اقتصادی 16:17 - 05 تیر 1401

باید بین کشورهای دی ۸ تجارت ترجیحی برقرار شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی در دیدار با دبیر کل سازمان همکاری‌های اقتصادی دی ۸ با انتقاد از اجرایی نشدن تصمیمات متعدد اخذ شده در سازمان دی ۸ گفت: با اینکه ظرفیت‌های بسیار قابل توجه و متنوع برای همکاری میان کشورهای عضو دی ۸ وجود دارد اما این ظرفیت‌ها بلااستفاده باقی مانده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر ضرورت فعال شدن بخش‌های خصوصی و اتاق‌های بازرگانی کشورهای دی ۸ گفت: در اتاق ایران با علاقه زیاد آماده حمایت و همکاری با بخش‌های خصوصی سایر کشورهای دی ۸ هستیم و امیدوارم به این ترتیب به نقطه بالاتری در همکاری‌های اقتصادی برسیم.

شافعی نیز با استقبال از برگزاری نمایشگاه سالانه مشترک میان اعضای سازمان دی ۸ گفت: در کنار این موضوع امیدوارم امکان مبادله هیأت‌های اقتصادی میان بخش‌های خصوصی کشورهای دی ۸ نیز فراهم شود.

وی با طرح پیشنهاد برگزاری اولین اجلاس اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو دی ۸ ادامه داد: اگر دبیرخانه دی ۸ با این پیشنهاد موافقت کند اتاق ایران آماده است میزبانی این اجلاس را بپذیرد.

شافعی با تأکید بر اهمیت برقراری ویزای مشترک میان کشورهای دی ۸ ادامه داد: ما آماده‌ایم حمایت‌های لازم را در این زمینه انجام داده و نکات مورد نیاز در این زمینه را با دولت جمهوری اسلامی ایران مطرح کنیم.

شافعی با استقبال از گسترش فعالیت‌های دی ۸ در حوزه استارتاپ ها گفت: تکیه بر اقتصاد دانش‌بنیان اصلی مهمی در رشد اقتصادی است و ما باید در این زمینه با سایر کشورهای توسعه‌یافته همراه شویم. ما آماده هستیم در این زمینه تجربیات خود را در اختیار کشورهای دی ۸ قرار دهیم.

وی با اشاره به درخواست دبیرکل دی ۸ برای دریافت تقویم کاری اتاق ایران و اطلاع از برنامه‌های این اتاق در سال ۲۰۲۳ گفت: پیشنهاد می‌کنم همه اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو دی ۸ تقویم‌های کاری خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. چرا که اطلاع از این برنامه‌ها می‌تواند برای همه طرف‌ها مفید باشد.

باید بین کشورهای دی ۸ تجارت ترجیحی برقرار شود

همچنین ایزیکا عبدالقدیر امام دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور مسلمان (دی ۸) نیز با تأکید بر اینکه میزان تجارت دائمی میان کشورهای دی ۸ رقم پایینی است و در سال گذشته حدود ۱۰۹ میلیارد دلار بوده است بیان کرد: برای سازمانی که حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون جمعیت را پوشش می‌دهد و سابقه‌ای ۲۵ ساله دارد حجم مبادلات ۱۰۹ میلیارد دلاری خجالت آور است.

عبدالقدیر امام با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اصلی او افزایش حجم مبادلات میان کشورهای دی ۸ است ادامه داد: اولین استراتژی من برای تحقق این امر افزایش ارتباط میان بخش‌های خصوصی کشورهای عضو دی ۸ و افزایش میان مشارکت آن‌هاست. هدف اصلی من در این زمینه این است که بتوانم رابطه تنگاتنگی با اتاق‌های بازرگانی کشورهای دی ۸ برقرار کنم.

دبیرکل دی ۸ در این راستا پیشنهاد تشکیل نمایشگاه تجاری سالانه در میان کشورهای دی ۸ را مطرح کرد و ادامه داد: اگر ایران و سایر کشورهای دی ۸ خودشان نمایشگاه سالانه دارند می‌توانند بخشی از این نمایشگاه را در دی ۸ ارائه دهند تا همه کشورها از ظرفیت‌های یکدیگر مطلع شوند. اگر همه کشورهای دی ۸ این اقدام را انجام دهند ما می‌توانیم نمایشگاه تجاری مشترک سالانه داشته باشیم. امیدوارم با همکاری و حمایت ایران این ایده از سال آینده عملیاتی شود.

