اقتصادی 11:37 - 15 آذر 1398
در حالیکه بعضی شغل‌ها محیط زیست ما آدمها را به خطر می‌اندازند، چند سالی است که جوانان علاقمند و کارآفرینان خلاق کشور تلاش می‌کنند با حرکت به سمت مشاغل سبز ضمن حفظ محیط زیست، برای خود کسب درآمد کنند.

کاهش حوادث ناشی از کار با شغل‌های سبز

به گزارش ایسنا، مشاغل سبز یا کسب و کارها و فعالیتهای مرتبط با فناوری‌های نوین و انرژی‌های نو از جمله کسب و کارهای نوینی به شمار می روند که اجرای آن چند سالی است در کشور ما آغاز شده است.

به طور کلی به مشاغل مرتبط با فناوری پاک و دوستدار محیط زیست و مشاغلی که با تولید انرژی و محصولات پاک در ارتباط باشند، مشاغل سبز گفته می‌شود. این مشاغل ملزم به رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت حرفه‌ای در واحدهای شغلی مربوط به خود هستند.

تولید سوختهای جایگزین، تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، انواع شغل‌های اینترنتی آنلاین، معماری سبز، اکوتوریسم، صنعت بازیافت، تولید و پرورش انواع گیاهان زینتی و دارویی، تکثیر و پرورش انواع ماهیان و ماکیان و گونه‌های حیات وحش از جمله مشاغل سبز به شمار می‌روند.

اهمیت مشاغل سبز در جهان تا به آنجا است که موضوع اقتصاد سبز در دستور کار برنامه محیط زیست سازمان ملل قرار دارد و بسیاری از کشورها با تبعیت از الگوی اقتصاد سبز به سمت سبز کردن مشاغل گام برداشته‌اند. رویکرد سازمان جهانی کار نیز در راستای تضمین پایداری محیط زیست، مبتنی بر مشاغل سبز است و سندملی اشتغال سبز نیز در کشورمان در راستای ایجاد کسب و کارها و فعالیتهای مبتنی بر اشتغال سبز برنامه‌ریزی شده است.مشاغل سبز جزو کار شایسته به شمار می‌روند و در کاهش اثرات زیست محیطی بنگاهها و واحدهای صنعتی از طریق کاهش مصرف انرژی، انتشار آلاینده‌ها و زباله‌ها موثرند.

اشتغال‌زایی اقتصاد سبز ۱۰ برابر سوختهای فسیلی 

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اقتصاد سبز در ایالات متحده توانسته نسبت به صنعت سوخت‌های فسیلی،۱۰ برابر شغل بیشتری ایجاد کند.در ایالات متحده طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، در بخش سوخت فسیلی از معادن زغال سنگ گرفته تا نیروگاههای گازی حدود ۹۰۰ هزار نفر استخدام شده‌اند.

بر اساس آمارها، بیش از ۲۰۰ عنوان شغل سبز در دنیا در راستای دستیابی به توسعه پایدار شناسایی شده و بیش از ۶۵ درصد مشاغل سبز در راستای کنترل و کاهش آلودگی هوا ایجاد شده‌اند.با توجه به اهمیت مقابله با مشکلات زیست محیطی و ایجاد و گسترش شغل‌های سبز در جهان، سازمان بین‌المللی کار (ILO) درصدد است تا با گسترش مشاغل سبز، تعداد شاغلان این بخش تا سال ۲۰۳۰ به مرز ۲۰ میلیون نفر برسد.

صاحبان مشاغل سبز چه کسانی هستند؟

متخصصین منابع آب، ناظران انرژی، تکنسین‌های مهندسی محیط زیست، تکنسین‌های حوزه کشاورزی، نجاران، درودگران ساختمان،کارگران ساختمانی و مهندسین برق از جمله مشاغل سبز شناسایی شده به شمار می‌روند.

از دیگر مشاغل سبز، می‌توان به کاربرد صنعت دوچرخه در تولید، فروش و خدماتی اشاره کرد که می‌توان با آن ارائه داد.تولید سوختهای جایگزین، خودروهای هیبریدی و انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی، انواع شغل‌های آنلاین اینترنتی، معماری سبز، اکوتوریسم، صنعت بازیافت، تولیدکنندگان و پرورش دهندگان گیاهان زینتی و دارویی و انواع ماهیان و ماکیان و گونه‌های حیات وحش اشاره کرد.

مشارکت روستائیان در ایجاد و راه‌اندازی این‌گونه مشاغل با طرح‌هایی چون افزیش درآمد سرانه روستائیان،کمک اقتصادی به خانوار روستائی، شکل‌گیری وظایف اقتصادی در روستاها، زنجیره تولید، افزایش و ارتقای گردشگری روستائی قابل اجرا است از این رو با تقویت مشاغل سبز و توانمندسازی جوامع محلی به منظور توسعه کسب و کارهای کوچک متناسب با حفظ منابع طبیعی،می‌توان شاهد کاهش نرخ بیکاری و خروج نیروهای بومی از مناطق روستایی بود.

جایگزین کردن مشاغل سبز به جای مشاغل پرهزینه سنتی

حمیدحاج اسماعیلی کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با ایسنا، از مشاغل سبز به عنوان مشاغل اثرگذار در توسعه اقتصاد جوامع نام برده و می‌گوید: مشاغل سبز پاسخگوی مناسبی برای اشتغال مولد و پایدار است و در شرایط فعلی می‌تواند یکی از راههای برون رفت از معضل بیکاری به شمار آید.

