن تهیه بودجه‌های نقدی است. ترکیب اطلاعات مربوط به جریان‌های ورود و خروج وجوه با اطلاعات منعکس در سایر صورت‌های مالی و یادداشت‌های همراه، می‌تواند در پیش‌بینی خالص جریان‌های آتی وجوه سودمند واقع شود

یکی از اهداف اساسی ارائه صورت جریان وجوه نقد، افشای اثرات فعالیت‌های مهم تأمین مالی و فعالیت‌های مهم سرمایه‌گذاری توسط واحد تجاری طی یک دوره مالی است. منظور از فعالیت‌های تأمین مالی، عملیات و رویدادهایی است که به تأمین وجه برای واحدهای تجاری منجر شده است که اصطلاحاً منابع مالی یا منابع وجوه نیز خوانده می‌شود و منظور از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری رویدادها و یا عملیاتی است که به مصرف وجه توسط واحد تجاری منتهی شده است که اصطلاحاً مصارف مالی یا مصارف وجوه نیز نامیده می‌شود؛ بنابراین ازآنجاکه هدف اصلی صورت جریان‌های نقدی ارائه اطلاعات در مورد پرداخت‌ها و دریافت‌های نقدی و همچنین تغییرات موجودی نقد و شبه نقد هست، اطلاعات مفیدتری را نیز در مورد ارزیابی مواردی از قبیل سیاست‌های تأمین مالی موسسه، سیاست‌های توزیع سود، توانایی افزایش ظرفیت تولیدی و... ارائه می‌نماید.

 در واقع اطلاعات تاریخی مربوط به جریان وجوه نقد می‌تواند در قضاوت نسبت به مبلغ، زمان و میزان اطمینان از تحقق جریان‌های وجوه نقد آتی به استفاده‌کنندگان صورت‌های مالی کمک کند. اطلاعات مزبور بیانگر چگونگی ارتباط بین سودآوری واحد تجاری و توان آن جهت ایجاد وجه نقد و در نتیجه مشخص‌کننده کیفیت سود تحصیل شده توسط واحد تجاری است.

در حقیقت اطلاعات مربوط به گردش وجوه نقد باید برای استفاده‌کنندگان مالی در درک بهتر عملیات، ارزیابی فعالیت‌های مالی، سنجش نقدینگی و توان واریز به‌موقع بدهی‌ها، تفسیر اطلاعات مربوط به سودآوری و درنهایت فعالیت‌های تأمین مالی و سرمایه‌گذاری واحد انتفاعی سودمند واقع شود

با توجه به میزان اهمیت این مبحث در چگونگی عملکرد یک بنگاه اقتصادی گروه شرکت‌های نرم‌افزاری فراپیام ماژول مرتبط با بهره‌برداری از صورت جریان نقد به روش مستقیم را در سبد محصولات خود قرارداده  است اخذ گزارشات صورت جریان وجوه نقد به روش مستقیم، با امکان معرفی درختواره منابع و مصارف بر اساس طبقه‌بندی انجام‌شده در ساختار کدینگ حسابداری دریافت و پرداخت برای مدیران ارشد امکان تصمیم‌گیری به‌موقع در ارتباط با وجوه نقد و چگونگی مصارف را فراهم می‌آورد همچنین امکان اخذ گزارشات تفکیک‌شده به جزئیات و نیز گزارشات تجمیعی و در لحظه از ویژگی‌های این محصول هست. از دیگر ویژگی‌های این محصول کاربرد صورت جریان وجوه نقد برای مجموعه‌های چند شرکتی و هلدینگ هست که می‌توانند گزارش صورت جریان وجوه نقد را به تفکیک هر شرکت یا تجمیعی بدون فوت وقت از سیستم استخراج نماید.

به‌منظور اطلاعات بیشتر محصولات با شماره تلفن ۸۶۷۴۸ و یا با نشانی اینترنتی www.farapayam.com با ما در ارتباط باشید.

انتهای رپرتاژ آگهی

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» تزریق واکسن آنفلوآنزا پرسشی است که هر سال در آغاز فصل پائیز برای افراد زیادی ایجاد می‌شود. مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند زمان مناسب برای تزریق این واکسن، پیش از شروع فصل پائیز یعنی اوایل شهریور است. شست‌وشوی دست‌ها در پیشگیری از ابتلا به ای...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» اواخر هفته گذشته اعلام شد که دادگاه عالی اونتاریو به مصادره دو ساختمان متعلق به ایران در کانادا رأی داده است. دولت کانادا مدعی است که این پول به خانواده قربانیان حملات تروریستی داده شده است. بعد از انتشار این خبر، مقاماتی از دولت ایران این ...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، عصر یکشنبه (۲۴ شهریور) پیش از سفر به آنکارا، جزئیاتی از دستور کار شرکت در اجلاس روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه را در جمع خبرنگاران حاضر در فرودگاه مهرآباد بیان کرد.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» سامانه هوشمند حمل‌ونقل ماکسیم پس از ارائه بسیاری از خدمات برای نخستین‌بار در ایران، هم‌اکنون سرویس «انتظار رایگان» را به مسافران و رانندگان خود عرضه می‌کند.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» طبق برنامه ریزی‌هایی که از سوی وزارت نیرو صورت گرفته است، از اول مهرماه قبض کاغذی برق باید حذف شود و اطلاعات قبض به صورت پیامکی در اختیار مشترک قرار بگیرد. بنابراین فرصت زیادی برای مشترکین نمانده است و باید هرچه زودتر برای ثبت اطلاعات در سا...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» از شهرهای توریستی ایران می توان به جزایر آن اشاره کرد، جزایری که پر از شگفتی هستند و آدمی را به وجد می‌آورند.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» شرکت اسنپ به منظور تسهیل ثبت‌نام رانندگان در شهر تهران از همکاری خود با دفاتر منتخب پیشخوان دولت خبر داد. ثبت‌نام رانندگان در این دفاتر به صورت کاملا رایگان انجام می‌شود.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» تور قطار گردشگری فقط وسیله حمل و نقل نیست بلکه خود راه آهن طبیعت‌هایی دارد که جاذبه گردشگری دارد.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» نتایج نهایی آزمون سراسری سال ۱۳۹۸، در  تاریخ ۲۳ شهریور توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد. خبر خوب برای کلیه افرادی که در کنکور سراسری سال ۱۳۹۸ پذیرفته نشده‌اند این است که این دسته از داوطلبان فرصت دارند تا از ظرفیت رشته های بدون کنکور اس...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» این روزها خبر حذف صفر از پول ملی شنیده می‌شود. آیا حذف چهار صفر از پول ملی می تواند برای اقتصاد معجزه کند؟ این تغییر چه اثری روی کسب و کارهای بزرگ و کوچک دارد؟

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیزندگی سالم و موفق

طراحی حرفه ای لوگو

تعمیرات لوازم خانگی بوش


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است