اقتصادی 10:10 - 16 اسفند 1399
تصمیم غیرمنتظره هفته گذشته عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت برای ادامه محدودیت عرضه فعلی در ماه آینده با وجود افزایش قیمت نفت، تحت تاثیر رویدادها در ایتالیا روی داد.

چرا عربستان زیر بار افزایش تولید نفت نرفت؟

به گزارش ایسنا، پس از گذشت حدود یک سال از زمانی که میلان – قلب مالی ایتالیا – نخستین شهر اروپایی شد که برای مقابله با شیوع کووید ۱۹ وارد قرنطینه شد، این شهر بار دیگر با محدودیتهای کرونایی روبرو شده است.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزیران اوپک و متحدانشان گفت: نگاهی به آنچه امروز در میلان در جریان است، بیاندازید. این موارد اجازه نمی دهد با ایده ادامه دادن افزایش تولید کنار بیاییم و به سوی یک آینده نامعلوم برویم.

محدودیتهای رفت و آمد تقاضا برای نفت را سال گذشته یک پنجم کاهش داد و باعث شد اوپک و متحدانش در قالب گروه اوپک پلاس محدودیت عرضه تاریخی ۹.۷ میلیون بشکه در روز را به اجرا بگذارند.

در حالی که قیمت نفت تحت تاثیر محدودیت عرضه اوپک پلاس به سطح یک سال پیش برگشته است اما روند احیای تقاضا برای سوخت به دلیل پایین ماندن سفرهای جهانی، ضعیف مانده است.

در نشست روز پنج شنبه اوپک پلاس، ادامه محدودیت عرضه فعلی در آوریل تصویب شد و ریاض کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز خود را به مدت یک ماه دیگر تمدید کرد.

روسیه که علنا خواستار افزایش تولید بود، به همراه قزاقستان اجازه یافت تولیدش را در ماه آینده اندکی افزایش دهد. به گفته منابع آگاه، عراق و امارات متحده عربی که در دیدارهای قبلی موافق افزایش تولید بودند، این بار به عدم افزایش تولید اعتراض نکردند.

بانک جی پی مورگان اعلام کرد این نتیجه خوش بینانه ترین نتیجه ای بود که برای نشست اوپک پلاس پیش بینی کرده بودیم. این بانک مانند بسیاری دیگر انتظار داشت افزایش تولید نفت اوپک پلاس تصویب شود. جی پی مورگان پیش بینی قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۱ را سه دلار افزایش داد و به ۶۷ دلار رساند و انتظار دارد ذخایر نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی تا ژوئن به سطح میانگین پنج ساله – که سطح هدف گذاری شده توسط اوپک پلاس است- برگردد.

گلدمن ساکس پیش بینی قیمت هر بشکه نفت برنت در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم را پنج دلار افزایش داد و به ترتیب ۷۵ دلار و ۸۰ دلار اعلام کرد.

پیش بینیهای داخلی اوپک که توسط رویترز مشاهده شده است، نشان می دهد که بازار نفت می تواند از مارس تا آوریل ۱.۴ میلیون بشکه در روز تولید اضافی از سوی اوپک پلاس را جذب کند و همچنان سطح ذخایر نفت در سال میلادی جاری کاهش پیدا کند.

اما وزیر انرژی عربستان سعودی با وجود پیش بینی تقاضای بالاتر از سوی تحلیلگران اوپک، ترجیح داد محتاط بماند و نشانه های بازار قویتر مانند پیش بینی احیای اقتصادی سریع را نپذیرفت. وی در کنفرانس مطبوعاتی یک ساعته ای که روز پنج شنبه داشت، به دفعات گفت: وقتی احیای اقتصادی را باور می کنم که آن را ببینم.

وی یادآوری کرد که تحلیلگران پیش از این اشتباه کرده اند و گفت: "ما در وضعیت بحران هستیم و اگر کسی می خواهد ریسک کند، می تواند. من نیستم. "

تولیدکنندگان نفت از چند ماه قبل سفارش خرید مشتریانشان را دریافت می کنند. بنابراین اکنون که پالایشگاهها برای خرید محموله های ماه مه صف مشیده اند، عربستان سعودی به خوبی می تواند ارزیابی کند که مشتریان جهانی چه تصوری از وضعیت تقاضا در آغاز فصل رانندگی تابستان نیمکره شمالی که دوره اوج تقاضای سالانه است، دارند.

