فرهنگی‌هنری 15:43 - 22 آذر 1398
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ضمن اشاره به شاخصه‌های موردنظر این سازمان در آثار سینمایی شرکت کننده در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، اعلام کرد: جایزه «کاپ» به فیلم‌های مروج کاهش تولید پسماند در بخش تجلی اراده ملی این دوره جشنواره اهدا خواهد شد. 

اهدای «کاپ» در بخش تجلی اراده ملی جشنواره‌ی فیلم فجر

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، صدرالدین علی‌پور با اشاره به حمایت سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از فیلم‌های مروج فرهنگ کاپ (کاهش پسماند) به‌عنوان برند حوزه مدیریت شهری در جشنواره فیلم فجر گفت: کاهش پسماند (کاپ) نقطه عطفی در مدیریت پسماند شهر تهران است که باید از سوی اصحاب فرهنگ، رسانه و هنر مورد حمایت قرار گیرد تا با کاهش تحمیل هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی به شهروندان و نسل‌های آینده مواجه شویم.

او اظهار داشت: روند افزایشی جمعیت، گسترش شهرنشینی، توسعه فعالیت‌های صنعتی و تغییر الگوی مصرف سبب می‌شود تا سالانه میلیون‌ها تن پسماند در کشور تولید و از چرخه خارج شود. شاید این مواد بلامصرف به نظر برسند، ولی از نظر تولید منابع حائز اهمیت هستند، به همین دلیل برای رسیدن به مدیریت بهینه پسماند، مشارکت تک تک افراد در این امر بسیار ضروری است و بایستی افکار عمومی را به‌سوی آن جلب کرد تا با رویکردی جدید، فرهنگسازی جدیدی مبتنی بر کاهش تولید پسماند تحقق پذیرد. 

علی‌پور در ادامه افزود: فرهنگ‌سازی پیش‌نیاز و تضمین‌کننده برنامه‌های مدیریت پسماند است و تا زمانی که فرهنگ صحیح تولید و نحوه انباشت و جمع آوری پسماند در بین مردم نهادینه نشود، مدیریت پسماند، آن طور که شایسته است با موفقیت همراه نخواهد شد. 

او همچنین با تأکید بر آثار سوء پسماندهای جامد و روند افزایشی آن به خصوص در تهران، اشاعه فرهنگ کاهش پسماند (کاپ) در ارکان ساختار اجتماعی محلات مانند خانوار، مراکز آموزشی، تجاری و فرهنگ‌سازی پسماند با هدف تغییر باورهای غلط متداول در خانواده و جامعه از طریق هنر را بسیار مهم ارزیابی کرد و تأکید کرد: به‌طور قطع زمانی که اهمیت و حساسیت مشکلات موجود درجوامع شهری برای شهروندان به صورت هنرمندانه بازگو نشود، فرایند تبلیغات و اطلاع‌رسانی برای جلب مشارکت حداکثری شهروندان تاثیر چندانی نخواهد داشت. 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به ظرفیت بالای فرهنگی جشنواره فیلم فجر افزود: این سازمان در راستای آموزش و نهادینه کردن فرهنگ صحیح مدیریت پسماند از طریق هنرهفتم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با حضور در بخش «تجلی اراده ملی» از سه فیلم برگزیده که به ترویج و اشاعه اهداف زیست محیطی سازمان مدیریت پسماند می‌پردازند، در چارچوب ضوابط جشنواره قدردانی و به فیلم‌هایی که بیشترین تأکید را بر موضوع کاهش پسماند دارند، «جایزه کاپ» اهدا خواهد کرد.

