فرهنگی‌هنری 15:03 - 01 بهمن 1400
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی توضیحاتی را درباره اطلاعیه روز گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره قانون مالیات بر ارزش افزوده بر آگهی های مطبوعاتی و لزوم قید مالیات بر ارزش افزوده روی فاکتورهای آگهی های مطبوعاتی و ابهامات مطرح شده، بیان کرد.

توضیح مدیرکل مطبوعات خبرگزاری‌های داخلی درباره یک مکاتبه

ایمان شمسایی- مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در گفت و گویی با ایسنا  درباره ی جزئیات این نامه گفت: چهارشنبه گذشته نامه ای به ادارات کل فرهنگ ارشاد اسلامی استان ها از سوی اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی ارسال شد مبنی بر اینکه مالیات بر ارزش افزوده را روی فاکتورهای آگهی های دولتی قید کنند و این در سامانه جامع رسانه ای کشور نیز درج خواهد شد. اما پیرو این اطلاعیه، ابهاماتی پیش آمد و بخشی از افراد در فضای مجازی مطرح کردند که قانون مالیات بر ارزش افزوده آگهی های مطبوعاتی از سوی معاونت مطبوعاتی ابلاغ شد! در حالیکه اینطور نبوده و ما ابلاغ نکردیم؛ بلکه این قانون 13 دی ماه  از سوی سازمان امور مالیاتی به همه ی افرادی که فعالیت اقتصادی دارند، ابلاغ شده بود.

وی در ادامه درباره ی علت ابلاغ این قانون نیز با بیان اینکه دولت دوازدهم لایحه ای را به مجلس در خصوص مالیات بر ارزش افزوده داده بود، گفت: علت آن این است که دولت دوازدهم لایحه ای را به مجلس در خصوص مالیات بر ارزش افزوده می دهد که این لایحه در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود و 12 تیرماه از سوی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ابلاغ می شود که تقریبا یک ماه قبل از تنفیذ حکم رئیس جمهور و شروع به کار دولت سیزدهم است. پیرو آن 6 ماه بعد 13 دی ماه این قانون از سوی سازمان امور مالیاتی ابلاغ می شود که در آن قید شده که همچنان بحث امور جاری مطبوعات و نشر از جمله واردات کاغذ تامین کاغذ و کارهای جاری حوزه مطبوعات و همچنین کتاب از مالیات معاف هستند اما دو استثناء قائل شده اند. چاپ و نشر کتاب های کمک آموزشی و آگهی های مطبوعات و نشریات. این را باید تذکر بدهم که ارزش افزوده چیزی است که باید آگهی دهنده پرداخت کند.

شمسایی در توضیحات تکمیلی خود درباره ی 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، گفت: شما اگر به بسیاری از امور خدماتی مراجعه کنید، وجهی به عنوان مبلغ خود کالا در صورتحساب قید شده و در انتهای آن هم 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده. یعنی وجه مورد نظر از سوی کسی که آن خدمات را ارائه می کند از خدمات گیرنده دریافت می شود و او هم به سازمان مالیاتی پرداخت می کند. بنابراین اگر آگهی از 13 دی ماه در نشریات منتشر شود 9 درصد ارزش افزوده آن باید از سوی آگهی دهنده گرفته شود. آگهی دهنده ها هم دو دسته هستند، یا بخش خصوصی هستند یا دولتی که ارشاد آن ها را توزیع می کند و وجه فاکتور آن را دستگاه اجرایی و وزارتخانه ها پرداخت می کنند.

وی درباره ی موفقان این قانون گفت: استدلال موافقان قانون مذکور این است که آگهی دهندگان چون از تبلیغ کالایشان منتفع می شوند باید ارزش افزوده را پرداخت کنند و همچنان امور جاری مطبوعات که به خود رسانه برمی گردد معاف است. 

 مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی درباره ی ساز و کار این مکاتبه در صدور  فاکتور نیز عنوان کرد: با این مکاتبه، این نکته به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها اعلام شد که در صدور فاکتورها از دستگاه های دولتی 9 درصد را هم اضافه کنند، چرا که اگر این اتفاق نیفتند تصور مثلا یک کادر آگهی 100 هزار تومانی برای وزارت نفت صادر می شود و فلان رسانه آن را دریافت می کند، رسانه در آخر سال متوجه می شود چون آگهی مذکور بعد از تاریخ ابلاغ قانون چاپ شده، باید 9 درصد آن را نیز پرداخت کند. ولی الان با نامه ای که ما زدیم باید روی فاکتور وزارت نفت که عنوان مثال ما بود زده شود، صدهزارتومان به اضافه ی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تا آن را به روزنامه مورد مثال پرداخت کند.