شاهزاده عبدالعزیز این پیام را به ناظران داد که پیش بینی سیاست آینده عربستان سعودی و اوپک پلاس کار راحتی نخواهد بود. و در حالی که اظهار کرد کاهش مازاد ذخایر نفت در کشورهای صنعتی و رصد آمار حمل و نقل، معیارهای تاثیرگذار در تصمیمات آینده خواهند بود اما به عوامل دیگر اشاره نکرد.

طبق جدیدترین آمار اوپک، ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی حدود ۱۴۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله است.

صندوق بین المللی پول قیمت نفت مورد نیاز عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ را حدود ۶۸ دلار در هر بشکه پیش بینی کرده که کمتر از حدود ۷۸ دلار در سال ۲۰۲۰ است. قیمت نفت برنت در حال حاضر حدود ۶۹ دلار در هر بشکه معامله می شود.

بر اساس گزارش رویترز، تصمیمات اوپک پلاس که باعث افزایش ۹ درصدی قیمتهای نفت شده است، تاکنون واکنش خاصی از سوی واشنگتن به دنبال نداشته است. جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در کنفرانس روز پنج شنبه در برابر سوال مطرح شده، هیچ اظهارنظر مستقیمی نداشت و در عوض گفت: آمریکا با بسته محرک مالی به کمک به شهروندان آمریکایی متمرکز شده است. رویکرد دولت بایدن برخلاف دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا است که مرتبا عربستان سعودی را برای افزایش تولید و جلوگیری از افزایش قیمتها تحت فشار قرار می داد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» نرخ امروز معامله دلار و یورو در بازار متشکل ارزی اعلام شد. 
اقتصادی
سازندگان مسکن مدعی هستند
«خبرگزاری ایسنا» بازار سیمان بنا به گفته نمایندگان مجلس و فعالان صنعت ساختمان به حال خود رها شده و در حالی که تولیدکنندگان سیمان بر روی افزایش حدود ۲۵ درصدی قیمت سیمان، تفاهم کردند که باید هر پاکت سیمان ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان باشد، نرخهایی که در بازار فروخته م...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» طبق اعلام گمرک ایران ، در سال گذشته تجارت خارجی ایران  باکشورهای  همسایه  ۸۲ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۳۸۹ تن انواع کالا به ارزش ۳۶ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۳۱۵ هزارو ۸۶۹ دلار بوده  است که ۵۶درصد وزن و حدود ۵۰درصد کل تجارت ایران  با دنیا  را در بر ...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» شروع سال ۱۴۰۰ با افزایش ۵۰ درصدی هزینه خانوارهای ایرانی نسبت به سال قبل همراه شده است.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حسین زاده در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد: در فروردین ۱۴۰۰ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه نسبت به ماه قبل (اسفند ۹۹) رشد داشته است. رئیس مرکز آمار ایران افزود: در فروردین ماه تورم ماهانه ۲.۷ دهم درصد، تورم نقطه‌ای ۴۹.۵ درصد و ت...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، قاسم تقی‌زاده خامسی، در نخستین جلسه مشترک هیئت ساماندهی و راهبری بازارهای محلی و منطقه‌ای، که با حضور رؤسای حوضه‌های آبریز، مدیران‌عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها برگزار شد، بر اهمیت و نقش بازارهای محلی ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با حضور مقامات پاکستانی طی سفر به استان سیستان و بلوچستان، سومین گذرگاه رسمی مرزی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان را افتتاح کرد. گذرگاه پیشی...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» براساس مصوبه هیات وزیران پیش بینی شده هر ساله هفت درصد تعرفه برای همه مشترکان افزایش داشته باشد و طبق گفته سخنگوی صنعت برق از امروز شاهد اجرایی شدن این طرح هستیم و تعرفه همه مشترکان هفت درصد افزایش می یابد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» سید محمد رضا سیف در گفت و گو با خبرنگار مهر از ابلاغ بخشنامه عوارض خروج از کشور در سال جاری خبر داد. وی افزود: با این حال هنوز عوارض خروج از کشور با نرخ جدید، در این فرودگاه اعمال نمی‌شود. به گفته مدیرکل عملیات فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی امام خمی...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان اعلام کرده که عراق مجوزی جدید در جریان تجارت با ایران صادر کرده است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است