اقتصادی 12:34 - 08 اسفند 1399
طبق تحلیل نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر، علیرغم افزایش حدودا ۱۶ دلاری هر اونس جهانی، به سبب کاهش نرخ ارز در داخل، هفته ای کاهشی برای قیمت سکه و طلا رقم خورد؛ البته قیمت‌ها در اواسط هفته پایین‌ترین از آخرین نرخ‌های ثبت شده در پایان هفته بود و این در حالی است که برخلاف انتظارها برای افزایش تقاضا، رکود معناداری در بازار دیده شد.

کاهش نرخ ارز، اثر رشد اونس جهانی را خنثی کرد/ هفته کاهشی سکه و طلا

محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد:  قیمت های طلا در یک هفته اخیر افزایش قیمت داشته است اما از سوی دیگر قیمت ارز در اواخر هفته به نسبت به ابتدای هفته با کاهش روبرو شده است. در هفته‌ای که گذشت، قیمت‌ها و اوضاع اقتصادی بیشتر در وضعیت خوف‌ و رجاء اخبار سیاسی بود؛ این اخبار بیشتر تحت تاثیر زمان محدودیت بازدید آژانس اتمی در کشور (۵ اسفند)، ارز را تحت تاثیر قرار داد و در مجموع نیز نرخ ارز در کشور، کاهشی بود که در نتیجه سیاست مثبت ایران است؛ بنابراین بطور کلی در قیمت‌ها به نسبت ابتدای هفته، کاهش داشته‌ایم.

نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: علاوه‌براین، اتفاقی دیگر که طی یک هفته اخیر شاهد بودیم، بازار با رکودی معناداری همراه شده بود. با توجه به کاهش قیمت‌ها و وجود مناسبت‌ مذهبی در این هفته، به نظر می‌رسید که رونق بازار بیشتر باشد، اما بازار در رکود قرار گرفت. قیمت‌ها سیر نزولی داشت اما دادوستدها به شدت کاهش پیدا کرد و کاهش قیمت‌ها در قطعات سکه نیز نشان‌دهنده همین کاهش تقاضا است و این در حالی است که در ایام پایانی سال نیز به‌سر می‌بریم اما به نظر می‌رسد که مردم منتظر کاهش بیشتر نرخ ارز و تاثیر این کاهش بر ارزان‌تر شدن قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی هستند.

بازار نقره داغ و قیمت‌ها افزایشی شده است

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه قیمت طلا طی یکسال اخیر افزایش قابل توجهی داشته و این رشد طلا، بازار نقره را را بسیار گرمتر کرده است، بسیاری از تحلیل‌گران بازار فلزات و فعالان این حوزه پیش‌بینی می‌کنند که در آینده‌ای نزدیک، نقره باتوجه به درخواست‌ها و تقاضای بالایی که وجود دارد، افزایش قیمت شدیدی پیدا کند. طی یک هفته اخیر نیز قیمت نقره افزایش قابل توجهی داشت و در حال حاضر هفت دلار و ۷۹ سنت است.  قیمت دارد.

کشتی‌آرای در رابطه با تغییرات قیمتی در طول هفته‌ای که گذشت و آخرین قیمت‌های ثبت شده برای قطعات سکه و طلا؛ گفت: در طول هفته‌ای که گذشت، قیمت سکه تمام طرح قدیم  با ۴۰۰ هزار تومان کاهش به ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با کاهش ۳۵۰ هزار تومانی به ۱۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسیده‌اند. نیم سکه و ربع سکه نیز در پایان هفته به ترتیب شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده‌اند که نیم سکه ۱۵۰ هزار تومان و ربع سکه ۲۰۰ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته ارزان‌تر شده است. سکه‌های یک گرمی نیز در طول یک هفته اخیر بدون تغییر مانده و دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خود را حفظ کرده است.

