اجتماعی 20:43 - 31 اردیبهشت 1401

امروز با میراث فرهنگی فقط تفریح می‌کنیم

به گزارش خبرنگار مهر، مجمع عمومی و عادی مؤسسه فرهنگی ایکوموس عصر شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در خانه وثوق الدوله با حضور اعضای آن برگزار شد.

در این جلسه مهدی حجت رئیس ایکوموس گفت: ما در ۲۰ سال گذشته برآورد کردیم که فعالیت ما در ایکوموس مثبت و مثمر ثمر نبوده و نتوانستیم در ایران با امکانات و ظرفیتی که دارد کاری که شایسته کشورمان باشد انجام دهیم. به همین دلیل به نظرم رسید که در این مجموعه باید جهت گیری و اهداف ایکوموس بازنگری شود و مسیری را در پیش بگیریم که مؤثر باشد. یکی از دلایل عدم موفقیت ما، عدم مشارکت اعضا است. یعنی نتوانستیم کاری کنیم که ۵۰۰ نفر عضو ایکوموس به عنوان ۵۰۰ ان جی اوی فعال باشند. این در حالی است که همه آنها علاقه مند هستند.

وی گفت: در حال حاضر ایکوموس جهانی موضوعی را برای هر سال مشخص می‌کند اما ما در کشورمان گرفتاری زیادی داریم که به آن موضوع پرداخته نمی‌شود و یکباره می‌بینیم که ایکوموس جهانی درباره مثلاً باستان شناسی زیر آب برنامه دارد. این در حالی است که ما مسائل مهمتری برای پرداختن آن داریم. بنابراین فکر کردیم که هر کدام از ایکوموس ها در هر کشوری که قرار می‌گیرد بر اساس مسائل آن کشور کار کند و از امکانات بین المللی برای مسائلی که در کشورشان وجود دارد استفاده کنند.

حجت بیان کرد: به این موضوع فکر کردیم که چطور می‌توان اعضا را گردهم آورد و همه آنها اعضای فعال باشند. بزرگترین مشکل ما در این حوزه چیست؟ قرار بر این شد که گروه‌هایی تشکیل شود و هر سرگروه درباره فعالیت‌های آن به اعضا گزارشی ارائه کند. اگر اعضایی غیرفعال باشند ما از آنها عذرخواهی خواهیم کرد و عضویتشان تمدید نمی‌شود.

وی همچنین بیان کرد: برخی از گرفتاری‌ها را در این سال‌ها پشت سر گذاشته ایم و متوجه شدیم اصل قضیه‌ای که مشکل داریم عدم آگاهی مردم نسبت به داشته‌هایشان است. در این باره بیانیه‌ای ۴ صفحه‌ای نوشته ایم. بررسی انجام گرفته و دیدیم علت اینکه کسی در خانه اجدادی اش می‌نشیند و روی آن آب می‌بندد تا خراب شود چیست؟ و یا چرا مجلس چنین طرح خطرناکی می‌دهد؟ اینها همگی ناشی از آن است که نمی‌دانیم میراث فرهنگی چیست و چه ارزشی دارد؟

حجت گفت: می دانم که این موضوع بسیار زمانبر است اما به آن اعتقاد دارم و فکر می‌کنم مردم باید بدانند که چه چیزی دارند و آن چیز چه ارزشی دارد؟ متأسفانه ما امروز با میراث فرهنگی تفریح می‌کنیم، سلفی گرفته و گردش می‌کنیم.