عبدالقدیر امام ادامه داد: استراتژی دوم من برقراری موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان کشورهای دی ۸ است. اگر همه کشورهای عضو آن را به تصویب برسانند می‌توان از ابتدای سال آینده آن را به اجرا درآورد.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین ابزارها برای ارتقا سطح همکاری‌های تجاری سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان اعضا است. این سرمایه‌گذاری‌های مشترک می‌تواند میان همه کشورهای عضو یا میان دو یا سه کشور صورت گیرد. این مشارکت‌ها می‌تواند در زمینه‌های انرژی، حمل‌ونقل، کشاورزی و یا تولید خودرو برای همه سودآور باشد.

عبدالقدیر امام ادامه داد: یکی دیگر از ظرفیت‌های کشورهای دی ۸ در حوزه بنگاه‌های کوچک و متوسط است که با اینکه این کشورها در زمینه این بنگاه‌ها قدرتمند هستند اما همکاری چندانی با هم ندارند. باید مشوق‌های لازم برای گسترش همکاری‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط و انتقال تکنولوژی میان کشورهای دی ۸ تعریف کنیم.

وی با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌های بخش‌های خصوصی کشورهای عضو دی ۸ با یکدیگر گفت: در این زمینه امیدوارم موافقت‌نامه ویزای مشترک میان اعضای این سازمان عملیاتی شود. البته از گذشته چنین موافقت‌نامه‌ای وجود داشته اما هیچ‌گاه عملیاتی نشده و در تلاش برای اجرایی شدن آن هستیم. چرا که درست نیست فعالین اقتصادی برای دریافت ویزا پروسه طولانی طی کنند و این امر باید تسهیل شود.

گفتنی است، گروه اقتصادی دی ۸، از هشت کشور مسلمان در حال توسعه شامل ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه تشکیل شده است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، جلیل اسلامی امروز سه‌شنبه در آیین تکریم و معارفه مدیران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در بیان رویکردهای اخیر سازمان بنادر و دریانوردی به جایگاه بندر شهید رجایی اشاره کرد و افزود: توسعه زیرساخت‌های بندر شهید رجایی به عنوان ...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» مخاطبان خبرگزاری فارس باثبت پویشی خواستار همسان سازی حقوق کارکنان بانک ملی با کارمندان بانک مرکزی شده اند.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزار مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، در اجرای بند (ه) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، آئین‌نامه انتظام بخشی شرکت‌های دولتی هیأت دولت به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مرکزی تعاونی روستایی، پس از گذشت مدت زمانی نسبتاً طولانی از برگزاری مجمع عمومی اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران در سال گذشته و پس از تأیید صحت برگزاری مجمع و انتخابات هیأت مدیره اتحادیه مرکزی، مح...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» طبق اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، واشگنتن، شرکت (Far East Cable)، بزرگترین تولیدکننده سیم و کابل چین را به علت نقض کنترل ‌های صادراتی آمریکا در ارتباط با محموله‌های ارسالی به ایران متهم کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، سومین نمایشگاه مسکن و شهرسازی به عنوان شهر ساخت از تاریخ ۳ الی ۵ آبان ماه ۱۴۰۱ با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران و حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های دانش بنیان، انجمن‌ها و اتحادیه‌ها در ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازصداوسیما، مهران محرمیان در خصوص آخرین وضعیت کارتخوان‌ها گفت: در حال حاضر با اقداماتی که بین بانک مرکزی، شبکه پرداخت و سازمان امور مالیاتی اتفاق افتاده بیش از ۹۸.۵ درصد از کارتخوان‌ها و ابزارهای پرداخت در کشور پرونده مال...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، رصد وضعیت مصرف و تداوم همکاری ادارات و دستگاه‌های اجرایی مطابق با مصوبه هیئت دولت با استفاده از کنتورهای هوشمند و بازدید میدانی همچنان به‌عنوان اهم فعالیت‌های جاری در شرکت توزیع نیروی ب...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، بر اساس نتایج بررسی‌های شاخص مدیران خرید (PMI) برای کل اقتصاد ایران در تیرماه ۱۴۰۱، در این ماه شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان ۴۷.۱۴ واحد ثبت شده که کمترین میزان طی سه ماه اخیر (از فروردین‌ماه) است...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» صادرات نفت روسیه از طریق خط لوله «دروژبا» به اتحادیه اروپا به علت موضوعات مربوط به پرداخت تعرفه ترانزیت متوقف شد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است