اجتماعی 11:55 - 29 مهر 1400
چرخش تصمیم‌های مدیریتی برای بازگشایی مدارس
در حالی که قرار بر این بود بازگشایی مدارس از نیمه آبان آغاز شود، اما متخصصان بهداشت زمانی دیرتر را برای این امر پیشنهاد می‌کنند.

صراط:

حدود یک ماه پیش بود که رئیس جمهور بنای بازگشایی مدارس را تامین زیرساخت‌های لازم عنوان کرد، موضوعی که آموزش و پرورش و ستاد ملی مقابله با کرونا را به تکاپو انداخت تا براب آموزش حضوری مدارس بعد از دو سال تعطیلی این روش وارد عمل شوند؛ همین اقدام موجب شد تا اول مهر زنگ مهر به طور نمادین و با تعدادی محدود از دانش آموزان در مناطق کم جمعیت بازگشایی شوند و ورود سایر دانش آموزان به کلاس‌های درس هم به نیمه دوم آبان موکول شد.

آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در تقابل یا تعامل؟!

موضوعی که به تدریج روند بازگشایی مدارس را روی روال انداخته بود و دانش آموزان هم خودشان را فارغ از دیدگاه مخالف و موافق برای حضور در مدارس و آموزش حضوری آماده می‌کردند، اما همین دیروز بود که بار دیگر یک بام و دو هوا در تصمیم گیری‌های مربوط به روند مدیریت کرونا میان مسئولان، موضوع بازگشایی مدارس را ١٨٠ درجه تغییر داد؛ مسئولان آموزش و پرورش همچنان بر آمادگی برای بازگشایی تاکید دارند و کمیته علمی کرونا از میانه راه این تصمیم تغییر موضع داده و بازگشایی از نیمه دوم آبان را جایز نمی‌داند.

١١ میلیون دانش آموز اندرخم تصمیمات مدیریتی برای آموزش حضوری

علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام آمادگی برای بازگشایی مدارس، گفت که ١١٧ کشور دنیا آموزش‌های حضوری را به طور کامل آغاز کردند و تنها حدود ٢٧-٨ کشور کارشان را ترکیبی دنبال می‌کنند. مطالعات سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد اولین مکانی که باز شد و آخرین جایی که تعطیل کردند، مدارس بوده اند.

این موضوع در حالی پیش می‌رود که علیرضا کمریی سخنگوی آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس اظهار کرد: مدارس کم جمعیت و کوچک، حدود ٣١ درصد دانش آموزان را در آموزش‌های حضوری شامل شدند.

او ادامه داد: ۴۰ هزار مدرسه در مهر ماه آموزش حضوری را مطابق الگوهای بهداشتی در نظر گرفته شده در مناطق روستایی، عشایری و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش آغاز کرده اند و به تدریج فرآیند بازگشایی برای حضور دانش آموزان در نیمه ابان آغاز شده است.

دستیابی به ایمنی جمعی و تداوم تعطیلی مدارس

هرچند سرعت واکسیناسیون در کشور بالا رفته است، اما روند کار به زعم کارشناسان عرصه بهداشت و سلامت هنوز برای بازگشایی مدارس تکمیل نشده است؛ بر این اساس یونسیان دبیر کمیته تخصصی اپیدمیولوژی و پژوهش گفت که ایمنی جمعی در افراد بالای ١٢ سال به ٢۵ درصد رسیده است و اگر روزی ٨٠٠ هزار تزریق واکسن برای دز دوم داشته باشیم، در عرض ٢٠ روز آینده همه جمعیتی که ٢ دز واکسن دریافتند به بالای ٧۵ درصد برسانیم و طبیعتا ٢ هفته بعد از آن، این افراد را مصون در نظر بگیریم.

به دنبال این موضوع حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی ستاد کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با استناد به بحث‌های کارشناسی حوزه سلامت پیشنهاد داد تا بازگشایی از نیمه آبان به تعویق بیفتد.

او اظهار کرده بود که ظرف ۴۸ ساعت آینده یعنی طی امروز، پیشنهاد‌ها درباره بازگشایی مدارس به وزیر بهداشت اعلام و تصمیم‌هایی با تعامل آموزش و پرورش و مجلس گرفته شود.

 قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت هم معتقد است که  زیرساخت‌هایی که وزارت آموزش و پرورش در مدارس ایجاد کرده است، در بازگشایی موثر واقع می‌شود و واکسیناسیون اطفال یک قسمت کار است تا بتوانیم زنجیره انتقال بیماری را بشکنیم، اما برای اطفالی که قرار است به مدرسه روند، اصولی مانند تأمین ماسک، شست‌وشوی مکرر دست‌ها در مدارس و فضاهایی که باید مشخص شود تا دانش‌آموزان با فاصله از هم باشند، باید لحاظ شود. در مجموع هم باید همه این عوامل را کنار هم بگذاریم تا بتوانیم این اقدام را انجام دهیم. ضرورت دارد که مدارس به صورت منطقی و معقولانه بازگشایی شوند و به گونه‌ای پیش رویم که هم دانش‌آموزان بتوانند از مدارس استفاده کنند و هم باعث انتقال زنجیره بیماری نشوند.

