فرهنگی‌هنری 15:53 - 22 مرداد 1399

اعلام آمادگی ۹۳ هزار هیئت برای شرکت در طرح «خیمه‌های رسانه‌ای»

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ساترا، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر «ساترا»، وزارت ارتباطات و سازمان تبلیغات اسلامی روز گذشته ۲۰ مرداد تفاهمنامه ای را امضا کردند که با حضور سید صادق امامیان رئیس ساترا، حمید فتاحی معاون وزیر ارتباطات و حجت‌الاسلام مصطفی جلالی معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی انجام شد.

خیمه‌های رسانه‌ای، تجلی مراسم عزاداری واقعی در فضای مجازی

رئیس ساترا در ابتدای این جلسه اظهار کرد: شرایط متفاوت کنونی در کشور موجب شده شاهد شکل‌گیری همگرایی و عزم همگانی برای برگزاری هرچه بهتر مراسم عزاداری محرم ۹۹ در فضای مجازی باشیم.

سیدصادق امامیان با بیان اینکه تجربه ما در برگزاری هیئات مجازی و آنلاین صفر نیست، اظهار کرد: ما پیش از شیوع کرونا و محدودیت در اجتماعات مذهبی، هیئات آنلاین داشتیم اما به دلیل مشکلاتی، چندان رایج نبودند و مردم آنها را یکجا در اختیار نداشتند اما امسال با شکل‌گیری عزم همگانی متولیان این حوزه، امید داریم طرح خیمه‌های رسانه‌ای، تجلی مراسم عزاداری واقعی برای مردم در فضای مجازی باشد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه در شرایط کنونی متولیان امر از جمله وزارت ارتباطات، سازمان تبلیغات، شرکت مخابرات، اپراتورها و… عزم خود را جزم کرده و برای برگزاری هرچه بهتر مراسم محرم به صورت آنلاین و با ارائه اینترنت رایگان در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر پیش‌قدم شده‌اند.

اقدامات صداو سیما در طرح خیمه‌های رسانه‌ای

رئیس ساترا در خصوص اقدامات صدا و سیما در این زمینه نیز گفت: صدا و سیما در حوزه ارائه سیگنال به ویژه در موضوع پخش زنده آمادگی همکاری با هیئات و پلتفرم‌هاست. همچنین صدا و سیما در بحث تبلیغات و هدایت مردم به سمت این فضا و معرفی هیئات و رسانه‌ها ورود خواهد کرد.

امامیان در بخش دیگر اظهاراتش در خصوص چالش‌های برنامه‌های مذهبی و عزاداری آنلاین در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر گفت: اگرچه اقدامات و همکاری‌های خوبی را شاهد هستیم اما چالش‌هایی را نیز در این زمینه در پیش داریم. از جمله اینکه چگونه از ارائه تصویر بد از هیئات در پلتفرم‌ها جلوگیری کنیم. هدف ما نمایش هیئت‌های الگو است و باید از بروز حواشی در این خصوص پیشگیری کنیم.

وی چالش دیگر دراین زمینه را موضوع کیفیت و قیمت دانست و گفت: طبق توافقات صورت گرفته برنامه هیئات آنلاین با پهنای باند مصرفی رایگان خواهد بود اما این نباید موجب افت کیفیت شود. مسئله دیگر افزایش تعداد ارائه‌دهندگان خدمات روی پلتفرم‌هاست.

رئیس ساترا چالش دیگر را آموزش ادبیات ارائه محتوا در فضای مجازی به هیئات و همچنین چالش‌های پخش زنده دانست و گفت: باید برای این چالش‌ها راه حل‌هایی اتخاذ شود تا این حرکت خوب و بی نظیر به یک تجربه تلخ و شکست منجر نشود.

آمادگی ۹۳ هزار هیئت برای شرکت در طرح خیمه‌های رسانه‌ای

در ادامه این جلسه، معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی گفت: این تفاهم‌نامه همکاری و یک عزم ملی برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عزاداری محرم در شرایط دشوار کنونی است.