این مقام صنفی با بیان اینکه در طول یک هفته اخیر نرخ ارز نیز حدود ۲۳۰ تا ۲۵۰ تومان ارزان‌تر شده و همین کاهش نرخ ارز تاثیرگذار بر قیمت طلا شده است، گفت: هر مثقال طلای ۱۷ عیار که در محدده پنج میلیون تومان قرار گرفته بود، اکنون چهار میلیون و ۷۹۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۱۰۵ هزار تومان قیمت دارند. بدین ترتیب هر گرم طلای ۱۸ عیار بطور متوسط ۲۶ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته کاهش قیمت داشته است. این در حالی است که اونس جهانی طلا طی هفته اخیر ۱۶ دلار افزایش قیمت داشته است. 

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت:  البته در اواسط هفته به نسبت آخرین قیمت‌هایی که اعلام شد، کاهش بیشتری پیدا کرده بود اما در روزهای پایانی هفته ( چهارشنبه و به‌ویژه پنجشنبه) مجدد قیمت‌ها کمی رشد کرد و این این قیمت‌های اعلامی رسید. در حال حاضر حباب سکه نیز در محدوده ۶۰۰ هزار تومان قرار دارد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» ببیش از دو ماه است که دامنه نوسان در بازار سرمایه از حالت متقارن خارج و به منفی دو و مثبت شش درصد تغییر کرده و قرار است از چهارشنبه منفی دو به منفی سه تبدیل شود. تصمیمی که در شرایط خاص بازار سرمایه گرفته شد و هرچند سایه آن بر سر نقدشوندگی ب...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» ذخایر نفت شرکت‌های نفتی بین‌المللی بزرگ در پنج سال گذشته ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است که می‌تواند چالشی برای تولید و درآمد این شرکت‌ها در سال‌های آینده باشد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» تحلیلگران می گویند طلا اکنون که سطوح مقاومتی مهمی را شکسته و به سمت مرز ۱۸۰۰ دلار حرکت می کند، ممکن است در آستانه آغاز روند صعودی جدیدی باشد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» در شرایطی که ارزش تقریبی ۲.۶ میلیون واحد خالی موجود در کشور به عدد افسانه‌ای ۱۹۵۷ تریلیون تومان رسیده دولت و مجلس عزم خود را برای ورود خانه‌های خالی به بازار مصرف جزم کرده‌اند؛ هرچند با توجه به معافیت اقامتگاه دوم از مالیات، عملا نمی‌توان ا...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» در شرایطی که ارزش تقریبی ۲.۶ میلیون واحد خالی موجود در کشور به عدد افسانه‌ای ۴۱۶۰ تریلیون تومان رسیده دولت و مجلس عزم خود را برای ورود خانه‌های خالی به بازار مصرف جزم کرده‌اند؛ هرچند با توجه به معافیت اقامتگاه دوم از مالیات، عملا نمی‌توان ا...
اقتصادی
تحلیلگران غربی برآورد کردند
«خبرگزاری ایسنا» مذاکرات میان آمریکا و سایر قدرتهای جهانی با ایران برای توافق هسته ای جدید هنوز به نتیجه نرسیده اما آمار نشان می دهد که تولید نفت ایران تقریبا به بالاترین میزان دو سال اخیر رشد کرده و معامله گران نمی توانند میزان نفتی که ایران می تواند به عر...
اقتصادی
معاون وزیر راه‌ و شهرسازی اعلام کرد
«خبرگزاری ایسنا» معاون وزیر راه و شهرسازی به پیشرفت فیزیکی ۵۸ درصدی فاز دوم آزادراه تهران-شمال اشاره کرد و گفت: با وجود افزایش حدود دو برابری هزینه‌های ساخت این محور آزادراهی طی سال گذشته، امیدواریم هر چه سریعتر فاز دوم آزادراه تهران شمال در دو مرحله به بهر...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد اروپایی به بالاترین سطح یک سال اخیر رسید.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» بیت کوین و سایر رمزارزها طی ماهها و سالهای اخیر توجه منفی زیادی را به دلیل مصرف بالای انرژی جلب کرده اند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» طی سال گذشته شرکت‌های هواپیمایی ایرانی مانند دیگر همتایان خارجی‌شان زیان بسیاری از کرونا دیدند و حواشی و اتهامات بسیاری را هم تحمل کردند که از ورود کرونا به ایران تا عامل گسترش و پراکندگی ویروس در کشور متنوع بود، ادعاهایی که به گفته  رییس س...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است