آموزش حضوری به نیمسال اول مدارس می‌رسد؟

با یک حساب سرانگشتی آنطور که شواهد گویاست، واکسیناسیون جامعه تا رسیدن به ایمنی جمعی با احتساب حداقل دو هفته پس از تزریق دز دوم حداقل ٣۵ روز طول می‌کشد ضمن آنکه در این حساب و کتاب، احتمال تاثیر گذاری فعالیت کمپین‌های ضد واکسن و کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچنین آغاز نشدن پیک ششم را هم در نظر نگیریم.

جدا از این مفروضات، اکنون در آستانه شروع آبان قرار داریم و با فرض همان حدود ٣۵ روز تقریبا به روز‌های پایانی نیمسال اول تحصیلی می‌رسیم و حدود ١۵ روز تا امتحانات فرصت باقی می‌ماند و معلوم نیست با همین احتمالات آیا بازگشایی که آموزش و پرورش با قید حفظ سلامت دانش آموزان مورد توجه قرار داده بود، در نهایت چه سرانجامی پیدا می‌کند و دوگانه سلامت و آموزش به تعادل می‌رسد یا خیر؟!

آیا در این شرایط ناپایدار از حیث معلوم نبودن نرخ شیوع بیماری همچنین شدت بروز آن، ضرورت اعلام تاریخ‌های دقیق بازگشایی مدارس که ضمانت اجرایی برایش نیست، چه توجیهی دارد؟!

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
معاون شهردار تهران عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، حادثه آتش سوزی خط لوله زیرزمینی گاز در حریم پروژه احداث بزرگراه شهید بروجردی را معلول بی احتیاطی و قصور پیمانکار دانست.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جامعه گردشگری الکترونیکی ایران، این تفاهم با هدف مشارکت، هم افزایی و بهره برداری از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دو طرف در فضای مجازی و فناوری‌های جدید برای مدت سه سال منعقد و به امضای رئیس مرکز تشخیص و پی...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سامانه بیت‌الغزل با راهبری موسسه مطالعات راهبردی تعلیم و تربیت برهان پس از انجام نظرسنجی «معرفی وزیر آموزش و پرورش» که بیش از سه هزار نفر از فعالان آموزش و پرورش در آن شرکت کردند، در نظرسنجی دوم از همه اهالی تعلیم و تربیت ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، الکساندر فدولوف نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد UNODC پیش از ظهر امروز چهارشنبه (۱۷ آذرماه) با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با دکتر خدائیان دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس سازمان بازرسی کل کشور ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمحسن دوباشی، مدیرعامل ستاد پیشرفت جامع منطقه ای درباره «نخستین رویداد ملی نوآوری اجتماعی، روایتی نو از نوآوری و پیشرفت ایران» گفت: اولین رویداد ملی نوآوری اجتماعی با حمایت ستاد نوآوری اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت ام...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی هدایت شهردار منطقه ۱۹ گفت: با توجه به مزاحمت ها و سد معبر و آلودگی های بصری خودروهای فرسوده رها شده در حاشیه معابر، طی اقدام ویژه ای، ابتدا اخطارهای لازم برای جمع آوری خودرو اسقاطی به مالکان صادر می شود، در صورت عدم ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به‌گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، با تصویب و دستور علی دارابی قائم مقام وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کمیته تاریخ شفاهی پیشکسوتان حوزه میراث‌فرهنگی فعالیت خود را ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی جعفری غروب چهارشنبه در جلسه‌ای به مناسبت روز دانشجو به میزبانی کمیته امداد سمنان ضمن بیان اینکه ۱۰۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند، ابراز داشت: تلاش شده تا با اقدامات مختلف برنا...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، شهر ۱۵ میلیون نفری تهران بستر حوادث و جرایم مختلفی است. هر روز تماس‌های زیادی با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ تهران گرفته می‌شود که بسیاری از آنها عملیاتی شده و منجر به دستگیری مجرم یا مجرمانی می‌شود. از این پس در این بسته ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» همزمان با میلاد با سعادت حضرت زینب کبری (س)، پویش فرهنگی " سنگ تمام گذاشتید" به منظور قدردانی از زحمات کادر درمان به ویژه پرستاران به صورت گسترده در سطح شهر تهران اکران شد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است