شمسایی در پایان درباره ی اینکه اینکار تا چه میزان به نفع مطبوعات است نیز اظهار کرد: حتما ما به عنوان معاونت مطبوعاتی خواستار اصلاح این قانون هستیم، بالاخره با اوضاع شکننده اقتصادی روزنامه ها، گرانی کاغذ و سایر مسائل، آنها بیش از گذشته نیازمند حمایت هستند و خود به خود ممکن است با افزایش تعرفه ها، میل به آگهی دادن به روزنامه ها کاهش یابد که به ضرر رسانه هاست. البته درخصوص آگهی های دولتی کمتر این مشکل پیش می آید چرا که دولت هزینه آن را پرداخت می کند، ولی در آگهی های خصوصی به تبع وقتی  یک شرکت خصوصی بخواهد به روزنامه ای آگهی دهد و ببیند که 9 درصد افزایش یافته شاید به مرور زمان میل و رغبتش به آگهی دادن به روزنامه ها کم شود. البته این بحث وجود دارد که مرجعیت رسانه اگر با کار حرفه ای ما حفظ شود و واقعا رسانه اثرگذار باشد، آگهی دهنده تحت هر شرایطی احساس می کند که باید برای دیده شدن محصولش و جذب مشتری آن را پرداخت کند.البته موضع ما این است که باید این مسأله را پیگیری کنیم و برای کمک به اقتصاد نشریات و روزنامه ها این قانون را به گونه دیگر  اصلاح کنیم. تلاش هایی در این زمینه انجام می دهیم ولی چون قانون از 13 دی ماه اجباری شده، حقی از رسانه ها نباید ضایع نشود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» معاون بخش بین‌الملل نمایشگاه بین‌المللی کتاب با اشاره به دلیل انتخاب کشور قطر به عنوان میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه، گفت: ما مانعی برای حضور کشورهای مختلف نداشتیم، اما برخی امکان حضور نداشته و غائب این دورره هستند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» پیامبر (ص) می‌فرمایند: «اِذا اَحَبَّ اَحَدَکُم اَن یُحَدِّثَ رَبَّهُ فَلیَقرَءِ القُرآنَ» هرگاه یکی از شما دوست بدارد با پروردگارش سخن بگوید، قرآن بخواند. (کنزالعمال ۱/۵۱۰)
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» جشن امضای کتاب «وجود» جدیدترین اثر فاضل نظری از شاعران کشورمان با استقبال جمعی از جوانان در نمایشگاه کتاب برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» ناشر روس گفت: باید اعتراف کرد که نمایشگاه کتاب تهران یکی از بزرگترین و بهترین نمایشگاه‌ها با محوریت کتاب است که شاید نظیری در سرتاسر اروپا نداشته باشد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، آئین رونمایی و جشن امضا کتاب «یحیی»، کتاب صوتی «همراه» خاطرات همراهی همسر سردار صفوی در جنگ، تاریخ شفاهی «سید یحیی صفوی از سنندج تا خرمشهر» و «سید یحیی صفوی از شرق بصره تا مهران» با حضور سردار رحیم صفوی، مهرشاد شهابی، سرد...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» فرمانده دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: میز اسرائیل با تمرکز بر فروپاشی رژیم صهیونیستی، اقدامات گسترده میدانی، مطالعاتی و آینده‌پژوهی در رابطه با وضعیت سرزمین اشغالی انجام داده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، علی رمضانی قائم مقام و سخنگوی سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در هشتمین نشست خبری این رویداد فرهنگی که امروز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ در کمیته ناشران داخلی نمایشگاه برگزار شد، گفت: به مردم توصیه می‌کنیم از فرصت باقی‌...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» مدیر بخش داخلی سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به حضور برخی اینفلوئنسرهای فضای مجازی در نمایشگاه کتاب، افزود: برخی از آن‌ها کتاب چاپ کرده و در نمایشگاه آن را رونمایی کرده‌اند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه پنج جلدی خاطرات مرحوم آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری با عنوان «خاطره‌ها» پرفروش‌ترین کتاب مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است. این کتاب با قیمت دوره ۱۶۰ هزار توما...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» سخنگوی سی وسومین دوره نمایشگاه کتاب با اشاره به فروش ۱۱۵ میلیارد تومانی از نمایشگاه تا شب گذشته، گفت: زمان خرید نمایشگاه مجازی در نمایشگاه امسال به کمتر از ۱۲ دقیقه رسیده است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است