رئیس مؤسسه فرهنگی ایکوموس درباره طرح جنجالی بهینه سازی اشیای تاریخی که چندی پیش توسط نمایندگان مجلس مطرح شد گفت: در این طرح درباره اشیای تاریخی و کشف آن صحبت شده بود. من از آنها پرسیدم اشیای تاریخی چیست؟ چون دیگر اشیای تاریخی تنها به یک شیئی گفته نمی‌شود. الان برای ما حتی یک تکه استخوان و یا خاک هم مهم است چون می‌توان از آن اطلاعات زیادی برداشت کرد. علم باستان شناسی دیگر تنها علم اشیا نیست. همه ما باید کمک کنیم تا مردم ارزش میراث فرهنگی خودشان را بدانند تا شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

وی گفت: میراث فرهنگی سه پایه دارد. پژوهش، حفظ و احیا، معرفی و آموزش پایه‌های آن است. باید میراث فرهنگی معرفی شود اما به درستی. میراث فرهنگی با معرفی زنده است. پژوهش و نگهداری نیز برای معرفی است اما وقتی معرفی شد نباید ماهیت خود را به تفریح تغییر دهد.

حجت همچنین در ادامه این برنامه به سوالات برخی از اعضای ایکوموس پاسخ داد. یکی از این سوالات درباره این بود که چرا ایکوموس به طرح ۵۷ هکتاری بافت تاریخی شیراز واکنشی نداشته است که در پاسخ به آن گفت: اگر فکر می‌کنید که ایکوموس با طرح مجلس یا طرح ۵۷ هکتاری شیراز موافق است و یا حتی به آن شک دارید ایکوموس و من را نشناخته اید. ما اطلاعیه‌ای نمی‌دهیم اما درباره آن کار می‌کنیم. موضع ایکوموس بسیار روشن است. ما به جای اینکه برای چنین اتفاقاتی بیانیه داده و شلوغ کنیم به نحو دیگری فعالیت کرده و روشنگری می‌کنیم.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در حاشیه هفتاد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران و در جمع خبرنگاران و در واکنش به وضعیت آسانسور ایستگاه‌های مترو گفت: این موضوع را دنبال می‌کنیم اما تکنولوژی و استانداردها مدام تغییر می‌کنند و آسانسو...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور هفتاد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران گفت: تصمیمات خوبی برای رانندگان خودرو سرویس شهر گرفته شده است. وی ادامه داد: انشاالله درباره تبدیل عضویت حجمی نیز شهرداری تهران تصمیمات ع...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مهدی اقراریان عضو شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور هفتاد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه تذکر خود را به شهردار تهران می‌دهم گفت: مطابق با آئین نامه اعزام مأموران و هیأت‌های شهرداری به خارج از کشور انتخاب دو نفر ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در هفتاد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران گفت: امروز هفتم تیر ماه و مصادف با سالروز شهادت شهید بهشتی است. وی ادامه داد: این حادثه ضربه بزرگی بود اما فرمایشات امام خمینی تبعات این حادثه را کم کرد، ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، عبدالصمد خرم آبادی درباره وظایف معاونت نظارت دادستان کل کشور افزود: نظارت بر عملکرد دادسراهای عمومی و انقلاب و نظامی سراسر کشور، پیشنهاد جابجایی و انتصاب دادستان‌ها و سایر قضات دادسراهای س...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از قوه قضائیه، غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با حضور در برنامه صف اول با موضوع بررسی عملکرد سازمان زندان‌ها در دوره تحول، درباره اقدامات سازمان زندان‌های کشور در حوزه تأمینی و تربیتی اظ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» کرامت جاودان زاده در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: ساعت ۱۸ عصر روز گذشته (دوشنبه) تیراندازی در یک مراسم عزا در شهرستان باغملک گزارش شد. وی افزود: در پی این حادثه سه نفر از نواحی چشم، سینه و پا مجروح شدند که یک نفر از آنها که از ناحیه چشم آسیب دیده...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس کل دادگستری استان تهران عزت و آبروی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را مرهون خون شهدا و جان‌فشانی ایثارگران دانست.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» استاد طب فیزیکی و توانبخشی گفت:مهمترین عامل بیرون زدگی دیسک‌های کمری نشستن‌های طولانی و نامناسب است نه لزوما ایستادن و حمل اجسام سنگین که این مطلب بسیار مهمی است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است