اقتصادی 14:28 - 25 تیر 1399
در پی ابطال قانون هوای پاک، یکی از کارشناسان صنعت خودرو ابراز کرد که براساس اصول فقهی، زمانی که حقوق فردی منجر به زیان حقوق اجتمامی می‌شود، حکم بایستی به‌نفع اجتماع صادر شود.

واکنش یک کارشناس به ابطال قانون ۸ هوای پاک

به گزارش ایسنا، آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک که مرتبط با سن فرسودگی وسائل نقلیه است، براساس استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان، ابطال شده است. براساس این استعلام، ‌طبق نظر فقهای این شورا، تعیین سن فرسودگی برای خودروها خلاف شرع بوده؛ لذا رای به ابطال آن صادر شده است. آن‌ها معتقدند که با در نظر گرفتن حقوق عامه، نمی‌توان حق مالیکت افراد را سلب کرد.  

در این رابطه امرالله امینی، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: فقهای شورای نگهبان باید بدانند که در شرایطی که حقوق فردی در تعارض با حقوق اجتماعی قرار می‌گیرد، حکم بر حقوق اجتماعی خواهد بود. زمانی که این وسلیه نقلیه فرسوده به اجتماع ضرر می‌زند، رعایت حقوق فردی به طور مثال برای حفظ مالکیت یک نفر برای خودروی فرسوده مفهومی ندارد.

وی با شاره به اینکه در این رابطه یک اصل فقهی نیز وجود دارد، گفت: این اصل بدین معناست که تعارض بین حقوق فردی و اجتماعی، نفع به حقوق اجتماعی خواهد بود. در حال حاضر نیز مشخص است زمانی که یک خودرو فرسوده است، این فرسودگی ضررهای متععدی دارد که یکی از آن‌ها ایجاد آلودگی هوا و دود است. ضمن اینکه این فرسودگی برای خود مالک خودرو نیز می‌تواند خطرآفرین باشد؛ چراکه وقتی خانواده یا مسافر را سوار می‌کند، ممکن است به طور مثال ترمز خودرو عمل نکرده و منجر به حوادث هم برای خودرو و هم برای سایرین شود.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: موارد بسیاری داشته‌ایم که مثلا یک تریلی فرسوده نتواسته به موقع ترمز کرده و در برخورد با یک اتوبوس منجر به فوت و آسیب همه مسافران اتوبوس شده است. در مورد خودروهای سواری نیز این وضعیت صادق است که علاوه بر خسارت به خود برای اطرافیان نیز خطرآفرین هستند.

امینی تصریح کرد: اصل این نیست که بخواهیم مالکیت یک نفر را از بین ببریم؛ هرچند که گاهی لازم است مالکیت را برای بقای یک جامعه از بین برد. حتی در زمان رسول خدا نیز این دست موارد وجود داشت که زمانی که منافع فردی در تعارض با منافع جمع قرار می‌گرفت، پیامبر حکم بر جمع می‌دادند؛ بنابراین به نظر می‌رسد در ابطال این آیین‌نامه، یا مسئله به درستی تفهیم نشده یا اشتباها حکم صادر شده است.

وی در رابطه با راه‌حل این موضوع با اشاره به اینکه وقتی اعلام می‌شود افرادی که خودروی فرسوده خود را اسقاط می‌کنند، دولت به آنها کمک می‌کند تا خودروی نو را جایگزین کنند اظهار کرد: اما گویا این طرح اجرا نمی‌شود. در تمام دولت‌ها و دنیا به شخصی که دارای خودروی فرسوده است، کمک می‌کنند و با ارائه تسهیلات، خودروی فرسوده او را خریداری و خودروی نو تحویل می‌دهند. حتی زمانی که واردات خودرو صورت می‌گرفت، واردکننده به ازای هر خودرو موظف به اسقاط سه تا چهار خودرو می‌شد. این روش‌ها و راهکارها در همه دنیا وجود دارد اما اینجا رعایت نمی‌شود. 

این کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد: معاینه فنی نیز منافات اساسی با موضوع فرسودگی دارد. در حال حاضر برای خودروهای فرسوده نیز معاینه فنی صادر می‌شود که کاملا اشتباه است. فرسودگی به معنای تعیین عمر مفید یک وسیله نقلیه است که به طور مثال ۱۰ سال تعیین می‌شود؛ لذا پس از ۱۰ سال فرسوده است و معاینه فنی که به آن تعلق می‌گیرد، ارزش نخواهد داشت اما متاسفانه در ایران مفاهیم اشتباه جا افتاده است. اینکه معاینات فنی به درستی صورت می‌گیرد یا خیر بحثی جداگانه است. بعضا مشاهده می‌شود که در اطراف مراکز معاینه فنی تعمیرگاه‌هایی وجود دارند که به صورت مقطعی مشکل و نقص را برطرف می‌کنند یا اینکه برخی افراد معاینه فنی را با چانه‌زنی‌های بسیار دریافت می‌کنند. به همین دلیل است که خودروهایی که در خیابان‌ها می‌بینیم به شدت دودزا هستند که نشان می‌دهد علاوه براینکه فرسوده هستند، معاینه فنی هم ندارند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
اتفاق اقتصادی مهمی در راه است؟
«خبرگزاری ایسنا» عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تحلیل خبر گشایش اقتصادی جدید در ایران و نحوه اطلاع رسانی آن پرداخت.
اقتصادی
حراست سازمان امور مالیاتی کشور هشدارداد
«خبرگزاری ایسنا» دفتر مرکزی حراست سازمان امور مالیاتی کشور به مودیان مالیاتی در خصوص احتمال سوء استفاده برخی افراد سودجو و فرصت طلب و کلاهبرداری های اینترنتی هشدار داد.
اقتصادی
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی تشریح کرد
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، ضمن تشریح سازوکار اعطای کمک ودیعه مسکن (تسهیلات مرابحه کالا و خدمات) به مستأجران کم درآمد گفت: امروز توزیع بانکی در ۱۵ بانک کشور انجام و سهمیه بانک ها در این زمینه تعیین می شود. توزیع استانی نیز به وزارت راه و شه...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» در جریان اقدامات صورت گرفته برای ترخیص فوری کالاهای اساسی، حدود ۴.۶ میلیارد یورو ثبت سفارش در صف تخصیص ارز از بانک مرکزی قرار داشته که ۲.۵ میلیارد آن به مرحله تامین ارز یا تایید منشا رسیده است.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» صدوچهاردهمین مرحله از یارانه نقدی ساعت ۲۴ فردا (۲۰ مردادماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» در بازار سکه و طلا امروز قیمت ها مقداری کاهش داشت و در حالی که نرخ خرید دلار و یورو ثابت مانده بود، نرخ فروش این دو نوع ارز هم با کاهش قیمت مواجه شد. 
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد طرح جامع حمل و نقل کشور موضوع جزء (۲) بند (ج) ماده (۳۰) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت ارایه کرده است. وزارت...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، هیئت وزیران در جلسه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی، تصویب نامه مربوط به تأمین کود اوره مورد نیاز وزارت فوق را اصلاح کرد. دولت در راستای برنامه‌ها و طرح‌های راهبردی با هدف جهش در تولید، صادرات و...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» جمعی از صنعتگران، معدنکاران، بازرگانان و اصناف استان تهران بیانیه‌ای در حمایت از معرفی حسین مدرس خیابانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت صادر کردند.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، چندی پیش مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در اظهارنظری گفته بود که «نهادهای زیر نظر رهبری مثل «بنیاد مستضعفان»، «ستاد اجرایی فرمان امام» یا «آستان قدس رضوی» که بودجه این‌ها گاهی سه چهار براب...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است