وی محیط کار سالم، بهره‌وری بالا،کاهش حوادث ناشی از کار و توسعه فرهنگ حفظ محیط زیست را از جمله مزیتهای اشتغال سبز عنوان کرده و می‌گوید:کسب و کارهای سبز با کاهش مصرف انرژی و منابع زیستی موجب کاهش هزینه بنگاههای اقتصادی، کاهش حوادث کار، ارتقای بهره‌وری و اشتغالزایی بیشتر می‌شوند.

او می‌افزاید:چند سالی است که کارآفرینان خلاق کشور ایده‌های خود را در زمینه مشاغل سبز دنبال می‌کنند از این رو افراد علاقمند به مشاغل سبز باید از سوی دستگاههای متولی حمایت شوند و در این راستا، موانع پیش روی کارآفرینان در حوزه اشتغال سبز به ویژه در بحث صدور مجوزها حذف و حمایتهای قانونی برای شکل‌گیری و توسعه این دسته مشاغل صورت گیرد.

کسب و کارهای سبز با کاهش مصرف انرژی و منابع زیستی موجب کاهش هزینه بنگاههای اقتصادی، کاهش حوادث کار، ارتقای بهره‌وری و اشتغالزایی بیشتر می‌شوند.

این کارشناس بازار کار مشاغل سبز را موجب ایجاد درآمد پایدار برای جویندگان کار و فارغ التحصیلان دانسته و بر ضرورت جایگزین کردن مشاغل سبز به جای مشاغل سنتی و پرهزینه تاکید دارد.

مشاغل سبز نیازمند کسب مهارتهای جدید و کارگران ماهر

به اعتقاد وی اشتغال سبز، زمینه فعالیت افراد جویای کار در حوزه انرژی‌های پاک و دیگر فعالیت‌های مرتبط با محیط زیست را فراهم می‌کند و به حفظ ذخایر طبیعی کشور و ارتقای کیفیت زندگی افراد کمک می‌کند.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه اقتصاد سبز نیازمند کسب مهارت‌های جدید است، می‌افزاید: استفاده از کارگران ماهر در مشاغل سبز به این دلیل حایز اهمیت است که ارتقای مهارت در نیروهای کار موجب می‌شود تا برای حفظ اشتغال، معلومات خود را بروز کنند و قادر به کسب مهارتهای جدید برای دستیابی به مشاغل سبز باشند.

به گزارش ایسنا، امروز بسیاری از جوامع توسعه یافته به سرعت در حال توسعه مشاغل سبز هستند و تلاش می‌کنند تا جریان کارآفرینی خود را به سمت و سوی مشاغل سبز هدایت کنند.با توجه به مزایای قابل توجه مشاغل سبز دولت می‌تواند سیاستگذاری خود را به سمت و سوی گسترش این مشاغل به عنوان راهکار مناسب برای ایجاد فرصتهای شغلی جدید سوق دهد.از آنجا که مشاغل سبز نیازمند بهره‌گیری از فناوری‌ها و مهارتهای مختلف است، توسعه آنها علاوه بر اشتغالزایی برای جوانان و کارجویان، نقش عمده ای در کاهش بیکاری دانش آموختگان و فارغ التحصیلان جویای کار خواهد داشت.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» روسیه در اوت برای دومین ماه متوالی بزرگترین تامین کننده نفت چین بود و عربستان سعودی در رتبه سوم ایستاد.
اقتصادی
موسسه زد ین اعلام کرد:
«خبرگزاری ایسنا» نیویورک جایگاه خود را به عنوان اصلی ترین قطب مالی جهان حفظ کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» بیشتر شاخص های مهم بورسی اروپا ریزش کردند.
اقتصادی
با تهدید به اعتصاب کارکنان نفتی
«خبرگزاری ایسنا» انجمن نفت و گاز نروژ اعلام کرد شرکتهای نفتی نروژ در صورت اعتصاب کارکنانشان در هفته آینده، قصد دارند ۲۲ درصد از تولید نفت و گاز کشور معادل ۹۰۰ هزار بشکه در روز نفت را متوقف کنند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در نیویورک خواهان توجه بیشتر به توسعه مناطق کمتر برخوردار شد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» بهای معاملات نفت روز جمعه تحت تاثیر استمرار نگرانیها نسبت به دورنمای تقاضا در واکنش به افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹، کاهش یافت و هر دو شاخص برای سومین بار در چهار هفته گذشته کاهش هفتگی پیدا کردند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» ارزش دلار در قله دو ماهه باقی ماند.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» ‌به گزارش خبرنگار مهر، جواد نیک بین نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در همایش روز جهانی پنبه اظهار داشت: به منظور صیانت از خرید تضمینی گندم و سایر محصولات استراتژیک کشاورزی طرحی مصوب شد که اکنون برای تصویب به شورای نگهبان رفته است و منتظر نظر ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از ایکوپرس، نخستین جلسه مشترک ایران خودرو و مپنا برای امکان سنجی همکاری مشترک برای توسعه خودروهای برقی برگزار شد و تا کم‌تر از یک ماه آینده با ادامه نشست‌های مشترک و بررسی ابعاد مختلف، تفاهم نامه همکاری تدوین خوا...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به ارائه آمارهایی از وضعیت تجارت ایران با کشورهای اروپایی در هفت ماهه سال میلادی جدید پرداخته است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است