حجت‌الاسلام مصطفی جلالی با بیان اینکه طرح خیمه‌های رسانه‌ای فرصت خوبی برای قشر وسیعی از مردم در شرایط کرونایی است، اظهار کرد: ظرفیت بزرگی برای فضای مجازی ایجاد شده که باید از آن بهره برد.

وی در ادامه از ارسال پیامک برای ۹۳ هزار هیئت در سراسر کشور برای ثبت نام در سامانه و اعلام آمادگی جهت برگزاری مراسم آنلاین خبر داد و گفت: حتی اگر ۴۰ درصد این ۹۳ هزار هیئت در کشور جهت شرکت در طرح خیمه‌های رسانه‌ای اعلام آمادگی کنند ظرفیت بی نظیری برای تولید محتوای مذهبی در فضای مجازی شکل می‌گیرد.

ظرفیت خیمه‌های رسانه‌ای برای تولید محتوای اسلامی

معاون وزیر ارتباطات نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: پس از تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص ادامه‌دار بودن محافل و مناجات خانگی در ایام شیوع کرونا، وزارت ارتباطات به صورت جدی موضوع برگزاری مراسم و جلسات مذهبی آنلاین و بر بستر فضای مجازی را مورد توجه قرار داد.

حمید فتاحی افزود: ماه رمضان تجربه خوبی در خصوص برگزاری مراسم و هیئات آنلاین در رسانه‌های صوت و تصویر بود تا جایی که طبق آمار بیش از ۳ میلیون نفر از برنامه‌های دو رسانه هیئت آنلاین و محافل در ماه رمضان استفاده کردند.

وی تاکید کرد: این موضوع، ظرفیت خوبی برای تولید محتوای داخل در حوزه معارف اسلامی است که با کمک شبکه ملی اطلاعات این نیاز برآورده خواهد شد.

در این جلسه نمایندگان اپراتورها، شرکت ملی مخابرات و هیئات مذهبی حاضر در جلسه برنامه‌های خود برای همکاری با طرح خیمه‌های رسانه‌ای را مطرح کردند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» پیکر مرحوم عباس جوانمرد ۱۲ مهرماه در تورنتو به خاک سپرده می‌شود.
فرهنگی‌هنری
عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران مطرح کرد
«خبرگزاری ایسنا» عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران معتقد است که باید چند قانون به مجلس شورای اسلامی برود که اولین آن موضوع اجباری شدن تشخیص و مداخله زودهنگام و رایگان و با کیفیت و دوم قانون رسمی شدن زبان اشاره است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» مهدی مرعشی، نویسنده و کارگردان این فیلم داستانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مردمان ساکن در کویر بیش از دیگران مفهوم کم آبی و بی‌آبی را درک می‌کنند و آب برای آنها با مفهوم زندگی عجین شده است. وی عنوان کرد: مردمان کویر با چشمان خود حرکت شن...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا توسط گروه کلام پژوهشکده حکمت و دین پژوهی در قم برگزار می‌شود.
فرهنگی‌هنری
صالحی:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهلمین روز از درگذشت آیت‌الله تسخیری گفت: بی‌تردید ارتحال این عالم ربانی برای جهان اسلام ضایعه بزرگی است و ما یک زبان گویا را از دست دادیم‌ که ممکن است به راحتی قابل جبران نباشد، امید است نوع نگاه ایشان را در جا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بیست و نهمین نشست کارگروه قرآنی و فرهنگی عتبات ایران اسلامی، به میزبانی بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» محفل «انس با عرفان در اشعار مولوی، نقطه اشتراک میان ادبیات فارسی و عرب» برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
علی عسکری در تماس با مدیران تشکل‌های صنفی ناشنوایان اعلام کرد
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان صدا و سیما به تشکیل کمیته‌ای برای خدمت به ناشنوایان اشاره کرد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» محسن حاجی میرزایی (وزیر آموزش و پرورش)، سه شنبه ـ هشتم مهرماه ـ (۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰) با حضور در شبکه جام جم درباره مدرسه تلویزیونی و آموزش برخط، با بینندگان جام جم گفتگو می کند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» جشنواره موسیقی «مرواریدهای مولانا» با هدف گردهمایی هنرمندان و هنرجویان موسیقی ایرانی و دیگر کشورهای پارسی زبان برگزار می شود.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است