علی‌پور تصریح کرد: سیاست اصلی شهرداری تهران در حوزه مدیریت پسماند شهر تهران، کاهش تولید پسماند (کاپ) است و محورهایی که در ارزیابی فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر مورد توجه قرار خواهد گرفت شامل موضوعاتی چون؛ کاهش تولید پسماند در مبدا با اصلاح الگوی مصرف (خرید سبز و به مقدار مورد نیاز)، تفکیک پسماندها و کم‌حجم‌سازی آنها در مبداء، کاهش رطوبت پسماندها به ویژه در منازل مسکونی، عدم کاربرد بسته‌بندی‌های غیرضروری، استفاده از ظروف بادوام و چند بار مصرف به‌جای ظروف یک‌بار مصرف و استفاده کمتر از پلاستیک، استفاده مجدد از مواد و وسایل با تعمیر و تغییر کاربری، نمایش فعالیت‌های پرسنل خدوم شهرداری، استفاده از پیام‌های زیست‌محیطی اعم از آموزشی و یا هشداردهنده در دیالوگ‌ها و نهایتا هر رویدادی خواهد بود که منجر به ارتقای «سواد مدیریت پسماند» در بین اعضای خانواده‌ها و ایجاد یک باور کارآمد در این خصوص شود.

انتهای پیام 

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» کمپانی دیزنی در ادامه پروژه ساخت فیلم‌های سینمایی بر اساس انیمشن‌های قدیمی، این بار انیمیشن کلاسیک «بامبی» محصول سال ۱۹۴۲ را در برنامه خود قرار داده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مقامات چین روز جمعه اعلام کردند برای کنترل ویروس مرگبار جدیدی که جان صدها نفر در سراسر این کشور را تهدید می کند، بخش‌هایی از دیوار بزرگ چین و دیگر مناطق دیدنی مشهور این کشور را تعطیل می‌کنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» تلفات شیوع کروناویروس در چین تاکنون به ۴۱ تن رسیده و بیش از ۱۳۰۰ نفر در جهان نیز به این ویروس آلوده شده‌اند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» عابدین پاپی در گفتگو با خبرنگار مهر، از چاپ مجموعه‌شعر جدید خود خبر داد و گفت: «اومانیسم هجاهایی بلند دارد» مجموعه جدیدم است که اشعارش از بافتار زبانی و عناصر شعر دهه ۸۰ از قبیل آشنا زُدایی و چند صدایی بهره‌مند هستند و به‌تازگی توسط انتشارات آبنوش من...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نوید محمدزاده و هوتن شکیبا بازیگران هم نسلی هستند که در سینما و تئاتر ایران جایگاه قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند. این ۲ بازیگر که پیش از این در نمایش‌های «ستوان اینیشمور» به کارگردانی حسن معجونی و «الیور توئیست» به کارگرد...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، رمان جنایی «ساکنان برزخ» نوشته مهدیه زرگر به‌تازگی توسط انتشارات کتابسرای تندیس منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب دومین کتابی است که این‌داستان‌نویس می‌نویسد. کتاب اول او، مجموعه‌داستان «دروازه غازهای وحشی» با محوریت مسائ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، «درخت گردو» جدیدترین اثر سینمایی محمدحسین مهدویان است که در بخش سودای سیمرغ سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر نمایش داده می‌شود. این کارگردان جوان فعالیت سینمایی خود را با «ایستاده در غبار» آغاز کرد، فیلمی که نه تنها موضوع متفاوتی ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» انتشار فیلم آتش‌زدن کتاب «اصول طب هاریسون» توسط «عباس تبریزیان» واکنش‌هایی را به همراه داشت.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، نشست نقد و بررسی مجموعه‌داستان «هفت‌گنبد» نوشته محمد طلوعی روز دوشنبه ۷ بهمن در شهرکتاب الف برگزار می‌شود. این‌کتاب، سومین مجموعه‌داستان محمد طلوعی است که شامل ۷ داستان نیمه‌بلند می‌شود. راوی‌های این‌داستان‌ها در قالب ۷ سفر ب...
فرهنگی‌هنری
رضا مولایی همزمان با اجرای «مردی که ...»
«خبرگزاری ایسنا» رضا مولایی همزمان با آخرین اجراهای نمایش «مردی که ...» از علاقه‌اش به کارگردانی تئاتر، مشکلات اقتصادی برای اجرای یک نمایش، در هم آمیختگی تئاتر حرفه‌ای و آماتور، بی هویت شدن سالن‌های تئاتر، بلاتکلیفی تماشاگران و ... می‌گوید و معتقد است که مج...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است